Aan onze vrienden gehandikapten van 'tarr. Aalst het is niet alleen de prijsloog ik maar ik houd niet van Griekse kolonels Het belang van de bevolking KRONIEK Kultureel Centrum Affligem OPINIES Kent U de K.V.G. Aan U, gehandikapte vriend, stellen wij deze vraag. Kent u de Katolieke Vereniging voor Gehandi kapten of in 't kort uitgedrukt de K.V.G. Indien uw antwoord neen is, lees dit dan aandachtig. WAT IS K.V.G. De K.V.G. werd gesticht te Ant werpen In 1945, ter behartiging van de materiele, morele en kul- turele belangen van alle lichamelijk gehandikapten, zonder onderscheid van opinie, geslacht, leeftijd, maat schappelijke stand, oorsprong of aard van de lichamelijke handikap. Thans telt de vereniging in het Vlaamse land 15 gewestelijke ver bonden, een 200-tal plaatselijke afdelingen en meer dan 25.000 le den, waaronder een 1.000-tal kern en bestuursleden. WAT DOET K.V.G. De K.V.G. is in de eerste plaats een sociale organisatie die ijvert opdat, dank zij een aangepaste so ciale wetgeving, aan alle lichame lijk gehandikapten een menswaar dig bestaan zou worden gewaar borgd. Aan de gehandikapten die nog werkonbekwaam zijn, moet de mo gelijkheid worden geboden door eigen handen hun brood te verdie nen. Aan degenen die niet meer kunnen werken, dient een inkomen te worden verzekerd dat hen toe laat met hun gezin een onbekom merd bestaan te leiden. Bovendien moeten onze m'inder validen een volwaardige plaats krij gen in de maatschappij. Voor de verwezenlijking van deze eisen zet de K.V.G. haar aktie verder. Anderzijds werden, tot welzijn van onze gehandikapten, in de schoot van de K.V.G. verschillende diensten opgericht, zo o.a. Hen INLICHTINGSDIENST, waar men alle gewenste inlichtingen kan bekomen inzake de sociale wetge ving ten bate van de gehandikap ten, zoals tegemoetkomingen voor gebrekkigen en verminkten, vergoe dingen voor slachtoffers van ar beidsongevallen, verhoogde kinder bijslag voor gehandikapte kinderen en kinderen van invaliden, vrijstel ling van auto-, radio-, en TV-taks, het fonds voor sociale reklassering enz. Een HUISVESTINGSDIENST die opgericht werd om onze gehandi kapten de nodige voorlichting te verschaffen bij het bouwen van een aangepaste woning. Een DIENST VOOR HET GE BREKKIG KIND, die speciale akti- viteiten organiseert voor gehandi kapte kinderen en die de ouders met raad en daad tracht bij te staan bij de opvoeding van hun ge- handikapt zoontje of dochtertje. Een SPECIALE WERKING voor JONGE GEHANDIKAPTEN van 14 tot 25 jaar oud, die onze jongens en meisjes zoveel mogelijk tracht te helpen om, ondanks hun licha melijke handikap, van een schone en gelukkige jeugd te genieten en de toekomst met vertrouwen tege moet te zien. Een KNUTSELDIENST, waar de gehandikapten in de mogelijkheid worden gesteld nuttige en aange name wenkjes aan te leren. Verder richt de K.V.G. op natio naal, gewestelijk en plaatselijk vlak voor haar leden allerlei activiteiten in, zoals feestvergadeningen, uit stappen, bedevaarten, retraiten, vakantiekampen, enz. Elk lid ontvangt om de maand het K.V.G.-blad, waarin regelmatig ■interessante en nuttige artikels verschijnen van sociale en kultu- rele aard, terwijl bovendien de ge handikapte kinderen hun eigen blad hebben. De bijdrage voor het lid maatschap is vastgesteld op 100 F per jaar. WAAROM K.V.G. De K.V.G. is de beweging die de belangen van de gehandikapten op de beste manier kan behartig sn. Vooreerst omdat zij op natio naal, gewestelijk en plaatselijk vlak geleid wordt door mensen waarvan de meesten zelf gehan- dikapt zijn. De bestuursleden erva ren dagelijks zelf wat onze gehan dikapten nodig hebben om hun mens-zijn ten volle te kunnen be leven. Op de tweede plaats ijvert de K.V.G., in tegenstelling met som mige onzijdige organisaties, niet alleen voor het materieel welzijn van de gehandikapten. De mens leeft niet van brood alleen I Hij heeft ook recht op vriendschap, godsdienstige vorming en Culturele verrijking. Dit recht geldt ook voor minder validen. Het is dan ook de betrachting van de K.V.G. van haar verschillende diensten en aktiVitei- ten doen te beantwoorden aan de geestelijke en menselijke noden van haar leden. Beste gehandikapte vriend, U hebt kunnen vaststellen dat men in de K.V.G. werkelijk bekommerd is om uw geluk, aarzel dan ook niet langer om. naar het voorbeeld van duizenden uwer landgenoten, U aan te sluiten bij onze vereni ging. U zult er U opgenomen voelen in een grote familie waar iedereen de kans krijgt het zijne blij te dra gen tot het gemeenschappelijk wel zijn. Zo zal uw leven meer zin krij gen en ook voor U zullen er betere tijden aanbreken. Voor alle verdere Inlichtingen en inschrijvingen als lid van de K.V.G. kan men zich wanden tot de voorzitter van het verbond: Dhr. Daeleman Romy, bureau Kristelijke Mutualiteiten, Sint Jorisstraat 26 (Groen Krul») Aalst; de voorzitter van K.V.G.-Aalst: Dhr. De Troch Petrus, even eens Sint Jorisstraat 26 Aalst. Tot het demokratisch spel be hoort dat de volgende weken de verschillende partijen aan een po litiek opbod zullen doen en daarbij een zekere demagogie zal aan bod komen. Wie daarvoor misprijzen zou hebben moet dan maar logisch zijn en meteen ook een zelfde mis prijzen betonen voor elke vorm van industriële en kommerciele reklame waarmede de verbruiker in onze welvaartstaat wordt overspoelt. Het komt er op aan dat de ver standige en politiek mondige kie zer dan maar achter de affiches, achter de slogans die kandidaten in de resp. partijen ontdekt die de ruimste waarborgen bieden voor de verdediging van de volksbelan gen en meteen ook van de belangen van de ca. 260.000 mensen die dit arrondissement bewonen. Wat die volksbelangen betreft, daarover kan thans toch geen mis verstand bestaan voor wie beseft dat de bedreiging van Vlaams Bra bant en daarin zit ook de Leu vense problematiek vervat een bittere realiteit is. Wie wenst dat de verfransing van de Brusselse agglomera tie zich straks tot aan de grenzen van het arrondisse ment Aalst gaat uitstrekken, kan die volksbelangen mis prijzen en moet dan maar In die zin zijn stem uitbrengen. De belangen van het arrondisse ment zijn sedert jaar en dag niet minder bedreigd en deze vaststel ling impliceert zeker niet de mis kenning voor die pogingen die in dat verband de laatste jaren, met weliswaar beperkte resultaten, zijn ondernomen. Inzake structurele werkloosheid komt het arr. Aalst van de 29 ge westen in ons land nog steeds op de 13e a 14e plaats. Een verge lijking met bv. Kortrijk en Sint Niklaas inzake het daggemiddelde van de werkloosheid (volledige en gedeeltelijke) tijdens 1967 geeft volgend beeld Voll. Gedeelt. Totaal Aalst 1.852 2.627 4.479 St-Niklaas 1.029 1.763 2.792 Kortrijk 487 1.306 1.793 Maar de dreigende sluiting van fabrieken hier en daar in het arron dissement, de plannen tot perso neelsvermindering om zg. redenen van rationalisatie van de produktie, zouden dit probleem v. de tewerk stelling in eigen streek wel eens op dramatische wijze kunnen aan scherpen. Willens willens zal dit de pendel- arbeid in de richting Brussel op drijven. Welnu, die pendelarbeid moge dan ten dele onvermijdelijk zijn, ten dele zelfs aanvaardbaar; het gaat niet op -dat die forenzen- legioenen nog steeds gaan aan groeien, m.a.w, dat de jongere afgestudeerden uit de streek geen alternatief hebben. Het wordt tijd dat men aan de slogan «Werk in eigen streek» een reeele betekenis geeft. Is dit niet het geval, dan blijft de Dender streek verder de slaapkamer van Brussel, blijft zij verder een streek waarvan het globale geestelijke- kulturele niveau stagneert door het afromen van haar beste krachten. Een reeelere betekenis van Werk in eigen streek betekent de inplan ting van grote bedrijven. Niemand mag beweren dat het een gemak kelijke taak is en niemand kan ook vanwege de parlementairen het on mogelijke eisen. Maar de inzet hier toe is tot dusver onvoldoende maxi maal geweest en lang niet alle mo gelijkheden zijn uitgeput, mede ingevolge onvoldoende samenwer king. Volks-sooiaal engagement, dy namisme, poltieke oprechtheid, moed, zijn eisen die de kiezer van een kandidaat mag eisen. Laat elkeen zich daarover in zijn eigen partij, binnen zijn eigen ideo logische denkwereld bezinnen. S.H. Ach, wie droomt niet van een stukje grond om er Crusoe achter na, te leven, ver van wat bescha ving wordt genoemd. Die bewuste dag was de bescha ving tot mij gekomen in de vorm van een verzoek tot partijpolitiek engagement, via een gruwelijk fo toboek over Vietnamgruwelen van een Amsterdams persfotograaf, en het verzoek tot lidmaatschap a rato van 5.500 fr. per jaar voor oen dsr vele exclusieve welvaartsklub. Ach, wie droomt niet van een stukje grond om er te leven en te beminnen Alleen en van geen mens gestoord. Helaas, zij liggen in dit wel vaartsland niet meer voor 't grij pen, sedert de landbouwgronden werden vervangen door immobilien, als je meteen begrijpt wat ik be doel. En kijk, daar arriveert een folder waarin men eilandjes te koop aan biedt. Een droomeiland heet het «De meeste zijn gelegen langsheen de kust van Attica en bij da Kaap Soeninon, beroemd om zijn zons ondergang, in Griekenland». Ik las wel in Griekenland. De poezie Laf kas, Kimoios, Lthodonsisi noemen de eilanden. Het kapitaal Bankiers, vedet ten, schilders en schrijvers ja. schilders en schrijvers, de recento eigenaars. Het meisje van mijn dromen dai mijn vrouw is, zei, nadat zij dro merig verloren de foider had gele zen Jongen, dat is iets voor ons Alleen en van geen mens gestoord. Ergens doken flarden herinne ringen op van oude prille amoureu ze brieven, geschreven in de tijd van argeloze voorhuwelijksjaren met reminicenties aan Weremeus Buning «Honderd klokken van Londen, doen Londen bonzen, Visr kathedralen Genua, maar geen hart kan zo in het donker bonzen...» Had ik mij niet verstout het meisje dat mijn vrouw zou worden zwart op wit het aards paradijs te beloven Ik weet hst wel Hij die zonder zonden is, werpe de eerste steen... En daar werd zo maar een aards paradijs te koop aangeboden. Lees door, zei ik tot het meisje van mijn dromen. En ze las verder Voor amper 1.750 tot 5.000 fr. per vierkante mete!... Stop, zei ik. Wacht, er wonen ook reeds schrijvers. En ik begreep wat zij bedeelde. Ja, maar geen Aalsterse schrij vers, geen Vlaamse journalisten. Die krijgen nooit, zoals Eric Maria Remarque, 'n huwelijksaanbod van bv. een Pauleite Godard. Dat was giftig, ofschoon niet zo bedoeld. Dus zei ik vlug Het is niet alleen de prijs, liefje, maar je weet, ik houd niet van Griekse kolonels en dito diktaters. Laat ons maar liefst een optie no men op dat plekje grond, dat heei klein plekje grond in de Vlaamse Ardennen. Ja, maar daar wonen ook ai ko lonels, zei mijn meisje. Nee, zei ik, daar woont voorals nog, en dan nog tijdans 't wsek- sind, een oud-earste-minister en aan gepensioneerd generaal. Ben je dan niet bang van Bel gische ministers en generaals Nee, zweer ik, want die houden zich ver van revoluties en staats grepen. En dank zij hun aanwezig heid stijgt de grond voortdurend in waarde. Dus ook dat piekje van ons. Foei, zei mijn echtelijk liefje, met hetzelfde misprijzen van die keer toen ik luidop en instemmend Reimond Herreman deklameerds «Van het leven dat wij droomden, is 't leven de weerglans niet.» R. Gespreksavond over Missionering in de Kerk van vandaag Op maandag 11 maart om 20 u. zal In het kultureel centrum van de abdij te Affligem een spreekbeurt gegeven worden over Kerk en Mis sionering in de Kerk van na het Concilie onder de titel Heeft missioneren nog zin De inleiding zal gegeven wor den door Prof. H. J. Van Torre S.J. van de Theologische Fakulteit van de Jezuieten te Heverlee. Na de inleiding zal er weer ruim gelegen heid zijn tot onderlinge gedachten- wisseling. leder die belangstelling heeft voor het probleem van de uitbrei ding van de Kerk in onze dagen, is van harte welkom.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3