bruisende DRANK JAN CLERCK .ER of de Laatste 1 >rs van Vlaanderen A6ATHA CHRISTIE Hl 10 47 Waarom had inspekteur Kemp zoveel prijs .gesteld op zijn komst op het politiebureau Wat wist de man of wat vermoedde hij ei genlijk Mogelijk was 'het met meer dan een vage verdenking. Het enige waarop hei aankwam was het hoofd nu koel te houden en hoegenaamd niets toe te geven. Hij voelde zich onbehaaglijk eenzaam, zo zonder Sandra. Met haar samen zou hij veel meer zelf vertrouwen hebben gehad. Samen met haar voelde hij zich sterk, moedig en zelfbewust. Zonder haar was hij niets, minder dan niets. Zou Sandra datzelfde ge voel hebben Zou ze nu thuis zit ten, stil en zwijgzaam, met een grote innerlijke onrust Hoofdinspekteur Kemp ontving hem beleefd doch ernstig. Er zat een man in uniform aan een tafel achter hem, met potlood en pa pier. Toen hij Stephen uitnodigoe plaats te nemen, klonk Kemp's stem zuiver zakelijk. «Ik ben van plan u een verkla ring te laten tekenen, mijnheer Farraday. Daarom acht ik mij ver plicht u mede te delen, dat u zulks kunt weigeren en het recht heeft, u desgewenst door uw advokaat te laten bijstaan.» Stephen schrok hiervan, maar liet niets blijken. Hij dwong zich tot een ijzige glimlach. «Dat klinkt allemaal nogal ernstig.» «Ik wil u ook geenszins de ernst van de zaak verhelen, mijnheer Farraday.» «Mijn verklaring kan dus tegen mij worden gebruikt, als ik het goed begrijp «Ik zeg niet tegen u. Maar uw verklaring zal als bewijs worden gebruikt.» Rustig gaf Stephen ten ant- ik niet zou weten, welke nadere mededelingen u nog nodig Heeft. U heeft vanmorgen alles gehoord, wat ik te zeggen had.» «Dat was slechts een informeel verhoor... bij wijze van inleiding. Maar bovendien zijn er enkele pun ten, mijnheer Farraday, waarvan ik moet aannemen dat u ze l'ev®1' vertrouwelijk behandeld ziet. Al wat niet strikt met de zaak ver band houdt, houden wij natuurlijk buiten de openbaarheid. Ik neem aan, dat u begrijpt waarop rk doel.» «Het spijt me, maar ik begrijp volstrekt niet wat u bedoelt.» Hoofdinspekteur Kemp slaakte een zucht. «Slechts dit. U is zeer intiem geweest met wijlen mevr. Rozemarijn Barton...» Stephen viel hem in de rede. «Wie beweert dat Kemp boog zich naar voren en pakte een getypt stuk van zijn bureau. «Dit is een afschrift van een brief, die gevonden is onder de nagelaten stukken van mevr. Barton. Het origineel bevindt zich jn ons bezit en werd ons ter hand gesteld door haar zuster, mejuf frouw Iris Marie, die het hand schrift van haar zuster heeft her kend.» Stephen las «Leeuwtje, lieve ling, dat kun je niet menen, onmo gelijk, onmogelijk...» Een golf van emotie sloeg over hem heen. Hij kreeg een wee ge voel in zijn maag. Dat was Roze marijn, haar hele manier van be togen, smeken... Mocht het ver leden dan nooit blijven rusten, nooit worden vergeten?... Hij vermande zich en zag Kemp in de ogen. «U kunt gelijk hebben dat mevrouw Barton deze brief heeft geschreven. Maar niets wijst er op, dat zij die brief aan mij zou hebben gericht.» «Ontkent u ook, dat u de huur heeft betaald van 'Mal'land Man sions nummer 21, Earl s Court?» Zij wisten dus alles I 'Hij vroeg zich af hoe lang reeds. Hij haalde zijn schouders op. «U schijnt bij zonder goed geiinformeerd. Mag ik ook weten waarom het nodig is het zoeklicht te richten op mijn partikuliere leven «Dat gebeurt alleen indien uw partikuliere leven iets te maken kan hebben met de dood van de heer George Barton.» «Dat begriijp ik. U oppert de mogelijkheid dat ik eerst zijn vrouw het hoofd op hol gebracht heb en hem daarna vermoord?» «Kom, mijnheer Farraday, laat ons open kaart spelen. U heeft in zeer intieme verhouding gestaan tot zijn vrouw... u heeft daaraan een einde gemaakt, geenszins op haar verzoek. Zij was van plan het u tamelijk lastig te maken. Haar dood kwam u bijzonder gelegen.» «Zij pleegde zelfmoord. Moge lijk heb ik mijzelf iets te verwijten. Maar dit zelfverwijt regardeert in geen enkel opzicht de justitie.» «Het is ook mogelijk d_at zij geen zelfmoord heeft gepleegd. George Barton was overtuigd van dit laatste. Hij had er een nauw keurig onderzoek naar ingesteld... en is toen zelf van het leven be roofd. Deze consequentie doet wel enige vragen rijzen.» «Ik begrijp niet, waarom juist op mij enige verdenking zou moe ten vallen.» «U geeft toe dat haar dood op een voor u zeer gelegen tijdstip heeft plaats gevonden leder schandaal zou uw carrière ernstig hebben geschaad.» «Er zou nooit sprake geweest zijn van enig schandaal. Mevrouw Barton zou wel naar rede hebben geluisterd.» «Daar ben ik nog niet zo zeker van I Was uw 'vrouw op de hoogte van uw verhouding, mijnheer Far raday «In genen dele.» «Is u daarvan overtuigd?» «Daar ben ik. volkomen zeker van. Mijn vrouw heeft geen ogen blik gedacht dat er iets meer dan vriendschap tussen mevrouw Bar ton en mij bestond. Ik hoop ook, dat zij deze overtuiging zal be houden.» «Is uw vrouw jaloers van aard, mijnheer Farraday «Volstrekt niet. Zij heeft nooit enige iblij'k gegeven van jaloezie, waar het mij betrof. Daarvoor is zij veel te verstandig.» De inspekteur gaf hierop geen enkel kommentaar. In plaats daar van vervolgde hij «Heeft u te eniger tijd in het verleden cyaan kali in uw bezit gehad, mijnheer Farraday «Neen, nooit.» «Maar op uw buitenverblijf be vindt zich toch enige voorraad «Misschien dat mijn tuinman het heeft, maar daar weet ik niet van.» «Heeft u het zelf nooit gekocht, voor fotograferen of zo «Van fotograferen heb ik geen verstand en ik herhaal ik heb nooit cyaankali gekocht.» Kemp legde hem het vuur nog wat nader aan de schenen, doch liet hem daarna gaan. Tot zijn ondergeschikte zei hij nadenkend «Hij was er wel erg gauw bij om te beweren dat zijn -vrouw van niets wist, vind ik. Waarom, zou je zeggen?» Nadruk vérboden vervolgt door SILVAIN VAN DER GUCHT en - a i LODEWIJK VAN LAEKEN 9 6. Is het zo erg Ja, misschien zal er geweld moeten gebruikt worden. Advokaat Treems is gevolgd door een paar gendarmen in burgerkleding; een man meer zal echter niet misstaam Men heeft waarschijnlijk de hanu gelegd op het brandpunt der Bin ders. Wanneer de heer procureur daar gaat, zal hij er een konfrater van Aalst vinden. Meer behoefde met gezeid om het instinkt van de gerechtsdie naar op te wekken. Men zou de hand leggen op de Binders. O, dan voorzeker hoorde hij 'bij de klop jacht; wat eer voor hem, zo hij de hand kon lenen tot zulke onder neming. Ik ga mee I riep hij geest driftig. Gabrielle de Montmirail, die uit het gefluister der beide mannen niet wijs was geraakt, verschrikte door die plotse uitroep. Waar gaat ge mee vroeg zij beangst. Door deze vraag werd de pro cureur tot de werkelijkheid terug geroepen. O, het heeft geen belang, lieve; ik wil mij onmiddellijk ver wijderen. - Ik ga met u, sprak Gabrielle vastberaden. Neen, neen, kind, ge blijft hier. Waarom Omdat het voor u gevaarlijk zou zijn. Ge moogt uw leven niet blootstellen. En zult gij uw leven bloot stellen vroeg zij vol schrik. Zo erg is het niet, maar toch zal er misschien moeten gevoch ten worden. Dit vermeerderde haar angst nog. Gevochten En ge gaat vechten. Ik ga met u I Neen, neen, dit past geen vrouwen, het ware een lafheid van mijnentwege u mee te nemen. Maar wat is er gaande 'En nu vertelde Po hetgeen Ver meulen hem had medegedeeld. Hij vergrote het gevaar. Hij sprak van een hele bende Binders en moor denaars, d-ie ze zouden vatten en uitroeien en dergelijke meer. Hij sprak ook van de eer, die er voor hem aan verbonden was, hoe de konsul, Bonaparte, hem daarvoor zou belonen. Hij bracht het einde lijk zo ver, dat Gabrielle hem toe stond in het huis van Treems te verblijven en aldaar de terugkomst van de procureur af te wachten. Een onheilspellende flikkering doorkliefde het zwarte oog van Vermeulen. Nu hebben we ze vast, mom pelde hij tussen de tanden. Mep zal tevreden zijn. Ligt Oordegem ver van hier r vroeg Po. Neen, een drietal uurtjes; evenwel zou ik u niet aanraden te voet te gaan. De regen heeft in de laatste dagen de wegen in een allerellendigste toestand gebracht. Hoe kan ik er geraken De postwagen vertrekt om vier uur; tegen zes uur zijt ge te Oordegem. Ge zult er nog een paar uurtjes te vroeg zijn, want het spelletje moet eerst tegen negen uur beginnen. Allerbest. Zorg toch maar, beste heer, dat uw pistolen goed geladen zijn. - Daar is geen nood voor, lachte de procureur, die nu een waarlijk vrolijk humeur had. En hij haalde een paar twee lopen van onder zijn borstrok, twee vreselijke wapens in de handen van een kenner. Zo lis het goed, meende Vermeulen. Ge zult voor Treems een kostelijke aanwinst zijn. Zodra Vermeulen de kans klaar zag, sloop hij de kamer uit en fluisterde in de gang iets in de oren van de meid. Hij keerde daarop onmiddellijk in de kamer terug. 's Middags werd de tafel gedekt en een keurig maal opgediend. Het was drie uur, toen Po de postkoets van Collaert instapte en Vermeulen nogmaals dringend Ga brielle aanbevool. Goede reis, heer procureur I riep Vermeulen de afreizende toe, goede reis I Po wuifde met de hand. En nu aan 't werk, voegde de duivelse man er bij, er dient geen tijd meer verloren. Hij begaf zich, sluipend langs de huizen, naar de Lange N'ieuw- straat, ten huize van notaris Vos- Deze verwachtte 'hem met onge duld. Hoe is 'het vroeg de nota ris gejaagd. Alles om ter 'best, antwoord de Vermeulen, de procureur is naar Oordegem. En 't meisje vroeg Spriet- vlechter gejaagd. Het meisje zal stil en ge dwee op de terugkomst van de procureur wachten, ten huize van Treems. Sprietvlechter triomfeerde. Hij was 'koortsachtig, opgewonden, ze nuwachtig. Hij nam papieren in de hand, legde ze neer, raapte ze opnieuw op, om ze weldra op een andere plaats te leggen, nam grote dossiers weg en zette ze op een andere plaats, verschoof stoelen en tafels, ging met geweld in de kachel pokeren, stapte naar het venster en keek vlug naar buiten, keerde op zijn stappen terug en overstelpte Vermeulen met de on zinnigste vragen aangaande het meisje. Och, Spriet, verveel ons nu niet met uw"" gezaag, onderbrak Vosselaer ongeduldig, ge zult im mers tijd genoeg hebben om u met haar bezig te houden. De klerk grommelde iets tussen de tanden en herbegon zijn zenuw achtig geloop. Er is nu geen tijd meer te verliezen, zei Vosselaer, het rijtuig staat achteraan de tuin te wach ten; La Marche zal u vergezellen en ge. zult te Oordegem zijn voor de procureur, want Collaert zal niet ver rijden. Goed, meester, en ginder maak ik de procureur van kant. Een ogenblik. Ge moet uw leven zo nutteloos niet in gevaar brengen. Er bestaat een zeer een voudig middel om Po van kant te krijgen. Ik luister. De taak om de procureur te vermoorden is reeds van te voren bepaald. De moord zal worden ge pleegd door Treems. Ge zult langs Schaerbeek om rijden en op het Galgenveld stilhouden. Daar zal wel het een of ander kreng liggen, dat ge kunt -benuttigen. La Marche heeft een dolk die -hij vergiftigen zal in het rotte lichaam van een of ander dier. Met deze dolk moet Treems de procureur in de rug do den; ik zeg, moet- hij hem doden, maar hij zal het niet doen, hierin belet worden door Sprietvlechter. Hierop zal iets anders gebeuren, doch wat, weet ik niet. Men zal alles om ter beste schikken. Wat er ook moge voorvallen, hier zijn twee degens; de een is voorzien van een veer en gans onschadelijk. - Dit is de degen, waarvan Po zich in voorkomend geval zal bedienen. De andere degen, een flink wapen, is van Treems. Het gevest zal La Marche insgelijks vergiftigen; de» advokaat zal er van sterven, alhoe wel nog zo spoedig niet. Tegen negen uur zal Mep daar zijn en zal u verdere bevelen mededelen. Wacht op hem in 't Eksterbos te Oordegem. Goed, meester. Haast u en wanneer uw daad gedaan is, wees dan over tuigd dat de Binders van een ont zettend gevaar verlost zijn. Eén voor allen. Allen voor één, antwoordde Vermeulen, die boog en langs een achterdeur verdween. Daar wachtte hem een koets, bespannen met twee flinke dra vers. Voor de paarden wandelde een flink manspersoon wiens ge laat verborgen was onder de grote klep van zijn muts. Zijt ge vaardig vroeg Ver meulen. Ja. Stijg in, ik zal de paarden mennen. La Marche stapte in en Vermeu len, die de teugels had genomen, legde de zWeép om de paarden, die steigerend aan de hoek van de straat verdwenen. De avond was grijs neergeval len. 't Was.stil en droef in de na- tuur. De wind blies uit het noorden koud en fel.' Nü en dan piepte de maan- door een wolkenschof en wierp een 'bleke glans over het eentonige landschajo. De zwarte koets rende vier klauwens de poorten van Aalst uit en sloeg weldra links van de grote ibaan af.- Ze- reed o.p kleiachtige gr-ond, een -weinig heuvelachtig ter rein op en hield stil.te midden van een dorre plaats, het Galgenveld r genaamd. Daar was 'het waar men te dien tijde de' lijken der veroor deelden heen bracht, waar mens en dier langs weg en wegel ge vonden, naartoewerden gevoerd. De plaats lag daar eenzaam en verlaten; niemand zou het hebben gewaagd 's avonds op een kwar tier in het ronde de plaats te na deren, 'die men ook Heette de plaats des vloek's. Er liepen zon- - derlinge geruchten over het Gal genveld; men vertelde ,-dat het er 's nachts -vreselijk spookte en al de booswichten, die er begraven lagen, de 'sabbatclans' -kwamen uit voeren. 'De' plaats was 'dus goed gekozen voor het werk tot hetwelk Vermeulen en La Marche geroepen waren. De koets hield stil op de hoogte. - We zijn er," grommelde Ver meulen. La Marche was reeds uit het rijtuig gesprongen en richtte zich naar 'het Galgenveld. Ha, daar zie ik een klomp, een massa, mompelde hij; dat zal waarschijnlijk mijn affaire maken. Hij liep ojj een drafje, want het was koud, en bevond zich spoedig bij het kreng van een paard. B#rr 1 huiverde de Binder, wanneer hij een oogslag rond zich wierp, het is om er kiekenvlees van te krijgen, overal geraamten van mensen en dieren; het stinkt hier erger dan in mijn 'duivenkot. Brrr Nadruk verboden vervolgt

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 10