De a.s. verkiezingen in 't arrondissement Platteland en stad hebben elkander nodig van de zalm in de het neusje hengelsport TEACH-IN IN ST. JORISKLUB L. Moyersoen aanvaardt strijdplaats op C.V.P.-lijst Soerates achterna... Galerie «DE KEIZER» ook dat is nieuws... Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aaist Tel. 241.14 NOG DE C.V.P.-POLL In het overzicht van de C.V.P.- poll heeft de zetduivel kandidaat Etienne Bogaert een padje in ,de korf gezet. De h. E. Bogaert be kwam inderdaad 3.140 punten en niet 1.341 punten zoals verkeer delijk werd gemeld. INVITATIE De h. B. Van Hoorick heeft de h. D'Haeseleir (P.V.V.), Dr. Van Leemputten (V.U.) en de h. Otte (C.V.P.) tot een publiek debat uitgenodigd. De h. D'Haeseleir heeft alvast laten weten dat hij op deze uitnodiging wegens druk ke werkzaamheden niet kan in gaan. FELICITATIES De Aalsterse C.V.P.-voorzitter Marcel De Bisschop heeft in een schrijven Eerste Minister Van den Boeynants gefeliciteerd voor zijn moedige politieke houding tegen de halstarrigheid van de Brusselse P.S.C. MEETINGS Maandag 18 maart a.s. gaat in de zaal «De Koornbloem», Grote Markt, Aalst, een meeting door in gericht door de jonge C.V.P.-kan didaten. Wilfried Martens, natio naal voorzitter van de C.V.P.-Jon geren, is de gastspreker van de avond. Hij wordt humoristisch bij gestaan met een politieke show van Jef Burm. Heden vrijdag, 15 maart, te 20 u. gaat in de St. Jorisklub te Aalst een Teach-ln-avond door, waaraan resp. hun mede werking verlenen Roger Otte (C.V.P.), Bert Van Hoorick (B.S.P.), Or. R. Van Leemputten (V.U.), R. De Smet (K P.) en R. Oe Wolf, ondervoorzitter Willemsfonds Aalst. Moderator is R. Bayens. In onze vorige uitgave hebben wij gemeld dat het nog niet zeker was dat oud-minister L. Moyersoen kandidaat zou zijn bij de as. verkiezingen. Tengevolge van incidenten rond de C.V.P.-poli had de h. Moyersoen, die de derde plaats kreeg toegewezen, zijn beslissing terzake in beraad gehouden. SOLIDAIR Vernomen wordt dat het arrondissementeel kcmitee zich volledig solidair met de h. Moyersoen heeft verklaard en heeft aangedrongen opdat hij ondanks alles toch de kandidatuur zou aanvaarden, tngaande op de wens van het komitee, van de sociale organisaties en ook van het Nationaal Komitee van de C.V.P. heeft de h. Moyer soen de strijdplaats op de C.V.P.-lijst ingenomen. (-Set komitee dankte hem voor dit gebaar en beloofde hem zijn volle steun. FILM OVER ATHEENSE FILOSOOF DOOR R. ROSSELLINI De beroemde Italiaanse filmre gisseur Roberto Rossellini zal zijn nieuwste film in Griekenland op nemen. Dit was wel het meest geschikte land voor de opnamen, aangezien de film tot doel heeft het leven van Soerates zo getrouw mogelijk weer te geven. Samen -met het leven van de Atheense filosoof zal de film, die de grootste historische getrouw heid nastreeft en die zal worden gedraaid in landschappen die tof de mooiste ter wereld behoren en die baden in het heerlijke fioh-t van Attica, het leven, de zeden en de mensen uit het oude Griekenland, de bakermat van de Westerse Be schaving, oproepen. Reeds werd een versie van de film bestemd voor de tefeyisie vol tooid, terwijl de versie voor de bioscoopvertoningen tegen het ein de van de zomer klaar zal zijn. SCHENKT UW VERTROUWEN AAN VLAANDERENSTRAAT, 6 AALST Tal. 242.81 ingang vrij Ook de koning wordt van het land gediend, zegt een oud spreek woord. Dit wil zeggen, dat het welzijn van de staat in de eerste plaats afhangt van de gezondheid en de welvaart van de landbou wende bevolking. De landbouwer heeft het oudste maar ook het meest fundamentele beroep van de wereld. De ellende in de onderontwikkelde landen komt voor een groot deel voort uit het feit dat de grond niet goed is verdeeld en soms bv. 1 t.h. van de bevolking in 't bezit is van 90 t.h. van de grond. Schatrijke groot grondbezitters en een arme ploe terende -boerenbevolking, die niet vooruit kan komen zijn de beide voorwaarden voor een kommunis- tische revolutie. Deze ruimt met moord en geweld de mistoestanden op, die de burgermaatschappij niet kon of niet wilde opruimen. Ze riep dan wel nieuwe problemen op, maar dit oude probleem was dan toch maar de wereld uit. Anderzijds zien wij, dat als de grondverdeling wordt gesaneerd, zoals op Formosa, -in Pakistan en in Iran, de gehele maatschappij opleeft en tot bloei komt. Wie dit tweeerlei overdenkt weet dat de plattelandsbevolking een basispositie in het leven in neemt en zodoende niet het laat ste objekt, maar objekt nr. 1 van de sociale kwestie vertegenwoor digt. Dit werd en wordt wel eens tot schade van allen vergeten, ook door de kommunisten, die in 1917 terecht begonnen met «boeren- en arbeidersraden» (dus de boeren het eerst noemden) maar al gauw de boeren vergaten en lieten terug zinken, met als gevolg dat het vroeger zo rijke graanland Rusland nu reeds graan tekort komt. De stad kwam op bij de op komst van de grootindustrie. De strijd om het bestaan vereist dat als er nieuwe welvaartsterreinen komen het deel van de bevolking, dat niet op het land werkt, deze nieuwe terreinen exploiteert en aan deze alle energie besteedt. De stad kan het platteland niet mis sen, maar omgekeerd kan ook het platteland de stad niet missen om welvaart te bereiken. Er is geen enkele reden, waarom het land de stad of de stad het land zou dis crimineren. VERSCHIL VAN AARD Er is wel verschil van aard, van mentaliteit. Het oudste beroep kweekt krachtens zijn aard beza digdheid. De boer verandert niet vlug van opinie, gaat niet gauw met nieuwigheden mee, houdt de oude normen vast en is in zekere zin konservatief, al verwerpt hij natuurlijk ook de idee niet konse- kwent vooruitstrevend te zijn. Wie immers wil achteruitstrevend of zelfs maar. stilstaand heten? leder wil konsekwent vooruit; al wat leeft wil dit. Maar toch is hij nuch ter genoeg om als men onder kon sekwent vooruitstrevend zou willen verstaan, dat ieder de helft van alles aan de onderontwikkelde lan den moet worden gegeven en de andere helft ieder jaar drie maal moet worden uitgegeven, dit ach teruitstrevend te noemen. In de steden overheersen an dere faktoren. Hier hebben de vakbonden hun grootste kracht en is het gezins- en familieleven heel wat zwakker. Hier vinden vrijbui tende jonge intellektuelen hun gre tig gehoor en klinkt het woord ra- dikaal vaak als muziek. Laat het platteland soms te langzaam zijn, de stad is vaak te vlug en het nut van de stembus is dat de te wilde schommeling van de weegschaal weer evenwichtig wordt gemaakt. Stad en platteland bewijzen elkaar hiermee wederzijds een noodzake lijke dienst. Laten stad en land, die elkaar nodig hebben, dus ook zorg voor elkaar hebben. Dit is in beider be lang. Het geluk van de een is ook het geluk van de ander. Is het leven op het land wat te saai, het leven in de stad is wat te los; in beiderlei moet -worden voorzien en in dit opzicht is het aangenaam als ieder konsekwent vooruitstre vend is, zowel voor zichzelf als voor anderen. Dit is de maatschap die door het woord maatschappij wordt bedoeld, met woorden en met daden. DraagT elkanders las ten en ge geniet elkanders lusten. Jammer genoeg niet op het Brussels uitvinderssafon, maar in New York is'op een Inter nationale Tentocnsteiiing van Uitvindingen een schijnbaar al ledaags en nietszeggend appa raatje te kijk gesteld, dat even wel bij de ontelbare legerscha ren - hengelaars, die zelfs deze onrustige wereld nog teü, hes; wat sensatie zal verwekken. Een uitvinding van een Aus tralisch hengelaar, met name Gerard Nalder, die, naar hij be weert, met zijn molentje er de vis zal toe brengen zich zo maar vanzelf gevangen te geven. Gedaan dus in de nabije toe komst met het langdurig gespan nen staren naar de dobber. De minste aanraking zet het mo lentje in beweging. Eerst houdt dit de vis wat bezig en wanneer deze vermoeid is, wordt het diertjè naar de wal of in de boot gesleept. De uitvinding van Nalder is uiterst eenvoudig en bestaat uit een molentje dat gemonteerd is op een veer die door een pin wordt vastgehouden. Zodra de vis bijt, lost de pin en sieurt de vis de draad mee, die noch tans steeds gespannen blijft door de werking van de veer. Zo maakt dat automatisch mo lentje de vis moe om hem ten slotte, zodra hij ophoudt aan de draad te sleuren, naderbij te trekken. Het molentje is voorzien van een hechtsysteem waarmee het kan vastgemaakt worden aan een boot of aan een rivierberm, wat de visser toelaat tegelijk verschillende hengels uit te wer pen. Voor de leek natuurlijk vis serslatijn, maar voor de henge laar de weg naar de mirakuleuze visvangst, met dien verstande dat hij dat nieuwe molentje niet gaat experimenteren in de be kende riool, ook wel Dender genoemd...

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16