vlekkem het dorp zonder café's... wat baat het... Nieuwe steden, voorbeelden van revolutionaire sociale stedebouw Waar de toekomst reeds begonnen is... «woordvoerder» voor T.V.-Echo ergerde dorpsgenoten «waar haalt de man dat vandaan De Gazet van Halst 6 Fr. het nummer 24ste jaargang Nr. 11 zaterdag 16 maart 1968 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 Vlekkem, 298 inwoners, waarvan 237 kiesgerechtigden, met een neo-gotisch kerkje uit de 19e eeuw en een burgemeester kunstenaar, de h. De Somer, die de gelijkna mige kunstwerkstede dirigeert, kreeg zaterdag II. voor de T.V. de eer als eerste gemeente in dit land van Brueghel en Bachus te wor den vermeld waar de dorstigen niet langer meer in de traditionele «estaminet» van weleer zich kun nen laven. Een inderdaad niet alledaags feit in dit land, waar het aantal drankslijterijen of hoe men het ook noemen mag nog steeds aan de zeer hoge kant liggen en het me rendeel der «Belgen» nog steeds de traditie van de vorige geslach ten in ere houdt. Neen, het kommentaar van de man, die op invitatie van de zaterdagse T.V. - Echo de oorzaken opsomde waarom in dit qua bevolking kleinste gemeente van het arrondissement, de bierkraan niet langer meer loopt en weshalve dus de laatste «café» gesloten werd, is niet in goede Vlekkemse grond ge vallen. Maar de versie van de welbe spraakte man die zaterdag 11. voor de T.V.-buis zo maar stout ende bout beweerde dat de café's te Vlekkem geen man aan de toog meer kregen, omdat elkeen in de schulden steekt een nieuw ge bouwd huis, een auto, een buiten landse reis, enz. - is daar in dat anders zo rustige dorp men wordt er burgemeester tussen pot en pint, zei burgervader De So mer met een nauwelijks verho len koleire onthaald. Potverdorie, zei ons een boer, die op zijn hof de eerste lente lucht snoof, waar haalt die man dat vandaan De gemiddelde Vlekkemnaar zit in goeden doen en is zeker niet meer onderhevig aan de welvaartslasten dan welke andere Belg ook. Er waren nog andere kommen- taren, waaruit men geredelijk mag afleiden dat bedoelde woordvoer der nu precies niet de aangewezen man zal zijn om te Vlekkem een splinternieuw café te openen. Maar op de keper beschouwd Meteen kwam dit dorp in het nieuws, zo lang het natuurlijk nog bestaat, want Bambrugge, Burst, enz. hopen dat zij hun respektie- velijk part krijgen van dit dorp zonder café, de dag dat het fusie mes er drastisch doorheen wordt getrokken. Maar let op mijn woorden, zei iemand, eer het ooit zo ver komt staat te Vlekkem wel hier of daar een splinternieuwe attraWtiepool, met felle neon-lichten die vanaf de autosnelweg wenken zal. Dit is een fragment van wat een album over «Lelijk Belgie» dixit de bekende uitspraak van de bekende Vlaamse architekt Braem ^zöu kunnen zijn. Een triestig, urbanisriscn stilleven» Een huis, ergens aan de baan Aaist - Ninove, dat er sedert bïj"na vrpÜ?n iaar onafgewerkt staat, dat door zijn huidige toestand de ganse omgeving^o"ntsiSE4.®n waarvan de toegang tot overmaat van ramp door «onbekenden» gsBrulkt wordt als vuilnisbelt. En dit is slechts een voorbeeld uit eigen streek. Eensdeels de meest gestrenge voorschriften van urbanistische diensten anderdeels het dulden, tegen het gemeenschapsbelang in want dat is toch oprechte, eerlijke urbanisatie, konsekwent streven naar waar achtige woonkultuur van ergerlijke situaties ter zake. Want zoals gezegd, dit huis is slechts, toevallig gekozen, 'n voorbeeld. Verenigingen voor kuituur- en natuurschoon hebben hier en elders goed te ijveren. Wat baat het als men In ettelijke gemeenten in de streek zo maar laat begaan. En wat baat het, als zelfs de partijen, in deze verkiezingsperiode, allen met programma's voor een beter, een schoner land, zich ook niet be kommeren om het in de praktijk brengen van sommige hunner pro grammapunten M.a.w. nachtelijke eiektorale ridders er maar op door plakken, «Lelijk Belgie» nog wat feller In de verf zetten, affiches prij ken op alie mogelijke plaatsen, privaat eigendom niet altijd wordt ontzien in elk geval mede de proef op de som leverend dat dit land in menig opzicht een «oerwoud» is. in een bekend Zwitsers tijd schrift is onlangs een artikel gepubliceerd van wijlen Sir Richard Costain, voorzitter van de instelling die er mede belast was voor de ontwikke ling te zorgen van de nieuwe stad Harlow bij Londen. Dit artikel is getiteld «Nieuwe steden, voorbeelden van een revolutionaire sociale stede- bouw». Twee eeuwen geleden begon in Groot Brittannie de „eerste indus triële revolutie en Engeland draagt nog steeds de stempel van deze geweldige gebeurtenis. Hierdoor speelt het land nog steeds een vooraanstaande roi in het zoeken naar een oplossing voor de sociale ekonomische en stedebouwkundige problemen, die bij de industrialisa tie rijzen. Inzake de stedebouwkundige ontwikkeling heeft Groot Brittannie in 1946, op het ogenblik dat zij de gebombardeerde steden diende weder op te bouwen en het hoofd diende te bieden aan de demogra fische explosie, een wet uitgevaar digd krachtens welke volledig nieu we steden zouden opgericht wor den. In twintig jaar doemden 21 nieu we steden uit de grond op 8 rond Londen, boven de «groene gordel» en 43 in Engeland, Schotland en het Land van Wales. Het gaat hier om de volledige steun met handels- en industries bedrijven en georganiseerd om autonoom te leven, niet als doch tersteden, maar als agglomeraties die zichzelf kunnen bedruipen en voor een uitstekend evenwicht zor gen tussen de bevolking en de in dustrie in het gebied waar zij zijn gevestigd. De nieuwe steden zijn het werk van ontwikkelingsinstellingen die door de overheid worden gekon- troleerd en die met de geldmid delen welke zij van het Ministerie van Financien lenen goed uitgerus te industriële komplexen dienen in het leven te roepen welke de on dernemingen en het personeel aan lokken. JEUGDIGE BEVOLKING Het schijnt paradoxaal dat deze stoutmoedige proefneming, die er in bestaat steden uit de grond te stampen volgens een zeer strikt plan, verwezenlijkt werd in een land dat de individuele vrijheid zo op prijs stelt. in dit kader blijft er niettemin ruim plaats voor het partikulier ini tiatief. Een van de gemeenschap pelijke kenmerken van de nieuwe steden is de jeugdige leeftijd van de bevolking. De kinderen groeien er op in een milieu dat bijna als ideaal kan worden bestempeld en zijn een belofte voor de toekomst. De nieuwe Engelse steden lok ken deskundigen uit de hele ivereld en de promotors smaken thans de tevredenheid een vaak geslaagds poging te hebben gedaan en voor waarden te hebben in het leven geroepen die aan deze steden toe laten zich in een klimaat van ge zondheid en vreugde te ontwikke len en er de mensen toe aan te zetten zich aldaar te vestigen en hun kinderen in vrede op te voe den.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1