KLEIN LOGBOEK ETRIMO intrasiruktuurwerken in ons arrondissement 5Culturele ecWo 40 dagen broederlijk dden G. Steleman nieuwe Rotaryvoorzitter Verkeers ongevallen De werkloosheid 2 DURE DIEPVRIEZER Het behoort tot de politieke tra ditie in ons gezegend land dat, wanneer komplikaties dreigen te ontstaan tussen de politieke par tijen rond een of ander probleem, men overgaat tot de oprichting van een kommissie, waar dan mag verondersteld worden dat «specia listen» zich gaan bezighouden met het probleem en er zullen in sla gen er een oplossing voor te vin den. Het aantal van dergelijke kommissies in ons land is op de vingers niet meer te tellen. Tot de vele in de reeks behoo-t of behoorde de fameuze kommissie Meyers, waarvan de opgeleverde resultaten even zeldzaam, meer, onbestaande zijn als duur. Terecht heeft volksvertegenwoor diger Roger Otte dezer dagen ge zinspeeld op wat deze politieke diepvriesoperatie, die oorspronke lijk de betrekkingen tussen beide taalgemeenschappen moest helpen verbeteren, aan de belastingbeta ler heefi gekost. Hij heeft geen juist cijfer genoemd maar in elk geval duidelijk genoeg laten verstaan, dat aan presenta- tiegelden van de betrokken kom missieleden honderdduizenden uit betaald zijn. Terecht wordt dit een schandaal genoemd. DE FUSIE VAN DE GEMEENTEN In een recent gesprek met ar- rondissementskommissaris Van Be neden werd o.m. het probleem van de fusie van gemeenten (in het arrondissement) aangeraakt. Het is in dit verband nuttig er op te wijzen dat reeds in 1928 een ten- denz tot fusie bestond. Inmiddels heeft de wet van 14 februari 1961 op de ekonomische expansie, de sociale vooruitgang en het financieel herstel, via de artikels 91 en 95 voorzien in de wijziging van de territoriale gren zen van gemeenten. Op 2 april 1962 werd door Mi nister Gilson aan de gouverneurs van de provincies een rondschrij ven gestuurd waarbij de belang rijkste faktoren en kriteria werden omschreven inzake de herstruktu- rering van de gemeenten. De Centrale Raad voor het Be drijfsleven is harerzijds van oor deel dat de minimumbevolking van gemeenten 2.500 inwoners bedra gen, voor landelijke gemeenten zouden 1.250 inwoners volstaan. Een recentere wet, nl. van 2 en 6 juli 1964, stelt nieuwe principes van herstrukturering voorop stel selmatige arbeid per gewest over eenkomstig een vooraf opgemaakt overzichtsplan, vlugge verwezen lijking van definitieve en volledige operaties waarbij wijzigingen uit gesloten worden; zeer ruime voor lichting en raadpleging van de per sonen betrokken in de hergroepe ring. Belgie zou op deze wijze ver schillende Europese landen navol gen. In Nederland zijn slephts 900 gemeenten voor 12 miljoen inwo ners, in Noorwegen werd het aan tal gemeenten met de helft ver minderd, in Zweden werden een tiental jaren terug bijna 2.000 gemeenten door andere opgeslorpt In ons land is men om redenen die veelal van partijpolitieke aard zijn, zeer schoorvoetend hier en daar van wal gestoken. En in het arr. Aalst en niet alleen in het onze schreéuwen gemeente-^ mandatarissen zelf verstandige lieden in andere opzichten moord, brand, dreiging en partij desertie als zij het woord fusie horen uitspreken. HET BURGEMEESTERSCHAP TE AALSï In onze editie van 2 maart II. werd een informatie gepubliceerd waaruit blijkt dat burgemeester Blanckaert zijn ambtstermijn zou willen voleindigen. In dit verband zou dan evenwel blijken dat 't B.S.P.-partijbestuur niet bekend is met deze beslissing en logischerwijze, in tegenstelling met wat we berichtten, diezelfde beslissing niet kan aanvaard heb ben. V - Door de Werkgroep Open bare Werken van het Aktie- komitee werd een brief ge stuurd aan de h. De Saeger Minister v. Openbare Wer ken, om aan te dringen op de vroeger toegezegde ti ming voor uitvoering van de bijzonderste infrastruk- tuurwerken in het arrondis sement. Vanwege Minister De Sae ger ontving het Aktiekomi- tee volgend antwoord op de diverse vragen. RINGLAAN AALSÏ Er zal over gewaakt worden op dat de onteigeningen daadwerke lijk zouden verwezenlijkt zijn in 1968. Het Bestuur heeft in die zin opdracht gekregen. De kredie ten zijn ter beschikking van het Aankoopkomitee gesteld rond het einde van april 1967. De eerste fase van de werken zelf, genaamd «sluiten van het noordelijk gedeelte Ringlaan te Aalst» is opgenomen in het vijf jarenplan 1969-1973. De uitvoering is voorzien in 1969. OOSTELIJKE OMLEIDING TE NINOVE De kredieten voor het bouwen van de spoorwegtunnel zijn inder daad opgenomen in het begrotings- ontwerp 1968. Het betreft een onderbrugging van spoorlijnen, zodat het uit schrijven van de aanbesteding en de uitvoering van de werken be rusten bij de N.M.B.S. De Dienst der Wegen te Gent bezorgt zeer binnenkort de laatste details aan de N.M.B.S. Ik bevestig dat de derde fase van de Oostelijke Omleiding voor zien is in het vijfjarenplan voor 1969. RECHTTREKKING TE HOFSTADE De mogelijkheid zal onderzocht worden om dit werk op te nemen in het programma v. de toegangs wegen tot de Industriezones. RIJKSWEG 56 GERAARDSBERGEN - GENT Modernisering kruispunt «De Vos». Het onteigeningsplan nr. B-2073 is goedgekeurd bij konink lijk besluit van 20.12.1967. De kredieten zijn ter beschikking van het Aankoopkomitee. Modernisering kruispunt «De Kat». Het onteigeningsplan nr. B-2120 is opgemaakt en wordt eerstdaags voor goedkeuring over gemaakt aan het Bestuur der We gen. Rechttrekkingen De recht trekking Oombergen - Grotenberge werd verschoven naar 1971. Het vak E5 - Oosterzele is voorzien in 1972 en het vak Oosterzele - Oombergen in 1973. UW APPARTEMENT IN HET terlindenpark RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL. 053-299.37 DENDERBRUGGEN Het herbouwen van de brug te Erembodegem is daadwerkelijk voorzien 'in 1968. Brug over het sas te Herdersem-Wieze: de plans en de aanbestedingsbescheiden worden opgemaakt in het vooruit zicht van een aanbesteding einde 1968. De vastlegging van het kre diet zal gebeuren op een eventueel beschikbaar krediet van 1968 of wel 1969. Er wordt naar gestreefd de weg- brug nr. 36 over de Stuw te Den derleeuw, de brug nr. 37 over de sluis te Denderleeuw en de brug nr. 39 te Teralfene te herbouwen in 1969. Brug II te Geraardsbergen Door het herbouwen van de brug II te Oudenaaide begin 1969 .komt de hefbrug vrij en ik betuigde rrvjn akkoord om deze hefbrug te ge bruiken voor het vervangen van de ophaalbrug II te Geraardsbergen. AANVULLENDE WERKEN Rijksweg Brussel - Ninove. Hat nodige wordt gedaan om de k.on- tinuiteit van de werken op Oost- Vlaams grondgebied te verzekeren. Rijksweg Aalst - Ninove. De studie van het nieuwe tracé wordt voortgezet. Tot nog toe s het echter niet mogelijk geweest de kredieten op te nemen in het vijf jarenplan. De kwestie van het koninklijk besluit te Bakkérgem-Denderieeuw wordt onderzocht. Verzakking van de Guilleminlaan te Geraardsbergen. Deze kwestie werd voor onderzoek aan het Be stuur voorgelegd naar aanleiding van uw brief van 7 november '67. De elementen van antwoord zijn nog niet in mijn bezit. Het Be stuur werd herinnerd aan deze zaak. Vaste brug te Geraardsbergen in de rijksweg Edingen - Tielt. Het bouwen van de brug is gepland voor het jaar 1970. De vereiste kredieten daartoe zijn uitdrukke lijk voorzien. ROSENTHAL TENTOONSTELLING TE AALST De internationaal gereputeerde Rosenthal Studie-Linie houdt deze maand in ons land een drietal ten toonstellingen met als thema De ïafelkultuur. Een tentoonstelling zo maar niet om de «goede smaak» te bevor deren want méér dan dat Por- celein, kristal en tafelbestekken die men niet zo maar benadert, bekijkt of bewondert, maar die gewoonweg aangrijpen door een verrassende scheppende verbeel ding van de ontwerpers. Te Aalst gaat de tentoonstel ling door in de zaal Madeion van 15 tot 24 maart. HEÏ VENTIEL Een nieuw literair - artistiek tijdschrift dat zes maal per jaar verschijnt onder redaktie van Ju- liaan Librecht en Cyriel Temmer man (Stationstraat 26 Aalst). «Geen kritisch - polemisch, geen algemeen kultureel, geen heden- dags literair - kreaTief, geen lite rair - kreatief - kritisch, noch pole misch tijdschrift, noch een werk schrift voor literatuur», aldus in leidend. «Maar gewoon een tijd schrift, dat plus minus om de twee maanden op tweehonderd exem plaren zal verschijnen en dat poe- zie, proza, grafiek en artistieke bijdragen zal brengen. Ook zullen bepaalde toestanden, geschriften, gezegden, enz. dik in de verf wor den gezel.» Uit de inhoud van dit eerste nummer o.m. Losse Nota's over kunst, van Walter Schelfaut, over de Galerij Vertikaal, een bijdrage over Jeugdlektuur anno 1968, van Julien Librecht en kommentaar al lerhande over tijdschriften, wat Cyriel Temmerman de volgende vaststelling inspireert «Intussen ben ik van mening dat de jonge Vlaamse literaire tijdschriften meer durf en originaliteit aan de dag moeten leggen.» Inderdaad, meteen ook het be wijs leverend van hun scheppend artistiek literair vermogen. Dat bewijs mag men in de toekomst ook van Het Ventiel verwachten. MIKIS THEODARAKiS - KLUB Morgen zaterdag wordt te Aalst een nieuwe kontaktklub geopend. De naam Mikis Theodarakis, naar de naam van de Griekse kompo- nist en volksvertegenwoordiger die wegens zijn politieke aktiviteiten door de Griekse militaire junta werd opgesloten. Deze nieuwe kontaktklub is een initiatief van de kommunistische jeugd en heeft als tehuis nr. 10 Keizerlijke Plaats. Een programma voorziet reeds een avond met de Brugse dichter Marc Braet over zijn boek «Ik leg mijn hand op Spanje», een debat avond met B. Claessens en E.P. Snijers, een avond over de beeld houwkunst. Het is de inrichters er om te doen in deze klub een intense be drijvigheid ajn de dag te leggen inzake kulturele, sociale en poli tieke diskussie en debatavonden voor de jeugd. Als opvolger van Mter. Calewaert heeft de Rotary-Aalst de heer Georges Steleman, bekend industrieel, als nieuw voorzitter ver kozen. De nieuwe voorzitter is beheerder van de Belgische Breigoednijver heid en tevens lid van het Nationaal Paritair Textielkomitee. Voorts is hij ook aktief in het sportleven, vooral als voorzitter en ere-voorzitter van het Jeugdkomitee van Eendracht Aalst. Tijdens de week van 4 tot 10 maart heeft de rijkswacht 1.271 verkeersongevallen vastgesteld. Bij deze ongevallen zijn 12 personen ter plaatse gedood, 194 ernstig en 554 licht gewond. Tijdens het weekeinde waren er 410 ongevallen met 3 doden ter plaatse en 83 ernstig gewonden. De voornaamste oorzaken van de dodelijke ongevallen zijn over dreven snelheid 2; niet naleven van de voorrangsregels 2; afslaan zonder verwittiging 1; foutieve seinen 1. Tijdens de week van 25 februari tot 2 maart werden per dag ge- midd. 89.962 volledig en 120.402 gedeeltelijk werklozen gekontro- leerd, hetzij een totaal van 210.364 Vergeleken met de vorige week werd een vermeerdering van 334 volledig en van 57.182 gedeeltelijk werklozen genoteerd. De stijging van de gedeeltelijke werkloosheid vloeit voort uit de verslechtering van 'het weer, die de bedrijvigheid in de bouw fel be lemmerd heeft.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2