TAFELGESPREKKEN MET ROSENTHAL tentoonstelling jules verstraeten MADELON Van Limbergen SOCIALE KRONIEK de afbraak van de oude politieke zuilen OPINIES We nodigen U uit tot Porselein, kristal en tafelbestekken uit de Rosenthal Studio-Linie. Tafelkuituur wat is dat Een begrip, dat te vaak verkeerd gebruikt is Vindt U het in de receptrubrieken van geillustreerde tijdschriften Vindt U het in de sfeer van luxueuze restaurants? Neen, beslist niet. Tafelkul- tuur vindt U veel meer terug in de keuze van datgene waar U zich thuis mee omringt. Waar U deze produkten, die de toets van de kritiek kunnen doorstaan, kunt vin den Nee, echt niet alleen bij ons. Maar niet gauw vindt U elders zo'n ruime keuze als? juist hier. Wat wij U aan serviezen, kristal en tafelbestekken uit de Rosenthal Studio-Linie aan te bieden hebben, werd zonder uitzon dering ontworpen door beroemde kunstenaars en door een internationale jury beoordeeld. Wij brengen echter niet alleen de goede produkten, maar wij laten U ook zien hoe U hiermee de tafel stijlvol kunt dekken. In onze tentoonstelling «Tafelgesprekken met Rosenthal» geven wij voor verschillende gelegenheden enige interessante en waardevolle suggesties voor het dekken van Uw tafel. Wij vragen Uw aandacht voor een, helaas verwaarloosde, kunst waarvan gastvrijheid en schoonheid de regels zijn. Een aantal richtlijnen hebben wij samengevat in een vouwblad, dat wij U, als bezoeker van onze tentoonstel ling, graag kosteloos aanbieden. Wij heten U van harte welkom van 15 tot 24 maart 1968 in zaal s Grote Markt, Aalst. Dagelijks geopend van 10 - 12 uur en van 14 - 20 uur. Hoogstraat, 28 - Aalst De broer van de Bisschop van Luik 'is dus kandidaat geworden op de lijst van de P.V.V. Het zou mooi zijn indien bv. Mgr. Van Zuy- len een verklaring aflegde in de zin van deze van het Davidsfonds- Hoofdbestuur dan, dat niemand die als 'kandidaat op een of andere lijst voorkomt, zich mag beroepen op een verwantschap met een Prins van de Kerk. Inmiddels is de 'h. Van Zuylen als P.V.V.-kan didaat wellicht logisch met zichzelf geweest en toegetreden tot de partij waar hij ideologisch eigen lijk thuishoort. Overigens 1 en elk objektief waarnemer moet dat erkennen precies de P.V.V. is diegene die sedert haar oprichting gepoogd heeft de oude politieke verzuiling te doorbreken en daar natuur lijk in een welbepaalde richting metterdaad in geslaagd is. De voorbeelden zijn legio. Andere partijen zijn meer schoorvoetend of met minder suk- ses gevolgd. De verstandigsten in de Vlaamse B.S.P. hopen dat in een nabije toekomst meer jonge ren in het voetspoor gaan lopen van wijlen Chalmet, de gelovige socialistische volksvertegenwoordi ger en burgemeester van Zelzate. M.a.w. voor de B.S.P. is het wach ten op een of andere broer of zus ter van een Monseigneur, die als gelovige tot de partij zal toetre den. Maar de oude verzuiling, ge grondvest op voorbijgestreefde tegenstellingen, brokkelt fel af. Lode Claes, oud-redakteur van «De Standaard», voormalig sekre- taris-generaal van de Vlaamse Ekonomische Raad, en niettegen staande zijn hoge funktie in de Bank Lambert, momenteel V.U.- lijstaanvoerder voor de Senaat te Brussel, heeft niemand minder dan de integere socialist Maurits De Wilde, die de reputatie heeft een socialist zuiver op de graat te zijn en, terloops, in de T.V. op een zijspoor wordt geschoven - ge polst voor een kandidatuur op de V.U.-lijst te Brussel. Er is een korrekte weigering op gevolgd, maar De Wilde is ook geen B S.P. kandidaat geworden. Paul Goossens, de sociaal zeer links georienteerde Leuvense stu dentenleider, maakte kans op een C.V.P.-lijst, maar heeft geweigerd. Op de lijst van de Vlaamse B.S.P. (Fayat - Vermeylen) komt de naam voor van Reniers van Halle, een Vlaming uit een stuk, die niet helemaal vreemd was aan de Vlaamse Demokraten anno 1965 (De uitloper van dit Vlaams expe riment, D.A., zal zich tijdens de verkiezingsperiode van elke aktivi- teit onthouden). In Oost-Vlaanderen, net als el ders, zijn kontakten geweest tus sen vooraanstaande C.V.P. en P.V.V. figuren, niet het minst om dat sommigen van eerstgenoem- den zich politiek niet wensten te slachtofferen op de kapblok die voorzitter Robert Van De Kerck- hove resoluut in de Vlaamse C.V.P. heeft opgesteld ten behoeve van de meer dan 65-jarigen en diege nen die een parlementair mandaat kumuleerden met een 'belangrijk gemeentelijk mandaat. In eigen arrondissement zijn door verschillende partijen, door heen de oude politieke barrikaden, in diverse middens potentiele kan didaten gepolst. ooo Afbraak van de oude verzuiling dus. Er zijn ongetwijfeld 'bijkom stig elektorale faktoren politiek arrivisme en dies meer maar de essentieeiste wortelt in de over tuiging dat de bestaande partij- strukturen hopeloos verouderd zijn. Het tweepartijen - stelsel, een bundeling van «konservatieve» krachten eendeels en een bunde ling van «travaillistische» krachten anderdeels, is een denkbeeld dat groeit in de meeste partijen en in de twee grote vakbonden. Maar zelfs indien zich in ons land een verrassende politieke snelverstroming aftekent, dan zal de mate waarmede dit tweepar tijen - stelsel reele kans maakt, afhankelijk zijn van de spoed die men zet achter de uitvoering van het Vlaamse lastenkohier, de spoed waarmede men een oplossing tot normalisatie op rechtvaardige ba sis tussen de beide volksgemeen schappen (en dat inpliceert ook de oplossing van het probleem Brussel) bereikt. Wie aan deze laatste faktoren achteloos voorbijgaat, zal in leng te van jaren een evolutie op het partijpolitieke vlak vertragen in de richting van een tweepartijen - stel sel. S.H. De bescherming van de huurprijs van de bescheiden woningen Men weet dat een wet van 29 januari 1966 tot 31 december de huurprijzen beschermde van de personen die voor 1 oktober 1962 een gebouw, een gedeelte van een gebouw of een appartement huurden gebouwd voor 10 mei 1940 en waarvan het kadastraal inkomen zo he't om een gebouw gaat de 6.000 fr. niet overtreft in de gemeenten van minder dan 5.000 inwoners, 8.000 fr. in die van 5.000 a 30.000 inwoners en 12.000 fr. in die van meer dan 30,000 inwoners. De maxima van het kadastraal inkomen worden met een derde verminderd wanneer het gaat om gedeelten van gebou wen of appartementen. Daar de regering meende dat deze wetgeving een wegings- en evenwichtselement was in de pres taties van de eigenaars en huur ders van bescheiden woningen, werd zij voor een beperkte periode van 2 jaar verlengd, n'l. tot 31 de cember 1968, mits bepaalde aan passingen. Het wetsontwerp dat hiertoe door de regering werd in gediend, werd door de kamers goedgekeurd en is de wet van 28 december 1966 geworden. Zij handhaaft de meeste bepalingen van de wet van 29 januari 1964, maar laat aan de verhuurder toe aan de vrederechter om een aan passing te vragen, of hij nu al dan niet profiteerde van een verhoging van dit bedrag voor of na 1 okto ber 1962. De wet van 28 december 1966 verhindert bovendien de ten uit voering van de opzegging -door 'de verhuurder en van de vonnissen van uitwijzing die gegrond zijn op an dere redenen dan de niet nakoming van de verplichtingen van de huur der of het verlangen van de ver huurder om de verhuurde plaatsen zelf te betrekken. (D.) Kunstschilder Jules Verstraeten verdient volstrekt en volledig de titel «kunstschilder van de Vlaamse Ardennen». Weinige artiesten -kennen zo scherp als Jules Verstraeten het landschap in het gewest Zot- tegem Geraardsbergen Ou denaarde Ronse. Hij munl uit door een weergaloos koloriet, door de uitbeelding van de ty pische golvingen in deze streek; aantrekkelijke hoekjes, kerken, oude gebouwen, wijken en dorpskommen treden prachtig en aangrijpend te voorschijn. Een wilde wisseling van kleuren en tinten kenmerken -hem. Zijn Europaprijs «Rood Land schap» weerspiegelt de waarde ring van zijn kunst en kunde (uitgereikt te Brussel in 1965). Enkele zinsneden uit de talrijke recensies Flammes Vives Paris 1963, nr. 79 blz. 5 «des richesses soutenues par un graphlsme müiri aux travaux patients.» Georges-Marie 'Dutilleul Notes sur quel.ques artistes. Luik, 1954, blz. 52 Het inzicht, de bevalligheid en de kuituur van deze kunstenaar slaan ons met verbazing, die zijn werk heel en al beheerst zonder enig artificieel middel. Hij bezit de gave zijn rijk ge moed en heerlijk landschap weergaloos weêr te geven, in een benijdenswaardige ijver om zijn verkleefdheid voor de men sen en zijn eerbied voor de din gen exact te laten uitstralen. Zijn koloriet verraadt van meet af aan zijn rijk temperament. (A.M:) Zijn zin voor het summaire, voor sober afgelijnde vormen en een bij pozen geblokte struktuur geeft aan zijn landschappen een stevig piktureel karakter. Zijn goud van zijn oogsten brengt de glans en de gloed van de zon. Let op het heftig karakter in de wilde landschappen van Jules Verstraeten. Zijn palet omvat een aantrekkelijke tonaliteit, donkerbruin, diep blauw, steen rood, klaar geel, schuim wit, met expressieve en treffende kracht. (Luc Haesaerfs) Encyclopedie van de Kunst in Belgie. Brussel, Ditilleul, stelt Jules Verstraeten naast Wolvens, Stephan Gorus, 'Mo- ritz Pel, die de lucht, de atmos feer en het 'leven van hun streek ademen. Bank van Brussel 8 tot 21 maart 1968 9-12 en 14.30-1? uur.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3