GOUD fundament van ons geld INDERDAAD! DE SOMY LIDO verdrijft alle kilte uit Uw huis en... brengt behaaglijke warmte om U heen. Algemene vedeler: Gentsestraat 35 AALST Tel. 290.01 (5 I.) 40 dagen broederlijk delen Open contactdag dinsdag 2 april 4 De waarde van al het papieren geld In de wereld berust in laatste instantie op de waardevastheid van het goud, dat in de hele wereld als de basis van het geldsysteem wordt aanvaard. De band tussen het goud en het papieren geld werd indertijd vastgelegd door een wet van het rijkste land van de wereld, de U.S.A. In deze wet staat dat Amerika zich verplicht te allen tijde en tegen elk bedrag goud af te leveren tegen 35 dollar per juweliersons (zulk een ons is precies 31,103 gram). Door deze wet is prijsstijging onmogelijk, want waarom zal men meer dan 35 dollar betalen, als men het voor dit bedrag altijd kan krijgen. En de dollar krijgt door deze situatie dezelfde on wrikbare vastigheid. Zodoende kan de dollar als maatstaf in het mone taire wereldverkeer gelden. Deze toestand is gezond, zo lang deze Amerikaanse wet betrouwbaar is. Maar nu zijn er enkele faktoren die de toestand aantasten. Voor eerst klagen de goudproducenten dat de lonen en andere kosten van de goudwinning sinds 1945 zo zijn opgelopen, dat de opbrengst van 35 dollar per juweliersons te weinig is geworden. Een klacht die men kan aannemen, want iedereen weet dat sinds 1945 er met lonen en kosten heel wat is gebeurd. De wereldproduktie is ruim 55 miljoen ons per jaar, waarvan 60 t.h. uit Zuid-Afrika komt, de grootste goudproducent van de wereld; de tweede is Rusland met circa 20 t.h., de derde Canada met 10 t.h., de vierde de U.S.A. met 4 t.h. Maar de producenten kunnen de prijs niet verhogen zo lang de U.S.A. de 35-dollarprijs handhaaft en daarvoor steeds blijft verkopen. Thans echter is twijfel ontstaan of Amerika dit inderdaad zal kunnen blijven doen. Het is wel het rijkste land van de wereld, maar het geeft meer uit dan het verdient, voert een dure oorlog, heeft ieder jaar een begrotings- en betalingsbalanstekort van belang en lijdt zodoende aan inflatie, die de waarde van de dollar aantast. Dit heeft tot gevolg dat grote dollarhouders deze bedragen inruilen tegen goud, waardoor de vvvJaumi i>. To.. JC.-.ox bedenkelijk zakt. Dit doet de vraag naar goud toenemen, aangezien de houders goud beter vertrou wen dan de dollar, ook al maakt men van de dollars rente, van het goud nihil. Kopers zijn Parijs, de Arabische olielanden, Hong Kong, enz. Hierbij voegen zich de spekulanten, die de bui zien naderen en vermoeden dat de goudprijs omhoog zal gaan; dan wordt er aan het goudbezit goed verdiend. Men zegt dat de prijs wel 42 dollars per ons of meer moet worden. Maar als de goudprijs omhoog gaat, is de dollar zoveel minder waard en is dus gedevalueerd. Dit verschrikt de hele financiële wereld, want devaluatie van de dollar sleept alle landen mee en ontwricht de internationale handel. Hierbij ontmoet men het Inter nationale Monetaire Fonds, dat deze ontwrichting wil tegengaan en dus Amerika uit alle macht steunt. WAT NU Dat de huidige goudkrisis drastische maatregelen eist is duide lijk. Wie het bovenstaande overdenkt begrijpt dat hierbij grote machten met tegenstrijdige belangen in het spel zijn. Amerika zelf zal betalingsbalans en begroting in orde moeten brengen, d.w.z. de door president Johnson gevraagde 10 t.h. belasting verhoging haastig moeten invoeren. Inflatie is voor Amerika onduld baar; ze zou de genoemde wet onhoudbaar maken. ledereen die politieke belangstelling heeft kan uit het verloop van deze goudkrisis leren, hoe moeilijk de ekonomische problemen zijn en hoezeer het nodig is, dat ieder, die politiek wil meedoen, de grondbe ginselen hiervan verstaat. Het schieten van ekonomische bokken is erg duur; het veroorzaakt krisis, werkloosheid en armoede, de dusgenaam de rijke landen zijn voor het behoud van deze positie volkomen afhan kelijk van de gezondheid van hun ekonomie. In deze tijd is het innemen van enig politiek standpunt op redelijke wijze alleen mogelijk, indien men van de ekonomie voldoende begrip heeft. SCHOOL voor KINDERVERZORGSTERS en PEUTERLEIDSTERS Hof ter Linden EVERGEM Te 10 u. 30 uiteenzetting over studie en taak. Bezoek aan de instelling. Te 15 u. 00 Voordracht over de Peuterleidster een 4e jaar specialisatie kinderverzorgster. Belangstellenden vragen uitnodiging en prospectus. Binnen enkele minuten geeft Uw Somy U het heerlijke gevoel „thuis" te zijn, ver van alle winterkou. De Somy Lido verwarmt Uw kamer tot in alle hoeken en brandt op MAZOUT, de beste warmte gevend voor de laagste prijs. De mooie BLAUWE VLAM, exclusief voor Somy, geeft de garantie van een volledige vergassing, zonder stof, roet of geruis. De Somy Lido geeft U de ideale warmte. De Somy is de enige haard waar U geen om kijken naar hebt. Het is de meest comfortabele haard. Geëmailleerd verkrijgbaar in moderne kleuren: beige- zwart, grijs en lichtgrijs, zwart en ook een rustieke uit- Somy voering van kunstsmeedijzer. Ma- zout is de voordeligste brandstof, dank zij de beroemde Somy bran der. Somy warmte is gezonde warmte. DE BISSCHOP

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 4