JEUGD - JEUGD - JEUGD PIET RIELANT detective Os irrigatie n.v. Standaard-Boekhandel door Lode Sievenherg Da moderne techniek beheerst de wereld. En iedereen doet er aan mee. STANDAARD BOEKHANDEL BIEDT U DE KANS met een grote keus TECHNiSCHE BOEKEN allerhande. Elektrotechniek Computers Transistoren Radio Televisie Autotechniek Centrale verwarming Bouw techniek Betonwerken enz. enz. ook meubelmakerij timmeren smeden metselen enz. fotograferen hovenieren bloemenkweek enz. enz. alles over sport alle nummers van Prisma - Technica in voorraad technische woordenboeken. (ST - THERESIA - BOEKHANDEL) KAPELLESTRAAT 11 AALST TEL. 22a 45 Open aiio werkdagen van 8 tot 19.3Q uur. 14 Stuwdammen vormen een belangrijk element in de hedendaagse irrigatietechnieken. De stuw van Fort Peck in het noordoosten van de Verenigde Staten is de grootste aarden dam ter wereld. Deze dam, die in 1940 werd voltooid, werd gebouwd op de Mis souri en is bijna 6,5 km. lang. Zijn waterreservoir heeft een lengte van 302 km. en een breedte van 25,6 km. Het meer bevat een grote hoeveelheid vis en is 'n druk bezochte ontspanningsplaats. De dam wordt met alleen voor bevloeiingsdoeleinden gebruikt, maar ook voor de produktie van elektriciteit ten behoeve van de hoeven en steden in een groot deel van de noordwestelijke Vere- n gde Staten, die trouwens een groot aantal soortgelijke dammen met dubbel doel tellen. Amerikaanse bijstand en leiding wordt aan verscheidene vreemde landen verschaft die gelijkaardige .unstwerken op hun grondgebied willen oprichten. in weerwil van de onbetwistbare voordelen die de irrigatie in vele gevallen met zich meebrengt, is zij niet altijd van gevaar ontbloot. De bevloeiing moet oordeelkundig worden toegepast zo men de bodem niet nog onvruchtbaarder wil maken dan hij reeds is. Het water heeft de neiging de luchtbellen in de grond op te vullen en de bodem sponsachtig te maken. Vele gewassen zullen in zulke bodem niet groeien. Overigens -bestaat er ook water dat niet voor iirigatiedoeleinden geschikt is. In de Verenigde Staten berust de verantwoordelijkheid voor irri- gatieprojekten en soortgelijke landwinningsprogramma's -bij het Bureau of Reclamation (Bureau voor Landontginning) van de Amerikaanse regering. De ingenieurs en deskundigen die voor deze dienst werken zien zich bij de uitoefening van hun taak vaak voor tal van moeilijkheden geplaatst. Hun ervaring is van onschat bare waarde. Vooral het aanbrengen van pijpleidingen in berg achtige streken bemoeilijkt hun werk in aanzienlijke mate. Het bevloeien van sommige streken vergt soms heel uitgebreide voorbereidende werkzaamheden. Voor het zaaien en aanplanten moet de grond zorgvuldig geefend worden, opdat het water er zacht en gelijkmatig zou over lopen. Een lichte helling bevordert de verspreiding. Tussen de rijen planten moeten groeven worden aangebracht waarlangs het water alle planten kan bereiken. (vervolgt) - Nu wordt het spannend, meende Piet. Ik sluip tot bij de keuken en speur of Bill naar beneden komt. Pas toch op, rilde Dirk. Moest Bill de achterdeur opentrekken.., Ik heb reeds gemerkt dat Bill door de keuken moet om in de tuin te geraken. Ik red me wel. Hij vertrok in de richting van de gebou wen. Houd u kranig, kerel. Piet sloop in gebogen houding dicht langs de muur en speurde door de spleet van het rolluik. Binnen werd plots het licht aangestoken. Bill draaide de trap af; hij stapte naar Joe en trok hem wakker. Vooruit, Joe. Wilt ge op tijd in de haven zijn, dan moet ge er uit, hoor. Ze wasten zich bij de pomp, droogden zich af en zetten zich aan tafel. Bill haalde brood en kaas uit de kelder, de mannen begonnen te eten. Toen werd de tafel afge- diend. Bill ging naar de keukenkast en haal de een houten kistje te voorschijn. Piet draaide zich om, zocht zijn vrien den op en overtuigde hen, hem te verge zellen. Gevaarlijk, protesteerde Dirk. De nacht is bijna voorbij, de dag breekt aan; straks rijst de zon aan de hemel. - We zullen op tijd de plaat poetsen, verzekerde Piet. Treuzelt nu niet. Ze lonkten tussen het rolluik. Bill maakte een houten kistje open, zeüe een handspiegeltje op tafel. Joe schoof zijn stoel bij en legde het hoofd achterover op de leuning, net of zijn baard moest gescho ren worden. Bill nam een klein doosje, opende het en wreef met een dikke vettige stof het gelaat van Joe in. Gek. Waarom doet hij dat nu Een boeiend geval. -Weer een valse boevenstreek, meen de Jan. Slimme kerels zijn het. Bill keerde zich om, spoelde de handen en plakte heel voorzichtig een ringbaard op de beide wangen van Joe. Idioten, fluisterde Piet. Ze gaan weer een troef uitspelen. Alles in orde, Joe vroeg Bill. Zit hij goed Joe spiegelde zich, nam een schaar en knipte de baard tot een fijn puntje. - Nu nog een lange pijp, schertste hij. Ik zie er uit als een echte zeebonk. Bill gaf Joe een stevige klap op de schouders. En mijn matrozenpak vroeg Joe. Ge vindt het in de voorkamer. Het is gewassen en gestreken' en keurig in de plooien. Joe verliet de keuken en verdween in een deurgat. Hoort ge het vroeg Jan. Die Joe moet een schipper zijn. Vooruit, jongens, we verlaten de tuin, waarschuwde Piet, nu kan het gevaarlijk worden. Ze kropen in de treurwilg en sprongen de veldweg op. Ze verstopten zich achter de haag en tuurden tussen de takken. Net op tijd, hijgde Dirk. Bill trekt juist het rolluik op. In de verte sloeg het vijf uur. De zon verscheen aan de horizon. Vogels kweelden. - Wat een nachtelijke tocht,- zuchtte Jan, en hij wiste met de arm het zweet van het voorhoofd. Wie had dat ooit kun nen voorspellen dat we zo'n ontdekkingen zouden doen Ja, ja, bofte Piet, neemt men iets ter harte, dan moet men er alles voor over hebben. Toch is het nog niet te laat om in die kerels hun handen te geraken, beefde Dirk. We moeten op onze hoede blijven. Weet ge wat stelde Piet voor. We verschuilen ons tussen de struiken aan de overkaknt van de -landweg, juist rechtover het tuinhekken. Beter kan het niet. nadruk verboden vervolgt

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 11