wat eten we deze week voor de lekkerbekken nuttige wenken vluchtige aantekening klankjes uit de modewereld keukengeheimen vrouwen kroniek ZONDAG 'Ham - eieren Spinaziesoep Gekookte kalfstong Flageolets Gekookte aardappelen Abrikozencreme. MAANDAG Blinde vinken Gekookte aardappelen Chocolade- pudding. DINSDAG Kabeljauwstaart in de oven Aardappelpuree Yoghurt met fruit. WOENSDAG Gebakken lever Spaghetti met tomatensaus Pan nekoekjes. DONDERDAG Varkenskoteletten Witloof Gekookte aard: appelen Vanillevla. VRIJDAG Mosselen Frites Rijst met rabarber. ZATERDAG Gehakt Worteltjes Gekookte aardappelen - Gewonnen brood. HAM - EIEREN BENODIGD 4 hard gekookte eieren, 2 plakken gekookte ham, 2 eetlepels mayonaise en peterselie. BEREIDING De eieren met een scherp mesje in de lengte door snijden. Haal de dooiers er uit en leg ze in een kom. Snijd de ham in fijne snippers en meng ze samen met de mayonaise door de eier dooiers. Meng zo lang met een vork tot alles een smeuige massa is geworden. Vul hiermede de lege eiwitten. Zorg dat het vulsel als een mooi bergje boven het eiwit uitsteekt. Maak er met de tanden van de vork zachte ribbetjes in en leg bovenop een blaadje peterselie. SPINAZIESOEP BENODIGD 750 g aardappelen, zout, 250 g spinazie, 25 g boter peper, 1 eetlepel bloem, 2,5 dl koffieroom (of melk uit een blikje) en 1 hard gekookt ei. BEREIDING Schil de aardappelen- en zet ze op met een liter water met zout. Wanneer de aardappelen gaar zijn, het kookwater opvangen en hierin de gewassen en grof gesneden spinazie gaarkoken. Maak twee derde van de gekookte aardappelen fijn (als voor puree) en schenk hierbij, al roerende, de gekookte spinazie. Doe deze soep terug in de pan en roer er de boter en wat peper door. Roer de bloem glad met de room of de melk en giet dit, al roerende, bij de soep. Laat, steeds roerende, even doorkoken om de bloem de gelegenheid te geven te 'binden. Snijd de achtergehouden- aardappelen aan -blokjes en leg die als vulsel in de soep. Leg in elk bord 1 of 2 plakjes hard gekookt ei alvorens de soep uit te scheppen. ABRIKOZENCREME BENODIGD 150 g gedroogde abrikozen (een dag te voren in 2,5 dl weekwater gezet), 3 eieren, 100 g suiker, 10 g (5 blaadjes) gelatine, enkele koekjes of -biscuits, 50 g boter, 1 dl room en wat ge malen cocosnoot. BEREIDING Kook de abrikozen in het weekwater gaar. Neem e- een paar mooie exemplaren uit voor de garnering en wrijf de overige fijn. Week de gelatine in ruim koud water. Roer de eierdooiers met 30 g van de suiker, gier er, al roerende, het abrikozenmoes bij en laat dit op een zacht vuurtje onder flink kloppen binden. Los er, van het vuur, de goed uitgeknepen gelatine in op en laat het mengsel wat af koelen. Klop room en eiwitten afzonderlijk stijf en schep het luchtig door de afgekoelde maar nog niet stijf geworden abrikozenmassa. Schep het mengsel van tijd tot tijd om. Zodra het geleiachtig begint te worden, wordt het overgebracht in een glazen schaal, die vooraf werd «gevoerd» met een mengsel van verkruimelde 'biscuits met 70 g tot room geroerde boter en 70 g suiker. Laat de creme nu volledig opstij ven en garneer ze dan met de abrikozen en wat gemalen cocosnoot. DEFINITIE MINI - ROK «Een echte minirok houdt op halfweg de dijen», zo heeft André Resampa, de minister van binnenlandse zaken van Madagaskar, gepresiceerd tot de ordediensten die belast zijn met het toezichl op al te kort geklede dames. Sedert de regering in augustus van vorig jaar de minirok heeft verboden, heeft de politie te veel ijver aan de dag gelegd en talrijke buitenlandse vrouwen opgebracht. In een thans aldaar officieel communiqué, worden de dames dia rok of jurk tot «licht jes boven de knie» dragen er van verzekerd dat zij niet zuilen worden lastig gevallen. Vooral wanneer men thee zonder suiker drinkt, vertonen de kopjes vaak een bruine aanslag aan do binnenkant. Die bruine aanslag verdwijnt echter niet bij de gewone afwas. Wel wanneer men schuurpoeder gebruikt. Maar dit laatste moet men toch liever niet doen, het tast op de duur het glazuur van het porselein aan. Neem eenvoudig een vochtig doek je mei wat keukenzout om de brui ne plekken te verwijderen, spoel de kopjes vervolgens met heet wa ter en droog ze af. Foam-back, dit zijn stoffen met een laagje schuimplastic aan de achterkant, schuiven niet mee als we ze willen verwerken op de naaimachine. Het gaat echter wel als we dun papier tegen het schuimplastic leggen en dit ge woon meestikken. Nadien wordt het papier langs de stikgaatjes afgescheurd. Een ongelukje kan iedereen overkomen. Maar het is helemaal niet nodig om uw dagreisje of stadswandeling te vergallen om dat er een ladder in uw kous is. Het is immers slechts een kleine moeite om altijd een of twee re servekousen in een plastic zakje in uw handtas mee te nemen. U krijgt wellicht onderweg de gele genheid even van kous te verwis selen. Wanneer u jersey of ander tricot-weefsel wilt stikken gebruik dan een kleine steek en zet de spanning van de naaimachine iets losser. Bent u in het bezit van een zigzagmachine, gebruik dan de kleinste zigzagsteek voor de na den; hierdoor wordt het «stiksel» enigszins rekbaar. Corduray en tinneroy kle dingstukken kan men gemakkelijk zelf wassen. Doe het wel in een ruim (vooral lauw) sopje en knijp hierbij zo min mogelijk. Wringen mag helemaal niet. Dus wel flink in ruim water spoelen en kletsnat ophangen. Wanneer de stof bijna droog is, wordt ze met een zachte borstel behandeld. Na volledig drogen nog even opborstelen. Niet strijken. ARME NAGELS Vooral bij huis vrouwen die veel met de handen in het water zitten, hebben de na gels het hard te verduren. Voor hen is er iets nieuws op de markt, nl. een beschermingsmiddel voor die arme nagels. Het is een soort lak', dat onmiddellijk droogt en verhardt en de nagels met een harde, elastieke laag beschermt. 'Het kan met of zonder gewone nagellak aangebracht worden. KLEINIGHEIDJES Het zijn niet alleen de grote lijnen, maar ook de details die-de mode bepalen. En het zijn vaak juist deze kleinigheidjes, die een vrouw aiiure en persoonlijkheid geven. Hier zijn er enkele die dit voorjaar sljzonder in trek zijn. De V-halzen. Vaak afgebiest met een kontrasterende kleur. Een voordeeltje dus voor onze minder slanke dames, die met zo'n punthais zeker gebaat zijn. Ook zij, die niet erg gesteld zijn op het dragen van een hoofddeksel, zullen binnenkort waarschijnlijk overgaan tot de aanschaffing van een baret. In Parijs (en u weet dat Brussel dan volgtliggen de warenhuizen er propvol mee. Maar denk er om U plaatst het baretje schuin op één oor. Schoenen bi; wen gemakkelijk lage brede hakken en afge ronde neuzen. De modekleuren zijn rood, wit en blauw. Veel ruiten, hane- poten, strepen en noppen. Sjaals, naast de cowboy-halsdoek, lange wapperende zijden crêpes, niet aüeen om de hals maar ook nonchalant om het middel geknoopt. Het middel, op de juiste plaats, wordt geaksenteerd door ceintuurs en kettingen. Om pols en hals parelkettingen en ook aan da (middel)vinger prijkt een parel. Deze mode is, ondanks de klassieke lijn, bovenal natuurlijk en onge dwongen, Bedenk echter bij iedere nieuwe mode weer U ben alleen mooi als u er zelf in geiooft. Gaat U beignets bakken Voeg dan in plaats van melk eens karnemelk aan het beslag toe. De -beignets smaken er heerlijk door en zijn veel minder vet. Van een zuur smaakje (wat U misschien zou verwachten) is absoluut geen sprake. Hier noemt men het platte kaas, maar in het A.B.N. heet het kwark. Wat is kwark eigenlijk? Kwark wordt gemaakt van verse melk of afgeroomde melk waaraan in de zuivelfabriek een stremsel wordt toegevoegd, waardoor een dikke, zachtzure massa ontstaat. Kwark is eiwitrijk en bevat veel mineralen. Het vetgehalte hangt af van de soort. Magere kwark bv. is uitsluitend van afgeroomde melk gemaakt en bevat nagenoeg geen vet. Zeer geschikt dus voor per sonen die een vet-arm dieet moe ten volgen. Gewone kwark wordt gemaakt van verse volle melk en bevat ongeveer 20 t.h. vet. Room- kwark is eveneens gemaakt van volle verse melk, doch hier werd nog extra room aan toegevoegd; deze bevat 40 t.h. vet. Kwark is in plastic doosjes van 250 g verkrijgbaar bij de melk boer of in koelvitrines van zelfbe dieningszaken. Bij enkele winke liers wordt kwark los per gewicht verkocht, zowel magere als room- kwark. Het lekkerst is kwark wan neer ze vers is, Vol vitamine, gezond en lek ker is nu zeker de spinazie, al zit het koude weer ons dwars, wat de prijs betreft. Voor wie er wat zuinig mee wil omgaan rauwe spinazie geroerd door hete aard appelpuree vraagt veel minder groente en smaakt bijzonder fris en goed. Wel goed uit laten lek ken en klein hakken of snijden al vorens de spinazie door de puree wordt geroerd. In de vorm van salade is deze zeer jonge spinazie ook heel sma kelijk, bv, gemengd met plakjes radijs en partjes 'hard gekookt ei. Wanneer in een rauwkost- schoteltje of in een vruchtensalade stukjes appel en banaan worden verwerkt, mag u niet vergeten deze stukjes onmiddellijk te bedruppe len met wat citroensap. Anders zullen de vruchten bruin verkleu ren, wat een onappetijtelijke in druk geeft. Natuurlijk bewaart u flessen met koolzuurhoudende frisdranken in de koelkast. Maar flessen die afgesloten zijn met een schroefdop draait u eerst een halve slag om, anders zuigt deze zich zo vast dat u hem vrijwel niet los krijgt. Weldra zullen we weer vol op sla kunnen eten. Nu komt deze groente nog grotendeels uit de kassen, In het begin van april krijgt het aanbod van gelichte sla de overhand. Deze gelichte sla wordt onder glas geteeld, maar wordt enige weken voor het oog sten aan de buitenlucht blootge steld door de ramen te lichten. Het is te verwachten dat de sla in de loop van de maand april goedkoper zal worden. Veel huisvrouwen dienen tegen woordig de sla op in een houten slabak. Weet u dat zo'n slabak nooit mag worden afgewassen in water met een afwasmiddel Spoel hem af met heet water en droog hem meteen goed af. U kunt de bak, voordat u de slasaus er in gaat klaarmaken, inwrijven met een doorgesneden teentje knoflook of een uitje. Een extra- lekkere slasaus krijgt u wanneer u in plaats van tafeiazijn citroen sap, wijnazijn of dragonazijn ge bruikt. Ook in sla is variatie mo gelijk.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7