JEUGD - JEUGD - JEUGD PIET R1ELANT detective e irrigatie n.v. Standaard-Boekhandel dooi- Lode Sievenberg li w—w— EEN BRANDEND ACTUEEL PROBLEEM DE PSYCOLOGiE VAN DE FRANSTALÏGEM SN VLAANDEREN DE ACHTERGROND VAN DE TAALSTRIJD door Dirk Wilmars 2e druk zeer mooie band 95 Fr. Een boek dat boeit en bekoort door zijn aristokratischs beheer sing en zijn klaarziende kritiek. (ST - TMÈRESIA - BOEKHANDEL) KAPELLËSïRAAT tl AALST TEL. 22a41 Open aiio werkdagen van 8 tot 18.30 uur. 15 Di a j De voornaamste gewassen die op geirrigeerde landerijen worden verbouwd zijn luzerne, katoen, suikerbieten, de meeste graan soorten, meloenen en andere vruchten, en een grote verscheiden heid van groenten. De bevloeide gronden lenen zich ook heel goed tot het verbouwen van kiemplanten. De Imperial Valley in Cali- iornie is een treffend voorbeeld van wat een doeltreffende bevloei ing vermag. •P' ">/"-» -■-r::-"?::; sT. Meer dan 11 miljoen ha. grond zijn in de Verenigde Staten door bevloeiing vruchtbaar gemaakt. Hiervan werden ruim 2,8 miljoen ha. door de zorgen van het Bureau of 'Reclamation geirrigeerd. Staats- en plaatselijke besturen en het privé - initiatief namen de rest voor hun rekening. Rekening houdend met een gemiddelde opbrengst van 8,81 hektoliter per ha. kan door irrigatie de wereld- pioduktie jaarlijks met 220.250.200 'hektoliter graan worden op gevoerd. Een doeltreffende aanwending van de irrigatiemethodes is beslist een der faktoren waaraan de aanzienlijke voedseloverschotten te danken zijn die de Verenigde Staten bezitten. De graangewassen en andere voedingsmiddelen die de Amerikaanse verbruikers niet nodig hebben voor zichzelf, worden benut voor de voeding van hongerige mensen in vele delen van de wereld. De Verenigde Staten hopen dat hun hulp de begunstigde landen in staat zal stellen in de toekomst in hun eigen behoeften te voorzien. Nu sommige gebieden van de wereld reeds overbevolkt zijn en het tempo van de bevolkingsaanwas nog immej bestendig blijft toe nemen, biedt de irrigatie een uitkomst om een toereikende voed- selbevoorrading te kunnen blijven verzekeren. Uitgestrekte dorre gebieden dienen onverwijld produktief te worden gemaakt om aan het voedseltekort te verhelpen. De Verenigde Staten zijn vast besloten alles in het werk te stellen om dit belangrijk doel te helpen verwezenlijken. Ze zochten een geschikte plaats, maak ten het zich gemakkelijk en wachtten vol ongeduld. Aandacht, fluisterde Jan, ik hoor een deur kraken. Ze keken recht voor zich uit. Daar hebt ge Bill reeds, sidderde Dirk. Joe komt hem achterna. Bill draaide het hekken open; ze verlieten de tuin. Wat een schelmen, sakkerde Piet. Ziet ge Joe daar lopen met zijn nieuw ma trozenpak, die valse ringbaard en een ste nen pijpke... Bah, de huichelaar. Waar halen ze het uit, zich zo te vermommen Bill en Joe gaven mekaar een stevige handdruk. Tot binnen een paar dagen, hé, Joe En goede vaart. - We komen u op tijd verwittigen hoor. 'Houdt u goed. Joe stapte in de richting van de steen weg, keek nog even om en groette met de arm. BUI sloot het hekken en verdween in de woning. Joe moet een echte matroos zijn, meende Piet. Vooruit, hem achterna. Waar gaat hij naartoe Joe bereikte de grote steenweg, keek even links en rechts en stapte in de rich ting van de havenstad. We volgen hem, besliste Piet. We maken een grote omweg door het veld en wandelen hem tegen, langsheen de steen weg naar ons dorp toe. Een enige gelegen heid om Joe van dichtbij in ogenschouw te nemen. -- 'Hij kent ons, schrok Dirk. Ik krijg er kippenvlees van. - We doen heel gewoon, wedervoer Piet. Wat geeft het, kijk, er lopen nog men sen op de steenweg. Ze vertrokken, renden een heel eind door het veld en liepen het fietspad op langs heen de grote baan. - De matroos is verdwenen, zei Jan. Ziet ge hem nog 'Piet bracht de hand boven de ogen. Ik merk hem wel, antwoordde hij. Maar... wat doet Joe daar? Ze rekten zich op de tenen. Snort er een wageri voorbij, dan steekt Joe de arm omhoog. Ziet ge wel, hij doet het weer. Auto-stop, besliste Jan. Hij vraagt om mee te rijden. - Haast u, beval Piet, dat we Joe van dichtbij te zien krijgen. Brrr... Ge jaagt ons nog door esn vuur, meesmuilde Dirk. 'Ze stapten goed op, ontmoetten de man met de valse ringbaard. Hallo, jongens, vroeg Joe op een vriendelijke toon, kunt ge mij zeggen hoe laat het is Dirk trilde op zijn benen en nam be deesd zijn muts af. Tien minuten over zes, kapitein, zei Piet met klare stem, Nou, nou, kapitein, lachtte Joe. ik ben maar een eenvoudig schipper, hoor. Ge draagt een fijn uniform, bofte Jan. Keurig, moet ge op reis misschien Zeker, jongen. Om acht uur verlaat mijn schip de haven en kiest volle zee. Goede vaart, mijnheer. Behouden thuiskomst. Er kwam een sportwagen aangereden, Joe stak haastig de arm op. De wagen rem de bruusk. Joe zette zich naast de geleider en reed met hem mee. De jongens tuurden hem na. Eigenaardig, meende Piet. Zou het weer afgesproken spei zijn Teken gauw de autoplaat op, riep Jan. Nummer 1 E 749. Schitterend, hijgde Piet. Ze liepen naar de boerderij terug en kwamen voorbij de woning van Bill. Kijk eens, wie daar op het voetpad wandelt -Waarachtig, het is Bill. Wat heeft die daar te zoeken nadruk verboden vervolgt - 1:' "*!&'*&- V-- f-fky

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 11