Uit kindermonden en schoolopstellen Engelse ziekte Brood weldra 0,50 fr duurder HERMAN KAHN Premies autoverzekering worden van 1 juni af met 14 t.h. verhoogd 1.079.429 processen-verbaal opgesteld Leesgenot als vrije tijdsbesteding Verkeers ongevallen De werkloosheid Het Ministerie van Ekonomische Zaken heeft de verzekeraars toe stemming gegeven de premies te verhogen. Vanaf 1 juli a.s. zullen de bestaande kontrakten voor de personenwagens naarmate de vervaldag komt 14 t.h. meer kosten. Nagenoeg 44 t.h. van de verzekerden zijn in dit geval. Voor de nieuwe kontrakten, die 22 t.h. meer zullen kosten, treedt de regeling in werking vanaf 1 juni dus één maand eerder. De eige naar die een nieuwe wagen koopt verkeert in dit geval. Er is even wel een tegemoetkoming voorzien, in die zin dat hij een korting van 5 t.h. op de nieuwe premie krijgt indien hij in de iaatste drie jaar geen ongeval met aansprakelijk heid heeft veroorzaakt. Aldus zal voor de eerste keer een onder scheid gemaakt worden tussen de «goede» en de «siechte» chauf feurs. De verzekeraars gaan even wel verder. Zo iemand voortaan een ongeval met aansprakelijkheid veroorzaakt, dan wordt zijn pre mie vanaf de daarop volgende ver valdag tot het niveau van de 22 t.h. verhoogd. De overige kategorieen van ver zekerden zuilen eveneens een sup plement betalen. De taxi-uitbaters zullen eveneens 14 t.h. meer be talen (25 t.h. voor de nieuwe kon trakten); de vervoerders voor ei gen rekening worden met 10 t.h. bedacht en de vervoerders voor rekening van derden met 14 t.h. Aan te stippen valt dat die per centages merkelijk onder de aan gevraagde verhogingen blijven (30 t.h. voor de personenwagens). De prijzenkommissie had een gunstig advies uitgebracht voor een alge mene verhoging van 15 t.h. zonder onderscheid tussen nieuwe en be staande kontrakten. De minister heeft echter de percentages van 14 en 22 weerhouden, vermoede lijk om te voorkomen dat te veel verzekerden van maatschappij zou den veranderen. BE RIJKSWACHT IN 1967 In 1967 heeft de Rijkswacht 1.079.429 processen - verbaal en gerechtelijke verslagen opgesteld, waaronder 280.785 voor overtre dingen van het verkeersreglement. Bovendien werden 125.244 opmer kingen gemaakt en 118.515 waar schuwingen gegeven. In 100.920 gevallen werd de boete onmiddellijk geind. De rijkswacht heeft 80.032 ver keersongevallen vastgesteld tegen 77.360 in 1966. In totaal heeft de rijkswacht in 1967 12.894 personen aangehou den en heeft zij in gerechtelijke zaken 14.330 huiszoekingen ver richt. (In 1964 9.933 aanhoudin gen, in 1965 10.733 en in 1966 12.524.) Er werden door de rijkswacht 14.751 prestaties geleverd in de audiëntiezalen van hoven en recht banken. Er werden 78.415 preven tief opgesloten personen of veroor deelden uit de gevangenissen ge haald om naar een andere inrich ting of voor een magistraat geleid te worden. Aan de grenzen (zee- en lucht haven inbegrepen) werden 14.823 personen als ongewenste gasten uit het land gezet en werden 953 personen aangehouden. EEN ARSENAAL Op het gebied van in beslag ge nomen wapens kan dit jaar weer van een werkelijk arsenaal worden gesproken 6 mitrailleurs, 5 mi trailleurgeweren, 27 -stenguns, 79 oorlogsgeweren en karabijnen, 784 sport- of jachtwapens, 3 muske tons, 474 pistolen en revolvers, 16 luchtpijlpistolen, 9 gaspistolen, 5 slachtschiettoestellen, 50 alarm pistolen, 7 ballpoint-vuurwapens, 14 sabels, 890 bajonetten, 2 de genstokken, 9 daggen, 350 dolken en messen, 25 gummiknuppels, 7 knotsen, 6 Amerikaanse boksijzers 8 machetes, 60 granaten, 46.951 verschillende patronen, 1 knalko ker, 3 projektielen, 7 ontstekings buizen, 2 rockets, 8 springbussen, 300 g springstof, 19 traangasgra naten, 3 waarschuwingskanonnen, 43 zakpulverisators. ADMINISTRATIEVE POLITIE Op het stuk van de administra tieve politie werden er 1.853 niet beteugelde en 387 beteugelde dienstopdrachten verstrekt. In 17.915 rapporten zijn inlich tingen inzake orde en openbare veiligheid aan de bestuurlijke en gerechtelijke overheid gezonden. Steeds in 1967 werden 12.189 escortediensten uitgevoerd, waar van 10.722 voor het overbrengen van geld. Een laatste cijfer voor 1967 de rijkswacht verbruikte vorig jaar 4.040.242 liter benzine. De voorliefde voor het gebruik van vreemde woorden is In het Nederlandse taalgebied erg groot. Vroeger doorspekte men onze taal met Frans; van daar dat er sprake kon zijn van koeterwaals. Tegenwoordig is het koeter- angelsaksisch in trek, zeifs op het gebied van de mode, waai- men toch meer Frans zou ver wachten. Onze teenagers dragen hun blazers, jackets, cups en step- ins en weten hiervan zelden de Nederlandse namen; trou wens de winkelier weet ze ook niet. We roemen de white- collar-jobs en prijzen de shirts de American ties, singlets en anklets aan. De all round- manager is al even bekend als de salesman. De teach-in is in en de bal is out, enz. Het is eigenlijk niet meer ge heel vanzelfsprekend, dat we our own country op z'n Neder lands willen liefhebben. Het aantal lezers dat de open bare bibliotheken bezoekt in het Nederlands sprekend gedeelte van Belgie gaat in stijgende lijn in 1964 waren er 11.411.511 uitle ningen, in 1966 12.830.706. Aalst neemt hierin een verheu gend groot aandeel. De staatstus- senkomst in de subsidieerbare uit gaven levert hiervan een door slaand bewijs de stedelijke; open bare bibliotheken van Aalst ont vingen 1.375.200 fr. Hiermee komt onze stad op de 3de plaats, na Antwerpen (4.051.300 fr.) en Mechelen (1.978.000 fr.). Wie de toestanden gekend heeft voor 1940 zal nog beter de won derlijke opgang vaststellen die hier heeft plaatsgegrepen. Een prettige vaststelling alles zins Tijdens de week van 1 tot 7 april werden door de rijkswacht 1.224 verkeersongevallen vastge steld, waarbij 18 personen gedood werden, 191 ernstig en 548 licht gewond werden. Tijdens het voor bije weekeinde waren er 405 on gevallen met 7 doden en 79 ern stig gewonden. De voornaamste oorzaken van de dodelijke ongevailen waren overdreven snelheid 5; geen voor rang verleend 4; onvoorzichtig heid van voetgangers 2. Door de verscheidene bakkers verenigingen werd bij de prijzen kommissie een aanvraag ingediend tot verhoging van de broodprijs met 0.50 fr. Deze prijsverhoging wordt nood zakelijk geacht na de jongste ver hoging van de sociale lasten ten laste van de werkgevers. Tevens wijzen de bakkers op de voortdurende schommelingen van de bioemprijs, de loonsverho ging evenals de hogere uitbatings- kosten. Het broodverbruik daar entegen daalt voortdurend. Tijdens de week van 24 tot 30 maart werden er per dag gemid deld 85.905 volledig en 29.316 gedeeltelijk werklozen gekontro- leerd, hetzij een totaal v. 115.221. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering van 1.076 volledig en van 9.288 gedeeltelijk werklozen genoteerd. De vermindering van de volle dige werkloosheid betreft vooral de sektoren bouw, textiel en kle ding. De daling van de gedeelte lijke werkloosheid komt voorname lijk tot uiting -in de sektor bouw, ingevolge het uitzonderlijk mooie weer, en onder de havenarbeiders. Herman Kahn maakt samen met Anthony Wiener naam door het schrijven van een boek «Het jaar 2.000». Zijn wonderlijke toekomstvoorspel lingen hebben iets weg van Jules Verne, wonderlijk en toch zo boeiend voorgedragen dat men evenals bij Verne zich afvraagt wie weet wat er van uitkomt Natuurlijk voorspelt het boek een sterke interplanetaire kom- munikatie met vaste stations in de ruimte, voorts het ver lengen van de menselijke le vensduur tot 150 jaar, het om schakelen van het menselijk brein op computers, wat min der moe maakt dan zelf den ken. Voor het verkrijgen van kinderen zal een speciale re geringstoestemming moeten nodig zijn; een computer be paalt de voorwaarden, men zal trouwens kinderen ook kant en klaar in een laboratorium kunnen bestellen, enz. Over het buitenland zegt het boek dat China te veel wil, maar te weinig zal bereiken; de Japanners blijven de baas. De Sovjet-Unie zal verbrokke len, Duitsland blijft ongenees lijk in tweeen gescheiden. De Franse journalist Jean- Charles heeft jarenlang merk waardige uitspraken uit kin dermonden en schooiopstei- len opgetekend. De oplage van zijn boeken waarin deze uitspraken verzameld zijn, bereikt in Frankrijk over de twee miljoen. Sommige van deze uitlatingen zijn zo gees tig dat we ze de lezer niet willen onthouden. Hier gaan we dan Jezus werd gedoopt door de heilige Johannes-de-Doper. Toen Jezus weer uit zijn graf opstond, verscheen hij aller eerst aan enkele vrouwen. Zo was hij er zeker van dat het nieuws zich snel zou versprei den. Voor dat Mohammed de pro feet werd, was hij eerst ka meelbestuurder; hij stichtte een nieuwe godsdienst en trok zich terug in de Koran, dat was in 622. Bonaparte was een groot veld heer. Na de oorlog tegen Italië trok hij tegen Egypte ten strij de. Tijdens deze oorlog achter volgde hij de Joden door de Rode Zee. Generaal de Gaulle is in de buurt van Parijs geboren; hij is er naar school gegaan... en toen hij oud genoeg was is hij generaal geworden; hij heeft bijna altijd zijn zondags pak aan en draagt een pet en een iegerbroek. Hij is intelli gent als hij een toespraak houdt dan spreekt hij zonder spiekblaadje alsof hij alles van buiten geleerd heeft. - De kruisvaarders droegen in hun brieventas altijd foto's van hun vrouw en kinderen. Bij hun terugkeer waren ze zeer blij wanneer ze weer enkele nieuwe kinderen rond hun trouwe echtgenote verzameld zagen... - Australië is beroemd om zijn springende kangoeroes. Zij hebben een zak op hun buik waarin zij zich kunnen verstop pen in geval van gevaar. - Breuken moet men vereenvou digen, anders bereiken ze gas tronomische proporties. Men kent de samenstelling van de zon dank zij de verre kening van de geleerden. En er zijn ook enkele interes sante definities bij. Oordeel zelf 'Het ijzer is zeer nuttig, bij voorbeeld het strijkijzer. - Een zonnesteek wordt veroor zaakt door de tsee-tseevlieg. - Inenting dient om de mensen tegen ziekte te beschermen, tenminste zolang hij leeft. - Mikroben zijn te bestrijden door netjes te zijn. De eerste maatregel is om alle verpleeg sters te sterilizeren. - Gemengde voeding is wanneer de vader en de moeder hun kind om de beurt de borst geven. - De tuberkuloselijder mag eten noch slapen in hetzelfde bord ais de overige familieleden. Om water te reinigen moet men het wassen. Men kan het water ook laten koken om het vervolgens met een vork te kloppen, zodat stofjes, kikkers en andere mikroben er uit ge slagen worden. Onder invloed van drank kent een alkolieker zichzelf niet meer; hii verliest zijn geheu gen. Zo kan het best gebeuren dat hij op een avond zelf moord pleegt zonder zich dat de volgende dag nog te kun nen herinneren. Woestijn is een plaats waar olie wordt geoogst. En zo gaat de reeks tot in Het oneindige verder.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 4