PDGGENPOHL KEUKENS weet u wat eten we deze week voor de lekkerbekken raadgevingen aan moeders hoe het hoort? klankjes uit de modewereld «doe niet zo flauw!» keukengeheimen W vamoflex H. DE VIS vrouwen Kan kroniek ZONDAG Gevulde eieren Kervelroomsoep Coq au vin Aardappelkroketten Paastaart. MAANDAG Zalmsalade Gepaneerde kalfslapjes Bloemkool Gekookte aardappelen Vruchtensalade. DINSDAG Rog met bruine boter en azijn Gekookte aardappelen Vanillevla. WOENSDAG Biefstuk Frites Koffiepudding. DONDERDAG Varkenskoteletten -Spinazie Gekookte aardappe len Fruit. VRIJDAG Gekookte eieren Zure botersaus Sla Gekookte aardappelen Rijstpap. ZATERDAG Gehaktballetjes in tomatensaus Aardappelpuree - Pannekoekjes. COQ AU VIN BENODIGD 2 jonge haantjes, 100 g boter, 125 g sjalotjes, 125 g mager gerookt spek, een klein glaasje cognac, 1,5 dl rode wijn, 1,5 dl kippenbouillon, 1 teentje knoflook, laurierblad, peterselie, tijm, 2 kruid- nageltjes, peper, zout, 150 g champignons en wat bloem. BEREIDING Laat de haantjes door de poelier in stukken ver delen. Vraag er echter de organen bij om er de bouillon van te trekken. Laat in een flinke braadpan 75 g van de boter smelten en bak hierin de fijngesneden sjalotjes en het aan kleine stukjes gesneden spek sa men goudbruin. Neem het uit de pan met een schuimspaan, maar druk er goed het vet uit. In dit vet bakt ge nu de stukken kip rondom mooi bruin. Schenk hierop nu de cognac en flambeer deze. Voeg nu toe de rode wijn, de bouillon, het fijngestampte teentje knoflook, peper, zout en de in een doekje gebonden kruiden. Laat alles even aan de kook komen en voeg er dan de gebakken sjalotjes, stukjes spek en champig nons aan toe. Alles op een zacht vuur en met gesloten pan 40 a 50 minuten laten stoven tot de kip gaar is. Kruidenpakje verwijderen en het gerecht wat laten bekoelen. Dit laatste zal u toelaten het over tollige vet van de oppervlakte af te scheppen. Nu alles weer even ver warmen. Intussen in een steelpannetje de rest van de boter smelten en er een lepel bloem doorheen roeren. Schenk hierbij eerst wat vocht van de kip en voeg dit dan, al roerende, bij de «coq au vin». ROG MET BRUINE BOTER EN AZIJN BENODIGD 1 kilo rog, 3 dl water, 3 uien, 3 worteltjes, 2 dl wijnazijn, tijm, peterselie, laurierblad, zout, 12 grof gemalen peper bolletjes, 50 g boter, wat fijne peper, kappertjes en een citroen. BEREIDING Zet het water op met de aan dunne schijfjes gesne den uien, worteltjes, kruiden en peperbollen. Breng dit aan de kook en laat 45 minuten zachtjes trekken. Zeef dit en breng de kruiden bouillon opnieuw aan de kook. Maak ze op smaak met zout en het sap van een citroen. Leg er de aan stukken gesneden rog in en kook ze in 20 minuten gaar. Laat de vis even uitlekken en leg ze op een verwarmde dienschotel. Overgiet ze met de boter, die ge in een koekepan kleur hebt laten vatten; bestrooi ze met een weinig fijne peper en zout en overgiet ze met kokend gemaakte wijnazijn. Versier de rog tenslotte met wat gehakte peterselie en kappertjes en dien ze op met vers ge kookte aardappelen. Stw op Brussel, 224 HEKELGEM Tel. 053/676.23 Al naaien we de knopen aan kinderkleding nog zo stevig aan, de kleuters verliezen ze toch altijd weer. Twee hulpmiddelen naai de knopen niet te dicht op de stof, houd dus bij het aannaaien een lucifer tussen stof en knoop. En hebt u de knoop aangenaaid, strijk dan wat blanke nagellak op de lusjes tussen de twee gaatjes in de knoop. Kinderen kunnen soms el- kaars kleding onbarmhartig ver oordelen; ze vinden licht iets vreemd (om geen sterker woord te gebruiken) wanneer het anders is dan gewoon. Behoed daarom uw kleuters voor dergelijke minder prettige ervaringen door hen op ongeveer dezelfde wijze te kleden als alle andere kinderen uit de omgeving. Dat zijn hun speelmak kers immers en het is belangrijk dat zij het goed met hen kunnen vinden. Kinderen moeten in het ver keer het zelfvertrouwen krijgen door het goede voorbeeld van hun ouders en opvoeders en rle ver- keersopvoeding moet reeds 'begin nen bij het zeer jonge kind. Het moet leren zoveel mogelijk buiten het wegverkeer te blijven en met oversteken te wachten tot er geen verkeer is; dus op de stoeprand naar alle kanten zien niet alleen naar links, maar vanwege het te genwoordig zo snelle verkeer ook naar rechts. Het is best dat het kind in tegenwoordigheid van de ouders zelfstandig leert overste ken. En natuurlijk is het van het grootste belang dat kinderen reeds zo jong mogelijk op de hoogte ge bracht worden van de verkeers- Een Amerikaanse specialist beweerde onlangs dat enige kin deren het meest vatbaar zijn voor hartkwalen. Dus bestel er gauw een baby bij als u nog maar één kind hebt I WANDELKOSTUUM Wanneer u een uitnodiging ont vangt waarop vermeld staat wan delkostuum, dan betekent zulks niet dat uw kleding uitgesproken sportief mag zijn. U gaat dus niet naar het beivuste feestje of party in een broek en pull. Maar ook niet in avondtoilet. Wandelkostuum (of stadskledij) wil voor dames zeggen een mantelpak, een sim pel mouwloos jurkje of een deux- pièces met hoed en handschoenen. Voor heren een korrekt kolbert- kostuum met wit overhemd. ZO GAAT MIJNHEER IN 1938 GEKLEED De herenmode zal volgens een Nederlands tijdschrift dit jaar een eerlijke mode zijn. De kostuums zullen slank gesneden zijn, met rechte schouders er. een duidelijke iets verhoogde taiüeiijn. Andere details Lange rugsplitten, veelal doorgestikte kanten. Smalle revers en kragen. Smalle, toch met een zeker gemak gesneden pantalons in de zoge naamde «ligne cigarette». Uitvoeringen in 2, 3 en 4 knopen, 2-rij-modellen met minstens 6 kno pen. Kleuren zilvergrijs, iovet (groenachtig), bronsbruin, rookblauw. Overhemden vrij kleurig of zachte pasteltinten. Dat geldt ook voor de stropdassen. Stofdessins Visgraat, grote ruiten en strepen. Sportcolberts zelfde belijning, maar vee! aandacht voor extra accenten als opgestikte zakken en fantasie voeringen. Donagels met fa! gekleurde noppen. Blazers. Vrijetijds kleding Jackets met veel stiksels en zakken, gelijk ge kleurde pantalons, of juist s'erk afwijkende tinten. Stoffen dunne popelins of gabardines en ook stoer aandoende zg. cavasstoffen. "Weekend jasjes in prés du corps model met hoge knoopsluiting, ronde hoeken en kontrasterende voeringen. Vaak in meerkleurige blokruiten, smaüe en brede strepen, voornamelijk «zonkleuren». In Epe (Nederland) vergaderde de Bond van Plattelandsvrouwen. De presidente had in een mooi in leidend woord juist gezegd: «Als de avond valt...», toen het licht in de zaal uitviel. De presidente verdacht een van de leden en vroeg de verdachte plattelands vrouw of ze niet zo flauw wilde doen. Er was helemaal geen flauwe plattelandsvrouw, wel 'n stroom storing die twee uur duurde. Op het programma stond een de monstratie kaasbereiding, die nu bij kaarslicht werd uitgevoerd. Dat is ook niet alles, want som mige boerinnen kregen een stuk kaars in de kaasbereiding te proeven. Een kropje sla, een bosje peterselie of een selderij kunt u den door ze als een bosje bloe- gerust enige tijd goed en fris hou- men in water te zetten. Wel snij den ze eerst wat van het kropje of de steeltjes af, zodat ze water kunnen opzuigen. Bij het bereiden van een deeg is het altijd beter de gebruik te bloem vooraf te zeven. Voor dit doel kunt u rustig een gewone paardeharen keukenzeef gebrui ken. Maar dan mag u hem nadien niet met warm water afspoelen, want dan gaat de bloem kleven en geraken de gaatjes verstopt. Ge woon de koude waterstraal er op is de beste manier om de bloem- restjes te verwijderen. Vla en pudding lust bijna iedereen, maar van dat velletje bo venop moeten de meesten toch niets hebben. Nu is het echt niet zo moeilijk om vla en pudding zon der dat velletje op tafel te bren gen. Al wat ge moet doen is on middellijk na het koken een pan nedeksel op de gloeiend hete sub stantie te leggen en ze zo te laten afkoelen. Zorg er voor dat er geen luchtlaag ontstaat tussen de hete massa en het deksel. In plaats van een deksel kunt u ook een op maat gesneden stukje aluminium folie gebruiken. Het kan wel eens gebeuren dat u weinig boter in huis hebt en heel veel boterhammen te smeren. Geen nood I Hier een trukje I Roer de boter zacht en voeg er, met kleine beetje tegelijk, een gelijke hoeveelheid melk aan toe. Laat het mengsel op een koele plaats stijf worden. Vergeet u niet een klein snufje zout voor de smaak. Overgebleven pistolets of sandwiches, die een paar dagen oud zijn, hebben hun aantrekke lijkheid verloren. U kunt ze echter weer knappend en smakelijk ma ken door ze in een pan op een paar slablaadjes te leggen, deksel op de pan en even verwarmen. Dan moeten ze wel dadelijk wor den opgegeten, want eens weer af gekoeld zijn ze voorgoed verloren. in al iija. toepassingen tapijt als tapls-plain Hf tapijt a|s traploper tapijt als vloerkleed geen valse kortingen. goede prijzen goede plaatsingen tevreden klanten honderden' referenties als het om tapijt gaat denk in de eerste plaats aan firma: Kasteeldreef, 45. LEDE Telefoon (0S3) 2S8.6« W uw tapljtspeclalist W Bezoek onze toonzool op de 1' verdieping of bel on» 7 mook een oftprook en wij komen bij U oon hui» met onz collectie» topitrploint. troploper» of tdpijten.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7