Steeds de sociaal-ekonomische situatie in het gewest. eeuwelinge Aaisterse overleden INFORMATIE A.C.V. en A.B.V.V. besluiten tot gezamenlijk memorandum voor toekomstig Regerings- formateur Op vooravond van haar verjaardag HERDERSEM geen publieke telefooncellen Redaktie en Beheer 6 Fr. het nummer I NEC SPE, NEC METU... 0 KRITISCHE FASE Ofschoon dit omvangrijk memoran dum vooralsnog uitsluitend circu leert in de betrokken syndikale leidende milieus van het arrondis sement, kon omtrent de inhoud toch reeds belangrijke gegevens vernomen worden. Zo zijn de auteurs o.m. van oordeel dat niettegenstaande het Aaisterse evenals som mige andere gewesten in het land aangeduid werd als ont wikkelingsgewest in de regio nale expansiewetten, de re gionale ekonomie ten over staan van de provincie als ten overstaan van het ganse land gekenmerkt blijft door een bestendige achteruit gang. Vastgesteld wordt dat de tewerkstelling in de industrie stagneert, en wat er ger is in de toekomst dreigt tp verminderen; dat eendeels de traditionele industriële sektoren die qua tewerkstelling belangrijk zijn in het Aaisterse, teloor gaan en anderdeels de sluiting van bedrijven blijft dreigen. Er is een permanent onevenwicht op de arbeidersbalans oneven wicht dat in de gegeven omstan digheden zich tot in 1980 aftekent. Uit R.M.Z. - gegevens, steeds met betrekking tot het gewest, zou blijken dat de stagnatie eveneens aan bod komt in de industriële te werkstelling. (In de schoen- en textielnijverheid zou in 1967 de tewerkstelling in het' gewest ge daald zijn met ca. 250 eenheden) De problematiek van het gewest wordt nog aangescherpt door de eenzijdige oriëntatie van de indus triële sektoren en wat nog belang rijker is, de ontstentenis van noe menswaardige investeringsprojek- ten. A.C.V. en A.B.V.V. zouden in dit memorandum dan ook tot de kon- klusie gekomen zijn dat de ekono mie in het gewest -in wat genoemd wordt een «kritische fase» is ver zeild geraakt. De industriële struktuur in het ge west vertoont geen expansieve oriëntatie. Een efficiente industriële po litiek zou dus moeten afge stemd zijn op enkele bedrij ven uit de vooruitstrevende sektoren. Daarbij 'is het allernoodzake lijkst dat een aantal bedrij ven tot stand komen die elk werkgelegenheden bieden van 1.000 tot 2.000 eenheden. Het tewerkstellingsobjektief zal moeten afgestemd zijn op de aan groei van de aktieve bevolking en het verlies van werkgelegenheden 'in sommige sektoren. Dit impliceert dat de middelen moeten gecreeerd worden waar door vanaf dit jaar tot 1972 ca. 1.250 nieuwe werkgelegenheden jaarlijks zouden geschapen wor den. VOORAF TOTAAL INVESTERINGSBEDRAG VASTLEGGEN Uit het gemeenschappelijk over leg tussen beide vakbonden wer den oplossingen voorgesteld die de middelen eendeels zoeken op het gewestelijke vlak en ander deels op nationaal vlak. Op gewestelijk vlak vertrekt men van het uitgangspunt dat elke oplossing, binnen een geprogrammeerd beleid, dat geintegreerd is in het regio naal beleid voor beide volks gemeenschappen en daarbij ook een zelfstandig regionaal karakter moet hebben. Beide vakbonden stellen dan ook voor Een princiepsverklaring die in houdt dat voor het gewest een reconversieplan over 5 jaar zou uitgestippeld worden. De verwezenlijking van dit plan ■in een onmiddellijke toekomst zou geschieden. Dit reconversieplan zou alge meen zijn en dat betekent vol gens dit memorandum het af stemmen ervan op de ekono mische, kulturele en menselijke problemen. Last but not least stelt dit memorandum dat voorafgaan delijk een totaal investerings bedrag (door deskundigen precies te bepalen) zou vast gelegd worden. De verdere modaliteiten daaromtrent zou den dan kunnen preciezer omschreven worden. Dit memorandum, in eerste instantie bestemd voor de regeringsformateur, waarvan de belangrijkste gegevens hier onder het gebruikelijke voorbehoud worden gesigna leerd, zou volgens A.C.V. en A.B.V.V. kringen ook de inzet moeten betekenen tot een massale doorstroming in het gewest, van hoog tot laag, van het bewustzijn van wat hoger genoemd werd de kri tische fase waarin het Aai sterse verkeert. Het wachten voor de beide vakbonden is nu op de rege ringsformateur. Cik. Bij het ter perse gaan vernemen we het overlijden van de eeuwe linge Mw. R. De Stobbeieir gebo ren Pelagie De Grauw. Zij zou heden haar 101ste ver jaardag gevierd hebben. De uitvaart zal plaats hebben op maandag a.s. Vergadering St Martinuskek te te 14 u. 30. Tijdens de laatste raadszitting werd het voorstel van C.V.P. raadslid G. De Wit verworpen, strekkende tot de aanvraag voor het plaatsen van telefooncellen. Burgemeester Moens was van oordeel dat dergelijke installaties ook voor de gemeente een zware last betekende en dat overigens een belangrijk aantal inwoners al over een telefoonverbinding be schikten. Tijdens de geheime zitting werd de weddeverhoging van de K.G.G. sekretaris goedgekeurd. Om technische redenen wordt de bijdrage over nieuwe ker kenbouw in de streek naar 'n volgende editie verschoven. Het door het A.C.V. en A.B.V.V. voorgestelde reconversieplan voor hei gewest Aalst zou omvatten 1. Totaal infrastruktureel beleid voor het gewest (verbetering van waierwegennet, spoorwegnet en wegennet). 2. Bijzonder infrastruktureel beleid (industriële zones, stedelijke agglomeraties in ruimtelijke ordeningsverband, herstrukturering van de landbouwgebieden). 3. Een precies afgelijnd ruimteiijk-ordeningsbeleid (cfr. o.m. met het Gewestplan). 4. Uitbouw van de socio-kulturele infrastruktuur. 5. Een onderwijsorienteringsplan (o.m. doorvoeren v. specialisatie in het technisch onderwijs). 6. Opiossing van het huisvestingsprobleem in het gewest (als objektief in dit verband wordt de bouw vtoi 2.000 «sociale woningen» vooropgesteld). De Gazet van Aalst 24ste jaargang Nr. 16 ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD I Schoolstraat 26 Aalst zaterdag 20 april 1968 VOOR AALST EN OMLIGGENDE Tel. 241.14 De twee grote vakbonden A.C.V. en A.B.V.V. hebben gezamenlijk een memorandum opgesteld met betrekking tot de ekonomische situatie van de streek, memorandum dat aan de toekomstige regeringsformateur zal overhandigd warden. Men zal zich herinneren dat beide vakbonden einde vorig jaar, het A.C.V. te Aalst en het A.B.V.V. te Ninove, een kaderdag hebben gewijd aan de ekonomische problematiek van het Aaisterse, De bekommernis omtrent de onzekere ekonomische situatie, ge baseerd op wetenschappelijke - technische gegevens, heeft tot de vaststelling geleid dat het Aaisterse een probieemgewest is. De auteurs van dit memorandum wijzen op een eerder pessimis tische toekomst en in dit verband wordt o.m. gesteld dat mag verwacht worden dat ca. 4.000 industriële werkgelegenheden tij dens de eerstvolgende jaren zullen teloor gaan. in dit memorandum wordt dan ook het accent gelegd op de noodzakelijkheid aan bij zondere inspanningen. Als oplossing wordt dan ook door beide vakbonden een reconver- siepian 1968-1972 voorgesteld, waartoe vooraf een totaal bedrag zou worden door deskundigen vastgelegd. De moGie gevsl van de «Oude Abdij» te Geraardsbergen Zeldzame toeristische pleisterplaats in de Denderstreek.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1