KLEIN LOGBOEK ETRIMO Alle rassenonderscheid moet verdwijnen Vlaamse Volksbeweging Blitz-Manifestatie zondag te Gent Verkeers ongevallen Stijgend aantal adoptaties De werkloosheid Brief van PAUS PAULUS UW APPARTEMENT IN HET TERLINDENPARK RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP STAATSPREMIE - VERHURING TEL 053-299.37 STERKE DEELNAME UIT ARRONDISSEMENT VERWACHT De Vlaamse Volksbeweging heeft voor zondag as. 21 april een beto ging op touw gezet te Gent onder het motto Geen regering tegen Vlaanderen. Vanaf 14 u. 30 verzamelen de deelnemers uit alle arrondis sementen en provincies op de Vrijdagmarkt te Gent. De betoging zal door het stadscentrum trekken en te 16 u. 30 besloten worden met een openluchtbetoging op het Sint Pietersplein. De optocht zal als volgt opgesteld worden Muziekkorps, personalitei ten, provincies Antwerpen, Brabant, Limburg, West-Vlaanderen, Oost- Vlaanderen (Waasland, Dendermonde, Aalst, Oudenaarde, Ronse, Gent, Eeklo). De manifestatie van 21 april wordt georganiseerd door de V.V.B. pro vinciaal bestuur Oost-Vlaanderen. De 35 verenigingen die op nationaal vlak aangesloten zijn bij het 5 novemberkomitee, werden allen uitge nodigd hun leden op te roepen tot deelname aan deze blitz-manifestatie. Ook de pas verkozen Vlaamse parlementairen van alle poltieke partijen ontvingen een persoonlijke uitnodiging. De V.V.B. arr. Aalst doet een oproep tot alle leden van kulturele en sociale verenigingen uit de streek om aan de manifestatie deel te nemen, Nog kanttekeningen bij de verkiezingsuitslagen C.V.P. - volksvertegenwoordiger Ghisleen Willems schrijft ons wat volgt «In het nummer van uw blad van verleden zaterdag, 13 april, werd de houding van de C.V.P. verkeerd voorgesteld. Wij hebben die houding volledig goedgekeurd én wegens de richting én wegens de gepastheid. De C.V.P. «is inderdaad hard en radikaal opgetreden; ze is aldus voor de Franssprekenden uit Vlaan deren, uit Brussel en uit Wallonië onaangenaam geweest en heeft deze doen steigeren. Maar de toe stand rechtvaardigde die strakke houding. De omstandigheden heb ben uitgewezen dat het ogenblik is aangebroken voor een duidelijke afrekening tussen de twee taalge meenschappen. Dat dit optreden pijnlijk heeft aangedaan is niet toe te schrijven aan een fout van de C.V.P.; het is het gevolg van een schuldige houding der Franssprekenden in ons land, die al te weinig rekening willen houden met een natuurlijke evolutie en die hun meerderheids mentaliteit maar niet kunnen afleg gen. Daarom moest het fataal tot een harde stoot komen; daarom ook moet er in worden volhard. De Franssprekenden aanvaarden niet vrijwillig ons elementair recht van volstrekte gelijkstelling op elk terrein; het is enigszins begrijpe lijk vermits ze meer dan een eeuw lang bevoorrecht waren; zulke po sitie wordt moeilijk prijs gegeven. Zo komt het dan ook dat wij de last hebben van voor elke stap naar de volledige rechtvaardigheid te moeten stoten en stampen; daar is anders geen uitkomst voor; die onaangename strijd zal blijkbaar moeten worden gestreden tot het allerlaatste einde. Toch is niet absoluut uitgesloten dat bij de Franssprekenden eens een realistischer en rechtvaardiger inzicht zal doorbreken; inderdaad het moet bij hen toch ook opvallen dat het kultuurpeil, dat de Vlaming thans heeft bereikt, de geringste achteruitstelling in eigen land niet meer kan gedogen, zodat de ver stoktheid aan de andere kant nood zakelijk moet begeven, goedschiks of kwaadschiks. Het is onjuiste en gevaarlijke taal het krachtig en moedig op treden van de C.V.P. toe te schrij ven aan een naijver met andere politieke partijen en de koppigheid van de Franssprekenden aldus te stalen door hen wijs te maken dat het niet zo ernstig bedoeld is. De C.V.P. heeft flink het hoofd geboden aan de vereende krachten van de Franstalige Brusselse pers die de kiesstrijd is ingegaan onder de leuze «Punir Ie C.V.P. Die kwaadaardige pers heeft nog veel invloed in Vlaanderen; ze heeft al veel kunnen afslachten van wat ons dierbaar was. De sociale en de taalbelangen van het Vlaamse volk Jzullen haar echter niet ten offer vallen, dank zij de C.V.P.» Post - Elektoraal Post - elektorale beschouwingen heeft elke belangstellende kranten lezer tijdens de voorbije twee we ken ten overvloede aangeboden gekregen via editorialisten van de Vlaamse dagbladpers en via partij politici voor radio en T.V. Onvermijdelijk hadden deze kommentaren als uitgangspunt een vast belangenpatroon dat nu een maal beter te erkennen is bij de partijpolitici dan bij de editorialis ten. Een krant, en niet een van de minste, heeft voor de gelegenheid ook aan sportvedette Paul Van Himst gevraagd wat hij er over dacht. Jammer dat Vlaanderen nog geen Hollywoodvedetten heeft om hun mening na verkiezingen te horen. Het weekblad De Nieuwe heeft op zijn beurt post elektorale kom mentaren gebracht van, op een na, Wilfried Martens, voorzitter C.V.P. Jongeren, out-siders in het bewe gende Vlaanderen Leo Picard, oud-redaktiechef buitenland bij De Standaard en befaamd historicus van de Vlaamse Beweging, Mau- rits van Haegendoren, voorzitter van de Stichting De Raet, K. N. Elno, publicist en docent, en Paul Kempinck, deze laatste een naam die verbonden is aan de Volks hogeschool De Blankaart. Uit deze verschillende kommen taren knipten wij enkele volzinnen: LEO PICARD «Er wordt weer veel gepraat over de vorming van een regering van de drie zoge noemde rat onale parijen. (Het !s al meer clan 30 jaar geleden dat P.H. Spaak in een interview met wijlen de «independance Beige» voor een nationaal socialisme op kwam l). Een andere oplossing zou mogelijk zijn door samenwerking tussen kristen demokraten en so cialisten. De persoonlijkheid van Van den Boeynanis schijnt dit moe:l jk te maken.» MAUR. VAN HAEGENDOREN «In het oog springend is veeleer federalistische dan 'gauchistische' tendens. Ik blijf diep overtuigd van de noodzakelijkheid van grondige sociaal-ekonomische struktuurher- vormingen. Een goede regeling van de ruimtelijke ordening in de Brus selse omgeving zal bv. meer bij dragen tot de door de Vlamingen gewenste oplossing van het pro bleem Brussel dan de beste «taal wet op papier». K. N. ELNO «Het (land) heeft overigens durven stemmen alsof er binnen de eigen grenzen geen schromelijke ellende heerst, alsof er geen liefdeloos behandelde ou derlingen zouden zijn, alsof niet duizenden kinderen erbarmenloos aan de welfare-idee worden opge offerd, alsof de rijpere jeugd niet volaens circus-normen wordt afge richt en 'eingeschaltet', alsof niet tienduizenden gezinnen niet in non- konformistisme en status-symbo- liek verkommeren en daardoor een geallieneerd bestaan volbrengen.» WILFRIED MARTENS «De uit slagen van de jongste verkiezingen brachten een belangrijk feit aan het licht de overgrote meerder heid van het Vlaamse land heeft niet gekozen voor een verouderd beeld van de eenheid van Belgie, maar wel voor een grondige her vorming. Dit duidt op een zekere politieke rijpheid, omdat het voor stel van een fundamentele hervor ming niet meer beschouwd wordt als een uiting van extremisme en een aanslag op de eenheid van het land.» PAUL KEMPINCK «Is in Vlaan deren zelf vastgelegd, waar het miljardenkapitaal van de vakbon den zal geinves-teerd worden In vorming van mensen, maar dan hoe Is er op het sociaal-kultureel vlak een keuze gedaan van de vor mingsdoelen of haspelt men maar wat met methodiekjes(.,.) Gaan de miljarden verder rollen of zullen wij er sparen zoals in Cumberland, waar jeugd en volwassenen dezelf de schoolruimten gebruiken voor vorming en opleiding. Misschien kunnen deze gespaarde gelden die nen om een degelijke inbreng te doen in de ontwikkelingslanden Komt er na de Leopards en Mira ges nog een tournee Groter soldaten... In 1911 bedroeg de gemiddelde gestalte van de Belgische dienst plichtigen 1,66 m. Sedertdien zijn de opeenvolgende generaties dienstplichtigen alvast in lengte maat toegenomen. In 1938 be droeg de gemiddelde gestalte reeds 1,68 m. en in 1965 1,72 m. Men moet ondanks alles en veel niet wanhopen over het verschijn sel «mens». In elk geval, in ons land hebben zowel een groeiend aantal alleenstaande vrouwen of mannen en echtgenoten kinderen geadopteerd. Van 588 aangeno men kinderen in 1945 steeg dit aantal tot 1.770 in 1966. Volksgezondheid Nieuwe Materniteit in de streek De nieuwe kraaminrichting van het ziekenhuis Dr. Goffaerts te Zottegem zal eerlang 'in gebruik worden genomen. Het aantal moderne kraamin richtingen in de streek beant woordt nog steeds niet aan de be hoeften (cfr. Studie Sodegec). De stedelijke kraaminrichting te Aalst bv. is doorgaans overbelast, met de gekende gevolgen... Van 8 tot 15 april hebben zich 1.366 verkeehsongevallen voorge daan met 32 doden ter plaatse, 224 zwaar en 608 licht gewonden. Tijdens het Paasweekeinde ge beurden er 663 ongevallen met 13 doden ter plaatse, 138 zwaar en 338 licht gewonden. De voornaamste oorzaken van de dodelijke ongevallen waren overdreven snelheid 3; rijden aan de verboden kant 5; gebrek aan aandacht 4; vermoeidheid 4; onvoorzichtigheid van voetgangers: 5; andere oorzaken 11. «Om in de bestaande internatio nale toestand de vrede te redden moet in de eerste plaats overal eerbied betoond worden voor de rechten van de mens en van de volken daarom moet alle rassen onderscheid verdwijnen.» Zo heeft de Paus verklaard in een brief die kardinaal Cicognani namens de Paus gericht heeft tot het kongres van de manne' ike en vrouwelijks ka.ciieka jsqgdverbonden dat te West-Berlijn plaats heeft. «De vrede vestigen is werk van Tijdens de week van 31 maart tot 6 april werden er per dag ge middeld 83.746 volledig en 27.383 gedeeltelijk werklozen gekontro- leerd, hetzij een totaal v. 111.129. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering van 2.159 volledig en van 1.939 gedeeltelijk werklozen genoteerd. De vermindering van de volle dige werkloosheid betreft de sek toren bouw, steenbakkerijen en de hotelnijverheid. De vermindering van de gedeel telijke werkloosheid is vooral tot uiting gekomen 'in de sektor bouw en in mindere mate in de sektoren textiel en kleding. Daarentegen zijn de werkonderbrekingen toege nomen onder de havenarbeiders te Antwerpen. lange duur omdat het niet volstaat te zorgen dat er geen oorlog is het komt er op aan aüe mensen als broeders te doen samenwer ken», schrijft de Paus. Paus Paulus wijst de jongeren er op dat vrede in deze tijd bete kent ontwikkeling daarom spoort hij de jeugd aan in de geest van het evangelie te streven naar de vestiging van nationale, regionale en internationale struktureu die meer overeenstemmen met de so ciale rechtvaardigheid.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2