Tweelingen, drielingen in dalende lijn Kan het Duits de Engelse en Franse taal als wereldtaal verdringen? 5Culturele echo'a Nog even terugkomen op de resultaten van de jongste parlementaire verkiezingen KRONIEK OPINIES exprmntl T - a t r TENTOONSTELLING PAUL VAN DEN ABEELE In de lokalen van de Bank van Brussel wordt van 19 april tot en met 3 mei a.s. werk tentoongesteld van Paul van den Abeele, gra- fikus en kunstschilder. Deze tentoonstelling wordt heden vrijdag te 19 u. ingeleid door R.H. Marijnissen, doctor in de kunstgeschiedenis en de archeo logie. ELDERS Kunstschilder Efienne Le Compte exposeert van 18 april tot en met 5 mei a.s. in de Galerij Laterna, Grote Markt, Herentals. JAN DE WILDE Kleinkunstenaar ofte chansonnier en ook nog kunstschilder, Aal- stenaar Jan De Wilde, thans wonende te Lede, bereidt zich blij kens het Antwerps weekblad De Post voor op een groot seizoen 1968-69. FRANS VAN IMMERZEEL In het Gasthof Rembrandt te Lebbeke, Laurierstraat 4, had vrij dag II. de opening plaats van de werken van de alomgekende glazenier Frans Van Immerzeel. De h. De Mol leidde de kunst- kritikus Herman De Schutter in, die ia hartelijke bewoordingen het werk en de mens Van Immerzeel belichtte. Vervolgens opende burgemeester Bosman de tentoonstelling, die geopend blijft tot en met 29 april. DAVSDSFONDS Het Davidsfonds Mijlbeek organiseert van 18 tot 21 april a.s. een Boeken- en Platenbeurs met de medewerking van kunstenaars uit de streek. Op 5 mei a.s. komt te Herdersem de Gewestbond Davidsfonds bijeen. De teleurgang van de sterkste Belgische partij i<s kenschetsend. De C.V.P. verliest op 7 jaar 12 procent van haar kiezersaantal. Deze partij bekwam een verkie- zingssukses telkens zij een morele waarde te verdedigen had, de troon en de vrije school. Al moet men bekennen dat post fak-tum het schoolpakt een zege is voor het land, toch heeft de C.V.P. hierdoor een van haar leit- motieven verloren. Anderzijds heeft de koerswen- ding van de liberale partij, die nu een open neo-l-iberalisme aankleeft, een atmosfeer geschapen waarbij vele konservatieve katolieken zich in deze politieke formatie meer thuis voelen dan in de C.V.P., die meer in progress,istische zin evo lueert. De vraag nu, had de C.V.P. haar tijd afgewacht, niet toegegeven aan de drukking van de straat en zich als eenheidspartij terug aan geboden aan het Belgisch kiezers korps, had ze dan betere verkie zingsresultaten geboekt Zulke prognose maken is natuurlijk een gokken, maar wie een beetje onder het gewone volk verkeert en zich niet gaat opsluiten in de ivoren toren van zijn eigen partij, zou we ten dat de tijd niet voor de C.V.P. werkte en deze partij kans liep op twee fron-ten te verliezen: de jonge kiezer en de werknemer in het kiezerskorps. De Vlaamse C.V.P. moest door bijten, wat het ook kostte. Zij moest bewijzen dat ze niet die mosselpartij bleef, die maar altijd bereid was toegevingen te doen omwille van zogezegd hogere be langen, terwijl anderen alleen maar de belangen van hun maatschap pelijke positie wilden dienen of in teresse opbrachten voor hun per soonlijk belang. Wie nu verwijten wil toebrengen aan Jos De Saeger en consoorten moet de resultaten van deze ver kiezing eens uit een andere hoek bekijken. De grote morele verliezer van de uitspraak van het Belgische kiezerskorps is de P.V.V. Geen enkele partij had voor de ze kieskampagne zulke troeven in de hand. De P.V.V. was de enige grote partij welke zich als een heidspartij aan het kiezerskorps kon aanbieden, zonder schijnbaar innerlijke moeilijkheden of me ningsverschillen. Haar zeer dyna mische voorzitter, senator Van Audenhove, was er in gelukt menig vooraanstaand katoliek mandataris in zijn kiesnetten te lokken. Uitge nomen in het arr. Brussel kreeg deze partij openlijk de steun van de meest invloedrijke katolieke dagbladen La Libre Belgique en La Gazette de Liège. 'Haar finantiele middelen waren kwasi onbeperkt. Zij kon een kies kampagne voeren op zeer weten schappelijke basis met de hulp van een internationaal publiciteits- kantoor. Terwijl de andere partijen Er is gewis saaier literatuur dan een Statistisch Jaarboek voor Bel- gie, waarvan de uitgave in tegen stelling met het telefoonboek niet nog altijd niet werd toever trouwd aan een of andere private firma. Want in dit Statistisch Jaarboek leert men o.m. heel wat over de kinderen in dit land. Maar laat het ons hier meer bepaald hebben over wat op pag. 80 van dit Jaarboek wordt ge noemd het «Aantal bevallingen van meerlingen». Meerlingen dat zijn tweelingen, drielingen, vierlingen en vijflingen. Maar dit laatste is bij ons weten geen Europees, eer der een Canadees en Australisch verschijnsel. DE CATHARINISTEN BRENGEN zaterdag 20 april 1963 te 20 uur zaal Madeion, Grote Markt, Aalst «HELLO JIJ DAAR» van Wil liam Saroyan; regie Oscar Van Malder. «DE GELUKKIGE REIS» van Thornton Wilder; regie Tuur Cal- lens. «DE DROOM FABRIKANT»; re gie Herman Slagmulder. dienden een verkiezingskampagne te improviseren, was de P.V.V. klaar met haar program en haar reklamemethoden. Men vraagt zich af waardoor de leiding van de par tij zo vooruitziend is geweest om alles klaar te hebben voor de ver kiezing van 31 maart. In de mid deleeuwen zou men gezegd heb ben de duivel heeft er zich mee gemoeid. En toch is het resultaat pover geweest, vooral in het Vlaamse land. Ziehier een plausibele reden. Heel wat zelfstandigen en niet pro gressisten zijn, om andere motie ven, een deel van de jeugdige kiezers gaan vervoegen om te stemmen voor de Vlaams nationale partij. 31 maart is geen geluksdag ge weest voor het Belgisch unitaris me. In Vlaanderen heeft de fede ralistische partij meer aanhangers dan de partij die het monopolie van het unitarisme voor zich op eiste. In Wallonië hebben 52 t.h. van het kiezerskorps voor partijen gestemd met een sterk regionalis tisch program. En erger nog, de Waalse P.V.V. schijnt nu zeer sterk aan te leunen bij de Ras- semblement Wallon. Kleine man, wat nu De groot ste fout welke onze staatsmannen kunnen begaan is het hekken terug aan de oude stijl willen hangen. Revolutionairen maken de revolutie maar halsstarige behoudsgezinden kweken revolutionairen. M.d.B. Van de opeenvolgende miljoenen Belgische gezinnen sedert 1920 is er slechts een vierling toegenomen en nog wel ten jare 1962. Sedert hetzelfde jaar 1920 is het aantal tweelingen (1850) ge daald tot 1727 in 1965 en het aan tal drielingen over dezelfde perio de van 23 tot 17. Een merkwaardige tussentijdse stijging evenwel, zo van tweelingen als van drielingen, in de jaren dis onmiddellijk op de oorlog volgen, bv. het jaar 1945. Nooit voordien bleek de Belgische gemeenschap zo vruchtbaar. In afwachting van een federaal Belgis kan natuurlijk aan de hand van dit unitaire Statistisch Jaar boek nog niet worden uitgemaakt in weik landsgedeelte het grootste aantal tweelingen en drielingen is voortgesproten. En evenmin welke tweelingen of drielingen zijn voort- In de Europese landen is het zo dat men in de scholen a priori de Engelse, Franse en Duitse taal aanleert. In de Skandmavische lan den daarentegen nemen het Engels en het Duits als vreemde talen de eerste twee plaatsen in. In de Zuid-Amerikaanse landen moesten de beroemde «Colegios alsmanes» tijdens de jongste wereldoorlog noodgedwongen de Duitse kursus- sen schorsen. Sinds 1961 s het Duits daar opnieuw toegelaten als regelmatige kursus en wordt er onderwezen in 400 scholen, cijfer dat steeds crescendo gaat. In zijn geheel beschouwd beschikt Latijns Amerika met zijn 22 filialen van het beroemde Goethe - Intstituut en zijn 150 scholen waar Duits wordt onderwezen, over een solide basis om zijn achterstand in be trekkelijk korte tijd goed te ma ken. De voorsprong die de Duitse taal jarenlang had in de V.S. vooral als taal der emigranten is met de 'tweede wereldoorlog zienderogen geslonken. Thans is de toestand zo geevolueerd dat het Frans momenteel als eerste vreem de taal wordt onderwezen in 37 staten, het Spaans in 11 staten en het Duits nauwelijks in 2 staten. In de universiteiten haalt de Duitse taal nog 25 procent, maar reeds in de high schools wordt zij van langsom meer verdrongen door het Spaans en het Frans. 'Daar ligt zijn percentage op 9 t.h. tegen 47 t.h. voor het Spaans en 4 t.h. voor het Frans. In Oost- en Zuid-Europa heeft de Duitse taal na de oorlog zijn goede positie kunnen handhaven. In de Sovjet-Unie is zij de tweede vreemde taal; 35 t.h. der studenten leren Duits tegen 20 t.h. Frans. Opmerkelijk is ook de vooruitgang van het Duits in Tsjechoslowakije en Hongarije. In Joegoslavië bezet gesproten uit kommunauiaire be trekkingen, om niet mis te ver staan, uit Vlaams - Waalse huwe lijken. Dergelijke kommunautaire be trekkingen zullen ongetwijfeld in het federale Bolgie, dat velen ver wachten, op het v'ak van de statis tiek toch wel stof tot bedenkingen en moeilijkheden opleveren. Nog denkende aan de kommu nautaire betrekkingen in dit land, waarover elk verstandig staatsman nu het hoofd gaat bulgsn en or 's nachts niet van slapen kan, zou men bij wijze van ultieme poging misschien kunnen voorstellen cm een uitzonderlijke buwelijkspreroie toe te kennen aan Vlaams - Waalse huwelijken. Men hoeft daartoe niet eens de pil te vergulden, maar regelrecht de moeilijkheden onc'er ogen zien. En die moeilijkheden zullen niet zwaarder doorwegen dan in dat gezegend jaar 1945, zo vruchtbaar voor de Belgische demografie, R. het Duits de eerste plaats in de rangorde der vreemde talen, voor het Frans, Russisch en Engels. Ook in Polen en Roemenie gaat de taal van Goethe met rasse schreden vooruit. Nieuwe perspectieven in de ontwïkke'ïngs!aradsn. Anderdeels openen de ontwikke lingslanden nieuwe perspskf'even voor het Duits als taal van de we tenschap en techniek. In de Frans sprekende landen wordt de Duitse taal aangeleerd in 220 scholen. Sommige Engelssprekende Afri kaanse landen hebben reeds het Duits ingeschakeld in de hogere onderwijsprogramma's. Een zeer goede beurt maakt ook het Duits in Indonesië, vooral dank zij het oud Nederlands schoolsvs- teem, en in Egypte, waar de Duit se taal sinds 1956 de eerste vreemde taal is geworden. Men rekent ermee dat ruim 150.000 Arabische studenten en stagiaires Du'ts spreken. In Korea leerde in 1959, 95 t.h. der studenten Duits. Zelfs indien dit procent momenteel geslonken is, blijft het Duits nog steeds primeren op het Frans. In totaal zijn er 255 Duitse scho len in het buitenland, waar 1.232 Duitse professoren en 1.293 lokale professoren de Duitse taal doceren aan 55.000 studenten. Hierbij d!e- nen nog gevoegd de 110 profes soren in de Duitse sekties van de Europese scholen. Het Goethe - Instituut ter bevordering van de Duitse taal en kuituur in het bui tenland, waarvan de zetel geves tigd is te Munchen, telt 117 fJia- len in het buitenland, waarvan 1/3 in Europa, en 21 onderwiiscentra in Dui+piand zelf 'n rlie buiten landse filialen worden de kursus- sen iaarliiks door gemiddeld 65.000 volwassenen gevolgd.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3