Australische primeur ergens in kBein restaurantje kieskeurige gastronomen primeur experiment met «proefkonijnen» ossehaas uit 20.000 recepten De Gazet van Aalst 6 Fr. het nummer 24ste jaargang Nr. 18 zaterdag 4 mei 1968 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 de gastronomie in de streek Wat doen de Aalstenaars en hun interkommunale buren als zij gastronomische geneugten willen «beieven» of met andere ivoorden wat meer verlangen dan de nationale en regionale frittenschotels en paling in 't groen, niet te na gesproken de Chinese schotels die zelfs de meest verwoede anti-mao- isten wel reeds lang hebben geproefd Jammerklacht van een man die beroepshalve regelmatig voor zakenrelaties een eethoekje moet gaan uitzoeken, maar dan veelal op een uur dat de Aalsterse koks, die gekamoufleerd in de restaurants de scepter zwaaien, pompaf zijn «Tijdens de dag geen problemen, maar op een avondlijk uur kom je niet zo gemakkelijk meer terecht in een eethoekje in het Aalsterse.» Reaktie van een chef-kok, die de knepen van het vak en zijn pappenheimers kent «Als de baas het vraagt ben ik natuur lijk wel bereid af en toe een extraatje te leveren, maar dan moet het de moeite lonen voor de baas, je kan zo maar niet elke avond, na een zware dag, op enkele toevallige gasten wachten.» Dus geen kwaad over de gastvrijheid van de restauranthou ders en de chef-koks uit eigen omgeving. Maar, zei ons een restaurant houder «vooral de gemiddelde Aalstenaar is er nu eenmaal om redenen allerhande op gesteld eens uit te zwerven naar de vier regionale windstreken. Hij wil rus tig 'in een eethoekje zitten met ge zin of vrienden zonder de kans te lopen dat zijn buurman of belas- tingskontroleur zo maar op 't on verwachts hem goede dag komt zeggen. Dus er uit, zuid-, noord-, oost- of westwaarts, desnoods tot aan de grenzen van de Brusselse agglomeratie.» Overigens is het restaurantbe drijf 'in de streek in grote mate aangewezen op een vreemd klien- teel, afgezien vanzelfsprekend van de huwelijksfeesten, klubbanketten in eigen stad en streek. De gemiddelde Belg, en daarop maakt de streek geen uitzondering, wordt meer en meer een kieskeurig gastronoom. Daaraan 'is natuurlijk niet vreemd de konfrontatie via het toe risme met de buitenlandse (vooral dan Franse en Italiaanse) keuken, maar ook het feit dat hij bereid is meer te betalen, want koken niet het minst in een restaurant - kost geld... «Heeft men precies wel een idee,» zei een ander restauranthou der, «hoe moeilijk het 'is hier in de streek geschoold personeel aan te werven en wat precies een goe de kok aan zijn baas kost Maar restauranthouders of koks die zo maar hun recept ten ge schenke geven aan de verzadigde en via floerse wijnen gelukzalige gastronoom, zijn bij ons weten toch nog een zeldzaamheid. En daarover gaat het hier nu eigen lijk. Buiten beschouwelijk de cruciale vraag waar men nu in dit landje, in deze streek zo men wil, de bes te schotels voorzet wijlen Mau rice Roelants, de betreurde Vlaam se romancier, heeft ooit eens de lof gezongen 'in een Nederlands weekblad van een restaurant (en vooral van de wijnen) uit de streek Afgezien van deze vraag, die wij niet kunnen en desnoods niet zouden willen beantwoorden, is ons dezer dagen dan toch de ver rassing van ons leven overkomen om hoger vermelde reden. Ach, een klein restaurantje zo verloren in deze kontreien waar je laat, met vrienden, met een door honger pijnlijke maag met de deur in huis valt, tegen een schemerlamp de gastheer en de kok hun laatste mini-glaasje drinken. En de kok, die dan onder de goedkeurende blik van zijn baas zegt «Goed, als je te vreden bent met 'Black eyed Beef and Husk Salad' gaan wij meteen aan de slag.» Het leek ons verdacht, die Angelsaksische benaming, op gevoed als wij nu eenmaal zijn in de overtuiging dat de gastronomie per definitie 'in welluidend Frans moet wor den vertolkt. O, wij weten het wel, de Vlaamse taal is won derzoet, maar 'Black eyed Beef and Husk Salad' deed ons vaag denken aan resten van Amerikaanse stocks, aan Corned-Beef en soortgelijke dingens meer. Laten wij duidelijk stellen dat toen bij afwezigheid van het dagperso- neel, de gastheren zelf, mevrouw en mijnheer, ons de 'Black eyed Beef and Husk Salad' voorschotel den achteraan stond de kok in het zweet van zijn avondlijk aan schijn. Het gesprek over koet jes en kalfjes stokte want het voornaamste bestanddeel van de schotel was ossehaas, met al wat daarbij hoorde en dat was o.m. een droge witte wijn. Een pronk stuk van culinaire kunst... Veel later kwam de kok opda gen, wiens fysieke verschijning overigens een logenstraffing was van dat bekende beroepstype. Niet alleen hield hij zich blijkbaar aan strakke dieetregels, maar daaren boven had de man een stel her sens die hem evengoed met suk- ses naar de universiteit hadden kunnen leiden. Het bleek nog wel dat zijn vader een geneesheer was. Aan beroepsphysologische feeling ontbrak het hem evenmin, want op de man af zei hij over tuigd «Het heeft blijkbaar ge smaakt I» Wij knikten oprecht, bevesti gend..... Hij las de vragen in onze ogen en via een blik van verstandhou ding met mevrouw en mijnheer «Dit was een gastronomisch experiment. Het recept heb ik pas eergisteren aangekregen. En neem me nu niet kwalijk, zei onze zegs man, meteen heb je zo wat de rol van proefkonijnen gespeeld. Ter attentie van uw dames, die op dit late uur uw afwezigheid moeten dulden, krijg je van mij het recept» En hij noteerde op een bier kaartje Voor 4 personen 1 kgr. ossehaas (uit één stuk), 100 gr. boter, 50 gr. bloem, 100 gr. bacon, Vt I. droge witte wijn, 1/2 kgr. bladerdeeg, een dozijn ont pitte en fijn gehakte gedroog de pruimen, een eierdooier (om te glazuren), een blokje of een koffielepeltje vleesex tract en ja, ook peper en zout. Een man uit ons gezelschap heeft dan voor zijn rekening de bereiding genoteerd. Dames (en heren) volg De oven verwarmen tot 200 gr. Cel. In de lengteas een «tunnel» uit snijden in het stuk vlees met be hulp van een lang smal mes. De holte opvullen met bacon en de gehakte pruimen. Het stuk vlees rollen in de gekruide bloem en er vervolgens stukjes boter opleggen. Het vlees in de oven plaatsen en laten bruinen (10 minuten), er de wijn over gieten en alles 5 minuten op klein vuur laten stoven. Vervol gens laten afkoelen en de jus af zonderlijk bewaren. Wanneer het vlees voldoende afgekoeld is, het omgeven met bladerdeeg dat met de eierdooier geglazeerd wordt Het stuk in een matige oven (175 gr. Cel.) opnieuw laten warmen gedurende een half uur totdat het bladerdeeg mooi goudbruin 'is. Na het bakken de ossehaas in plakken snijden die met de saus worden overgoten. Bereiding van de saus Bij de overgehouden jus het vleesextract of het vleessap toevoegen en de saus vervolgens goed roeren tot ze dikker wordt. Dames, volg Bij deze vlees schotel wordt 'n Australische ananassalade opgediend. Hier zijn ncdig voor 2 verse ge hele ananassen, 100 gr. York- se ham in reepjes gesneden, een soeplepel geraspte kaas, eer kopje in boter gebakken croutons, een in partjes ge sneden tomaat, enkele sla blaadjes, een rode paprika, olie, azijn en... peper en zout. De ananassen in de lener::.- doorsnijden zonder het loof te verwijderen, de halve ana nassen leeg maken en het vruchtvlees in blokjes snij deit. In een kom de sla, c'c ham, de geraspte kaas, de tomaat en de croutons samen brengen. Dit mengsel lichtjes kruiden met olie en azün, voorzichtig de blokjes ananas er bij voegen. Met deze sa lade de ananassen opvullen en ze versieren met sneetjes paprika. Waar haal je het vandaan, vroe gen wij, met een vage twijfel. En is het wel gebruikelijk dat een re cept zo maar op tafel wordt ge gooid Natuurlijk is het recept niet alles, zei de kok met ingenieur- allures... Wij, koks zijn er toch voor iets. Waar het vandaan komt: het is gewoonweg een Australisch recept maar dan uit het Italiaanse brein van een mevrouw R. Pres ton. Maar het werd uitverkoren uit niet minder dan 20.000 recep ten in Australië, je weet wel, het land dat na 200 jaar slechts een nationaal gerecht heeft geprodu ceerd biefstuk mei gepocheerde eieren. Buiten geurden de seringen, 1 mei hing in de lucht. De Australische gastronomie in 't Land van Aalst liet haar gelukkige proefkonijnen niet los... D.O.C.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1