KLEIN LOGBOEK ETRIMO De werkloosheid Hoe verkoopspromotie bevorderen terlindenpark Verkeers ongevallen Index omhoog met 0,22 punt Bouw vergunningen INDUSTRIE HANDEL DE TOERISTISCHE OVERSPANNING Maria DE WOLF DE BELANGRIJKHEID VAN DE BOUWNIJVERHEID De staking in de bouwnijverheid biedt terloops de gelegenheid om de aandacht te vestigen op enkele aspekten van deze zo belangrijke sektor. In Belg ie zijn ca. 240.000 werk nemers, 40.000 zelfstandigen en helpers werkzaam in de bouwsek- tor. Van een totaal van 25.000 ondernemingen (cijfers '67) zijn er amper een duizendtal met meer dan 1.000 werknemers. De belang rijkste van deze grote bedrijven zijn gecentraliseerd in Brabant. In totaal hebben deze bouwon dernemingen 30 miljard geinves- teerd in installaties, transportma terialen, enz. De lonen stegen sedert 1953 met 200 t.h., de sociale voordelen met 370 t.h., de prijzen van mate rialen met 35 t.h. Niettegenstaande de hoogkon- junktuur in de bouwsektor, die de laatste paar jaar is afgenomen, is de toestand van een niet onbelang rijk aantal ondernemingen in ons land hachelijk. Het aantal falingen is de laatste tijd aanzienlijk toe genomen. De oorzaken van deze eerder ongunstige evolutie zijn velerlei. Maar deskundigen wijzen als een der belangrijkste aan, het feit dat de Belgische bouwsektor onvol doende geindustrialiseerd is, met andere woorden men te zeer aan verouderde bouwtechnieken blijft vasthouden. Anderzijds bouwt de gemiddelde Belg, steeds volgens deskundigen, momenteel te luxu- eeus (het grondprobleem of de ont stentenis van een ernstig grondbe leid is een ander probleem) en gelet op de toekomstige evolutie en de opvattingen van de volgende generaties, te stevig, te duurzaam. Wat het grondprobleem in ons land betreft toch nog dit van 1950 tot 1964 bedroeg de prijs stijging 146 t.h. VOORU'TZSEND... OF DE PARLEMENTAIRE VEILIGHEID Amper zijn de verkiezingen achter de rug of reeds wordt in sommige politieke milieus gedacht aan de parlementaire «veiligheid» bij de... volgende verkiezingen. Bepaaldelijk nog wel in het arr. Oudenaarde, en dit in een politieke kontekst, die uiteraard sommigen in het arr. Aalst, alvast in de CVP niet onverschillig zal laten. Ten bewijze hiervan, wat «De Ronsenaar», het weekblad van de Vlaamse Ardennen en de spreek buis van CVP-volksvertegenwoor- dger Jan Verroken, schrijft in het kader van enkele bedenkingen over de recente verkiezingen in het arr. Oudenaarde. Wij citeren «Dit alles brengt mee dat wij voor de toekomst als het meest veilig mogen beschouwen nl. twee senatoren, een rechtstreeks verko- zene en een provinciale; een volks vertegenwoordiger met daarbij een steeds blijvende kans op een twee de. Aldus ligt het voor de hand dat een van de thans verkozen volks vertegenwoordigers naar de Se naat zou kunnen overgeheveld om de strijdplaats op de Kamer open te stellen voor een nog verdere verjonging. Zou het zo worden dat in 't ver volg de communautaire problemen alleen aan de Senaat zouden wor den toevertrouwd dan zou het nog al voor de hand liggen dat volks vertegenwoordiger Verroken mee naar de Senaat zou overgeheveld worden, wat meteen ook aan de strijdbare Vlamingen van het arr. Aalst de kans zou geven voor de CVP te stemmen. Ook de andere formule zou mo gelijk zijn, nl. het inzetten van de h, Baeskens (nieuw verkozen voor de Kamer in het arr. Oudenaarde n.v.r.) op de Senaat, dit is op een meer veilige plaats dan de 2e plaats op de Kamer.» Als we goed begrijpen betekent dit konkreet dat bij de volgende parlementsverkiezingen de CVP arr. Oudenaarde aanspraak zou kunnen maken op de lijstaanvoer der voor de Sénaat Aalsi-Ouaen- aarde. RECEPTIE Voor de organisatoren (Oavids- fonds, Willemsfonds, De Rank) van de gespreksavond Universi teit en Volk is de daaropvolgende receptie door het stadsbestuur aangeboden, naar het luidt een ont goocheling geweest. Want wie hun kat hadden gezon den waren de gastheren, met name het stadsbestuur, een uitzondering voor schepen Van Hoorick, die zich taktvol had laten verontschuldigen. Raadslid Herman De Geest heeft dan maar van de nood een deugd gemaakt en behoorlijk «de hon neurs» waargenomen. Ach, het is natuurlijk geen dra ma, maar het getuigt niet van veel beleefdheid t.a.v. de heren profes soren en het initiatief van de drie fondsen. Natuurlijk zijn de vroede vaderen doorgaans zeer druk be zet en de aanwezigheid van allen zou overigens een zware dobber zijn voor het stedelijk «receptie- budget». Tenslotte ligt de belang stelling van alle vroede vaderen niet op hetzelfde niveau en zijn de verkiezingen achter de rug... ZUIDOOSTVLAAMS PARLEMENT Telt de Aalsterse gemeenteraad drie volksvertegenwoordigers (de hh. D'Haeseleer, Van Hoorick en Willems) dan is deze van Ronse een mini-senaat met inderdaad niet minder dan vier raadsleden die meteen ook lid zijn van de Hoge Vergadering, met name de senato ren Dr. Beck, Van der Haegen, Van Opbroecke en Cuvelier. 1970... De kapriolen van dartele veu lens op een lenteweide zijn een boeiend schouwspel. In het voor uitzicht van de a.s. gemeentever kiezingen (de tijd vliegt heen...) anno 1970 zal het wel de moeite lonen de jonge veulens in de poli tieke arena van nabij te volgen. Het is geen lek, maar eenvou digweg een publiek geheim in de politieke cenakels, dat men al dan niet met open vizier een aantal «oudere» politieke figuren «be dreigt». (Enkelen die zich in alle gemoedsrust willen terugtrekken). Wellicht kunnen de dartele po litieke veulens zich de medewer king aanschaffen van de Engelse goochelaar die aan premier Wilson heeft voorgesteld hem in een ma gische kist zo maar te laten ver dwijnen. De (Oxford)woordvoerder van de Downingstreet 10 heeft echter medegedeeld dat premier Wilson nog niet zinnens is al dan niet op magische wijze te verdwij nen. Wilsons repliek zal zeker ook te Aalst wel navolging vinden. Wilson heeft daar overigens aan toegevoegd dat zijn «belagers» moeten bewijzen geven van be voegdheid, onbaatzuchtigheid, werkkracht en... jeugdige verbeel ding. LEEFT «HIJ» NOG In een van de vele en kostbare folders van een Immobilienkantoor uit het Antwerpse, deze referentie ten behoeve van gebeurlijke ama teurs van zonnige Costa Brava- plekjes «Wem Gett wil rechte Gunstterweisen den lasst er diese herliche Aussicht geniessen» Get. Adolf H. - Berlin. UW APPARTEMENT IN HET RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL 053-299.37 Tijdens de week van 22_tot 28 april gebeurden er 1.400 verkeers ongevallen. Bij die ongevallen wer den 25 personen ter plaatse ge dood, 222 ernstig en 687 licht ge wond. Tijdens het weekeinde gebeur den er 511 ongevallen waarbij 6 personen ter plaatse om het leven kwamen, 102 ernstig en 307 licht gewond werden. De voornaamste oorzaken van de dodelijke ongevallen zijn over dreven snelheid 8; slippen ten gevolge van overdreven snelheid 2; rijden aan de verboden kant niet naleven van de voorrangsre gels 2; onaandachtige richtings verandering 2; inhalen 1; ont breken van verlichting 2; onoplet tendheid van voetgangers 3. Het indexcijfer van de konsump- tieprijzen is maandag door het Mi nisterie van Ekonomische Zaken officieel vastgesteld op 105,05 p. tegen 104,83 p. in maart. De stijging bedraagt dus 0,22 p. Dit is iets meer dan voor een paar dagen nog werd verwacht. Tijdens de week van 14 tot 20 april werden er per dag gemiddeld 80.380 volledig en 25.948 gedeel telijk werklozen gekontroleerd, het zij een totaal van 106.328. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering met 1.823 volledig en een vermeerdering met 187 gedeeltelijk werklozen geno teerd. De uitbreiding van de vrijstelling van de gemeentelijke kontrole tot alle werklozen van 60 jaar of ouder (55 jaar of ouder voor de vrou wen) bepaald door het M.B. van 4 april 1968 heeft in de beschouw de week reeds haar invloed laten gevoelen. Daardoor geven de te genover de vorige week vastgestel de verschillen niet de werkelijke schommelingen weer. Er werden evenwel verschillende bewegingen in de bedrijvigheid waargenomen vermindering van de volledige werkloosheid in de bouw en -in de hotelnijverheid; ver meerdering van de gedeeltelijke werkloosheid in de mijnen, textiel, diamant, schoenen en tabak; ver mindering van de werkonderbre kingen in de bouw, de kleding en de haven van Antwerpen. Volgende bouwtoelatingen wer den door het stadsbestuur ver leend Lou'is Callaerts, verbouwen van woning, Verwerijstr. 16. Etienne De Kegel, bouwen van woning, St. Apolloniastr. Frans Van der Biest, verbou wen van woning, Bredestr. 7. Maurice Van Audenhove, ver bouwen v. woning, Gentsestg. 121 Jozef Wauters, bouwen van wo ning, Immerzeeldreef. Lucien Van Oxtael, bouwen van landhuis, Biekorfstr. INTERNATIONAAL SALON IN ROGIERCENTRUM Van 11 tot 19 mei a.s. wordt in het Internationaal Rogiercentrum te Brussel het eerste Internationaal Salon voor Promotie en Advertentie (afgekort S.I.P.A.) ingericht. Deze busmes-ontmoeting, die haar gelijke heeft gehad in New York Londen en Utrecht, richt zich tot rekamedeskundigen, grote en kleine aankondigers, om in weinige uren een ensemble van «services» en technieken te ontdekken die de publicitaire technicus en de moderne zakenman toelaten beter en meer te verkopen of te laten verkopen. Het Salon doet dan ook o.m. beroep op de medewerking van de volgende sektoren van de Belgische en buitenlandse ekonomie rekla- me- en adviesbureaus, studiebureaus voor Marketing en Public-relations, mannequin-agentschappen, dagbladen, regionale informatieweekbladen, magazines, tentoonstelling van handelsbeurzen, lichtreklame, free-lancé grafici en fotograven, tijdschriften, enz Colloquia en konferenties gaan parallel met het Salon door. Inlichtingen Promintec, Vooruitgangstraat 34, Brussel 1. De toeneming van de vrije tijd en de verhoging van de levens standaard hebben geleid tot massatoerisme dat echter op een tragikomische situatie is uit gelopen de mensen die rust en ontspanning zoeken komen alle maal tegelijk weer bij elkaar op een zogenaamd rustig plekje. De pensionprijzen schieten de hoogte in. De wegen zijn druk en gevaarlijk en de toeristenon derkomens overbevolkt. Zulke overmatige seizoendrukte bete kent een groot gevaar voor de lichamelijke en geestelijke ge zondheid der vakantiegangers. Tot deze konklusie is men geko men tijdens een kongres van de Alliance de Tourisme te Florence Men verzoekt ons het overlijden te melden van MEVROUW echtgenote van de Heer Jozef MORTIER geboren te Aalst op 23 april 1893 en godvruchtig overleden te Lede op 2 mei 1968 gesterkt door de Sakramenten der zieken en de Pauselijke Zegen «In Articulo Mortis». De plechtige lijkdienst, gevolgd door de teraardebestelling, tot dewelke U beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben in de paro chiale kerk van het H. Hart te Aalst op MAANDAG 6 ME! 1968 te 10 u. Begroeting in de kerk te 9 u. 30. Een autobus zal de rouwstoet volgen. Rouwhuis Leopoldlaan 166, Aalst. Vrienden en kennissen die bij vergetelheid geen doodsbericht hebben ontvangen, worden verzocht dit als dusdanig te, willen beschouwen. Begraf. Arijs, Hoogstr. Aalst.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2