Op verkenning in de streek verwezenlijkingen toekomstplannen sportief wensen openbare werken jeugd en onderwijs sociaal kuliureel dynamisch ANNO In 1954 werd de Wildebeek verlegd. Deze werken werden uit gevoerd door werklozen. De vrij gekomen gronden werden ideale bouwgronden na het aanleggen van de Broekstraat. In 1956 werd dan de Broek straat uitgerust met een betondek van 6 m. breedte voor een totaa bedrag van 3,8 miljoen onteige ningen inbegrepen. De vrij geko men gronden, eigendom van de ge meente, werden uitermate goed koop ter beschikking gesteld. Met een was een eerste stap geze ■in de richting van de sociale wo ningbouw. In 1957 bouwden de inwoners van de Broekstraat op eigen ini tiatief, maar met de steun van het gemeentebestuur, de H. Ritakapel, een merkwaardige prestatie van offervaardigheid en gemeenschaps zin. In 1961 werd te Welle het modernste gemeentehuis van de streek gebouwd. Kostprijs 2 mil joen 851.000 fr. In 1966 kwam de aanpalende gemeentelijke jongensschool aan de beurt, een moderne nieuwbouw die zijn 7 miljoen fr. eer aandoet. In 1967 werd de Langestraat en de Veldstraat bedacht met een betondek op 6 m. voor de totale prijs van 2.742.000 fr. Inmiddels werd ook reeds een aanvang gemaakt met de uit rusting van een gemeentelijk speel terrein. Nog in 1968 worden verbe- teringswerken in volgende straten uitgevoerd Abeelstraat, Dender- weg, Beekstraat, Kattestraat en Hoogstraat, voor een totaal be drag van 1.845.000 fr. Aan de modernizering en ver sterking der openbare verlichting en de uitbreiding van het laag spanningsnet werden gedurende de laatste jaren 1.200.000 fr. be steed. Te Welle zijn de K.S.A. en de Chiro bloeiende organisaties. Zij tellen in totaal nagenoeg 350 le den. Het klublokaal door de K.S.A. opgericht bewijst dat onze jeugd, in tegenstelling met wat wei eens wordt beweerd, nog steeds tot «in zet" bereid is. De vraag van de jeugd naar een speelterrein is er aanlei ding toe dat het gemeente bestuur op zoek is naar een sportterrein, voor beoefening van voetbal, basketbal e.a. De sociale voordelen door het gemeentebestuur toegekend aan de schoolgaanden te Welle, bewij zen zijn belangstelling voor de jeugd. In dit opzicht zijn door de gemeente gesubsidieerde initiatie ven Soepbedeling in de gemeen tescholen. Warme middagmalen. Inrichting van naschoolse Franse lessen en studies. Aanleren van melodica, blok fluit en orffinstrumenten. Het inrichten van een jaar lijkse schoolreis voor de schoolgaande jeugd. Het inrichten van een auto busdienst voor de leerlingen naar zwemgelegenheden te Denderleeuw. Het op peil houden van de didaktische uitrusting der ge meenteschool t.v., school radio, pick-up, bandopnemer, dia's, enz. Eerlang wordt er ook een moderne turnzaal ingericht. WELLE is een sportieve gemeente Ten bewijze niet minder dan vier wielerkiubs, met name «De Ronkende Wieltjes», «Dorp Sportief», «De Wielervrienden», en «Het Vliegend Wieltje». De kaatsklub Eendracht Welle. De motorsportklub «Het Vliegend Wiel» richt er jaarlijks de alomgekende kampioenschappen van Oost-Vlaanderen in. De biljartklub «Eendracht Welle» telt meer dan 70 spelende leden Het gemeentelijk sportkomitee richt jaarlijks de internationale veldomloop in. Hierdoor slaagde Welle er in nauwe vriend schapsbanden te smeden met de stad Toulouse (Frankrijk) en met de steden Nis en Skopje in Joegoslavië. Nieuw objektief Voetbaiklub oprichten Maar te Welle ijvert men momenteel ook intens voor de oprich ting van een voetbaiklub. Hiertoe werden reeds voorbereidende matchen ingericht tussen verschillende jeugdorganisaties. Als bij dit alles nog kan gesignaleerd warden dat jaarlijks de leerkrachten van de gemeenteschool en de oudersvereniging een voetbalmatch inrichten, dan beseft men meteen dat de sport te Welle meer is dan zo maar 'n passieve belangstelling. En hoeft het gezegd, dat Welle ook zijn klassieke duivenmel kersbonden heeft, die er weelderig floreren... HET KIND Welle heeft het gedaan ge kregen het kleinste percentage sterfgevallen bij kinderen in gans de provincie te totaliseren. Het werk voor Kinderwelzijn, opgericht ■in 1940 door Dr. A. Van Schelver- gem, hheeft 'in dit verband, op lo kaal vlak, baanbrekend werk ver richt. DE MOEDER De vereniging «De Jonge Moedertjes» en de plaatselijke Boerinnenbond nemen te Welle ini tiatieven ter harte als het inrichten van kooklessen, lessen over opvoe ding van kinderen, lessen over het huwelijksleven en noem maar op. BEJAARDEN Er is de Kristene Bond van Gepensioneerden. Deze bestaat 4 jaar, maar kent reeds een ruime belangstelling. Op 18, 19 en 20 mei a.s. richt deze bond grootse feesten in in aanwezigheid van de huidige aftredende Minister PI. De Paepe. In acht genomen de onmiddel lijke nabijheid van het Aalsters centrum, vertoont de ontwikkeling van het kultureel leven te Welle een gunstige tendens. Het Davidsfonds telt er ca. 200 leden, dat is heel wat meer dan in sommige grotere gemeenten. Net zoals elders heeft het D.F. ook hier de vroegere traditionele paden verlaten en is de werking meer en meer afgestemd op de eigentijdse kulturele behoeften van de bevolking. In 1967 werd er ook een plaat selijke afdeling van het Willems fonds opgericht. De Vlaamse katolieke fanfare St. Cecilia Welle sleepte in 1967 opnieuw de hoogste onderschei ding van uitmuntendheid in het provinciaal muziektornooi in de wacht. Ongeveer 50 spelende le den geven zich aan dit werk. Onlangs werd een 11 juli komi- tee opgericht, een overkoepelende organisatie voor alle kulturele verenigingen en waar alle partij politieke strekkingen in vertegen woordigd zijn. Steeds op het kulturele vlak gaat er ook een stimulans uit van de K.S.A., die o.m. een sukses- rijke lenterally inrichtte ter gele genheid van zijn «bierfeesten». Maar zoals verder wordt ge steld zijn er inzake kultureel leven wel diverse diserata, waarbij meteen de vaststel ling, en niet te Welle alleen overigens, dat de betekenis van Aalsl, als kuituurcentrum uiteraard, voor de streek on voldoende doorsijpelt. Maar te Welle heeft men het dossier van de reeks toch wel merkwaardige prestaties rustig aan de kant gelegd en denkt men meteen aan nieuwe plannen. Deze plannen voor de nabije toekomst zijn als volgt zeer bondig samen te vatten De volledige uitrusting van de sociale woonwijk is een der eerste en voorname betrachting. Het aan leggen der wegenissen, der water leiding, der volledige eiektrifleering en aanbrengen der openbare ver lichting zullen een totale 'nveste- ring van meer dan 8 miljoen fr. vereisen. De verbeterings- en uitrus- tingswerken van de Kemelweg wor den voor 2,5 miljoen fr. onteige ningen uitgevoerd, terwijl de we genis zelf op 1.846.000 fr. wordt geraamd. De Kattestraat, Hoogstraat, Kapellestraat en Open Veldstraat komen weldra aan de beurt. BETERE VERBINDING MET OMLIGGENDE GEMEENTEN Een bewijs voor de ruime ziens wijze van het bestuur is wel de aandacht die in de onmiddellijke toekomst aan de interkommunale Behoudens de reeds genoemde prestaties en plannen kan men aan de hand van informaties in de ge meentelijke verantwoordelijke krin gen de desirata van Welle als volgt omschrijven Veel wordt te Welle verwacht van de interkommunale vennoot schap «Land van Aalst». Men hoopt dat dit orgaan moge uit- Echter te Welle neemt men een afwachtende houding aan ten aan zien van het projekt betreffende het interkommunaal ziekenhuis. En tenslotte wat hier in ons blad bij wijze van kommentaar reeds vooropgesteld werd te Welle is men van oordeel dat belangrijke kulturele manifestaties in de Dirk Martensstede onvoldoende weer klank vinden in de omliggende ge meenten. Terloops, liggen de konklusies niet voor de hand voor het Aalsters liefhebberstoneel Een objektieve benadering van verbindingswegen zal besteed wor den. In dit kader werd een overeen komst met Denderhoutem afgeslo ten om de interkommunale weg over de Wildebeekstraat met een volwaardig betonwegdek te verbe teren. De kostenraming hiervoor bedraagt 3,3 miljoen fr. De op- en afrit van de Kemel- brug, als aansluiting met Dender leeuw, en de verbinding Welle Erembodegem zijn ter studie. PROJEKT 7 MILJOEN OPENBARE VERLICHTING Qua openbare verlichting, in zo vele gemeenten nog figuurlijk en letterlijk een struikelsteen, wordt met de gewaardeerde steun van Intercom gewerkt aan een plan voor versterking en bouwen van alsook voor het aanleggen van 7 elektrische omvormingskabines, ondergrondse hoog- en laagspan- ningskabels. Dit projekt wordt op 7 miljoen fr. geraamd. Om tegemoet te komen aan de wensen van Erembodegem en om een gelijkaardige aansluiting met deze gemeente te bewerkstelligen, zal de bestaande verlichting langs de rijksweg Aalst Ninove ver vangen worden door een verlich ting met natriumlampen. groeien tot een volwaardige inter gemeentelijk organisme ten bate van de ganse streek. Een tweede zwemgelegenheid in de onmiddellijke nabijheid staat ook op het verlanglijstje, Ook het tot stand komen van een plaatselijke filiale van de Aalsterse discotheek. het gemeentebeleid te Welle laat in elk geval toe vast te stellen dat op basis van de verwezenlijkingen der jongste jaren, van de plannen voor de nabije toekomst en de desirata, deze gemeente van am per ca. 3.400 inwoners, blijk geeft van een niet alledaags dynamisme, zoals dat vandaag de dag normaal mag verwacht worden. In meer dan een opzicht, en in acht genomen de weinige beschik bare middelen, kan Weile als een voorbeeld gelden. En de gemeen telijke financien zijn er daarenbo ven «kerngezond».

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3