Verenigde Staten tellen 35.000 «filmstudenten» Waarheen te Aalst ZIJN ECHTSCHEIDINGEN Automatisering in de Brouwerij Film als volwaardig leervak aan meer dan 100 kolleges en universiteiten DEUREN BOGOMA JULES MUYLAERT Bezoek onze NIEUWE TOONZAAL Houthandel Industrie Handel De studie van de film wordt in de Amerikaanse hogescholen als een volstrekt volwaardige disci pline gedoceerd. Momenteel wor den aan de meer dan honderd kol leges en universiteiten in de U.S.A. jaarlijks rond de duizend kursus- sen gegeven aan ruim 35.000 stu denten. Zij worden voorbereid op het beroep van regisseur, camera man, geluidstechniekers, produktie- assistenten en producers, waaraan de filmindustrie in de V.S., het land van de film bij uitstek, op het ogenblik grote behoefte heeft, een filmindustrie die met een miljarden omzet tot een beduidende tak van de Amerikaanse ekonomie is uit gegroeid. Bernard R. Kantor, hoofd van het cinema departement van de universiteit van Zuid-Californie, heeft een interessante verklaring voor de groeiende belangstelling van de jeugd voor het filmberoep Vele jonge lieden hebben de filmkunst als de meest belof tevolle kunstvorm met rijke toekomst - perspektieven ge adopteerd; de film is modern, ■levendig en realistisch. Niet zonder reden ijvert de Ameri can Council of Education er voor dat elke hogeschool in Amerika kursussen over film studie in hun leerprogramma's invoert. De universiteit van Zuid-Califor nie was de eerste die destijds de kursussen over muziek en kunst aanvulde met een filmkursus. Op het ogenblik telt genoemde univer siteit in haar «filmschool» 300 stu denten die er een akademische graad opteren. 25 t.h. van deze studenten hebben zich reeds met sukses als regisseur, scenario schrijver, produktie assistent, ca meraman, enz. bij de bioscoopfilm, vooriichtings- en industriefilms doen gelden. Kantor betreurt evenwel het feit dat Hollywood al te weinig oog heeft voor deze nieuwe generatie die aan de Amerikaanse hogescho len wordt opgeleid tot bekwame vakmensen. Vooral de film-syndi- katen leggen de afgestudeerden heel wat moeilijkheden in de weg, onder voorwendsel dat zij slechts teoretische kennis hebben opge daan maar op stuk van praktijk geen bruikbare elementen zijn. Ook de universiteit van Los An geles heeft haar eigen filmschool. Colin Young, hoofd van het depar tement voor teaterkunst, in welk kader de filmkursussen worden ge geven, meent dat de filmindustrie over afzienbare tijd een veel groter aantal afgestudeerden in dienst zal nemen, nadat zij tot dusver met hen de beste ervaringen heeft op gedaan. Filmschool - gegradueerden van deze universiteit hebben reeds be langrijke posten o.m. als produ cers ingenomen bij vermaarde stu dios als een M.G.M., Universal en andere Disney's. De voorstelling van hun eigen films oogstte zowel van de zijde van de vaklui als van de kant van het publiek een be moedigende bijval. Young acht een nauwere samen werking tussen de filmindustrie en de hogescholen niet alleen gewenst maar noodzakelijk. In dit verband is er wel een en ander ten gunste veranderd. Sinds een tweetal jaren werden de fond sen voor filmstudenten opgevoerd. Men kent reeds een Louis B. Ma- yerfonds, het Disneyfonds, het M. C.A. en William Morris-Agency, So Lesser en ae Screen Directors Guild, die allen aanzienlijke studie beurzen toekennen. Colin Young 'hoopt dat weldra een «American Film Institute» in leven zal worden geroepen dat tot doel zou hebben de praktische ver volmaking van de studenten te ver zekeren. Daartoe behoren o.m. de filmbezetting, budget - berekening, filmknippen, verhuur en verkoop van films, evenals de kommerciele praktijk in al haar vormen. Duitse psychologen buigen zich thans over de vraag of echtschei dingen erfelijk kunnen zijn. En het antwoord is positief. Aldus blijkt uit een bijdrage van het Duitse blad «Eltern» dat zich afvraagt of echtgenoten met kinderen niet ver plicht zijn ten allen koste bijeen te blijven. Wanneer men nagaat welke tragische weerslag een echt scheiding heeft op de kinderen, dan is men inderdaad geneigd de ouders aan te manen om toch maar in geen geval uiteen te gaan. Het is inderdaad zo dat de psycholo gen het er roerend over eens zijn dat zij kinderen van gescheiden ouders op het eerste gezicht kun nen herkennen. Kenmerkend voor dergelijke kinderen zijn het gebrek aan zelfverzekerdheid, wantrouwen tegenover de anderen, cynisme en onzekerheid tegenover de andere sexe evenals een overdreven ego isme en opstandigheid. Om hun mening in verband met de «erfelijkheid» te staven wijzen de psychologen er op dat 60 tot 70 procent van de echtparen die zich laten scheiden, stammen uit een huwelijk dat ook reeds op een scheiding uitliep. Anderdeels wijst «Eltern» er op dat de aangehaalde kenmerken niet alleen toepasselijk zijn op kin deren van gescheiden ouders, maar ook op kinderen uit huwelijken waar 't huwelijksleven mank loopt zonder dat er dus van een schei ding sprake was. WAT VERLANGT EEN KIND VAN ZIJN OUDERS? Een kind verlangt van zijn ou ders nu eenmaal meer dan het louter «bijeen blijven». Het kind wil dat ze goed overeenkomen. In een gezin waar de verstandhouding steeds zoek is en waar om de ha verklap de hevigste twisten los branden zal het kind evenmin cie gewenste menselijke ontplooiing vinden en steeds de dupe worden. Onvermijdelijk rijst daarbij de vraag of zelfs echtparen met kin- GESCHENK - 1DEEEN VOOR MOEDERS FEEST. In etalage nr. 5 een opbouw-kandelaartje met 3 kaarsen voor tafelversiering aan 180 fr. porcelein- en geschenkenzaak VAN LIMBERGEN HOOGSTRAAT, 28 AALST Luxe-deuren Standaard-deuren Rijke keus in verschillende houtsoorten. Afwasbare platen voor keukens, badkamers, plafons Muurbekleding - Découvall - Mouluren - enz. VRIJE INGANG BREDESTRAAT, 81 AALST Tel. 213.23 deren in sommige omstandigheden toch niet best uit elkaar gaan. Dik wijls krijgt men te horen «Wij blijven samen omwille van het kind of de kinderen...» Volgens de Duitse psychologen houdt dergelijke redenering hoege naamd geen steek en is de echt scheiding het enige middel, wii het kind of de kinderen niet het slacht offer worden. En, zo voegen zij er aan toe, indien zij alleen hun kroost gemeen hebben, dan heb ben zij te weinig gemeen. Eens dat het samenleven on draaglijk is geworden, eens dat de kloof tussen hen onherstelbaar is, kan van echtgenoten met kinderen geen andere gedragslijn worden verwacht dan van echtgenoten zon der kinderen. Alleen wordt bij de eersten aangedrongen op meer ernst bij de beoordeling van wat ondraaglijk is. Hun ouderschap heeft hen met bijkomende verant woordelijkheden belast. Het is niet meer dan normaal, aldus «Eitern», dat ze daarmee bij een ook voor de kinderen belangrijke beslissing rekening houden. Volgens de Duitse psychologen is het onmenselijk van de ouders te verlangen dat zij ten allen prijze samenblijven, vermits een huwelijk een zo hoge graad van ontbinding kan hebben bereikt dat in het be lang van de kinderen een echt scheiding niet alleen wenselijk, maar ook noodzakelijk wordt. ZATERDAG 11 MEI Te 15 u., stedelijke feesthalle, Schoolstraat, poppenspel voor de kinderen en uitdeling van snoep, ingericht door het A.C.W. Vanaf 16.30 u„ inzet van de Veertiendaagse van het Rode Kruis door de Aalsterse afdeling. Te 19.30 u., stedelijke feesthalle, Schoolstraat, grote Rerum Novarum viering, ingericht door het A.C.W. Te 19.30 u., lokaal Land van Riem, Grote Markt, kwiswedstrijd tussen Also en Oostende. Te 20 u., Sint Martinuskring, Korte Zoutstraat, biljartwedstrijd, 'ingericht door de biljartklub Iwein. ZONDAG 12 MEI Vanaf 10 u. op de wijk Sint Job, allerhande vermakelijkheden en attrakties ter gelegenheid van de wijkkermis. MAANDAG 13 MEI Te 19 u., stedelijke jeugdbibliotheek, Kattestraat, voordracht voor de postzegelverzamelaars, ingericht door Philatelia Alosta. Te 20 u., turnzaal Stadsmeisjesschool, Vredeplein, Yoga-kursus voer volwassenen, ingericht door de Aalsterse Yogaklub. DINSDAG 14 MEI Te 18 u. feestzaal stadhuis, Grote Markt, wedstrijden in voor drachtkunst en welsprekendheid, ingericht door de Rederijkers kamer Sinte Barbara, Arbeid en Kunst. Te 20 u., turnzaal Stadsmeisjesschool, Vredeplein, Yoga-kursus voor volwassenen, ingericht door de Aalsterse Yogaklub. WOENSDAG 15 MEI Te 15 u., feestzaal stadhuis, Grote Markt, wedstrijd 'in voor drachtkunst en welsprekendheid, ingericht door de Rederijkers kamer Sinte Barbara, Arbeid en Kunst. Te 18 u„ turnzaal Stadsmeisjesschool, Vredeplein, Ysga-kureus voor kinderen Te 20 u. voor volwassenen. TENTOONSTELLINGEN Tot en met 20 mei, Belfortzaal, Grote Markt, tentoonstelling der werken van kunstschilder Noel Matthys. Toegankelijk op zondagen van 10 tot 18 u.; weekdagen van 14 tot 18 u. Opening op 4 mei te 18 uur. Tot en met 26 mei, Belfortkelder, Grote Markt, tentoonstelling der werken van kunstschilder Ward van Overstraeten. Toegan kelijk alle werkdagen van 14.30 tot 19.30 u.; zondagen van 10 tot 12.30 u. en van 14.30 tot 18 u. Zo pas heeft een grote Belgische brouwerij een machine aan gekocht die enig is in haar soort. Zij staat 'in voor volledig mecha nische behandeling en vulling van de biervaten. Tot nu toe waren dit de enige bewerkingen d'ie in de brouwerijen nog niet mechanisch konden geschieden. Deze machine is voorzien van een elektronisch «tastapparaat» dat automatisch de bieraanvoer afsnijdt zodra het vat gevuld is. in 1 minuut kan ze 9 vaten en 50 liter vullen en dit onder toezicht van slechts twee werklieden. Alle onderdelen die rechtstreeks met het bier in aanraking komen, zijn vervaardigd uit roestvrij staal of uit brons en kunnen zeer gemakkelijk onderhouden worden. De machine kan aangepast worden voor de behandeling van vaten van zeer verschillende grootte en vorm evenals voor de vulling van vaten met het spongat opzij.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 4