POGGENPDHL KEUKENS wat eten we deze week voor de lekkerbekken nuttige wenken klankjes uit de modewereld keukengeheimen H DE VIS Uw ogen worden bedreigd kies uw zonnebril met verstand vrouwen kroniek ZONDAG Garnalenkroketjes Groentesoep Gebraden kip Sla Gebakken aardappeltjes Chocoladecreme met lange biscuits. MAANDAG Gehakt Andijvie Gekookte aardappelen Vanille pudding. DINSDAG Gekookte wijting Eiersaus Gekookte aardappelen Broodschoteltje. WOENSDAG Pikante kalfssneetjes Erwtjes Gekookte aard appelen Yoghurt. DONDERDAG Biefstuk Sla Frites Fruit. VRIJDAG Gebakken kabeljauwmoten Botersaus Gekookte aardappelen Rijst met rabarber. ZATERDAG Stoofkarbonaden Gekookte aardappelen Citroenvla. CHOCOLADECREME MET LANGE BISCUITS BENODIGD 100 g lange biscuits, V2 liter melk, 60 g suiker, een 'half pakje vanillesuiker, 40 g cacao, 30 g maizena, 2 eieren en 1/8 liter room. BEREIDING Houd 4 biscuits heel en wrijf de andere fijn. Leg deze fijngewreven biscuits in een glazen schaal. Roer de cacao met een weinig melk tot een glad papje, voeg dit bij de overige melk en zet op het vuur. Klop de eieren met de suiker en de vanillesuiker tot een gladde massa, voeg er langzamerhand de maizena aan toe en voeg er nu zoveel kokende melk bij tot de eieren flink verwarmd zijn. Giet er de rest van de hete cacaomelk bij en zet de kom in een teiltje met koud water. Klop de vloeistof tot creme. Garneer de bovenkant met de achtergehouden biscuits en torentjes stijfgeslagen room. BROODSCHOTELTJE BENODIGD 12 dunne sneetjes oud wit brood zonder korst, 4,5 dl melk, 2 eieren, 100 g rozijnen, 50 g succade, 60 g suiker, 175 g boter en een koffielepel kaneel. BEREIDING Klop de eieren met de suiker en voeg er de lauw gemaakte melk bij. Was de rozijnen en snijd de succade aan heel kleine stukjes. Besmeer de sneetjes brood aan beide kanten met boter en leg ze laag om laag met de gemengde rozijnen en succade in een vuurvaste schotel, terwij! ieder laagje brood telkens bevochtigd wordt met een deel van de eier- en melksaus. Zorg er voor dat het bovenste laagje van de schotel uit brood bestaat en bestrooi dit met een mengsel van suiker en kaneel. Schuif de schotel in een warme oven en laat er een bruin knappend korstje op komen NOTA Wanneer men dit schoteltje heel lekker wil maken, neemt men wat minder melk en vult dit aan met rum. PiKANTE KALFSSNEETJES BENODIGD 500 g dunne kalfssneetjes (van ong. 75 g per stuk), v/at zout, 50 g vette ham, 50 g boter, wat bloem, 1 ui, wat cayenne peper, 2 dl bouillon en 1 lepel room. BEREIDING Wrijf de sneetjes vlees in met zout, wentel ze luchtig door de bloem en bak ze in de boter aan beide kanten lichtbruin. Snijd de ham in kleine stukjes, Iaat deze uitsmelten en voeg er de fijngesnip perde ui en de cayennepeper aan toe. Fruit de uitjes lichtbruin en gaar, giet er de bouillon bij en doe dit mengsel in een stoofpan. Leg er de aangebraden kalfssneetjes in en laat ze op een zacht vuurtje gaar stoven (ong. 20 minuten). Haai het vlees uit. Zeef de jus en roer er wat room (of melk) doorheen. Giet deze saus daarna over het vlees. Stw op Brussel, 224 HEKELGEM Tel. 053/676.23 Wanneer u de gelukkige be zitster bent van oud-tinnen voor werpen, wees er dan zuinig op. Tin is zacht metaal en kan door scherpe schuurmiddelen sterk slij ten. Het beste is om tin te wassen in een sopje, vervolgens goed na spoelen en droogwrijven. Wilt ge het beslist poetsen, gebruik hier voor dan een koperpoetsmiddel. Een lipstick die er bevlekt en verbleekt uitziet, geeft nu niet bepaald de indruk dat hij uw schoonheid zou kunnen verhogen. Toch verschijnt er, als u de stift met een tissue bewerkt, weer een glanzende nieuwe lippenstift. Als u de lipstick dan nog even boven een gasvlam rond draait, krijgt hij ook zijn stralende gloed terug. - Hardnekkige vlekken in emaille krijgt u weg met koper poets, tandpasta of 'iets vochtig gemaakt krijt. De tegenwoordige behandeling van zonneglazen, die eveneens op de correctieglazen wordt toege past, zorgt ervoor dat zij in geen geval de beelden vervormen. Deze glazen, die uitsluitend verkocht worden bij specialisten opticiens, zijn het resultaat van lange en nauwkeurige wetenschappelijke op zoekingen. Absorbeervermogen, kleur, vorm en krommingsgraad zijn de elementen die deze kwali teitsglazen kenmerken. Alleen een opticien kan oordeelkundig het meest passende glas kiiezen in ieder geval in het bijzonder en hij kan een verzorgde pasvorm waar borgen. Weg met de brillen die voortdurend verglijden, die pijn doen aan de neus of achter de oren een precies aangepast mon tuur schenkt bewegingsvrijheid en maakt het mogelijk de meest om- stuimige sport te beoefenen, net alsof men geen bril droeg. Koop uw zonnebril niet om het even waar. Als het er om de be scherming van uw ogen gaat, is het soms verstandig een klein offer te brengen. En... een bril van voortreffelijke kwaliteit behoeft niet noodzakelijk een dure bril te zijn Vraag ons om raad, U zult er alle voordeel bij hebben OPTIEK PRAEÏ Paul Van Geyseghem gediplomeerd meester - opticien kontaktlenzenspecialist Lange Zoutstraat 8 - Aalst Tel. (053) 283.04 Zodra de eerste zonnige dagen daar zijn, denken wij aan vakantie, lange week ends, uitstappen en vrije tijd. Het liefst zetten wij ineens een punt achter de donkere winter. De zware jas gaat de kast in en we kijken gretig uit naar nieuwe aankopen voor de zomer. Niet alleen de dames zijn gevoelig voer deze lente-atmosfeer; statistieken hebben uitgewezen dat ook mijnheer 50 t.h. van zijn aan kopen doet in de periode van maart tot juni. Begrijpelijk dus, dat de konfektie-industrie op dit ogenblik haar beste beentje voorzet. Reeds sedert een paar jaren is er een geweldige evolutie in de herenmode merkbaar. Elegantie is belangrijk, maar daarnaast wordt vooral aandacht geschonken aan de funktionele kwaliteiten van een kledingstuk, aan zijn soepelheid en lichtheid. Ook heeft zich een speciale sektor bijzonder ontwikkeld, nl. de sport- en vrijetijdskleding, die meer fantasie, meer kleur, meer modebewustzijn toelaat dan het stadspak. VRIJETIJDSMODE 1968 Deze kenmerkt zich in de eerste plaats door het gebruik van kieur, vrank en vrij, niet voorbehouden aan de jongeren aüeen, maar een essentieel element geworden van de vrijetijdskleding zelf. Het palet is zeer breed, maar laat wel een voorkeur blijken voor tsmelijk levendige tinten oranje, rood, oud roze, goud- en safraangeel... aangevuld natuurlijk door een uitgebreide gamma bruinen, tot beige en gebroken wit. Een tweede gamma is blauw licht- en hemelsblauw, koningsblauw, marine, vliegeniersblauw, petroleum tot zelfs pruimkleurig en purper. Wat de keuze van de weefsels betreft, valt vooral het gebruik van zuiver katoen op, verklaarbaar door het feit dat het katoen precies die kwaliteiten vertoont weike in vakantiekleding het meest worden op prijs gesteld luchtigheid, aangenaam aanvoelen, opslorpend vermogen, grondige wasbaarheid. De voorkeur gaat naar stevige gestruktureerde weefsels geribd katoenfluweel, twills en whipcords, katoenen zeildoek. Sponskatoen is vooral voor strandkleding in trek. Verder kennen alle geruwde weefsels sukses en wel in de eerste plaats katoenen scrub- denim. Satijn komt meer en meer op. Er zijn de oude getrouwen, pope- iine en gabardine, dia in steeds betere veredeiingen op de markt komen. Voor hemden worden ook katoenvoile, batist, bouclé en krip gebruikt. Naar stijl kan men in de vrijetijdsmode twee richtingen onder scheiden. De meer sportieve is gekenmerkt door blousons en wind- jakken tot in de taille of op de heupen. Hier worden voornamelijk rits sluitingen en metalen drukknopen gebruikt; de kragen zijn rond, half- opstaand of officierskraagjes. De meer geklede stijl houdt het bij smal aanleunende vesten met verslankende snit, soms uitlopend vanaf de taille en met een diepe rugsplit. Er wordt veel gebruik gemaakt van sierstikseis en dekoratieve naden; zakken zijn er in overvloed. Sluitingen met enkele of dubbele knopenrij wisselen af met uitzonderlijke assymmetrische of zelfs dia- gona!e sluitingen. Bij het halveren of het vullen van hard gekookte eieren voor een koude schotel, gebeurt het nogal eens dat de dooier naar de kant 'is gezakt. Voor garnering 'is dit niet zo mooi. Wil men dit voorko men, dan moet men tijdens het koken nu en dan in het water roe ren, zodat de eieren in beweging blijven. Nu we toch op het terrein van het ei beland zijn hier volgt dan een manier om eieren met een dun schaaltje zonder kans op springen te koken. Wanneer het water kookt, neemt men de pan van het vuur en dan laat men daarin de eieren gedurende 5 a 6 minuten liggen. En om nog even bij het ei te blijven, wanneer het wit, dat u stijf moet kloppen maar tegensput tert en niet mooi luchtig en vast wil worden, probeer het dan nog eens, na toevoeging van een drup peltje citroensap. Voeg dit toe, terwijl u klopt en u zal ondervin den dat het resultaat de moeite loont. Voor cake, pudding e.a. heb ben we vaak de schil van een si naasappel of citroen nodig. Veel huisvrouwen hebben echter vaak moeite om het schilletje zo dun af te schillen, dat er geen wit (dat bitter smaakt) meegeschild wordt Doet u dit werkje voortaan met een aardappel-dunschiller. Het re sultaat mooie dunne schilletjes zonder een spoor van het bittere binnenschilletje, Het is mei en dat betekent dat we spoedig weer een ruime keus uit de heerlijke jonge groente soorten kunnen maken. Houdt er rekening mee, dat deze jonge groenten opgezet moeten worden met zo weinig mogelijk kokend water. Echter KOKEND water, omdat dan de aanwezige eiwitten dadelijk kunnen stollen en in de groenten behouden blijven.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7