wordt burcht de petanquesport... Aalst voor Ierse whisky, koffie en room proeven... "SOLO,, VOOR McCARTY Fijnproevers... Wordt heden beslist wie morgen verhongert in een jaar... invasie... Hollywood-stars op de btes voor Amerikaanse politici Oe jongste spruit in de lange rij van ontspanningsmogelijk heden in de Dirk Martensstede, de petanque, is in enkele maanden een hele kolos geworden. In Aalst zelf is trouwens de petanquesport helemaal doorgebroken en zoekt men thans naar de ideale middelen om nog meer mensen uit de omgeving rond de piste te kunnen brengen. Dat hierbij heel wat moge lijkheden worden geboden door de grote aantrekkingskracht van de sport zelf is een troef voor de Aalsterse petanquers. En de enige Aalsterse klub, «P.C. Alosta», zal niet aarzelen de werking met de meeste overtuiging te leiden. Dat heeft men tot hiertoe trouwens zeer goed gedaan. Akkoord, waarde lezer, je hebt dezer dagen in uw dagblad zowat alles en nog wat omtrent Ierland voorgeschoteld gekregen, voor zover dat voor vele Vlamingen nog nodig was. Maar kom... Bou dewijn en Fabiola zijn nu toch geen alledaagse toeristen. Het is echter uitgesloten dat het koninklijk paar heeft kunnen fijnproeven van de echte Irish Coffee. Er is nu eenmaal het protokol. Het recept van die echte Irish Coffee hebben wij dezer dagen in ons oud soldatenboekje gevonden uit de jaren 45-46. (Met veel heimwee zal zich o.m. menig Aalsters piot uit die jaren zijn Ierse tijd herinneren.) Die Irish Coffee dan Een tas goede warme koffie, zoals je die bereid voor elke welkome bezoeker. Een tas bij wijze van spreken, want in feite hoort een glas. Dat glas vul je met Ierse whisky (geen Engelse, geen Schotse, een gewone portie whisky) die je voordien met suiker geflambeerd hebt. Is de whisky in 't glas, dan neem je ongeveer dezelfde hoeveelheid koffie er bij, tot een paar cm. van de rand. De rest vul je aan met room. Niet door elkaar roeren, de whisky, de koffie en de room. Zo maar drinken... Zoals echte Ieren dat kunnen en zoals echte Aalsterse piotten dat eenmaal hebben gekund, nu meer dan 20 iaar geleden. V.G. Voorzitter Fernand Ameloot, on dervoorzitter Robert Sonck, sekre- taris Maurits Deridder, sportbe stuurder Juiien Van Puymbroeck, schatbewaarder Kamiel Heyman meteen de oudste petankuer (74 jaar) afgevaardigde - beh. Ben Elskens, lokaalhouder Louis Deneef en materiaalbewaarder Jos Derijck waren de tolk van de pers voor de echte start van het nieuw seizoen. En zij hadden heel wat te vertellen. De petankuesport die uit Frankrijk overwaaide is immers in Vlaanderen nog in de kinder schoenen. Van de 4.500 leden en ongeveer 138 klubs zijn er slechts 7 in Oost Vlaanderen, zodat de 300 Vlaamse leden zelfs samen met de zone Brussel in de kom petitie moeten stappen. Maar men staat op het punt de doorbraak te bewerken. De petan- kue zelf is immers bij uitstek een familiesport. Er is geen onder scheid in jaren en kracht, want bij P.C. Alosta zelf is de oudste speler 74 en de jongste 15. Men moet alleen gewapend zijn met de traditionele ballen (ijzer met een gewicht van zowat 700 a 800 gr. en met een kostprijs van 300 fr.) om in de arena te kunnen stappen. Met een beetje opleiding, waarbij men vooral zal ondervinden dat de petanque van «de kust» heel wat anders is inzake spelwijze en ter reinafmetingen, wordt men zo op genomen in deze sporttak. Alosta had zelfs een van de bestuursle den, de h. Deneef, afgevaardigd, die in enkele maanden tijds van een ongeïnteresseerd kijker een hartstochtelijk petanquer is gewor den. En zo is hét ook gegroeid, toen in mei 1965 officieel werd gestart. Voordien had de Gentenaar Albert Dewitte de stoot gegeven tot de «Klaroenformatie» en werd nadien in Nieuwerkerken «De Spijkers» gesticht. Maurits Lecompte, Mau rits Deridder, Robert Sonck, Fer nand Ameloot, Kamiel Heyman, Juiien Van Puymbroeck, Arthur Deprijck en 'Ben Elskens stichtten dan «Alosta». Zij kregen van E.h. Deken Devos de beschikking over een bouwvallig huisje in het Beu kenhof en amper een drietal weken later werd het lint al doorgeknipt voor de opening van de piste. Dan kwam de definitieve be- stuursploeg aan die hierboven af gedrukt staat, maar onderhands was er al een en ander veroverd.„ Alosta vertrok immers van de gedachte dat de gewone kijker al leen kan geïnteresseerd zijn wan neer hij het spel op de voet kan volgen. Dan werden twee ploegen ingeschreven in de kompetitie en werd telkens met een grote schare deelgenomen aan allerlei tornooien. Ondertussen werden ook bui tenplaten aangelegd in het bekoor lijke Beukenhof. De zomertornooien lokten dan ook heel wat belangstelling, maar Alosta kwam toch definitief uit de schaduw toen het nationaal kam pioenschap werd georganiseerd. Men moest het sportstadion van de Osbroek innemen om de meer dan 500 petanquespelers uit het ganse land een plaatsje te bieden en organisatorisch was het een pareltje. Met dat palmares in enkele maanden heeft Alosta echter geen vrede genomen. Zondag a.s. wor den in het Beukenhof de schiftin gen gehouden voor het nationaal kampioenschap voor de beste tri- plette en verder in het seizoen wor den ook nationale dagen gehouden voor de beker van Belgie en voor de interklubs, terwijl in septem ber het g-oots zomertornooi zal plaats hebben. Dat kost allemaal vele tiendui zenden, maar tenslotte is Alosta zo sterk uitgegroeid dat men de vijftig leden werkelijk het beste kan geven En met een tikkeltje fierheid vertellen de Alosta-mensen dat dokters, wereldbekende politiekers en oud kampioenen als Louison Bobet de petanquesport in hun dagelijkse bezigheden hebben op genomen. Omdat het goed is voor het lichaam en de «zittende» mens vooral een aantal bewegingen doet die zijn gestel alleszins ten goe de komen. «Trouwens, de man die niet be kend is met petanque en een 5-tal minuten 'in het Beukenhof zal ver toeven, zullen wij onmiddellijk in wijden en de ervaring leert dat hij op de volgende oefening een van de allereersten is,» vertelde sportbestuurder Van Puymbroeck. Louis Deneef, die op alle sport domeinen thuis is, had nog een kernachtiger uitspraak over de waarde van de petanque «Andere sporten matten je af na enkele ja ren. De petanque doet de mens rijpen...» Echt, het loont de moeite eens een heerlijke wandeling te maken in het Beukenhof en... er te wor den verleid tot de... petanque. In de Verenigde Staten is zo pas een belangrijk boek versche nen dat gewijd is aan de honger in de wereld. Op grond van diep gaande onderzoekingen voorspel len de gebroeders Paul en William Paddock, auteurs van dit werk, een permanente hongersnood voor het jaar 1975. Dat het bij het einde van de 20e eeuw tot een algemene hongers nood kan komen hebben reeds an dere geleerden dan de gebroeders Paddock voorzien. Nieuw en daar bij angstwekkend zijn evenwel de konklusies die zij uit het feit dat weldra niet meer alle volkeren zui len kunnen gevoed worden, heb ben getrokken. Het zal volgens hen voor de geindustrializeerde landen onmo gelijk zijn op «het uur van de waar heid» alle hongerenden te helpen. Daarenboven zal men in een na bije toekomst kriteria moeten uit werken waarnaar men zich bij de verdeling van het voorhanden zijn de voedsel zal moeten richten. Men zal objektief en zonder vooringe nomenheid moeten uitmaken welke volkeren met een relatief minimum aan buitenlandse hulp zullen kun nen overleven en welke andere, op basis van hun onmacht om in be scheiden mate in eigen behoeften te voorzien, praktisch hopeloos aan hun lot overgeleverd zullen zijn. Het doet zowat aan als een draaiboek van een griezelfilm er gens op een bureel in de V.S. zit ten een paar dozijn vakmensen bijeen die afwegen of een bepaald volk nog te voeden is en liefst niet (eventueel omwille van anderen) af te schrijven is... Met andere woorden wordt daar beslist over de (honger)dood van miljoenen mensen. Vermoedelijk om elke verant woordelijkheid te ontvluchten, zal een computer de uiteindelijke be slissing treffen. Daarmee wordt de menselijke verantwoordelijkheid niet volleddig weggenomen, maar enkel naar een ander vlag verlegd, met name verdeeld over de velen die de computer met de gegevens omtrent de arme volken voeden en zij die de maatstaven uitwerken waarmee over het lot van de hon gerlijdende mensen zal worden be slist. Zeven maanden voor het ogen blik waarop zal worden beslist wie als 37e president zijn intrek zal nemen in het Witte Huis, draait de strijd om de hoogste post in de Verenigde Staten op volle toe ren. Daarbij bedient men zich van dezelfde middelen die men ook destijds aanwendde bij de verkie zing van een Kennedy, Eisenho wer, Truman of Roosevelt. Ook zelfs van de medewerking van be kende filmvedetten. Maar niet alleen de vedetten van het witte doek, maar ook be kende toneelspelers en komponis- ten maken het de Amerikaanse massa duidelijk aan de kant van welke kandidaat zij staan, wat van een bekend Amerikaans weekblad de cynische opmerking ontlokte dat een politieker zonder de steun van de toneel- of filmwereld nooit er moet aan denken ooit het roer van de Amerikaanse politiek in handen te nemen. De demokratische kandidaat Eugene McCarty, die zich ais eer ste in de medewerking van film vedetten mag verheugen, kan op een indrukwekkend gevolg reke nen. Een van de verwoedste voor standers van de demokraten is in Wisconsin de blonde toneeispeier Paul Newman (hoofdvertolker in de film «.Exodus»). Aan zijn zijde kampen Jason Robards en zijn echtgenote Lauren Bacall, Tony Randall, Barbia Streisand, Robert Ryan en Robert Vaughn, alias Mr. Solo uit de bekende T.V.-reeks «The man from Uncle». Toen Robert Kennedy zijn kies campagne inzette deed zijn pers chef Pierre Salinger onmiddellijk een beroep op een schaar bekende vedetten onder wie namen als een Marlon Brando, Tony Curtis, Eddie Fischer en andere David Suss- kinds. Ook Frank Sinatra, eens een der hartstochtelijkste aanhan gers van president Kennedy, blijkt niet geneigd te zijn in het strijd perk te treden voor de jongere broer van de vermoorde president. Het is een publiek geheim dat Frankie-Boy zonder er nochtans openlijk voor uit te komen de zijde van Johnson kiest. Tot dusver is het wel zo dat van alle kandidaten voor het Ameri kaanse presidentschap, Eugene McCarty de man is die op de be roemdste vedetten kan rekenen. VOOR NIXON DE ««OLDTIMER»... Vermits de prominente figuren uit de show-business blijkbaar uit sluitend in de demokratische partij huizen, blijft er voor de republi keinen als een Richard Nixon wei nig of geen kans om een eigen team van stars te rekruteren. Bui ten Ginger Rogers en Ray Bolser heeft hij geen grote namen om ziin publiciteit te verzorgen. In zijn geboortestreek Californie kan hij wel rekenen op de steun van een Irene Dunn en een James Stewart, maar dat zijn dan ook elementen die men gerust bij He «•oude garde» van Hollywood kan rangschikken. En vermits de kan didaten het vooral moeten hebben van de jongere generatie onder de kiezers...

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3