NOOD AAN MODERNE KINDERTEHUIZEN kroniek in dienst v.h. kind NIEUWS IN 'T KORT 33 t.h. van het arbeidspotentieel in ons land bestaat uit vrouwen... geschoold personeel... nieuwe wettelijke bepalingen noodzakelijk Galerie «DE KEIZER» Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 In afwachting van de realisatie van de «kinderkrib» te Aalst, blijven biutenhuis arbeidende moeders uitsluitend aangewezen op het private initiatief. De Aalsterse agglomeratie kent geen grote private kindertehuizen. De bestaande in de agglomeratie zijn veelal bescheiden naar omvang en ingericht als dagver blijven. Maar 33 t.h. van het arbeiderspotentieel in ons land bestaat uit vrouwen, dit zijn moeders en toekomstige moeders. Wat met de kinderen Zegt de h. Raman in een gesprek op het Nationaal Sekretariaat van de Beroepsvereniging van Kinder verzorgsters (Evergem), sedert 22 jaar uit hoofde van zijn funktie vertrouwd met de problematiek van het kindertehuis en de oplei ding tot kinderverzorgsters Er is werkelijk nood in ons land aan kindertehuizen en niet enkel aan kleintjesoorden (dit zijn dag- en nachtverblijven voor kin deren van 0 tot 3 jaar); er is nood aan dag- en weekverblijven, aan peutertuinen, aan speciale kinder tehuizen, o.m. voor gehandikapten, familiesystemen, enz. Zijn die tehuizen wenselijk of noodzakelijk Over de wenselijkheid moeten wij niet praten, maar ze zijn in elk geval noodzakelijk, uitgaande van de werkelijkheid dat kinderen in sociale milieus moeten geplaatst worden, dat kinderen van arbei dende echtparen tijdens de werk uren moeten ondergebracht wor den, verzorgd en opgevoed, dat probleemkinderen, gehandikapten, soms moeten verzorgd worden en geplaatst worden en dat zulks in de meest optimale kondities dient te geschieden. Er is een tekort aan kindertehuizen En of, er zijrr er vele honderden te kort op dit ogenblik en zeker in de nabije toekomst. Vooral die te huizen waar kleintjes overdag moe ten geplaatst worden, ook voor kinderen uit ontspoorde gezinnen. Ik zie bv. de peutertuinen (voor kinderen van 18 maanden tot 3 jaar en meer) die evenredig met de kleutertuin zouden moeten ont staan. Hoe komt het dat die tehuizen niet vlug tot stand komen Wel, er zijn voornamelijk twee redenen. Ten eerste een financiële reden. Zo lang die kindertehuizen niet kunnen genieten van over heidswege van toelagen voor bouw, installatie en per aanwezig heidsdag, zijn zij financieel niet leefbaar. Daarom ook ontstaan zij momenteel niet snel en veelvuldig genoeg en meestal slechts daar waar de overheid het initiatief neemt (gemeentelijke instanties) om er enorme bedragen bij in te schieten, meer dan een normale betoelaging aan de overheid zou kosten. Wanneer de konkurrentie te groot wordt, wanneer bv. de stedelijke scholen aangehecht aan hun kleutertuin, lager onderwijs, ook een peutertuin oprichten en zulks een sterke rekrutering vormt voor hun kleutertuin en lager on derwijs, dan moet het katoliek on derwijs wel schoorvoetend volgen ongeacht de financiële inspannin gen. Dat is natuurlijk niet de ge wenste en meest gezonde me thode en hierin kan maar ver andering komen wanneer de staat een aanneembare voor waarde tot subsidiering zal scheppen. Een tweede reden is, dat er geen geschikt en geschoold personeel voorhanden is dat bij machte is om dergelijke peutertuinen te lei den. Hoe kan daaraan verholpen worden Er is reeds een begin gemaakt Er 'is een wet tot stand gekomen waarbij kindertehuizen KUNNEN in aanmerking komen voor een staats- toelage voor bouw en installatie en dit tot 60 t.h., maar... waar schijnlijk om budgettaire redenen komt daar praktisch niet veel van terecht. Wanneer bv. iemand een peutertuin wil bouwen dan zal men de wet interpreteren als niet van toepassing op de peutertuin. Wan neer men een kieintjesoord wil bouwen, dan kan het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn met een stop voor nieuwe 'kleintjesoorden voor de dag komen. Anderzijds heeft het N.W.K. voorzien dat de peutertuinen die aan haar gestelde normen voldoen een subsidie van 40.000 fr. kunnen bekomen, maar die subsidie is zo klein dat het be antwoorden aan die normen een inspanning vereist die heel wat meer eist dan 40.000 fr. Voor de dagverblijven (maar niet voor de weekverblijven) voorziet het N.W. K. een subsidie per aanwezigheids dag voor de instelling indien het inkomen van het betrokken gezin de 106.000 fr. per jaar niet te boven gaat. Aangezien het hier bijna uitsluitend gaat om kinderen waarvan de ouders allebei uit wer ken gaan, komt hun inkomstenba- rema samengeteld altijd hoger te liggen. Ook het Kinderwelzijn wil hier graag verandering in brengen, maar het geld is niet beschikbaar. Bijgevolg moet er een nieuwe wettelijke bepaling komen, waarbij alle kindertehuizen die aan de gestelde normen voldoen kunnen beschikken over ruime subsidiering voor bouw en installatie en per aanwezigheidsdag. Het spreekt vanzelf dat indien de kindertehuizen eindelijk ook aan dergelijke subsidiering zullen toe zijn, de overheid alle waarborg dient te eisen, dat er nuttig en efficient gebruik wordt gemaakt van die gelden, dus ook dat er bevoegd personeel in voldoende mate zou voorhanden zijn in derge lijke tehuizen. Stelt dat niet meteen het probleem van kinderverzorgsters Zijn er niet te veel kinderverzorgsters en is hun opleiding wel aangepast Tot voor kort werd daar niet zo nauw naar gekeken. Maar door een onverpoosde aktie is er een kentering gekomen bij de school- direkties, de bevoegde overheden en thans is iedereen het er over eens dat iets moet gedaan worden ter verbetering van de opleiding van de kinderverzorgsters. Wanneer wij de kinderverzorgster als een beroep aanzien, wat het inderdaad is, en wanneer de voor waarden tot het menigvuldige op richten van kindertehuizen zullen aanwezig zijn (de financiële voor waarden) dan zullen er zeker geen kinderverzorgsters te veel zijn. Het komt er daarbij op aan dat het beroep beschermd wordt en de verplichting zal bestaan om m bepaalde instellingen slechts met het brevet van kinderverzorgster aangenomen te worden. In 1967 heb ik de Nationale Be- roepsverenig ng voor Kmdurver- zorgsters van Belgie opgericht, buiten elke godsdienstige of pol - tieke overweg,ng om. Het moet in derdaad van de kinderverzorgsters zeil komen. Een zelfde belangstelling bestaat ook -in het buitenland, zodat bv ook de wereldorganisatie voor voorschoolse opleiding ,n eenzelfde geest de problemen van de kinde-- verzorgsters heeft aangepakt, wat een stimulans is voor ons om ver der door te werken. Op het Min-s- terie van Natbnaie Opvoed ng, Volksgezondheid en van het Gezin vinden wij meer en meer gehoor. Het is een reuzewerk. Maar belangrijk is dat thans de 'kinderverzorgsters inzien, of zij gebrevetteerd werden in een katolieke-, staats-, pro vinciale- of gemeenteschool, dat zij er alle belang bij heb ben om voor het beroep sa men te werken. En wat voor een beroep een in dienst van het KIND.... DE EERSTE AZIJNPRIJS VOOR DE SPORT EERLANG GEVOLGD DOOR DE «PIERLALA-PRIJS» VOOR REGIONALE POLITICI EN AANVERWANTEN... Op initiatief van de redaktie van De Eendrachtsupporter werd de «Azijnprijs voor de Sport» inge steld, De eerste Azijnprijs werd blijkens een persbericht unaniem toegekend aan Royal Cercle Spor- tif Brugeois. De jury motiveerde haar keuze als volgt «Omdat Royal Sportif Cercle Brugeois zich in geen geval bij een opgelopen nederlaag wenst neer te leggen. Omdat Royal Sportif Cercle Brugeois zich dit seizoen op uit zonderlijke wijze heeft beijverd om het reglement te doen zege vieren en de sport te kelderen. Omdat Royal Sportif Cercle Brugeois zich bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt bij het pes ten van de K.V.B.V., de sport journalisten, de echte sportlief hebbers en Eendrachtklub Aalst.» De prijs bestaat uit een kleinood vervaardigd door een Aalsters kunstenaar dat zaterdag 25 mei e.k. ie 15 u. stipt in het lokaal Schotland, Denderstraat Aalst, aan een afgevaardigde van Royal Cercle Sportif Brugeois zal over handigd worden; tevens is een geldprijs van 3,50 fr., de waarde van een Belgische krant, voorzien die door de voorzitter van de jury wordt ter hand gesteld. En nu is het wachten op de «Pier- Iala-prijs» waarvan de instelling reeds door de initiatiefnemers werd aangekondigd. Als het juist is wat daarover kon vernomen worden, dan davert einde van dit jaar zo lang moet de lezer maar geduld oefenen de Den derstreek op haar zure gronden. De politici en aanverwanten die er in aanmerking voor komen doen er goed aan zich nu reeds te be denken, aldus de initiatiefnemers, die eerlang wensen uit de anoni miteit te treden. Onze raad aan eventuele kandidaten let tijdens de volgende maanden op ew woorden en uw daden. HANDELSKAMER De Handelskamer Aalst en Gewest kwam in algemene vergadering bijeen onder voorzitterschap van de h. F.P. Caiiebaut. Tijdens deze vergadering werd door de h. Verfaille een uiteen zetting gehouden over de wet op de geneeskundige kontrole, die op 1 juli 1968 in voege treedt. Herverkozen werden de uittredende beheerders de hh. Moere- mans, De Cock, Steenhaut en ltschert. Het financieel verslag, gekon- troleerd door de h. L. De Schrijver, werd goedgekeurd. Tenslotte werden mededelingen verstrekt in verband met de toekomstige akti- viieit van de Handelskamer, o.m. de handelsrelaties met Oost-Duits- land, die gebaseerd zijn op ruilhandel. STEDELIJKE JEUGDRAAD AALST De Stedelijke Jeugdraad Aalst zou heden vrijdag vergaderen. Tijdens deze bijeenkomst werd het «Ontwerp van Stedelijk Jeugd beleid» toegelicht. RIDDER IN DE KROONORDE De Aalstenaar Francois Permentier werd benoemd tot Ridder Sn de Kroonorde. HET SPORTSTADION TE LEDE Principiële goedkeuring verwacht. De principiële goedkeuring voor het Leedse sportstadion nabij de Ommeganckstraat wordt eerlang verwacht. Dit projekt voorziet o.m. een overdekt zwembad, een sport halle en 2 oefenterreinen en de noodzakelijke infrastruktuur. Een onteigening van 7 ha. is daartoe voorzien. In de 1e fase voor de uitbouw van dit sportstadion (het zwembad) worden de werken geraamd op ca. 40 miljoen. EEN GEZELLIGE SFEER MET OOSTERSE TAPIJTEN RECHTSTREEKSE INVOER

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16