mms wonen in de streek Lede moderne huisvesting blijft in de streek accuut probleem M bouwen wonen komfori Aalst Erembodegem Nieuwerkerken jL "BETER LEVEN., De Gazet van Aalst 6 Fr. het nummer 24ste jaargang Nr. 21 Zaterdag 25 mei 1968 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 Goed wonen, een behoorlijk mo dern komfort betekenen per defini tie niet het geluk, evenmin als het bezit van geld. Maar, zoals de Fransman Maryse Vanvillier het onlangs heeft gesteld Een en an der draagt onbetwistbaar bij tot een beter maatschappelijk, fami liaal klimaat. Over komfort zegt de voornoem de deskundige In feite betekent voor een vrouw zich uitrusten het zelfde als haar krachten besparen. Door te werken met een beter rendement en in een korter tijds bestek, door haar krachten te spa ren en haar zenuw-evenwicht te handhaven, wordt zij beschikbaar voor taken die heel wat exalteren- der zijn en meer beroep doen op haar vrouwelijkheid. Toezicht houden over de kinde ren, over hun werk, het huis ver sieren, zich kultiveren, haar per soon verzorgen, tijd besteden aan haar echtgenoot, worden als nor male bezigheden ingeschakeld in een versoepeld tijdsgebruik en die uiteindelijk aan alle gezinsleden ten goede komen. Komfort impliceert evenwel een behoorlijke eigentijdse huisvesting. Hoe het in feite met de huis vesting in de streek gesteld is, zou het voorwerp moeten uitmaken van een grondig onderzoek. Wat hier bij wijze van informatie met betrekking tot bepaalde projekten en plannen binnen het streekkader wordt gesignaleerd is grotendeels gebaseerd op gegevens verstrekt door verschillende gemeentelijke instanties. Recente statistieken in zake huisvesting, die een vergelij king mogelijk zouden maken met Zicht op de Dendervallei tussen Geraardsbergen en Ninove... of wie herinnert zich het vers van P. C. Boutens «De boomgaard breekt in bloesems uit, de weide schiet vol welig kruid, doorbloemd van kleuren. De bossen spruiten teder groen Waar in de geurdoorwaaide noen de vogels neuren». deze van 1961, zijn niet voorhan den. Zijn er tijdens de laatste jaren onbetwistbaar enkele lofwaardige prestaties geleverd in sommige ge meenten op het vlak van de sociale huisvesting, dan blijken de vooruit zichten t.o.v. de behoeften in de meeste gemeenten weinig bemoe digend. De oorzaken hiervan zijn velerlei en het zou onrechtvaardig zijn de onstentenis van een politiek van sociale huisvesting zonder moer op de rug te schuiven van de gemeen telijke instanties. Terzijde gelaten dat bepaalde opvattingen inzake socsaie woning bouw dreigen voorbijgestreefd te worden, biijft aan de basis van een grootse en durvende poiiiiek inzake moderne huisvesting het ganse probleem van 'n waarachtig grond beleid kleven. VVeinu, precies ten aanzien van dit grondbeleid, kon men de scherpste kritiek opvangen omtrent het Gewestplan, dat tot gevolg zai hebben, naar bevoegde waarnemers kategoriek verklaren «dat een nieuwe stijging van de gronden in da hand wordt ge werkt». Er zijn natuurlijk nog an dere faktc-ren die deze tendens beinvioeden. Voorlopig kan gekonkiudserd worden, zonder afbreuk te doen aan sommige inspanningen van ge meentelijke instanties, dat het pro bleem van de moderne huisvesting vanuit een sociale bekommernis in de streek accuut blijft. Deze ^editie «Bouwen Wonen Komfort» werd met een aanzienlijk verhoogde oplage verspreid in de streek. Het is niet uitgesloten dat sommige abonné's uit omliggende gemeenten twee nrs. van deze editie ontvangen. Zij zullen wel zo vriendelijk zijn een exemplaar te willen doorgeven aan vrienden. Het verkavelingsplan Tuinwijk Bergekouter, op initiatief van de stad, is uitgegroeid tot een modelwijk. Men weet dat een eerste groep woningen in deze Tuinwijk in 1965 werd aangevat, na een wedstrijd tussen Aalsterse architekten, waarbij het plan van architekt Stany De Neef aanvaard werd. Een tweede groep van 100 woningen in deze Tuinwijk is momenteel in aanbouw. Er werden drie types voorzien 1e type (6 personen) prijsraming 540.000 F type A. Hoek 553.000 F 2e type B (9 personen) 735.000 F 3e type atrium 785.000 F (garage) 46.000 F Op dit ogenblik wordt de bouwgrond berekend in de globale prijs, op basis van 36.300 fr. per are. De private bouw gaat hoofdzakelijk verder in de richting van de hoogbouw-tendenz. De vrees voor een (voorlopige) saturatie inzake appartementsbouw te Aalst, heeft voor gevolg dat sommige projekten voorlopig in de lade blijven. Een laatste voorontwerp voor een Tehuis van Bejaarden, opge maakt door de Gemeentediensten van Belgie, wordt eerlang ver wacht. Dit Tehuis voor Bejaarden zou ingeplant worden aan de Alfons van de Maelestraat. Het komplex met 2 verdiepingen (liften werden voorzien) zal 48 kamers bevatten waarvan 12 voor echt paren. De staatssubsidiering bedraagt 325.000 fr. per bed. Indien de procedure haar normaal administratief verloop kent, verwacht men dat tegen het einde van dit jaar, begin volgend jaar met de openbare aanbesteding ervan zal kunnen begonnen worden. De afbouw van dit Tehuis voor Bejaarden zou over ca. 2 jaar verlopen. Inzake sociale huisvesting is er te Erembodegem de aanbouw van 78 woningen door «Veilig Wonen», waarvan een gedeelte voor verkoop, een ander gedeelte voor verhuren bestemd is. Een 12-tal van deze woningen zijn afgestemd op verblijf voor bejaarden. Te Erembodegem zijn momenteel ca. een 100-tai verouderde huizen onbewoond. Blijkens gegevens van het gemeentebestuur be draagt het gemiddelde aantal nieuwe woningen per jaar 50. De nieuwbouw te Lede bedraagt een gemiddelde van ca. 80 per jaar. De sociale huisvesting zou in de toekomst gestimuleerd worden via een projekt van «Veilig Wonen», nabij de Spoorstraat, waartoe 10 ha. onteigend worden. Een privaat projekt voorziet de aanbouw van 65 woningen. De staat plant de aanbouw van een administratief centrum (rijkswacht, post en ontvangerij) op terreinen van het Park die daartoe door de gemeente aan de staat worden verkocht. Eerlang zal het nieuw Tehuis voor Bejaarden aan de Dreefstraat worden ingehuldigd. Dit nieuwe komplex bevat 80 kamers. Projekten inzake sociale huisvesting zijn voorzien. Daartoe wordt een terrein van 5 ha. beoogd (omgeving oude brouwerij Bae- ten) die zouden onteigend worden. In totaal zouden er 200 huizen gepland worden. Via een reeks belangrijke private verkavelingen (D'Hondt, De Kegel, Van Mol, Redant) zouden bij benadering in deze gemeente meer dan 200 nieuwe woningen worden aangebouwd. Het gemiddeld aantal nieuwe woningen bedroeg in de voorbije periode, jaarlijks ca. 30.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1