KLEIN LOGBOEK I ETRIMO 10 jaar Vriendenkring De Pelikaan te Aalst 3-daags festival van de Belgische kust voor Beat- en Soul-orkesten GE DW O !M GE N HUWELIJK OPINIES Verkeers ongevallen De werkloosheid De werkloosheid in 't arrondissement 2 GEEN LEVENSVREUGDE VOOR 1 MILJOEN BELGEN? In ons land zijn er nog steeds om en bij de 400.000 krotwoningen waarin meer dan een half miljoen mensen gehuisvest zijn. 300.000 be jaarden moeten rondkomen van een pensioen van 2.500 fr. max. en 100.000 bejaarden van een pensioen van max. 4.000 fr. Er zijn 200.000 sociaal gehandikapten of onaangepaste jonge mensen. 600.000 Belgen zijn meer dan 30 t.h. gehandikapt. Enkele duizende oudstrijders 14-18 worden nog steeds "bedacht» met een pensioen van minder dan 3.000 fr. Deze en andere gegevens zijn vervat in een omvangrijk manifest van een a-politieke vereniging De aktie voor de vitale zekerheid, die onlangs werd opgericht, onder leiding van R. Leblanc, een Brus sels gemeenteraadslid. Genoemd manifest raamt dat ondanks de welvaart in ons land, nog steeds 10 t.h. van de bevolking een kommervol bestaan leiden. Al met a! stelt dit manifest een situatie aan de kaak waarover de welvaartstaat zich blijkbaar niet eens beschaamd voelt. 10 t.h. is inderdaad een minderheid... In afwachting werd dit manifest over gemaakt aan de regering en andere openbare instanties. Het bevat ir, elk geval voldoende stof voor een of andere parlementaire maiden speech. KONFRONTATIE Waarom zijn de studenten niet solidair geweest met de stakende bouwvakarbeiders Dat was een der vragen van een reeds bejaard kcmmunistisch militant aan Paul Goossens en zijn vrienden op de Teach-ln avond, zaterdag II. in de Aalsterse Theodorakisklub. Het antwoord vanwege iemand uit het gezelschap van P.G. kwam Ietwat onzeker De S.V.B.-studenten tastten, niettegenstaande een telefonisch kontakt met het A.B.V.V., nogal in het duister omtrent de feitelijke doelstellingen van die staking. Zij, de S.V.B.-studenten, oordeelden dat deze staking vooral bedoeld was als drukking vanwege de vakbonden in de richting van een C.V.P.-B.S.P. koalitie en hadden anderzijds uitgevist dat twee van de grootste Belgische bouwmaat schappijen niet zonder ongenoegen de staking hadden onthaald. Verder bleek uit de replieken van P. Goossens en Chantal De Smet dat de Studentenvakbeweging eerder wantrouwen verwekt bij de A.B.V.V.-topfiguren (over kontakten met het A.C.V. werd er niet gerept Wel heeft Paul Goossens in oen weekbladartikel geschreven dat de A.C.V.-leider Jef Houthuys zou verklaard hebben "De studen ten hebben hun poten van de arbeidersbeweging af te houden»). KLOOF Wellicht is de Theodorakisklub een te beperkt kader om precies af te tasten in welke mate er een wezenlijk begrip aanwezig is bij de arbeiders voor de sociale eisen van de studenten. Maar vooralsnog ziet het er niet naar uit dat zij, de arbeiders, hoe zeer Paul Goossens en anderen zich ook inspannen, hun wantrou wen en scepticisme t.a.v. studentenakties kwijt raken. In elk geval zal van de zijde van de studenten heel wat meer nodig zijn dan het uitdelen van pamfletten aan fabrieken, solidariteitsmoties met stakers, om de arbeiders te overtuigen, laat staan de syndikale top te Brussel. Zij, de studenten, zullen de dag dat zij de universiteit verlaten en hun beroep gaan uitoefenen, metterdaad moeten bewijzen dat zij, naar het woord van Paul Goossens, geen «vakidioten» zijn of worden, Op zaterdag 29, zondag 30 juni en maandag 1 juli in dancing «Eden», dijk te Blankenberge, voor de titel «Laureaat van de Belgische kust 1968». Ongelooflijke massa prijzen Kontrakten voor binnen- en buitenland Bekers van het festival en wimpels van de kust. Optreden op 3 podiums Beginuur 14 u. tot 24 u. Presen tatie Staf Parmentier. Inschrijvingen Manager Julien Callebaut, Binnenstraat 298a, Aalst Tel. 201.09. UW APPARTEMENT IN HET TESLINDENPARK RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL 053-299.37 Opgedrongen huwelijken zijn geen gelukkige verbindingen. Dit zegt wel de volksmond. Men huwt omdat men moet. Nochtans waren de «mariage de raison» in vroe gere tijden, vooral bij de hogere standen, een gewoonte. Nu blijkt dit ook politieke wen dingen te nemen in ons land. Onze twee grote nationale partijen schij nen verplicht te worden zo een nmariage de raison» aan te gaan, niet uit liefde tot elkaar, maar veeleer omdat het niet anders kan. Maar de basis van zulke huwe lijken is het huwelijkskontrakt, waarbij de verplichtingen van bei de partijen worden neergeschreven en geakteerd.. En hier moeten wel enige moeilijkheden worden opge ruimd. Er is reeds ruzie voor het ja woord wordt uitgesproken. Geluk kig krijgt Jan Publiek weinig te horen, vermits alles gebeurt binnen de muren en zelfs de voogden van het paar, nl. de parlementairen van beide partijen, weinig van de be sprekingen afweten. De leden van de Vriendenkring kwamen samen aan het lokaal op de Keizerlijke Plaats en van daar ging het stoetsgewijze met de Postharmonie naar het Vredeplein waar bloemen werden neergelegd aan het monument. Dan ging het naar de Sint Mar- tinuskerk voor een dankmis. Tal rijke afdelingen, zelfs van buiten de provincie, hadden een afvaar diging gestuurd. In de feestzaal van het stadhuis ging in aanwezigheid van verschil lende personaliteiten een akade- mische zitting door, die opgeluis terd werd door het koor Pro Mu- sica. De h. Hoste, voorzitter, begroet te de talrijke aanwezigen. Hij dankte vooral het stadsbestuur alsook de vreemde organisaties. Een speciaal woord van dank richtte hij tot Dr. Matthieu, hoofd geneesheer van de bloedtransfusie dienst en voorzitter van de ten toonstelling Helpende Handen. De adjunkt-generaal bij het Ro de Kruis prees de talrijke gevers, die het aldus mogelijk maakten mensenlevens te redden. Burgemeester Blanckaert feli citeerde het bestuur en de leden van de Vriendenkring. Ais blijk van erkentelijkheid overhandigde hij aan de h. Hoste het stadsplak- ket. Begeleid door de Postharmonie ging het toen naar de stadsfeest- halle voor een bezoek aan de ten toonstelling Helpende Handen. Een feestmaal, gevolgd door een gezellig samenzijn, beeindigde de feestelijkheden. Volgende onderscheidingen wer den uitgereikt 80 bloedgiften D'Hauwer Leon 60 bloedgiften Van Mol Karei. In elk geval doet men goed eerst goed overeen te komen, alvorens in het politiek huwelijksbootje te stappen. Het zal misschien achter af blijken dat dit gedwongen hu welijk niet zo gemakkelijk zal af lopen met een snel scheidingspro ces, zoals menig krantenschrijver zijn lezers wil doen geloven. Er zijn op dit gebied vooraf gaande voorbeelden. De regering Van den Boeynants - De Clercq was toch ook maar tot stand ge komen omdat het niet anders kon. De B.S.P. onder impuls van haar Waalse vleugel, had de regering Harmei doen vallen. En zo bleef slechts een alternatief, samengaan van de C.V.P. met de verjongde dynamische P.V.V. en dit met veel tegenzin vanwege de progressis- tische vleugel van de C.V.P. En rechtuit gezegd, deze rege ring heeft relatief veel krediet gehad bij de Belgische bevolking. Zij heeft een kapitale fout gehad, de vervriezingsmethode toepassen op sommige essentiele problemen van verhoudingen tussen de ver schillende landstreken. 40 bloedgiften Daelemans Au gust, Devlier Jan, Hake Jozef en Philips Marcel. 25 bloedgiften Verhulst Bene- diktus, Eemans Claudine, Hofman Georgette, Peerlinck Maria, Hey- vaert Petrus, Buggenhout Jozef, Calmain Mathilde, De Ridder Pol, Van Hauvermeiren Jerome, Van Moorter Adolf, De Wit Benediktus, De Cock Jozef, D'Herde Camiel, Meert André, Roels Frans, Troch Paul, Van Aerschot Romain, Ver- moesen Paul, Roelandt Albert. 10 bloedgiften De Savoye Pol, Maelman Jozef, Teugels Irene, Thy- baert Gaston, Wijnant Gaston, Van Lui Alex, Sergant Antoine, De Vriendt Frans, Van den Berghe Georges, Van der Cammen Frans, Bonnaerens Paul,.Van de Meirsche Frans, Laureys Frederik, Verbeiren Camiel, Heyvaert Camiel, Maes Marie-Jeanne, Van Neyghem Ma ria, Van den Broeck Jozef, Dewolf Clemence, Heyvaert Ben, Leemans Louisa, De Geyter Robert, De Dier Cyriel, De Backer Gerard, Van Calenbergh Antoinette, Roelandt Albert, De Rick August, Herssens Sylvia, De Groot Frans, Van Impe Gabriel, Van Diest Locadie, Ver hoeven Gerard, Dierickx Louis, De Smet Georges, Van der Spiegel Aimé, Van Boven Cesarine, Mae- german Julien, Baert Robert, Ver beren Jozef, Verbeken Joris, Er- nest Irma, Avoux Jozef, Cornells Pierre, De Backer Maria, De Pre fer August, De Roo Lucien, Hey vaert Petrus, Hotat Ray, Joostens Henri, Kerremans Jozef, Moens Berta, Roggeman M.-Louise, Thas Karei, Snoek Paul, Van Boven Camiel, De Borger Louisa, Van Cruys Frans, Van Mulders Jan, De Roo Elisabeth, Vervondel René, Vinck Frederik, Michiels Jan. Men geloofde te veel nog aan het oude Belgie, en het onverschil lig zijn van de gewone man tegen over taaiperikelen en kommuniteits- problemen. En toen kwam de bom Leuven en de verkiezingen van 31 maart. Ieder van onze drie nationale partijen hebben zich elektoraal misrekend. Het Belgisch kiezers korps heeft stelling genomen om trent het nationaliteiten - probleem en wel m de federale richting, met uitzondering voor Brussel, waar de leider van de eenheidslijst van Vlamingen en Franssprekenden een ongehoord sukses kreeg. Wat is nu de prognose Zo de beide nog grootste partijen van Belgie het ernstig met elkaar menen, hebben ze grote kans een stabiele regering te vormen, en dit is wat ons land in de eerste plaats nodig heeft. Maar dan moe ten beiden minder elektoraal en wat meer nationaal leren denken. En dit nationaal is nu niet strak unitair bedoeld. M.d.B. Diploma van de regering Ee mans Louise, Scaltin Paul, Hoste Clement, Van Cackenbergh Louis, Van Stigelen Jozef, Nemegers Al- bert, Meersman Omer, Van Der Jeugd Hugo, Hoste André, Van Damme Julia, De Bruyne Polidoor, De Breuckere Fernand, De Pauw Eulalie. Brevet van K. Samaritaan Arijs Marianne, Corthals M.-Rose, De Smet Jolande, De Wolf Victoria, Willems Mare, Eemans Christa, Willems Ingrid, Tijdens de week van 20 tot 26 mei gebeurden er 1.386 ongevallen met 28 doden ter plaatse, 230 ernstig en 692 licht gewonden. Tijdens het jongste weekeinde hadden 537 ongevallen plaats met 11 doden ter plaatse, 103 zwaar en 279 licht gewonden. Tijdens de week van 12 tot 18 mei werden per dag gemiddeld 71.928 volledig (min 3.258) werk lozen en 20.079 gedeeltelijk werk lozen (min 5.321) gekontroleerd. Er werden verschillende bewe gingen genoteerd lichte vermin dering van de volledige werkloos heid in de sektoren bouw, land bouw, metaal, textiel en kleding; aanzienlijke vermindering van de gedeeltelijke werkloosheid in de sektoren bouw, steenbakkerijen, diamant en schoenen; toeneming van de werkonderbrekingen onder de grensarbeiders in Frankrijk. Tijdens de periode van 5 tot 12 mei werden per dag gemiddeld 3.322 werklozen gekontroleerd 1.337 volk werkl. mannen, 845 voll. werkl. vrouwen, 436 gedeelt. werkl. mannen, 704 gedeelt. werkl. vrouwen. Naar aanleiding van het tienjarig bestaan van de Vriendenkring van de Bloedgevers «De Pelikaan» te Aalst, hadden grootse feestelijkheden plaats. Deze manifestatie ging gepaard met de prachtige tentoonstelling «Helpende Handen», die reeds een groot sukses kende.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2