Yogadagen met Swami Satyananda Waarheen te Aalst Ook in Belgie breidt de suikerziekte zich uit Meer dan 5Q.OOO bekende gevallen Yoga is da kuituur van morgen Yoga is een blauwdruk der volmaaktheid. Yoga is niet alleen een stel lichaamsoefeningen, het is een levenswijze, een kunst en een weten schap die geluk en vrede brengt aan het individu en de ganse gemeenschap. SATYAM. Wij herinneren ons dat onze Yogaklub Aalst in het nieuws bracht tijdens het bezoek van haar Indiase peter, Swami Satchidanan- da, een figuur die men niet zo vlug vergeet een oranje kleed, een weelderige baard... Bij alle mensen van de pers heeft hij in druk gemaakt. Het stond in blok- letters in alle kranten. Ook het schepenkollege dat toen een recep tie aanbood «zonder wijn en zon der sigaren» was blijkbaar onder de indruk. Yogaklub Aalst, die inmiddels uitgegroeid is tot een internatio naal erkende vereniging, krijgt op nieuw beroemd bezoek Swami Satyananda en twee van zijn India se leerlingen. Ditmaal in een van de doodste periodes van het jaar. Ondanks dat zal Yogaklub Aalst nationale Yogadagen inrichten, want, zeggen de Aalsterse Yogis, voor iemand als Swami Satyanan da zal elke Yogi beslist zijn va kantieplannen wijzigen Wie zijn die Indiase Yogis In het tijdschrift van Yogaklub kon den we terecht. Ziehier wat dt voorzitter schrijft Satyam betekent «waarheid». Wie is de man die zo tekent Ik ken hem uit zijn boeken, een paar filmpjes en dia's en het getuigenis van enkele mensen die hem in In dia hebben ontmoet, zoals Van Ly- sebeth van Brussel (voorzitter van de Belgische Yoga Federatie) en dokter Polderman van Nederland (schrijver van de boeken «Yoga» en «Doe zelf Yoga»). Zijn ongemeen boeiende voor drachten, artikels, brieven en ge schriften verraden stuk voor stuk een zeer puntige geest en een rijke spiritualiteit. Ma Yogashakti, zgn voornaamste leerlinge, is bij ons geweest op 14 en 15 december 1966. Een onvergeteliike ervaring was dat. Bii de eerste ontmoeting wa3 ze eerder gereserveerd, maar 's anderendaags, toen ze beter onze inzichten kende, ontdooide ze zienderogen. Ze zei «Jullie heb ben van India de juiste traditie, het onbaatzuchtig werk, overgeno men.» Het samenzijn met haar be schouwden wij als de bekroning van vele inspanningen. Evenzo zien we Swami Satanandaji's bezoek tegemoet. 'Enkele feiten evenals onze eigen meester, Swami Satchida- nanda, is hij een leerling van Swa mi Sivananda. die in Yogakringec erkend wordt als de grootste Yogi van onze eeuw. De verhouding tussen leermeester en leerling is hechter en duurzamer dan de band tussen vader en zoon. Het betreft een vaderschap op het geestelijke vlak. Zoals de fysieke vader, geeft ook de spirituele vader zijn kind een naam Sivanandaji noemde deze zoon Satyananda, wat bete kent «belichaming van waarheid en zaligheid (Ananda)». Swami bete kent zoveel als «heer van zichzelf» Satyam, zo teken; hij zijn brie ven en artikels, stichtte de Bihar School of Yoga, de Sivananda pu blic School of Gondia, de Bombay School of Yoga, instellingen die alle een grote uitstraling hebben op wereldvlak. Hij ligt aan de basis en is de bezieler van de Internatio nal Yoga Fellowship Movement, waarbij ook de Belgische Yoga Federatie aangesloten is. Hij maak te zich verdienstelijk door een kur- sus voor Yogaleraars van alle na tionaliteiten, godsdiensten en po litieke overtuigingen te organise ren. Ik hoorde dat het leerplan sterk gecondenseerd en dus ook enorm moeilijk was. Of het vruch ten afwierp zal de toekomst uit wijzen. Een gedeelte van zijn Yogalerin- gen kan men Tantrisch noemen, d.w.z. technisch en niet gemakke lijk en veel wilskracht vereisend. Is het voor mensen van onze tijd geschikt? Laten we afwachten en het Satyam zelf vragen. Een feit is zeker hij is een Yogi met een enorme daadkracht en een formi dabele energie. Hij zal zo is het tenminste voorzien in zijn reisschema in Belgie zijn in de derde week van juli. Dat is de vakantiemaand. De meeste bestuursleden van de Bel gische Yoga Federatie zullen spij tig genoeg afwezig zijn. Wij zullen echter onze vakantieplannen aan passen om Swami Satyanandaji's bezoek zeker niet te missen. We zullen proberen om er in die dode week zo goed mogelijk het beste van te maken. In ons hoofd rijpte reeds het volgende plan Uit een televisie-interview met een gekende Brusselse geneesheer kon men vernemen dat ook in ons land de suikerziekte of diabetes de jongste jaren grote uitbreiding heeft genomen. Men spreekt van ongeveer 50.000 gevallen van sui kerziekte in Belgie, waaronder een 400-tal kinderen. Percentsgewijze vindt men de meeste slachtoffers onder de vrou wen (60 t.h.) en dat verklaart zich door het feit dat zij meer dan mannen op een bepaalde leef tijd aan vetzucht lijden. Op de vraag naar het waarom van deze stijging gaf de arts als zijn mening «Omdat de mensen te veel eten, te zwaarlijvig zijn, zich niet genoeg beweging gunnen en tenslotte ook omdat de huidige behandeling van de ziekte de lij ders aan diabetes een langer leven mogelijk maakt. Men spreekt meer over suikerziekte omdat men de ziekte thans beter kent, de even tuele kompl'ikaties beter onder kontrole heeft en men tegenwoor dig meer inspanningen doet om de ziekte vroegtijdig op te sporen.» Met dit doel werd onder de auspiciën van de vier Belgische universiteiten en het ministerie van Volksgezondheid de A.D.B. (Association beige du Diabète) in leven geroepen. Onder het motto «Geen suikerzieken, maar suiker- gezonden wil de A.B.D. de lij ders aan suikerziekte zichzelf leren te helpen. «Wij willen», aldus de sekretaris van de vereniging, «de suikerzieken voorlichten, hun moed 'inspreken en vooral hen bewijzen dat zij geen 'halve' mensen zijn.» ADVIEZEN EN RECEPTEN De vereniging voor suikerzieken, waartoe ook dokters en verpleeg sters die belang stellen in het pro bleem kunnen toetreden, staat open voor iedereen, op voorwaarde dat men een (bescheiden) lidgeld van 90 fr. per jaar betaalt. leder nieuw lid ontvangt een brochure, getiteld «De gids voor de suikerzieken». Daarenboven ontvangt elk lid viermaal per jaar een tijdschrift dat op zeer bevat telijke wijze alle mogelijke aspek- ten van de ziekte behandelt en de leden op de hoogte houdt van de in de verschillende steden geplan de voordrachten. Deze brochure wordt in de beide landstalen uit gegeven en bevat telkens een be langrijke reeks adviezen en recep ten die de zieken zich ten nutte kunnen maken. Dank zij de A.B.D.-vereniging voelt de suikerzieke zich niet lan ger alleen; hij wordt aangemoe digd en voorbereid om mits volharding en het advies van de behandelende geneesheer een onbekommerd bestaan te leiden. Donderdagavond 18 juli, in ons leslokaal, stadsmeisjesschool aan het Vredeplein Voorstelling van ons Yogawerk Samenzijn Vragen stellen. Vrijdagavond 19 juli, Stadhuis Voordracht. Zaterdag 20 juli, in ons leslokaal, Stadsmeisjesschool, Vredeplein 's morgens les in enkele praktische Yogatechnieken; 's namiddags seminarie voor Yogaleraars en gevorderde Yogabeoefenaars. Bestel een deelnemerskaart door storting of overschrijving van 50 fr. op P.C. 98.34.82 van Kiekens L., Abeelstraat 19 Aalst. U kan zich ook een kaart aanschaffen bij alle bestuursleden v. Yoga Vedanta. Een vermindering van 20 fr. wordt toegestaan aan De leden van Yoga Vedanta; De effektieve leden en adherenten van de Belgische Yoga Federatie; De Yogakringen die een gezamenlijke storting doen voor tenminste 5 deelnemers. VRIJDAG 31 MEI ie 19 u., auditiezaal van de Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel, openbare examens voor koper en slagwerk. Te 20 u., H. Hartkring, Dr. De Moorstraat, voordracht over «Huwe lijk en Gezin» door E.H. Pastoor De Cubber. ZATERDAG 1 JUNI Te 20 u., lokaal Keizerlijke Plaats 10, dansavond voor de jeugd, ingericht door de Mikis Theodorakisklub. ZONDAG 2 JUNI Vanaf 10 u. in Drieveldenweg, Dendermondsestg. en Botermelk- straat allerhande feestelijkheden ter gelegenheid v. de wijkkermis. MAANDAG 3 JUNI -Te 18 u., lokaal van het Sociaal Centrum, immerzeeldreef, ont moetingsavond, ingericht door het jeugdkomitee Immerzeel. DINSDAG 4 JUNI Te 20 u., turnzaal Stadsmeisjesschool, Vredeplein, Yoga-kursut voor volwassenen, ingericht door de Aalsterse Yogaklub. WOENSDAG 5 JUNI Te 15 u., Sint Martinuskerk, openbare examens in orgel door de leerlingen van de Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel. Te 18 u., turnzaal Stadsmeisjesschool, Vredeplein, Yega-kursus voor kinderen Te 20 u. voor volwassenen. DONDERDAG 6 JUNI -Te 20 u., Astridpark, parkkoncert door de Symfonie «Door Een dracht Groot». TENTOONSTELLINGEN Tot en met 14 juni, Belfortzaal, Grote Markt, tentoonstelling der werken van Karei Mechnig en Dirk van der Eist. Toegankelijk alle dagen van 9 tot 12 en van 14 tot 18 u. Gezien het grote sukses van de tentoonstelling «Helpende Handen» heeft het komifee besloten de tentoonstelling te verlengen en zal voor het publiek toegankelijk blijven resp. op 1, 2 en 3 juni van 9 tot 12 en van 13.30 tot 19 uur.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3