Het Jeugdbeleid in de Dirk Martenstede Kommentaar HANDELSPOCKET Bouwhulp Garage INJECTA p.v.b.a. SUPER SHOP Noteer in uw agenda 5 De Stedelijke Jeugdraad van Aalst, in algemene vergadering bij een op 24 mei 1968 dankt het stadsbestuur voor wat, in het alge meen beleid, reeds gerealiseerd werd voor de jeugd Adultenonderwijs - Stedelijke Bibliotheek Stedelijke Discotheek Kultuurkaart voor de jeugd Premie Voor-huwelijkssparen Reduktiekaart voor het stedelijk zwembad - Stedelijk Poppentheater - Ter beschikking stellen van turnzalen en sportterreinen Wat de toekomst betreft, is het de wens van de S.J.R. dat er, neven het algemeen beleid, waar onder de voornoemde realisaties meestal ressorteren, een beleid, specifiek gericht op de jeugd, zou zijn. De S.J.R. wil hier enkele belang rijke punten aanhalen waaraan in het stedelijk Jeugdbeleid aandacht zou moeten besteed worden. A. Jeugdbescherming De S.J.R. dringt aan op het re gelmatig uitoefenen van kontrole op de toepassing van de wetge ving inzake jeugdbescherming. B. Verkeer Steeds maar talrijker worden de ongevallen op de weg waarbij de schoolgaande jeugd betrokken is. Het oprichten van «Jeugdver- keersbrigades» aanziet de S.J R. als een noodzakelijkheid. Het nut van deze brigades is niet meer m twijfel te tdekken. Waar zij opge richt werden hebben zij reeds gro te diensten bewezen. Het geven van lessen over ver keersveiligheid in de scholen dient van overheidswege gestimuleerd te worden. C. Ruimte Op dit ogenblik worden over het hele land plannen betreffende de ruimtelijke ordening ontworpen. De S.J.R. vraagt aan het stads bestuur er over te waken dat bij het opstellen van het streekplan voor ruimtelijke ordening er ern stige maatregelen zouden worden genomen met het oog op De bescherming van de nog weinig voorhanden zijnde re- kreatieruimte; Het uitbreiden van bestaande en aanleggen van nieuwe gioe- ne zones; Het tot stand brengen van een sportcentrum en installat.es voor openluchtleven; Het voorzien van speelpleinen en speelhoeken bij het ontwer pen van nieuwe woonwijken, zowel in de landelijke als in de stedelijke woonkernen. Nu reeds kunnen, in verband met ruimte voor de jeugd, in de stad volgende voorstellen worden gerealiseerd In de siedebouwkundige voor schriften een clausule opnemen die de verplichting voorziet om in de verkavelingsplannen van bouwgronden groene zones en speelruimten op te nemen, met bepaling van een minimum op pervlakte; Aanleggen van speelpleinen en-of speelhoeken in de nieuwe wijk Park De Blieck, in de wijk Begijnhof, aan de Houtmarkt, bij de Sint Annakerk; Verbeteringswerken aan het bijna onbespeelbaar voetbal veld aan de Rozendreef; Aanbrengen van een behoorlij ke uitrusting en verharding op het volleybalveld in het stads park. Tot zover het ontwerp voor een stedelijk jeugdbeleid, opgemaakt door de S.J.R. en aan de talrijk opgekome raadsleden ter bespre king voorgelegd op de algemene vergadering van 24 mei jl. Nu de jeugd overal ter wereld in beroering komt is het meer dan tijd om met meer ernst en grotere aanpak het jeugdbeleid in handen te nemen. Meer dan vroe ger zal de hedendaagse maat schappij er moeten naar streven maatregelen te nemen om aan de jonge generaties de plaats te ge ven die hen toekomt in de samen leving. De overheid heeft tot taak door een geheel van positieve maatregelen dit proces mogelijk te maken en te bevorderen. Konkreet gezien kan een stad hier een enorme positieve bijdrage leveren. Een stad als Aalst zou een degelijk en geprogrammeerd jeugdbeleid moeten voeren. Dertig procent van de bevolking kan men niet over het hoofd zien. Het is niet omdat jonge mensen nog geen plaats in de maatschappij hebben veroverd dat men er geen rekening moet mee houden. Aandacht voor de jeugd, open heid voor haar problemen. Inzicht in haar noden, belangstelling voor haar leven en haar aktiviteiten, dit is de geesteshouding die bij de gemeentelijke overheid en bij alle leden van de gemeenteraad in de eerste plaats moet aanwezig zijn. De wil om voor de jeugd iets te doen, ook wanneer daar niet on middellijk politiek voordeel uit volgt, en de nodige verbeeldings kracht om initiatieven uit te den ken en te realiseren, deze bekom mernis moet meer en meer het stadsbestuur bezielen en richten. Tevens zou de stad deze bereid heid om voor de jeugd en haar organisaties iets te doen, bij de publieke opinie ingang moeten doen vinden. Een permanent kontakt met de belanghebbenden, die regelmatig van hogerhand uit geraadpleegd worden is absoluut noodzakelijk, vooral in verband met het nemen van initiatieven, het ontwerpen en uitvoeren van plannen die het jeugdbeleid aanbelangen. D. Lokalen Voor de niet georganiseerde jeugd, zowel als voor de jeugd verenigingen, stelt zich het pro bleem van het beschikken over lokalen. Wij vestigen de aandacht van het stadsbestuur op deze dringen de noodzaak. De stad heeft gebouwen, in ei gendom of in huur, waar behoor lijk uitgeruste okalen kunnen tot stand worden gebracht, dienstig voor open werkplaats voor de jeugd, veTgaderingen, studiedagen en kadervorming. In de plannen voor het Kuituur centrum zijn lokalen voor de jeugd voorzien. In afwachting is er mo gelijkheid dergelijke lokalen ter beschikking te stellen o.a. in de gebouwen van het gewezen tehuis voor ouden van dagen aan de Kat- testraat en in de gebouwen die binnenkort door de Akademie voor De stad zelf, en niet alleen de Jeugdraad, moet zich inspannen om op een permanente en formele wijze de jeugd zelf aktief en be wust te betrekken bij dit beleid. Zonder te vergeten dat de stad reeds een behoorlijk aantal initia tieven heeft uitgewerkt, heeft de S.J.R. het nodig geoordeeld de aandacht te vestigen op een aantal punten van specifiek jeugdbeleid, omdat de meeste realisaties resor- teren onder het algemeen beleid. De S.J.R. verheugt er zich over dat zovele raadsleden een gunstig gevolg hebben gegeven aan haar oproep. Hun aanwezigheid alleen reeds was niet alleen een blijk van belangstelling maar ook een bewijs van hun bereidheid om in de stad een stevig jeugdbeleid te voeren. In de loop der besprekingen kwam deze positieve houding dan ook meermaals naar voor. Het ontwerp werd uitvoerig be sproken en leidde officieus reeds tot volgende positieve resultaten en toelichtingen (natuurlijk hangt een en ander af van het oordeel van de gemeenteraad) 1. De S.J.R. zal in de loop van de komende maanden kontakten leggen en colloquia organiseren met de politiekommissaris en de-, schooldirekties om het probleem van de verkeersveiligheid, de be scherming van de jeugd, enz. ern stiger ter studie te nemen en in de mate van het mogelijke te zoeken naar efficiënte oplossingen. 2. Wat de ruimtelijke ordening betreft zullen de stedebouwkun- dige voorschriften aangepast wor den, zal een speelhoek in de wijk Park De Blieck aangelegd worden en neemt de S.J.R. het op zich een onderzoek in te stellen naar de konkrete mogelijkheden om iets dergelijks te organiseren in de wijk Begijnhof, aan de Houtmarkt en bij de Sint Annakerk. Tevens zal worden nagegaan aan welke ver eisten deze speelhoeken zouden moeten voldoen. De S.J.R. zal haar besluiten aan het stadsbe stuur overmaken. Verder krijgt ook het volleybalveld in het stads park een nieuwe en reglementaire uitrusting en zal er een verharding schone kunsten zullen verlaten worden. E. Toelagen Naar het voorbeeld van andere steden en gemeenten zou ook onzs stad toelagen dienen te verlenen Aan de Stedelijke Jeugdraad, voor het inrichten van kollektieve aktiviteiten die voor de jeugdvere nigingen, afzonderlijk optredend, buiten het bereik vallen. Aan de jeugdverenigingen, voor het verzorgen van de noodzakelijke kadervorming. Het vervoer van jeugdgroepen naar vakantiecentra met de school- autobussen van de stad, dienst verstrekking die in 1965 werd af geschaft, zou opnieuw ter stucke dienen genomen te worden en de voorwaarden waaronder dit ver voer zou kunnen gesch'eden aan de S.J.R. ter kennis gebracht. aangebracht worden. 3. In de gebouwen van het ge wezen tehuis voor ouden van dagen aan de Kattestraat krijgt de S.J.R. een lokaal ter beschikking, dienstig als sekretariaat, vergaderzaal, stu die- en dokumentatiecentrum. Eens de gebouwen die gebruikt worden door de Akademie voor schone kunsten vrijgekomen, zal de moge lijkheid onderzocht worden om in de vrijgekomen lokalen een krea- tieve en open werkplaats voor de jeugd in te richten. 4. Naast een toelage verleend aan het Jeugdpoppentheater, kan de S.J.R. beschikken over een vrij aanzienlijk bedrag dienstig voor het inrichten van kollektieve akti viteiten die buiten het bereik vallen van elke jeugdvereniging afzonder lijk. Dit zal de S.J.R. in staat stel len om o.m. tijdens de komende wintermaanden colloquia te orga niseren over aktuele problemen die de jeugd aanbelangen (bv. hervor- mingen -in universitair en middel baar onderwijs). 5. Het is het stadsbestuur om gegronde redenen onmogelijk om de schoolbussen van de stad voor het vervoer van jeugdgroeperingen naar vakantiecentra weer in dienst te nemen. De S.J.R. dringt er dan ook bij de onderscheiden jeugdver enigingen sterk op aan om tot een onderlinge verstandhouding te ko men om voor allen één autobus uitbater te engageren voor het ge heel van verplaatinsen naar en van de kampplaatsen. Op die manier kunnen zeker speciale voorwaar den worden afgedwongen. 6. Voor het gebrek aan kontinu- iteit in de vertegenwoordiging van de onderscheiden jeugdverenigin gen bij de S.J.R. zal een oplossing gezocht worden. Tot daar het resultaat van een ernstige gedachtenwisseling tussen de S.J.R. en het stadsbestuur. Wij durven verhopen dat deze resultaten het negatieve beeld dat een paar maanden geleden door een rancuneus en onbevoegd per soon voor de T.V. over de S.J.R. werd gegeven, naar het terrein der verzindsels is verwezen. F. Vanvolsem. DEN DERSTRAAT 18, AALST P.V.B.A. Lid van de Handelskamer Aalst Te!. (053) 227.57 betekent veilig bouwen zonder zorgen betekent goed en goed koop bouwen. Onze faam honderden referenties honderden gelukkige gezinnen Officieel verdeler: ASSERENDRIES 76 AALST - TEL. (053)263.76 Personenwagens, Sportwagens, Lichte vrachtwagens NIEUWKUIS HEMDENDIENS? doet het beter KATTESTRAAT, 78 AALST TEL. 238.65

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 5