Serav wat eten we deze week voor de lekkerbekken klankjes uit de modewereld keukengeheimen nuttige wenken vluchtige aantekening u van aardappelen gesproken. vrouwen kroniek ZONDAG Gevulde tomaten Groentesoep Biefstuk Gestoofde asperges Gekookte aardappelen Vruchtensalade. MAANDAG Kip met pompelmoes Aardappelkroketjes Aard beien met slagroom. DINSDAG Gebakken schelvisrolletjes Aardappelpuree Vanille- vla. WOENSDAG Varkensgebraad Snijboontjes Gekookte aard appelen Rabarberkompote. DONDERDAG Koud varkensgebraad Gemengde sla Gebakken aardappelen Caramelvla. VRIJDAG Gebakken schol Frites Citroenrijst. ZATERDAG Macaroni a la Milanaise Beschuit met aardbeien. KIP MET POMPELMOES BENODIGD 1 flinke braadkip, 100 g boter, 1 glas sherry, 1 glas cognac, 1 dl heldere bouillon, 1 pompelmoes, wat bloem, peper en zout. BEREIDING Snijd de schoon gemaakte kip in stukken of laat dit werkje door de poelier doen. Wentel de stukken kip door wat bloem en schud er het overtollige af. Smelt in een diepe braadpan de boter en laat hierin de stukken vlees kleur vatten. Braad ze vooral mooi goudgeel en overgiet ze dan met de cognac. Flambeer ze en bestrooi ze met peper en zout. Schenk er vervolgens de bouillon, de sherry en het sap van de halve pompelmoes bij; dek de pan af met een goed sluitend deksel en braad de kip gaar in ongeveer 40 a 45 minuten. Vergeet niet de stukken van tijd tot tijd te keren en zorg er voor dat ze niet aan de panbodem gaan kleven (in dit geval een weinig water toevoegen). Intussen de andere helft van de pompelmoes uit de schil nemen. Het vruchtvlees van de witte velletjes ontdoen en in stukjes verdelen. Op een koele plaats wegzetten. De stukken kip op een ver warmde schotel schikken, wat ingekookte saus er over gieten en gar neren met de gekoelde pompelmoes. GEBAKKEN SCHELVISROLLETJES BENODIGD 1 kilo gefileerde schelvis, peper, zout, 1 eiwit, paneermeel en peterselie. BEREIDING Wrijf de gewassen en goed afgedroogde filets in met peper en zout en rol ze op. (Steek ze vast met een cocktailprikker of bind er een draadje omheen) Haal ze door het losgeklopte eiwit en vervolgens door paneermeel. Bak ze in warm frituurvet in ongeveer 5 minuten goudbruin. Dien ze op met gebakken peterselie. Geef er afzonderlijk een kruidige tomatensaus bij. MACARONI A LA MILANAISE BENODIGD 300 g macaroni, 150 g champignons, wat boter, zout, bloem, 1 ui, een klein blikje tomatenpuree, 1,5 dl bouillon 100 g ham, peterselie, 75 g geraspte kaas en wat citroensap. BEREIDING Kook de macaroni in ruim kokend water met wat zout gaar. Maak de champignons schoon, was ze en snijd ze in plakjes. Smoor deze in wat gesmolten boter gaar. Strooi er een beetje zout en druppel er wat citroensap op. Stuif er wat bloem overheen. Fruit de klein gesneden ui lichtbruin in hete boter, roer de tomatenpuree er door en voeg zoveel bouillon toe dat een mooie homogene massa ont staat. Laat dit even pruttelen en meng de klein gesneden ham, de fijn gehakte peterselie en de gesmoorde champignons er doorheen. Stort de deegwaren op het vergiet en spoel na met koud water. Warm de macaroni op in het geurige mengsel. Tot slot de geraspte kaas door het gerecht roeren. Voor Gordijnen en Kleding Ontworpen en geweven voor mensen die hun omgeving een eigen kleur willen geven Wooninrichting MOLENSTRAAT 70 AALST Tel. 053-276 08 IS HET EINDE VAN DE MINIROK IN ZICHT De Parijse mode-ontwerpster Gabrielle (Coco) Chanel, die mo menteel 84 jaar oud is en al meer dan 50 jaar in het vak staat, neemt het de vrouwen kwalijk, dat zij in hun kleding steeds meer de mannen imiteren. «Parijs wordt als het mode-centrum van de wereld langzaam maar zeker verdrongen, omdat mijn kollega-ontwerpers zo nodig mini rokjes en andere extravagante dingen moeten creeren», aldus de mode koningin. «Tegenwoordig gaan de Franse vrouwen in de provincie beter gekleed dan die in Parijs.» Zij vindt dat de huidige mode niet flatteert, infantiel en bespot telijk is en dat de schuld bij de mannen ligt. «Als zij niet van vrouwen houden, moeten zij er zich ook niet mee bemoeien hoe ze gekleed gaan, zeker niet als het er hen alleen maar om gaat de vrouwen belachelijk te maken. Een oudere vrouw, die korte rokken probeert te dragen is erg dom, ze wordt er niet modieuzer door», zegt zij. «Men moet zich altijd kleden zoals men er op zijn voordeligst uitziet; de mode komt later. Je dijbenen laten zien is niet flatteus. Mode moet niet van de straat komen.» Zij voorspelt voor de toekomst een langere rok. En zij zou wel eens gelijk kunnen hebben, want niet alleen deze charmante oude dame, maar ook Mary Quant, die de wereld de minirok schonk, knip oogt naar de maxirok. Inderdaad, ongeveer de helft van Mary's ontwerpen van de herfst- en winterkollektie komt tot onder de knie, recht of gerend, en sommige creaties hebben de echte «Gibeon girl look». Mary Quant toonde ook dit keer een paar zeer korte rokken en broeken, maar maakte er voor de kopers de aantekening bij dat ze 7,5 cm. langer, met zoom, zullen worden afgeleverd. De andere Britse ontwerpers waren verleden jaar al op «maxi» overgegaan, maar Mary Quant was toen van oordeel dat de minirok het nog maar eens moest doen. Een koelkast is voor een huis vrouw een heerlijk bezit. Over schotjes van eten hoeven niet meer weggegooid te worden, in de koel kast blijven ze nog dagenlang goed. Maar soms staat de huis vrouw toch voor het probleem wat moet ik met al die restjes aanvangen Welnu, maak dan eens een BOERENOMMELET; u kunt daarin letterlijk alles verwer ken restjes gebraden of gekookt vlees of kip, maar ook lever en nier en verder restjes groenten en zelfs aardappelen. Al deze ingre diënten worden eerst in wat boter gefruit, hierop gieten we dan ge klutste eieren en laten de omelet Er zijn heel wat mensen die ook >in de zomermaanden last hebben van koude voeten. Met koude voe ten slapen gaan bevordert aller minst een snel inslapen. Voor deze mensen is het verstandig vooi het naar bed gaan enkele voetgymnas tiekoefeningen te doen. Ook is een minuut lang met onbedekte voeten over een ruwe kokosmat schuiven een doeltreffend middel. Dat mas seert de huid, het bloed gaat snel- Wij eten per jaar en per kop gemiddeld 116,3 kg aardappelen. Dit werd berekend naar het ver bruik bij ons en in het Groot Her togdom, want wij, samen met de Luxemburgers, staan aan de kop van de aardappeleters der E.E.G. Na ons komen de Duitsers met 108,4 kg, de Fransen (dank zij de noordelijke departementen) met 98,8 kg, de Nederlanders met 89,6 kg en de Italianen met 40,5 kg. Dat hiervan heel wat frieten ge maakt worden bewijst het volgen de 80 t.h. van de maaltijden, die in de 3.200 restaurants van ons land worden geserveerd, bestaan uit frieten! Dat betekent zowat een halve kilo per persoon. De restauranthouders beweren zelfs dat de vreemdelingen die in ons land verblijven bv. door de E.E.G. al gauw deze gewoonte van frieten eten enthousiast over nemen. Alleen de oudere mensen vragen gewone gekookte aardap pelen of puree. Als klap op de vuurpijl e?n Belgische fabriek v. automatische apparaten heeft een automaat in de handel gebracht die u na inworp van een geldstuk, binnen 35 sec. een pakje friet met mayonaise ser veert I Doch niet ons land, maar Engeland is tot nog toe de grootste afnemer van deze automaat. Ier stromen en de voeten tintelen van warmte. Mocht ooit de voering van uw step-in, bustehouder of strakxe rok langs de naden wegzijden, weet dan dat u dit euvel snel kunt ver helpen met nylon haarlint. U naait het op de naaimachine aan weers zijden aan met een zigzagsteek. Ook de heel slanken onder ons zijn wel verplicht een lichte gaine of ceintuur te dragen omwille van de onontbeerlijke jarretels. Ten minste dat was het geval tot voor korte tijd. Want thans zijn ver schillende oplossingen gelanceerd voor jarretelloos op de plaats hou den van kousen. Rekbare boorden, boorden met verstelbare gespjes. Sommige vrouwen zweren er bij. Het nieuwste uit Parijs is de BER MUDAS, de bermudalange elas tische panty, die aan de binnen kant van de pijp een band mee draagt van latex-velours met een soort bandenprofiel. Misschien is dit de ideale oplossing. Maar hier willen we toch even een waarschu wend woord laten horen. Alleen een stretchkous blijft onder deze band onberispelijk zitten. Een ge wone nylonkous gaat beslist kapot onder dergelijke band. stollen. Peper en zout mag natuur lijk niet ontbreken. Verder vraagt deze boerencreatie om gesneden selderijgroen, peterselie of bies look, wat slierten paprika en, zo u er van houdt, een snippertje knoflook. Weet u dat een KAASOMELET ook zeer lekker is Voor een ome let van 4 eieren nemen we onge veer 30-40 gram geraspte kaas. Gebruik echter voor het bakken een beetje minder boter en wat minder zout omdat de kaas reeds gezouten is. Om de in de keuken gedroogde abrikozen met sukses te gebruiken, laat ge ze eerst best weken in water dat een tijdje gekookt heeft, zodat de kalk er uit verwijderd is, maar dat nog lauw is. Zijn de abri kozen zuur, doe er dan meteen de nodige suiker in. In de eerste helft van juni zijn het vooral glasaardbeien waarvan u kunt smullen. Daarna komen de aanvoeren van natuuraardbeien op gang en spoedig zijn ze er volop. Dan is de tijd aangebroken om ze zo vaak mogelijk te eten op de boterham, door de yoghurt of vla en met slagroom, een toespijs die voor velen het lekkerste is wat er bestaat. En aardbeien strelen niet alleen de tong, ze zijn ook zeer gezond door hun rijkdom aan vitamine C.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7