1868 1968 St DOZEF AALST Start voor nieuwe ronde Statuten interkommunaa! ziekenhuis De Gazet van Aalst 6 Fr. het nummer 24ste jaargang Nr. 23 Zaterdag 8 juni 1968 NEC SPE. NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Te!. 241.14 St. Jozefparochie Op 8 en 9 juni heeft de officieie viering plaats v. het Eeuwfeest van Sint Jozefsparochie HOE HET GROEIDE Een parochie stichten, en voorai een kerk bouwen, is een zware opdracht. Het moet honderd jaar geleden een reuzewerk geweest zijn, waarvoor een man met durf en doorzicht nodig was. Die man was E.H. Frans Vijt, onderpastoor van St. Mart-inus. Reeds in 1863 kocht hij de hof stede «de Plavander», gelegen aan de Esplanade (de vroegere Kolen- markt). Een tweede parochie was dringend nodig de bevolking van Aalst was in de loop van 70 jaar verdubbeld (1801 10.927 inw.; 1871 21.305 ,inw.). Het ontstaan van de Stationswijk bepaalde de plaats van de nieuwe bidplaats. Een kommissie, door Mgr. Bracq aangesteld, gelastte zich met het bouwen van de kerk. Op 2 maart 1868 begon men de graafwerken. Op 4 juni van hetzelfde jaar werd het metselwerk aangevat. En op zondag 15 oktober kwam de Bis schop de hoeksteen wijden. De kerk werd «op geheel de ronde» opgebouwd tot een hoogte van 6,80 m. Toen werden de wer ken stilgelegd bij gebrek aan geld. Nadat de parochie door de staat was erkend, werd hei voorste deel van de kerk voorlopig overdekt en opengesteld voor de eredienst op 27 december 1874. In het jaar 1877 hervatte men de werken eerst werd het mid denschip en de zijbeuken opgetrok ken, daarna de toren tot aan het dak en in 1890 was het hoogkoor klaar. Zondag 21 september 1891 was een memorabele dag de nieuwe kerk, verrijkt met drie klokken, een kruisweg die geschilderd werd door Jozef Meganck, noogaltaa* en zijaltaren, werd plechtig ingewijd door Mgr. Stillemans. In de daarop volgende jaren kwam er het orgel, de doopkapel, het koorgestoelte, de kommunie- bank, de preekstoel en de .nieuwe bevloering. De torenspits werd op één jaar tijd gebouwd, van 15 april 1907 tot 28 juni 1908. Onderne mers waren J. De Somer, L De Vos en F. Peynsaert. PAROCHIELEVEN We willen niet uitweiden over de Heroische tijd van de eerste decennia. Vergeten we niet dat in het jaar 1879 een hevige school strijd losbrak. Dit noopte de pa- Wl jaar 'iSchi rochie tot het bouwen van een school voor meisjes en voor jon gens. Tevens werd een «patrona ge» opgetrokken voor de zondags school en als vergaderplaats voor verscheidene organisaties, zoals de Volkskring, de Turnklub, de Fanfare, Boeren- en Boerinnegilde, de Geitenbond, Pensioenkassen, Toneelbond, Boldersklub... De kapel van O. L. Vrouw ter Linden, opgericht als dank voor de bescherming tijdens de cholera- epidemie, kwam er in 1883. De nieuwe kapel van O. L. Vrouw van Meuleschette werd in 1894 inge wijd. LAATSTE 40 JAREN In 1927 werd E.H. Jozef De Cock benoemd tot pastoor. Tijdens zijn bestuur werd de kerk geschil derd; ook het bouwen van de Sint Annaschool en het klooster. De huidige pastoor, E.H. August Verbraeken, werd benoemd op 11 april 1950. Gedurende zijn 18- jarig herderschap heeft hij heel wat tot stand gebracht Het plaatsen van nieuwe klok ken in 1952 en de elektrifikatie ervan (de eerste klokken werden op 1 juli 1943 door de Duitsers weggehaald) Het tot stand brengen van de nieuwe parochie Sint Anna en het bouwen van een voorlopige kerk (1953-1956) Het verbouwen van de Kring en de Feestzaal (1957) Het vernieu wen van de verlichtingsinstallatie van de kerk Het herstellen van PROGRAMMA Zaterdag 8 juni 20 u.. Esplanadeplein, kunstkoncert en optreden van groep Wolfsangel. 21 u. amusementsavond in zaai Si, Maarteninsi. Zondag 9 juni 11 u. H. Min door Mgr. Van Peteghem. 12 u. Feest zitting in St. Jozef Meisjesschool. 13u30 Banket in St. Maarteninsi. het dak en de toren (1960 61) De moderne verwarmingsinstallatie (1961) Het bouwen van een nieuwe kleuterschool aan de Gent sesteenweg (1963) Het her schilderen en opsmukken van de kerk in voorbereiding van het Eeuwfeest (1966-67) Het ver rijken van de kerk met een prachtig kruisbeeld en een modern brand raam in de doopkapel Deze week werd het nieuwe hoogaltaar geplaatst een modern maar stijl vol kunstwerk, ontworpen door de architekt Walter Van Herreweghe en uitgevoerd in Kongolees hout door het atelier Paul De Brauwer. Alhoewel alle onkosten op verre na nog niet zijn afbetaald, zijn er nog andere plannen om van Sint Jozefskerk een prachtige bidplaats ta maken. HET EEUWFEEST De plechtige viering van het Eeuwfeest is een hulde aan allen die in de loop van de honderd jaar ■in de bres hebben gestaan voor ■het aanpakken en het uitvoeren van al die verwezenlijkingen. Het ■is een grote dag voor Pastoor Ver braeken, die aan de basis ligt van het «aggiornamento» van kerk en parochie. Het is tevens een feest van dank aan alle mensen, speciaal de parochianen zelf, die steeds zo. mild en goed hebben medegewerkt en dit in de toekomst nog zullen doen. Ze mogen terecht fier zijn op hun kerk A.M. Aa!sterse raad uiteindelijk akkoord, Burgem. B'anckaert Aandacht voor verkearsvsiHghaid Oppositie Financiële toestand Verheugend maar nog bezuinigen. De Aa'sIerse raad die van oordeel was dat de Dirk Martensstede nogal s Jermoederlijk werd behandeld in de aanvankelijke statuten voor de Interkommunale die het zo noodzakelijke nieuw ziekenhuis moet oprich ten, heeft tijdens de zitting van deze week de nieuwe aangepaste statuten goedgekeurd, zodat deze thans 'n nieuwe ronde kunnen maken bij da aangesloten gemeentebesturen en K.O.O.'s uit de agglomeratie. Tijdens dezelfde zitting bleek ook dat het koilege in diverse aangele genheden van zich wil afbijten in een reeks rechtszaken waarbij het betrokken is. Maar anderzijds waren er op de dagorde ook wel enkele punten «in der minne». Voorts werden twee nieuwe adjunkt-poiitiekom- missarissen benoemd op vakante posten, met name de h. Albert Key- meulen en de h. Leopold Van Audenhove. Dc raad keurde de rekeningen goed van de kerkfabrieken Sint Jozef, O. L. Vrouw Bijstand en van de Protestantse Evangelische kerk Opstan- ding, alsmede twee leningen bij het Gemeentekrediet van Belg:e. resp ten bedrage van 469.000 F voor wegenisverbeteringswerken en van 770.000 F voor de aanwerving van een eigendom aan de Varkensmarkt. Laatstgenoemde lening betrof de herziening van een vorige lening van 1.970.000 F (zitting van 29 dec. 1967), die door de hogere overheid niet werd aanvaard, gezien de aanwerving van 1.200.000 F (eigendom Varkensmarkt 15) niet werd goedgekeurd. De lening moest herleid worden tot 770.000 F nl. tot de dekking van de aanwerving hoek Hove- nerstraat - Moorselbaan. DE STADSWELVAART Tijdens deze zitting gaf schepen Ringoir een overzicht van de voor lopige afsluiting van de stadsrekeningen van het dienstjaar 1967 en had in dit verband lofwoorden voor het stadspersoneel. Het tekort van 1967 zal 7.539.749 F bedragen, vermeerderd met 5.859,484 F van de vorige dienstjaren. Dit betekent dat het werkelijke tekort 13.399.233 F bedraagt. De ramingen betreffende het tekort van 1967 lagen heel wat hoger. Als dusdanig liggen de perspekiieven gunstig. De raadsleden De Brul en Vandeneede spraken hun tevreden heid uit over deze evolutie, maar oordeelden dat nieuwe besparingen noodzakelijk waren. In dit verband sprak de h. De Brul nog als zijn oordeel uit dat het stadsbestuur gebrek had aan een werkelijke programmatie. OPENBARE WEG PROPER HÓUDEN De vroede vaderen machtigden dan burgemeester en schepenen zich burgerlijk partij te stellen op een zitting van de politierechtbank op 10 juni a.s. Het luidt dat de stad het vrij ofte proper maken van een openbare weg in de stad heeft bekostigd, ingevolge het storten van vuilnis, blijkens de politie het werk van een inwoner van voormelde weg, die evenwel de feiten loochent. Dat dezelfde vroede vaderen het stadspatrimonium willen bescher men bliikt uit het feit dat het kollege eveneens gemachtigd werd zich burgerlijk partij te stellen tegen een Aalstenaar die beticht wordt de glazen beschutting aan de openbare toiletten aan de J. Ringoirkaai te hebben beschadigd tot een beloop van 1.810 F. ADMINISTRATIE Een reeks aanwervingen van eigendommen aan de Sf. Jobstraat, Regelsbruggestraat, Marktweg, Posthoornstraat, Rozendreef, Berge- kouter en Kerrebroek werden goedgekeurd, evenals het bouwen van een klaslokaal ten behoeve van de Stadsmeisjesschool, Vrijheidstraat, geraamd op 319.399 F. ZORG VOOR DE ZIEKEN Als laatste punten op de dagorde besluit van de K.O.O. van 17 mei II. inzake de oprichting van een interkommunale vereniging voor de aan bouw en exploitatie van een nieuw ziekenhuis. Ook dat kwam in kan nen en kruiken, zoals inleidend reeds werd aangestipt. SIGNAAL OP ROOD Burgemeester Blanckaert kondigde tensotte nog aan dat verkeers- signalen zullen aangebracht worden aan het kruispunt Capucienenlaan Sint Jobstraat en het Burgemeestersplein. (N.v.R. Zie in dat verband Klein Logboek pag. 2. Graag toegegeven, de Aalsterse burgemeester en zijn koilegegezellen zijn ons ditmaal voor. Une fois n'est pas coutume). Overigens kunnen de voet- en kerkgangers ter hoogte van Sint Martinuskerk ook voortaan op beide benen lopen. Er komt daar éénrichtingsverkeer... Tegen 1970 willen de Aalsterse vroede vaderen op hun beide oren kur.nen slapen. Als je begrijpt wat we bedoelen...

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1