MENSEN ZOALS WIJ... lachen gezond Schrijvers hebben leeuwenaandeel in Oost-Europees liberaliseringsproces Amerikaanse Veiligheids dienst beschikt over 125 milj. vingerafdrukken 3 Gans Oost-Europa is momen teel het toneel van een revo lutie tegen voorbijgestreefde ideeen en verouderde opvat tingen die de nieuwe genera tie niet meer nemen. Verant woordelijken voor deze om wenteling zijn studenten, on- dernemingshoofden, zakenlui, vakbeweging e.a., maar de grootste impuis wordt even wel gegeven door een der meest geprivilegieerde klas sen van het kommunistisch regime, met name de schrij vers. In Tsjechoslowakije zijn het de letterkundigen die begin van dit jaar de golf van ontevredenheid hebben geleid, en die tenslotte is uitgelopen op de afzetting van de partijsekretaris Antonius Novotny en de publikatie en verspreiding van een reeks liberale ideeen in pers en radio. In Polen en de Sovjet-Unie, waar de strijd heel wat moeilijker is, zijn reeds verschillende schrij vers achter slot en grendel gezet omdat zij zo vermetel waren open- tijk voor hun ideeen uit' te komen. In Bulgarije en Hongarije is het liberaliseringsproces minder uitge sproken, maar ook in die landen staan de schrijvers aan de spits. Vandaar wellicht dat in gans Oost-Europa de kommunistische bewindvoerders alles in het werk stellen om de letterkundigen voor hun zaak te winnen. Immers in alle landen van Oost-Europa wor den zij veel beter betaald dan de doorsnee arbeiders; zij zijn vaak eigenaar van indrukwekkende ap partementen, beschikken over va kantiehuizen en speciaal ingerichte rekreatiecentra en genieten daar enboven van talrijke gunsten waar voor de gewone burger niet in aanmerking komt. Mijn man zat op een ochtend in de bus waarmee hij naar zijn werk gaat naast 'n aantrekkelijke vrouw wier parfum hem bijzonder goed beviel. «Neemt U me niet kwalijk,» zei hij, «maar zoudt U me de naam willen noemen van het parfum dat U gebruikt Ik zou het graag eens voor mijn vrouw kopen.» Na dat ze hem met een hooghartige blik van top tot teen had opgeno men, vertelde ze het hem. Toen, terwijl ze opstond om de bus te verlaten, voegde ze er aan toe «Ik zou het maar niet voor haar kopen als ik U was. Als U het doet, zullen alle mogelijke vreem de mannen proberen een praatje met haar te slaan.» Iemand knipte een verslag uit de krant over een man die echtschei ding had verkregen op grond van het feit dat zijn vrouw steads zijn zakken nakeek. «Wat ga je daar mee doen vroeg een vriend. «In mijn zak stoppen,» antwoordde hij. •i Vele teksten op aanplakbiljetten schijnen uit te nodigen tot een we- SCHR1JVEN OM KOLONEL TE WORDEN... Een van de redenen van de wel stand van de schrijvers is dat zij, zoals in het Westen, lang na het verschijnen van hun werk aan spraak blijven maken op auteurs rechten. Deze rechten worden be paald door de staat, die op dit stuk zeer vrijgevig is, terwijl de tarieven stijgen met de beroemd heid van de auteur. Roemenie is op dat stuk bijzonder genereus de auteursrechten worden uitge keerd naargelang het aantal ge drukte boeken en niet volgens de hoeveelheid verkochte werken. Over het algemeen werkt een Oost-Europees schrijver geregeld voor een magazine, een uitgeverij of voor een radio- of T.V.-station. Bulgarije mag terecht beschouwd worden als het aards paradijs voor schrijvers. Krachtens officiële verordeningen kan een tijdschrift, dagblad of andere een schrijver niet verplichten meer dan 3 uur per dag te werken (over het alge meen van 9 tot 12 of van 17 tot 20 uur). De rest van de dag is hij vrij om zich met eigen werken of soms ook teaterstukken bezig te houden. Zijn honoraria bedraagt 100 tot 180 levas per maand (een Bulgaars geneesheer verdient 100 a 120 levas en moet daarvoor heel wat meer presteren). Alle kommunistische regeringen bedienen zich natuurlijk van hun letterkundigen om werken te schrij ven die de propaganda dienen, maar doorgaans zijn het wel twee derangsauteurs die zich tot derge lijk werk lenen. Bulgarije heeft dit systeem echter derwijze geperfek- tioneerd dat het zelfs de beste schrijvers aanlokt. Zo belast het Ministerie van Defensie elk jaar een aantal auteurs werken te schrijven over eender welk aspekt van het militair leven. De schrijver ontvangt daar wel de auteursrech- is derwoord. Een affiche waarop her scholing wordt aanbevolen en waarop een ingewikkelde elektri sche toestand staat afgebeeld, vraagt «Als dit apparaat uw werk leert doen, wat gaat U dan doen?» Er staan o.m. de volgende ant woorden achter gekrabbeld Be delen; de stekker eruit trekken; elektrische apparaten vernielen. Een biljet met de vraag «Hebt U uw stad vuil gemaakt vandaag was voorzien van het vinnige ant woord De stad maakt mij elke dag vuil. ten voor, maar het meest ongeloof lijke van de zaak is wel dat onder deze selektie de militaire overhe den drie tot vijf boeken kiezen die voor een prijs in aanmerking ko men. En deze prijs bestaat precies uit het toekennen van de titel van... ere-kolonel van het Bulgaarse leger en gedurende een gans jaar wordt de laureaat ook betaald als een werkelijke kolonel en geniet hij alle prerogatieven die aan deze graad zijn verbonden. Dank zij dit systeem is een dra matische auteur, Belistcho Neshe- roff, specialist in romans over Ame rikaanse spionnen, er in geslaagd gedurende ruim tien jaar de titel van ere-kolonel te dragen Dit alles kan verleidelijk zijn in de ogen van een schrijver, maar de waarheid is helemaal anders en ook in Bulgarije is het leven van een letterkundige niet allemaal ma neschijn en rozegeur. Immers door de uitgeverijen wordt een recht streekse en uiterst scherpe cen suur uitgeoefend en werken die kritiek uitbrengen op het regime of «gevaarlijke ideeen» verspreiden, worden ipso facto geweigerd. De meest arglistige censuur is evenwel deze van het blad of tijd schrift waarvoor een Bulgaars au teur werkt de minste onvoorzich tigheid kan het ontslag van de schrijver voor gevolg hebben. Een treffend voorbeeld is dat van een Bulgaars schrijver die in zijn maga zine een stukje pleegde onder de titel «De zege van het socialisme op het kapitalisme in de Sovjet- Unie». Het zetduiveltje maakte er van «Een zege van het socialisme EN kapitalisme in de Sovjet-Unie». Er waren slechts enkele exempla ren gedrukt toen men zich bewust werd van de vergissing. Maar het kwaad was geschied en het kostte de auteur zijn betrekking en het verbod gedurende twee jaar één letter op papier te zetten I Een vriendelijke reklame waarop staat «Hoe noemt u uw bank- direkteur lokte een menigte on vriendelijke antwoorden uit; éér. der welwillendste Shylock Op een reklame voor haarlak wordt deze retorische vraag gesteld «Wie zegt dat vrouwen wispelturig zijn Iemand antwoordde Verdi. Een liftbediende werd het beu dat de mensen hem steeds maar weer vroegen hoe laat het was en daar om hing hij een klok In de lift. Nu vragen de mensen hem de hele dag door «Loopt die klok gelijk Een vliegende schotel landde pal voor een uitermate luxueus hotel in een deftige badplaats en een twin tigtal heel kleine mannetjes drom den naar buiten. «Wat wenst u, heren zei de portier bibberend, klaar om te vluchten. «Het gaat ons eigenlijk maar om één ding,» zei de leider stralend, «kleine vrouwtjes.» Vrienden van ons vertelden dat ze op hun reis door Amerika eens langs de weg waren gestept bij een meioenstaüetje waarop stond «Vijf voor één dollar». Ze gaven de eigenaar, een boer, een dollar, en deze legde daarop zes meloenen in cïe kofferruimte van hun auto. Onze vrienden wezen de boer op zijn vergissing en deze zei «ik geef er iedereen zes. Ik zou ook 'zes voor één dollar' op het bord kunnen zetten, maar nu denkt elk een dat ik een aardige vent ben.» Op een goeie dag kwam mijn man thuis en toonde trots een cheque van zijn firma met daarop een mooi bedrag aan tantième. Het was voor ons beiden een volslagen verras sing en mijn eerste kommentaar was «Laten we het op onze spaar rekening zetten en doen alsof we het niet hadden gekregen.» «Dat zou prachtig zijn,» antwoordde m'n man, «als we niet hadden gedaan alsof we het al hadden.» Samen met een groep vrouwen uit mijn woonplaats hielp ik een lief- dadigheiüslunch bereiden. Mijn «WANTED BY THE F.B.I.» Het is tegenwoordig voor de gangsters uiterst moeilijk om te ontsnappen aan de arm van het gerecht. Zowel de ge wone inbreker als de grootste misdadiger leiten er nauwkeu rig op dat zij bij hun «opera ties» nooit vingerafdrukken achterlaten, omdat het in dat geval voor de politie een koud kunstje is om de dader op hot spoor te komen. In de Vere nigde Staten is het op dat stuk voor de misdadigers nog veel moeilijker, vermits zij af te rekenen hebben met het fameuze F.B.I. De speciale afdeling van bet .n 1924 opgerichte F B.I., de dienst der vingerafdrukken, beschikt over circa 125 miljoen vingerafdrukken en heeft steeds een voorname rol gespeeld in de strijd tegen inter nationale dieven en de boevenwe- reld. Nochtans is dit systeen niet nieuw, vermits het reeds gebru.kt werd voor 2.000 jaar. Het nemen van vingerafdrukken werd reeds gebruikt bij de oude Babyloniers en de Chinezen, die duimafdrukken plaatsten onder de belangrijkste handelsovereenkom sten. In het midden van de 17e eeuw wees de Engelse dokter Ne- hemiah Grew zijn kollega's op de grote verscheidenheid van vinger afdrukken, maar het was slechts in 1858 dat een andere Brit, Sir Ja mes Herschel, een officier in Ind.e, er een nuttig gebruik van maakte. Hij deed nl. al zijn onderdanen hun kontrakt tekenen met 'n duim afdruk en 20 jaar later bezat h'j een dossier met alle gegevens over de voornaamste volksoproerlingen. Tussen de 125 miljoen dossiers die er in de bewaarkassen van het F.B.I. zitten, zijn er 34 mijoen van dochter zou weldra trouwen en we vertelden elkaar allemaal voorval len uit ons eigen huwelijk en hoe we in bepaalde situaties hadder. gehandeld. Een der vrouwen, ge boortig uit Hongarije en met een Deen getrouwd, zei «Als Carl en ik ruzie hebben, schreeuw ik tegen hem in het Hongaars en hij tegen mij in het Deens. Op die manier kwetsen wij eikaars gevoelens niet.» Ik parkeerde bij een klein winkel centrum en ging snel een winkel in om iets te kopen, terwijl mijn vrouw in de auto bleef zitten. Toen ik terugkwam vertelde ze, dat een vrouw had geprobeerd haar auto op de grote parkeerplaats naast de onze neer te zetten. Maar hoe wel een truc met oplegger er nog gemakkelijk in had gekund, had zij er grote moeite mee. Nadat ze voor de derde keer onze bumper had geramd, draaide ze haar por- tierrampje naar beneden en vroeg mijn vrouw of ze onze wagen een beetje opzij kon zetten. «Hei spijt mij,» antwoordde mijn vrouw be leefd, «maar dat gaat niet ik kan ook niet rijden.» allerhande misdadigers, 49 miljoen van de strijdkrachten, 51 miljoen van de bedienden en industriëlen die hun medewerking verlenen aan het Ministerie van Landsverdedi ging, 11 miljoen van oorlogsinva liden en vreemdelingen in de V.S. en 5 miljoen diversen, waaronder deze van de piloten der voornaam ste Amerikaanse luchtlijnen. Een elektronisch systeem laat toe van in een uiterst spoedgeval de bewuste vingerafdrukken te vin den in nauwelijks 30 minuten tijd. Een gewone verifikatie vergt onge veer 2 dagen. Immers, moesten alle dossiers op elkaar gestapeld worden, dan zou men een toren be komen die nog hoger is dan de vermaarde Empire State Building, de hoogste wolkenkrabber van New York. Volgens de statistieken staat het vast dat in Amerika elke maand ongeveer duizend misdadigers van alle slag tegen de lamp lopen door het systeem van de vingerafdruk ken. Misdadigers van alle soort, en vooral de grote gangstermaffia's, die dan toch alle middelen ter beschikking hebben, zoeken sedert tientallen jaren om van vingeraf drukken te veranderen. En nog al tijd hebben zij het middel niet ge vonden; maquillage en zelfs ver minkingen kunnen het eeuwig ge laat van de vingers niet uitwissen. Dank zij diezelfde vingerafdruk ken zijn reeds duizenden misdadi gers die zo meendende zij im mers alle sporen hadden uit gewist, aan de galg gekomen. Met andere woorden waar voor de Amerikaanse politie de deuren toe slaan, blijven nog altijd de ven sters open.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3