Renault 16 TS RENAULT ...U vergist zich van auto's Wij testten voor u Woningfonds van Bond der Kroostrijke Gezinnen kende vorig jaar 1.867 bouwleningen toe. en mensen Indien het waar is dat zich bij het Belgisch auto-bezittend publiek ge leidelijk een merkwaardige kente ring aan het voltrekken is met be trekking tot een fijner gevoel voor de vormgeving van de nu demokra- tisch geworden vierwieler, dan biedt alvast de Renault 16 TS ter zake een reeks merkwaardige as- pekten, die overigens zo kenmer kend zijn voor de Franse auto-in dustrie... Inderdaad, prettig onconventioneel naar vorm, een mengeling van krea- tieve verbeeldingskracht van de ontwerper en uitgerekende funk- tionaliteiten. 'Voor wat de Renault 16 TS dus uiterlijk betreft een eigentijdse wagen die de handtekening ver raadt van een persoonlijke visie op het ding, in dit geval een auto. De Renault TS is natuurlijk geen sportmodel, maar tijdens de test ervaarden wij alvast de extra hoe veelheid pep, meer bepaaldelijk de krachtdadige inhaalmaneuvres die nu eenmaal een onvermijdelijke vereiste kunnen zijn. Voor wie van technische snufjes houdt De Renault 16 TS heeft een bo- ringsvergrating van een en een slagvergroiing van drie mm., waardoor de cilinderinhoud van 1470 op 1565 cc werd gebracht. Een veranderde verbrandings ruimte Had een vullingsgraad Zo juist verscheen het jaar verslag 1967 het 39e in de reeks sedert zijn bestaan van het Woningfonds van de Bond der Kroostrijke Ge zinnen van Belgie. In de inleiding wordt c.m. onderstreept dat da resulta ten van dit dienstjaar een treffende gelijkenis vertonen met die van het jaar voordien wat toendertijd ais zeer be vredigend werd bestempeld. Voor het geheel van de aan vragen vertoont het jaar '67 evenmin veel verschil met het jaar voordien, zij het dan dat op dit punt de laatste maan den enige teruggang merk baar was. De meeste veranderingen ko men echter voor in de aard van de tussenkomsten; opval lend ter zake is de tendens tot verschuiving van de ene sektor naar de andere. In het eerste deel van dit ver slag, dat gewijd is aan het onder zoek van de statistische en sociale inventaris van de werking, worden deze wijzigingen duidelijk aange toond. Het tweede gedeelte behandelt de vraagstukken die met het ad ministratieve leven van de vennoot schap te maken hebben, terwijl het laatste hoofdstuk de boek houdkundige problemen behelst. De vele in het verslag vervatte statistieken en grafieken tonen aan dat het Woningfonds tijdens het dienstjaar 1967 in totaal 1.867 bouwleningen heeft toegekend (te- gen 1.878 in 1966) voor een to taal bedrag van 568.973.385 fr., wat overeenstemt met een gemid delde van 304.753 fr. Een gelijk aardige ontwikkeling, 'n zeer lichte neiging tot vertragen dus, had zich voorgedaan van 1965 tot 1966. Dit brengt het totaal aantal le ningen sinds 1949 toegekend op 28.254 voor een totale waarde van ruim 6,4 miljard fr. Neemt men als uitgangspunt voor de le ninginventaris het jaar 1949, toen het stelsel der leningen tegen af nemende rentevoet werd ingesteld, dan stelt men vast dat in 19 jaar tijds meer dan 28.000 grote ge zinnen werden geholpen door het Woningfonds om eigenaar te wor den van hun huis. AARD DER AANVRAGEN Wat de aard der aanvragen en leningen betreft bekleden de lenin gen van Fonds B2, dat alle lenin gen die tegen afnemende rente voet worden toegekend omvat, met een totaal van 1.802 of een tegen waarde van 560.530.350 fr. de voornaamste plaats in het geheel van de werkzaamheden van het Woningfonds. Deze leningen omvattei r euw- pouw, aankoop, verbeterngswer- ken en te";gbetaling van schuiden. Wannee- men de leningen geo grafisch spre!dt ziet men dat de provincie Antwerpen aan de spits staat met 309 leningen, gevolgd door Henegouwen (2731. West- Vlaanderen (249), Oost-Vlaande- ren (233), B'abant (201), Lm- burg (191), Luik (171), Namen (90) en Luxemburg (52). Daarna vo gen dan het Fonds B (65) voor een tegenwaarde vrn 8.443.035 fr. de leningen voor u t- rusting (20), de landbouwbi /es'e- ringen (6), het Fonds voir spe ciale tussenkomsten (30) en len n- gen voor aankoop van bouwgron den (1). Een analyse van de samenste,- ling en de grootte van de betrok ken gezinnen brengt ons voor wat betreft het Fonds B2, dat de voor naamste plaats inneemt, tot een totaal aantal gezinsleden van 12.977 of een gemiddelde van 7,30 personen per gezin. Ingedeeld volgens beroep gmg het leeuwenaandeel der leningen naar arbeidersgezinnen (1.130). Ook talrijke buitenlanders kon den, dank zij het K.B. van 28 au gustus 1963, aanspraak maken op een lening tegen afnemende rente voet. In totaal kwamen tijdens het afgelopen jaar 1967 150 buiten landse gezinnen in aanmerking voor leningen ter waarde van ruim 45 miljoen fr. Het voorbije dienst jaar werd gekenmerkt door een uit gesproken verhoging van het aan tal hen toegekende leningen. Samengevat kan men zeggen dat het Woningfonds van de Bond van Kroostrijke Gezinnen van Bel gie sinds zijn oprichting spreken de resultaten heeft geboekt op stuk van sociale aktie voor de ge zinnen in het algemeen en ten bate van een goede huisvesting der grote gezinnen in het bijzonder. van de motor tot gevolg. De kleppen werden groter, kregen sterkere veren, de in- en uitlaat- kanalen werden verbeterd en verruimd, de nokkenas en het luchtfilter werden gepreciseerd en tenslotte werd dit type uit gerust met een dubbeipcorts Weber (32 DAR) registercarbu- rateur. Deze en een reeks an dere verbeteringen resulteerden in een vermogenwinst van 25 SAE pk. De Renault 16 TS loopt in elk ge val heel wat harder en accelereert pittiger dan zijn voorganger. Met dit element heeft men daarenboven ook rekening gehouden - wat heel wijs is door de banden te ver zwaren. Ze zijn niet alleen wat breder, maar ze zijn bovendien of van het type XAS of van het splin ternieuwe, veel op de oude X gelij kende type ZX, beide uiteraard van het fabrikaat Michelin. Onze testwagen stond op ZX en die band is goed. Wel wat rumoe riger op sommige van de oude Vlaamse kinderkoppen die hier en daar in onze streek nog opsteken. Afgezien daarvan zouden wij zelf altijd XAS Michelins onder deze wagen willen hebben, zelfs al zijn deze ietwat stugger hun wegvast- heid liggen ons beter. 'Uiteraard heeft Renault de remmen in verband met het grotere poten tieel van deze wagen voorbeeldig aangepast. Sneller rijden vergt be ter licht. Daarom heeft Renault twee jodiumverstralers op de 16 TS aangebracht. Een betere uit- kijk bij slechte weersomstandighe den via een ruitensproeier met niet minder dan vier waterstralen. De ruitenwisser heeft twee snelheden. De Renault 16 TS is in eik geval blijkens onze test een kompleet uitgevoerde wagen. Het dashboard is prettig en duidelijk overzicht- baar kontrole - 'instrumenten en toerenteller die het de chauffeur aangenaam, want zelfzeker maken. Verstelbare rugleuning die men overigens op een eenvoudige wijze kan hoger of lager zetten. Een voortreffelijke wsgligging demonstreerde onze testwagen langsheen het bekende aantal bochten tussen Aalst - Ninove en Aalst - Dendermonde. De TS valt tot zeer hoge limieten door een bocht te sleuren. Men moet werkelijk van kwade wil zijn om met deze wagen fout te rijden. Dit alles, hoogst aanvaardbare top en kruissnelheid, attraktieve acce leratie (o tot 100 in 13,4 sec.), ongemeen plezierige wegligging, goede remmen, maakt de TS reeds tot een aantrekkelijke propositie, zeker voor zijn niet zo hoge prijs. Het interieurkomfort is een ge slaagde poging om de vermoeid heid van de chauffeur en passa giers tegen te gaan. En dat is niet de minste kwaliteit v. deze wagen. Ach ja, het benzineverbruik van deze watergekoelde 4 cilinder lijn motor Een rustig gereden trajekt leverde 1 op 12,7 op, een zeer snel gereden trajekt 1 op 9,2. Totaal gemiddelde over de gehele test periode was 1 op 10,1. Deze wagen werd ons bereidwillig ter beschikking gesteld door Garage Ets VAN HOVER, verdeler Renault, Gustaaf Papestraat 53 Tel. (053)237.07.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 4