JAN CLERCKER of de Laatste Binders van Vlaanderen BetekenS hef; jaar 2026 einde van de mensheid? Dr. Heinz von Fuerster van de Amerikaanse universiteit van Illinois heeft uitgerekend dat op of omstreeks november van het jaar 2026 de aarde zo dicht bevolkt zal zijn dat iedereen letterlijk in de verdrukking zal komen en een akelige dood sterven. Zij die na 1930 geboren zijn, moeten er wanneer zij Dr. Fuerster geloven tenminste rekening mee houden dat voor hen van een nette begrafenis geen sprake zal kunnen zijn. Door Dr. Fuerster is dus op min of meer wetenschappelijke wijze het jaar van de onder gang der mensheid vastgesteld. Volgens Dr. Herman Kahn, lid van een research-onderneming, die voor de Amerikaanse lucht macht werkt, is het mogelijk een helse machine te bouwen, die 800 meter onder het aard oppervlak verborgen, de laatste sekonden kan aftikken van al het aardse bestaan. Waarmee dan het bevolkingsprobleem geheel en al uit de wereld is... Muzika'o Amerikaanss jeugd Het is in Amerika al niet meer de wijde wereld abnormaal wanneer een kind van minder dan drie jaar al aan het televisietoestel, is gekluis terd. Het blijkt echter dat er een groeiend aantal kinderen is dat reeds op vijfjarige leeftijd de brui geeft aan het televisie toestel en zich met minder pas sief vermaak gaan bezighouden. De belangstelling voor muziek neemt bv. enorm toe. Er zijn ruim 26.000 schoolor- kesten in de V.S. en meer dan 47.000 jeugdfanfares. De piano is het meest bespeelde instru ment, maar bet meest populaire onder de Amerikaanse jeugd is de gitaar. Er zijn vier en een half miljoen Amerikaanse kin deren die dit instrument bespe len. Verder zijn er 3.250.000 jeugdige violisten, 1,3 miljoen akkordeon amateurs, 900.000 klarinettisten, 600.000 trompet tisten en 560.000 fluitisten. De trombone wordt bespeeld door 300.000 kinderen; een even groot aantal maakt burenge rucht met de drums. De harp staat zeer laag genoteerd het instrument wordt slechts door duizend amateurs in Amerika betokkeld. Schots water in zakjes «Scotch on the rocks» met echt Schots ijs, gemaakt van het zelfde water dat gebruikt wordt voor de vervaardiging van Scotch whisky, wordt nu ver kocht in plastieken zakjes die men niet opnieuw kan vullen, zodat de kenner absoluut zeker is dat hij niet om de tuin wordt geleid. Er zijn twee maten een fluid ounce (28,1 ml.) en 3,2 fluid ounces (90 ml.). Het water draagt er toe bij de echte smaak van de whisky te behou den, omdat men heeft onder vonden dat bet water in vele landen niet geschikt is voor het mengen. Waarschuwing tegen de «pil» Na 30 juni moeten in Amerika op alle pakjes met pillen tegen zwangerschap de waarschuwing afgedrukt staan dat een ver band is aangetoond tussen het gebruik van dit voorbehoed middel en trombose. De F.D.A., het Amerikaanse orgaan dat toezicht houdt op de geneesmiddelenindustrie, heeft deze maatregel genomen om duidelijk te laten uitkomen dat het gebruik van vde contracep tieve pil kan leiden tot trom bose. Daarmee wordt het voorbeeld gevolgd van de Amerikaanse sigarettenfabrikanten, die op elk pakje de waarschuwing moeten aanbrengen dat oxsn schadelijk is voor de gezond heid. S.O.S. Mao De ideeen van Mao ïsé Tung worden in het Engels uitgezon den uit Shangai, Tientsin en Dairen op de golflengte van 500 ki'lobertz, die is voorbehouden aan de noodseinen voor de scheepvaart, zo deelde een woordvoerder van de Japanse dienst voor scheepvaartveilig- heid mede. China is niet toe getreden tot het Internationaal Verdrag over de verre verbin dingen. Zeelui in nood moeten maar zien dat ze blijven drijven door middel van Mao's wijze lering en mogen geen heil meer verwachten v. «zielige» S.O.S. seinen, die blijkbaar alleen maar een bourgeoismentaliteit verraden Bogota Paus Paulus VI, die als eerste onder de pausen wereldreizen maakte (tot dusver reeds 5), zal in augustus a.s. zijn zesde en langste reis, een tocht van 16.000 km., naar Bogota in Colombia maken om daar het 39e Eucharistisch Congres bij te wonen en tevens aan Zuid- Amerika te tonen dat Rome zich levendig bezig houdt met de noden van Zuid-Amerika. Groot toerisme Amerikaans en Italiaans kapi taal gaan samen het toerisme in Italië grootscheeps verster ken. Zij bouwen grote hotels in een massa steden (800 bedden elk), die van alle Amerikaanse luxe zijn voorzien en zullen dan met jets, die 450 passagiers kunnen aanvoeren, zorgen dat deze gevuld worden. door SILVAIN VAN DER GUCHT an LODEWIJK VAN LAEKEN 109 Komt mede met mij, zei hij, mijn huis is groot genoeg; ik heb behoorlijke slaapsteden en wan neer gij enige uren hebt gerust, zal ik u wekken om met mij het middagmaal te nemen. Gij zult dit nergens in een van onze dorps herbergen zo behoorlijk kunnen doen, daar men u door het over tollig en nieuwsgierig vragen, zal vervelen en beletten enige rust te genieten. Zij zouden wel liever vertrokken zijn dan te Melle nog langer te verblijven, maar daar zij afgebeuld waren, namen zij het aanbod dat hun zo gulhartig werd gedaan aan. Mijnheer, antwoordde Jan Clercker, na zijn gezellen door een oogslag te hebben geraadpleegd, wij danken u bij voorbaat voor het goed onthaal, dat ons te uwe huize wacht, want het is inderdaad waar dat onze tegenwoordigheid in vele herbergen opzien zou baren en niets is verdrietiger dan met las tige vragen bestormd te worden als men niet gaarne antwoordt. We zijn bereid u te volgen. Ik vraag alleen de tijd om mijn hond te gaan halen, die ik, gelijk gij weet, in de herberg «De Roskam» in de stal heb gesloten. Gij hebt gelijk,, sprak de meier, ik had het goede dier bijna vergeten. Haast u, wij zullen hier zolang wachten. De jongeling begai zich naar binnen en spoedde zich naar de stal. Moor zat zijn meester ai te wachten alsof hij hem maar sedert een ogenblik had verlaten. Jan gar hem enige aanmoedigen de woorden, streelde het trouwe dier met de hand, welke hij met erkentenis likte en om met hem niet langs de achterplaats te moe ten gaan, waar het ontdolven I jk van zijn oude meester zien nog bevond, ging hij langs de boom gaard om, ten einde zich Pij zijn gezellen te voegen, door wie de hond niet weinig werd gevleid. Het was Moor van hier en Moor van daar alsof men hem in geen honderd jaar had gezien. Onder het feesten van hun oude vriend begaf de meier zich met het gezelschap naar zijn woning en om hen niet meer te vermoeien ging hij al wandelend voort, onder weg koutend over alles wat er was gebeurd. Zo geraakten zij er eindelijk, zonder zich erg te vervelen, alt'id maar naar de rede luisterend van de dorpsbeambte, die in het geheel niet was misdeeld. Het was een schone woning, zeer wel gelijkend aan een lust huis van welstellende lieden, maar een weinig ver van de kerkplaats gelegen. Daar de meier een boe renjongen had vooruit gezonden, werd hij door zijn huisvrouw ver wacht en de vriendelijke vrouw heette het gezelschap hartelijk welkom. De koffie was gereed; schoon tarwebrood en /erse boter stonden of tafel. Gij kunt wel den ken dat men de nieuwgekomenen niet veel moest pramen. Weldra was eenieder gezeten en nooit werd er smakelijker ontbeten dan door het gezelschap. Na de roken de koffie werd er een goed glaasje brandewijn geledigd en een sma kelijke pijp gerookt. Moor werd inmiddels door de vrouw van de meier ook niet ver geten; men had reeds, al zijn won derdaden verteld; de goede vrouw kon het dier niet genoeg bewon deren en de trouwe hond werd, onder vele ^strelingen, overvloedig van eten en drinken voorzien. Ondertussen werd er van liever lede niet veel meer gesproken; ver moeidheid en slaap beletten het onderhoud. De meier die zelf lust had om te slapen, niettegenstaan de hetgeen hij had gedaan niet kon vergeleken met de tocht van zijn gasten, raadde hen aan een weinig te rusten. Wat kon men beter doen De beambte begai zich naar de slaap kamer en de twee vrienden met John, die weigerden zich in een bedstede neer te leggen, voorge vende zodoende te lang te zullen slapen, legden zich op twee stoe len in de plaats waar zij hadden ontbeten en weldra sliepen zij als otters, terwijl Moor naast de stoel van zijn meester dit voorbeeld volgde. De meier had beloofd hen rond de middag te wekken, maar voor half twaalf waren de drie gezellen reeds te been en na zich eens ter dege met koud water gewassen te hebben, waren allen weer krasse vogels als voorheen. Door het ge rucht dat zij maakten gewekt, kwam de meier ook weldra te voor schijn, die door zijn vrouw niet weinig uitgelachen werd, wijl hij beloofd had degenen te zullen wek ken door wie hij nu zelf wakker werd gemaakt. Nooit had men vermakelijker en gedienstiger lieden gevonden dan in het gezin van de heer Hubertus 'Van Hoeck, meier van Melle. Zijn gemalin was een nog jong vrouwtje die hem vader had gemaakt van twee kinderen, een jongetje en een meisje, die beiden van gezondheid bloosden en juist terug uit ae school kwamen toen de drie vrien den waren ontwaakt. Zij vlogen hun ouders om de hals, overladen hen met kussen en strelingen, die hun door de gelukkige echtelingen gul hartig werden weergegeven. Wel dra maakten de kleine guiten ken nis met de gasten en hingen hen aan het lijf, doch met zulke lief talligheid en vriendschap dat het niet mogelijk was zulks kwalijk te nemen. Inmiddels was het middagmaal gereed. De meier verzocht met veel beleefdheid de heer Stier- marek, Jan en Victor aan de tafel plaats te nemen en men begon, na volgens ouderlijke gewoonte God te hebben gedankt, met sma kelijk te eten. De spijzen waren keurig en zeer goed bereid, zodat het maal niet weinig eer werd aan gedaan door de genodigden. Me vrouw Van Hoeck, die de spijzen zelf had bereid, was daarover in •haar schik en zij nodigde gedurig de vrienden uit om zich te bedie nen. Toen de eetlust was voldaan, bracht de meier enige goede oude flessen wijn voor de dag en de glazen volschenkend en met zijn nieuwe kennissen tikkend, sprak hij welgemoed deze woorden - Mijne heren, laat ons drinken op het 'heil van het vaderland en het uitroeien der binders. Dat de laatste schelm bezwijke onder het mes van de beul en dat overal de wet geeerbiedigd worde I Die heildronk werd met veel geestdrift aanvaard en toegejuicht. Het doet mij genoegen, heer meier, zei de Engelsman, u zo te horen spreken; neem het mij niet kwalijk dat ik u zo onbewimpeld mijn gedacht uitdruk, want vele uwer ambtsgenoten zijn zo lafhar tig dat zij steeds de ogen sluiten voor al de misdaden die rond hen geschieden. Men zegt, zo verbeterde Jan dat dit voortkomt uit eigenbelang, omdat zij vrezen dat de binders, •indien zij hun ondernemingen te zeer dwarsbomen, dit op hen zou den wreken. Dat kan waar zijn, mijnheer, gaf de meier ten antwoord, maar indien ik lafhartig genoeg was om zo te denken, zou ik liever mijn ontslag geven van het meierschap van Melle. Ik heb hen gedwars boomd sedert meer dan vier jaar; verscheidene malen hebben zij ge tracht zich te wreken, dit is waar; eens vooral was het gemeend, maar als zij zagen dat ik het zo haast niet wilde opgeven, lieten zij mij met vrede. Zo, zijt gij reeds in aanra king geweest met de schelmen vroeg de Engelsman. Wel, zo een weinig, ant woordde de meier met een soort van zelfvoldoening, die hij niet kon verbergen. Het 'is waarschijnlijk dien tengevolge, sprak Victor, dat de vensters van uw woning van ijzeren staven zijn voorzien Zeer wel geraden, vriend, en daar wij toch niets anders te doen hebben, zal ik u alles, vooraleer wij van elkaar afscheid nemen, breedvoerig verhalen Gij dient te weten, zei hij, na zijn romer te hebben gelegdigd, dat ik slechts vier jaar dit huis bewoon. Het werd gebouwd door mijn schoonvader, Jakobus Rigge- leer, die, weduwnaar geworden, niet graag zo afgezonderd en een zaam leefde en mij had verzocht met zijn dochter, die ik reeds, drie jaar had getrouwd, bij hem te komen inwonen. Ik was alsdan, evenals nu, han delaar -in zaad en ik was niet zeer tevreden in mijn woning. Mijn vrouw was Riggeleers enig kind; al wat hij na zijn dood zou achter laten kwam 'haar toe, zodat het gemakkelijk was om mij te over halen. Het jaar daarna werd ik meier van Melle benoemd. Dit was voor mij een nieuwe last, doch ik aan vaardde d-it ambt om zoveel het mogelijk was mijn dorpsgenoten te helpen, die te dien tijde genoeg te lijden 'hadden van de kommis- sarissen der Franse Republiek. De binders begonnen toen langs deze kanten ook reeds dapper van zich te doen spreken; van de gendar men hadden wij weinig onderstand er waren er weinigen en die zich in de omtrek vertoonden, hadden het druk genoeg om de weerspan- nigen op de hielen te zitten. Dagelijks werd ten plattelande gebrand, gemoord en gestolen; 'twee zeer verdachte kerels, die in het geheel niet verlegen waren om 'hun schelmstukken bij klare dag te bedrijven, werden door mij aangeklaagd en kort daarna ge vangen genomen. Ik had niets an ders gedaan dan mijn plicht, maar de binders, die niet gewoon waren door iemand van mijn soort tegen kanting te lijden, wilden zich op mij wreken. Nadruk verboden vervolgt

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 10