Eeuwfeest van Sint Jozefsparochie op waardige wijze gevierd ONRUST BIJ LANDBOU liir ^aniaiUlng van vergiftiging iü loeien. Pleeütlg© Auto- en Moto-Zegening 1% blad up uw vacantieadres Sacraments Processie De sociale gelijkheid ONDERWIJS Een voorbeeld Gulden Sporen herdenking 1968 Galerie «DE KEIZER» ®e Gazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 Op 8 en 9 juni herdacht de._pa- rochie Sint Jozef Aalst haar 100- jarig bestaan. De «volkse» viering begon zater dag. Op de Esplanade voor de met wit-gele wimpels versierde en prachtig verlichte kerk, waren niet tegenstaande het k'illige weder een paar honderd mensen samengeko men terwijl de klokken triomfan telijk luidden. Na een koncert door de konink lijke fanfare «Kunst en Vermaak» volgde een sierlijk vlaggespel uit gevoerd door de groep vendel- zwaaiers «Wolfsangel» van het Vrij Technisch Instituut, o.l.v. de heer Van Malderen. Tijdens de apotheose werden duizenden zil veren en gouden papiersnippers van op de toren uitgestrooid. De gastvrije lokalen van het Sint Maarteninstituut liepen daarna vol voor een gezellige avond, koste loos aangeboden aan de parochia nen, en opgeluisterd door het or kest Harry Smith. Zondag 9 juni was de dag van de officiële viering en nu was de zon van de partij. Reeds van voor 11 uur zat de kerk stampvol. Alle mensen, en vooral de oud-parochia nen, stonden verbaasd over de sobere pracht van het vernieuwde Godsgebouw, met het mooie mo derne hoogaltaar als merkwaardig middelpunt. Het knapenkoor Cantate Domino versterkt door hun volwassen zan gers, o.l.v. E.H. Ghijs, zorgden voor een daverende inzet het «Alleluia» van Handel. Ondertus sen deden de 11 concelebrerende priesters met de Bisschop hun in trede. De plechtige Eucharistie viering was waarlijk het toppunt van de dag. Mgr. Van Peteghem hield een korte homilie waarin hij het kerkgebouw beschreef als tempel van God, maar vooral als trefplaats van alle parochianen om er zegen in vreugde, kracht in de strijd en troost in de droefheid te komen halen. De gregoriaanse zangen van het kerkkoor van de parochie vormden samen met de volkszang een ho mogeen geheel. Het knapenkoor zong de nieuwe Nederlandse mis van E.H. Wuytack en enkele hym nen, alles meerstemmig. Na de zegen voerden beide ko ren, aangevuld door de heren Gas ton De Cock en Herman Slagmul ders de «Gelegenheids - Cantate» uit, op tekst van Gery Helderen- berg en muziek van Renaat Mores. Een machtig epos «Lof zij u, huis van God Te 12 u. 15 begon de feest zitting in Sint Jozef Meisjesinsti- tuut. De leerlingen van de middel bare afdeling presenteerden een stijlvolle choreografische evocatie van het parochieleven. Namens de kerkraad schetste de heer Paul Keppens in een toe spraak de historiek van de pa rochie. Mgr. Van Peteghem hield een treffende gelegenheidsrede waarin hij hulde bracht aan de stichters van de parochie, de bouwers van de kerk en de scholen en lokalen, de huidige pastoor en diens mede werkers. «Ik weet dat Sint Jozef een levenskrachtige parochie is», zei hij. «Gij allen moogt fier zijn over uw werk, waarvoor ik, uw Bisschop, in bewondering sta.» Tijdens het banket sprak de heer Lud. Borreman, voorzitter van de kerkraad, zijn gelukwensen uit. Deken De Vos prees de «doch terparochie van Sint Martinus» om haar vele aktiviteiten, haar goede faam, haar samenwerking van priesters en leken en haar edel moedige parochianen. En toen kwam Pastoor Verbrae- ken zelf aan het woord. Zichtbaar ontroerd, richtte hij in de eerste plaats een dankwoord tot God Want God is goed en zijn genade duurt blijvend voort in eeuwigheid (Ps. 99). Hij dankte zijn voor gangers, zijn vroegere en huidige medewerkers, al zijn parochianen. Met treffende beelden herinnerde hij aan het vele goede dat tot stand werd gebracht door belang loze samenwerking. Daardoor komt het dat de kosten van de verfraai ing en de modernisering van de kerk grotendeels gedekt konden worden. Dat geeft de zekerheid voor de toekomst dat door de edelmoedige inzet van velen en de milde steun van allen, de fondsen 'beschikbaar zullen zijn voor de verdere afbetalingen en voor nieu we verwezenlijkingen. Pastoor Verbraeken werd met een langdurig applaus bedacht. Hij moet wel de gelukkigste mens van de parochie geweest zijn, die dag. We wensen hem van harte geluk voor wat hij presteerde en voor zijn 40 jaren priesterschap, -die 'hij sinds zijn wijding onafgebroken doorbracht in Aalst 22 jaar in het kollege als leraar en direkteur, 18 jaar ais Pastoor van de Sint Jozefsparochie. Dank zij de medewerking van boven genoemde zangkoren en groepen, dank zij het inrichtend komitee, waarvan de heer Antoine Machiels de bezieler was, dank zij de hulp van het stadsbestuur en de leden van de stedelijke brandweer met de heren Emiel Backaert, Wel- leman en Michiels, dank zij de gastvrijheid van het klooster en het kollege, dank zij de verant woordelijken, de diensters en de kuisploeg van de kerk en nog an dere mensen die achter de scher men gewerkt hebben, 'is dit Eeuw feest uitgegroeid tot een onverge telijk hoogtepunt en een waardige bekroning van 100 jaar parochie werk. Ara. In verschillende gemeenten tussen Aalst, Dendermonde en Baasrode is in iandbouwersmiddens felle onrust en ergernis verwekt nadat tal van koeien verschijnselen van vergiftiging vertoonden. Verschillende landbouwers' zouden daardoor erg getroffen ziin en een aantal koeien konden inderdaad niet meer gered werden. HOOGSPANNINGSNET Een onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de vergiftiging het gevolg is van werken aan het hoogspanningsnet waardoor op sommige plaatsen de weiden met een voor de dieren gevaarlijk che misch produkt waren bedekt. Prof. De Backer van de Veeartsenschool te Gent heeft vast gesteld dat dit chemisch produkt in hoge mate aanwezig was bij dieren die op dergelijke weiden graasden. In dit verband kan ook wel verwezen worden naar vergifti gingsverschijnselen die koeien toebehorende, aan een landbouwer te Nieuwerkerken, enkele weken geleden vertoonden. OOK GROENTENTUINEN Niet minder onrust werd verwekt bij de eigenaars van tal van groanientuinesi in de gemeenten tussen Aalst-Dendermonde en Baasrode. Naar verluidt zou hetzelfde chemisch produkt via de hoopspanningswerken verschillende van deze groenten- tuinen aangetast hebben. De Prokureur des Konings van Dendermonde heeft inmiddels de betrokken gemeentebesturen gewezen op deze voor men sen en dieren gevaarlijke situatie. ST. KR1STOFFELGILDE - AALST De Plechtige Auto- en Moto-Zegening op de speelplaats van het Sint Laurentius - Home, Capucijnenlaan 95 Aalst, heeft piaats op zaterdagavond 22 juni 1968 voor Aalst. Te 19u. Plechtige H. Mis, gevolgd door de zegening der voer tuigen. Omwille van verkeersproblemen op de Capucijnenlaan zal dit keer de wijding voor de leden uit het omliggende afzonderlijk doorgaan op zondag 23 juni te 10 uur. Op zondag 16 juni gaat de jaar lijkse processie uit ter ere van het H. Sacrament. Zij begint na de mis van 9 u. De weg die dit jaar ge volgd wordt, is de volgende: Pontstraat, Houtmarkt, Zonne- straat, Keizerlijke Piaats, Nieuw- straat, Grote Markt, Katlestraat, Esplanade, Esplanadestr, Graan markt, Vaartstraat, Werf. De processie is een uiting va l onze openbare hulde aan het H. Sacrament: laten de parochianen dan ook talrijk in de processie mee gaan. STAKING HONDA NAAR ZESDE WEEK De staking bij Honda blijft voort duren, zij gaat thans naar de zes de week. Deze staking waaraan alleen de bedienden niet deelne men, is voor wat betreft de arbei ders vrijwel volledig. GARAGE-UITRUSTING Laatste snufje in de streek Een garage te Erembodegem beschikt momenteel over een nieuw apparaat dat door de Duitse firma Boge op de markt gebracht werd en vooralsnog het eerste 'in ons land is. Dit apparaat laai de mekanieker toe de schokdempers van een auto te onderzoeken zon der dat enig demontagewerk moet uitgevoerd worden. Tal van lezers wensen elk jaar De Gazet van Aalst op 'hun vacantieadres te ontvangen. In dit verband verwijzen wij ten 'behoeve van de belangheb bende lezers naar de volgende formaliteit: Het verzoek om nazending of om overschrijving van de postabonné's dient ten minste 3 dagen voor het vertrek naar het vacantieadres te geschieden. Het moet door de betrokken abonné gericht worden tot het postkantoor van z;ijn gemeente. Nu het schooljaar zijn einde na dert en men in de onderwijsinrich tingen aan een zenuwachtige zo niet koortsachtige examenperiode toe is, stelt zich opnieuw een as- pekt van de sociale gelijkheid... Het is toch zo dat jaarlijks een niet onbelangrijk aantal van de leerlingen herexamens voor de boeg heeft. Een gedeelte heeft dan het gelukkig perspektief van partikuliere lessen, een ander ge deelte, uit een bevolkingslaag die zich deze supplementaire uitgave niet kan veroorloven, is gewoonweg op zichzelf aangewezen of op de good-will van een leraar of een lerares. Terecht heeft in de Brusselse gemeenteraad het socialistische raadslid Brouhon voorgesteld dat de stad zou overgaan tot het in richten van wat hij noemde «inhaal- kursussen». Op deze wijze, aldus terecht de h. Brouhon, kunnen op sociaal veranwoorde wijze de par tikuliere lessen vervangen worden en blijft een gezonde wedijver be staan tussen de leerlingen van ver schillende sociale standen. De Brusselse burgemeester is met het principe akkoord. Men kan het socialistisch raads lid van de hoofdstad slechts geluk wensen omdat hij meteen een won de tracht te helen waaraan men tot dusver nogal nonchalant is voorbijgegaan in de wereld van het onderwijs. Het is in elk geval een voor beeld dat ook in de streek, meer bepaald te Aalst, navolging ver dient en als dusdanig de aandacht verdient van het stadsbestuur. De traditionele Gulden Sporen herdenking gaat door op 11 juli a.s. in de Openluchtschouwburg (bij slechte weersomstandigheden in de stadhuisfeestzaal). Gelegen heidsspreker Mter. Callewaert uit Antwerpen en als ontspannend element Boudewijn de Groot. FABRIEKS PRIJZEN zonder tussenpersonen VLAANDERENSTRAAT, 6 AALST Tel. 242.81 ingang vrij

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16