KLEIN LOGBOEK Grote Fruitoogst ETRIMO WAT U MOET Algemeen Kostelijk Qe wijzigingen aan het verkeersreglement Toneelverbond Provinciaal Tonaelcongres Jeugd zonder land De werkloosheid Verkeers ongevallen Vluchtmisdrijf opgehelderd Gewond industrieweg te Eremhodegem wordt aanbesteed 2 EYSKENS COME BACK? Tenzij er op het laatste ogenblik een kink in de kabel komt, ziet het er naar uit dat Prof. Gaston Eyskens de nieuwe C.V.P. B.S.P. koalitie zal leiden. Meteen treedt deze 63-jarige Leuvense prof. op nieuw in de politieke aktualiteit. Geboren Lierenaar, studeerde Eyskens na Leuven, te Londen, New York en Chicago. Reeds in 1929 publiceerde hij een werk over de ekonomische betekenis van de haven van New York, later o.m. gevolgd door «De Arbeider en de Bedrijfsleiding in Amerika» en «De Oorzaken van de Krisis in de Wereldekonomie» (1932). Even voor de tweede wereldoorlog publiceerde hij ook een brochure over Vlaamse Volkskracht van heden. Als jong politicus had hij in de jaren voor de tweede wereld oorlog een belangrijk aandeel in het tot stand komen van het akkoord tussen de Katolieke Vlaamse Volkspartij en het V.N.V., een akkoord dat het federalistische principe erkende (1936). Na de oorlog werd -hij minister van financien in de drieledige regering die in februari 1945 door A. Van Acker werd samengesteld. In 1949-50 leidde Prof. Eyskens de koalit-ieregering C.V.P. - Liberalen, die via een volksraadpleging de koningskwestie oploste. Van de homogene C.V.P.-regering (1950-1954) maakte hij geen deel uit, want werd samen met andere C.V.P.-politici de woestijn ■ingestuurd ingevolge de ergernis die in sommige katolieke kringen was ontstaan na de troonsafstand van Leopold III. Opnieuw premier, aanvankelijk homogene C.V.P.-regering (1958) gevolgd door een C.V.P. Liberale koalitie (1958-1961) had hij af te rekenen met de Kongolese krisis, gevolgd door de staking tegen de zg. Eenheidswet rond de jaarwisseling 1960-61. Zijn regering struikelde onder de druk van deze stakingsbeweging, die op gang was gebracht door de inmiddels overleden Renard. Theo Lefevre, die hem zou opvolgen als premier, had zich overigens tijdens een «gele genheidstoespraak» duidelijk genoeg gedistancieerd van de C.V.P. Liberale koalitie. MERKWAARDIG Als politicus -is Eyskens alleszins een merkwaardige figuur in dit land. Eendeels geniet hij het vertrouwen van het A.C.W. zelf ijs hij voorzitter van het A.C.W. Leuven en van de Belgische finan- c.ele kringen, anderdeels -heeft hij in ruime «Vlaamse» kringen een goede reputatie. Het nastreven van een «populaire -image» ligt hem blijkbaar niet. Als prof en knap ekonomist heeft hij onbetwistbaar gezag. Inzake Leuven zijn van hem geen radikale uitspraken bekend tenz-ij deze ten tijde dat de Leuvense krisis na het bisschoppelijk amendement zijn hoogtepunt bereikte, dat hij ter zake ook niet was geraadpleegd. Een en ander heeft tot gevolg dat hij in de huidige politieke kon- junktuur in ons land, een der zeldzame figuren is om een nieuwe regering te leiden, die een andere moet opvolgen welke gestruikeld -is tijdens de Leuvense krisis. Het valt nu af te vrachten of ooit een historicus deze periode uit de Belgische geschiedenis al dan niet in dezer voege zal kunnen samenvatten Nadat de regering V.D.B. ontslag nam naar aanleiding van de moeilijkheden rond de Leuvense Universiteit, hadden nieuwe verkiezingen plaats en kwam een nieuwe regering tot stand onder de leiding van een professor aan voormelde universiteit, de heer Eyskens, oud-premier... Tijdens de week van 26 mei tot 1 juni werden er per dag gemid deld 69.194 volledig en 34.027 gedeeltelijk werklozen gekontro- leerd, hetzij een totaal v. 103.221. Vergeleken met de vorige vreek werd een vermindering met 1.069 volledig en een vermeerdering met 5.176 gedeeltelijk werklozen geno teerd. De vermindering van de volle dige werkloosheid komt vooral tot uiting in de sektoren bouw, kleding voeding en hotels-spijshuizen. De stijging van de gedeeltelijke werkloosheid -is te wijten aan de toeneming van de werkonderbre kingen onder de in Frankrijk wer kende Belgische grensarbeiders en aan de bijna totale stopzetting van de aktiviteit der -in Belgie geves tigde Franse ondernemingen voor de montage van auto's. Tijdens de periode van 4 tot' 9 juni -hadden er 1.306 verkeerson gevallen plaats, waarbij 14 perso nen ter plaatse om het leven zijn gekomen, 208 ernstig en 688 licht gewond werden. Tijdens het weekeinde gebeur den er 602 ongevallen met 6 doden ter plaatse en 116 zwaar gewon den. Oe voornaamste oorzaken van de dodelijke ongevallen zijn over dreven snelheid 1; slippen inge volge overdreven snelheid 1; rij den aan de verboden kant 2; ver anderen van richting zonder aan dacht 1; inhalen 5; verkeerde seinen of nagelaten seinen te ge ven 1; vermoeidheid 2. ZATERDAG 22 JUNI 1968 TE AALST PROGRAMMA 10.00 tot 10.30 u. Aankomst van de kongres-sisten Sekreta- riaat stadhuis, Grote Markt. 10.30 u. Akademische zitting feestzaal stadhuis. - Begroeting door voorzitter Roger Van Garsse. Feestrede door Dr. Velze- boer, adviseur bij Neder lands centrum voor amateur toneel. Prijsuitreiking schiftingswed strijd 1967-68. Kategorie - indelingen. Receptie. 13.00 tot 15.00 u. Middag maal, 15.30 tot 16.30 u. Tentoonstel ling «Rederijkersarchieven» in het Oud Hospitaal, Onderwijsstraat. 17.00 u. Bezoek aan de kunst schatten van de St. Martinuskerk. 18.00 u. H. Mis. 19.00 u. In Oud Hospitaal - Toneelopvoering door A.T.V. speelgroep Aalst; fragment Hendrik IV (L. Pirandello) in regie van Tuur van den Brulle. Algemene bespreking van de opvoering; moderator Car los Van Lanckere. Receptie. 20.30 u. Gezellig samenzijn in Salon Verspaille. Ter hoogte van de snelweg wer den een tweetal jeugdige fietsers in een aanrijding betrokken, maar de bestuurder van een personen wagen zette zijn weg voort na de botsing. Een onderzoek werd inge steld en het bleek B.G. uit Erem- bodegem te zijn, die ook werd verhoord. De twee kinderen liepen lichte verwondingen op. In het stadsmagazijn, Hoge Ves ten, kwam Petrus Van Keymolen, wonende Jan Jeliestraat 48 Aalst, ten val en liep hierbij verwondingen op zodat hij -in het ziekenhuis moest verpleegd worden. In -het kader van het rekonver- sieplan van de Denderstreek en van Zuid-Oost-Vlaanderen had de regering beslist dat de infrastruk- tuurwerken op het Industrieterrein III te Erembodegem integraal door de Staat zullen worden betaald. Op voorstel van de Interkom- munale Land van Aalst heeft de Minister van Openbare Werken, de h. De Saeger, zo pas zijn -instem ming betuigd met het aanbesteden van de industrieweg tussen de C-hurchillsteenweg (rijksweg nr. 60) en de Autostradelaan (rijks weg nr. 55). Deze werken worden op ongeveer 13 miljoen frank ge raamd. Het op heden 15 juni van kracht wordende verkeersreglement bevat ook enkele nieuwe bepalingen in verband met de verkeerslichten en -het gebruik van de mistlampen. Verkeerslichten 1. Het nieuw verkeersreglement bepaalt dat een bestuurder die op een kruispunt door een oranjegeel licht gereden -is (omdat hij er niet meer op een voldoende veilige wij ze kon voor stoppen) dat kruispunt slechts mag over steken op voorwaarde de an dere weggebruikers daardoor niet in gevaar te brengen. 2. Andere nieuwigheden een groen -licht dat samen met een oranjegeel knipperlicht brandt, betekent hetzelfde als een oranjegeel knipper licht alleen, nl. dat deze lich ten voorzichtig voorbijgere den mogen worden. Dat licht wijzigt geenszins de voor- rangsregels. Het groen licht houdt op met branden op het ogenblik dat -het oranjegele licht ophoudt met knipperen. Mistlampen Het gebruik van de mistlampen wordt alleen toegelaten bij mist of sneeuwval. Zij mogen de krui- sings- of koplampen vervangen of samen met deze lichten branden. De buitenrand van het licht doorlatend gedeelte van de mistlampen moet zich zo dicht mogelijk en in ieder geval op ten hoogste 40 cm. van de bui tenomtrek van het voertuig be vinden. Het vierkant op een hoek Dit ge-Ie verkeersteken beduidt dat men op een weg met voor rang rijdt waarop -het bovendien verboden -is te stationeren, be halve in bebouwde kommen. Het einde van een voorrangsweg wordt aangeduid met hetzelfde teken met een zwarte streep er over. Autowegen De toegang tot en het begin van een autoweg wordt aange duid door het -internationaal ver keersteken (brug over een dub -bele weg); dit teken vervang het «A»-teken. De uitrit en he einde wordt aangeduid door het zelfde teken met 'n rode streep er over. Snelheid in de agglomeraties De snelheid kan tot 60 km. per uur beperkt worden over het hele grondgebied van een agglo meratie door verkeerstekens die er het begin (witte letters op een blauw bord) en het einde (hetzelfde teken maar rood doorstreept) van aangeven. De nationale dienst voor de af zet van land- en tuinbouwproduk- ten deelde mede, dat men zich voor het komende seizoen aan een grote fruitoogst mag verwachten. De kersenoogst zou 15.000 ton bedragen, het dubbele van verle den jaar. Men verwacht 8.000 ton priumen te oogsten 2.500 ton meer dan in '67 en 4.000 ton perziken tegen 2.000 vorig jaar. Bij de pe ren -hoopt men op 100.000 ton. De appelen vallen uit de toon. Men verwacht maar de helft van de vorige oogst. Ook de oogst van aardbeien daalde lichtjes en be draagt nu 27.000 ton tegen 31.000 verleden jaar. GEZOCHT VIJFTIG GEZINNEN De actie van Jeugd zonder land voor de kinderen van vluchtelingen kent voor de twaalfde maal een groot succes. Voor de transporten u-it Frankrijk en Oostenrijk zijn er voldoende pleegouders om deze 650 kinderen op te nemen. Voor het transport uit Duitsland (2 tot 29 augustus) zijn reeds on geveer 500 knderen utgenodigd. Er -is echter nog een dringend tekort aan ongeveer 50 gezinnen, die be reid zijn ofwel een jongen, ofwel een meisje op te nemen, van ne gen tot dertien jaar. Reeds vele plaatselijke afdelingen van jeugd bewegingen hebben zich aange meld een jongen of meisje deel te laten nemen aan kamp of bivak. Inchrijvingen worden dringend verwacht ten laatste op 1 juli, op het -secretariaat Jeugd zonder land Mutsaertstraat 32 Antwerpen, te lefoon 03/31.78.35, waar alle in lichtingen gaarne worden verstrekt. UW APPARTEMENT IN HET TERLINDENPARK RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL 053-299.37

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2