Serav SS pfoegstoffen wat eten we deze week voor de lekkerbekken nuttige wenken we gaan in va cant ie keuken geheimen 7 vrouwen kroniek ZONDAG Slierasperges Tomatensoep Gebraden kip Sla Gebakken aardappeltjes Maizenapudding met gerispte rode bessen, MAANDAG Gebraden rundvlees Spinazie Gekookte aardap pelen Rabarberkompote. DINSDAG Zalmschotel Gestoofde tomaten Aardappelpuree Yoghurt met aardbeien. WOENSDAG Kalfslever met wijnsaus Erwtjes Gekookte aard appelen Chocoladeschu'im. DONDERDAG Gehakt met champignons Aardappelpuree Ge wonnen brood. VRIJDAG Gekookte schelvis Botersaus Gekookte aardappelen Safraanrijst. ZATERDAG Biefstuk Sla Frites Fruit. ZALMSCHOTEL BENODIGD 1 groot blik zalm, 1 kopje melk (liefst uit blik), 1 flinke eetlepel bloem, het sap van 1 citroen, peper en 80 g boter. BEREIDING Giet de zalm uit het geopende blik op een zeef en vang het vocht op. Ontdoe de zalm van graat en velletjes. Laat de boter smelten, roer er de bloem doorheen en giet bij beetjes tegelijk het zalmvocht en de melk er bij. Laat het aldus ontstane sausje 10 minuten zachtjes doorkoken, roer er het citroensap doorheen en wat vers ge malen peper. Doe deze saus in een vlamvaste pyrex schotel en leg er de stukjes zalm voorzichtig in. Zet ze op een asbestplaatje op een kleine gasvlam en laat alles door en door heet worden. Dien op met een luchtige aardappelpuree en gestoofde tomaten. KALFSLEVER MET WIJNSAUS BENODIGD 8 plakjes kalfslever van ongeveer 75 g, peper, zout, bloem, 75 g boter, 1 flinke ui, 1 eetlepel tomatenpuree, 2 dl rode wijn en peterselie. BEREIDING De plakjes lever aan beide kanten inwrijven met peper en zout en 10 minuten laten intrekken. De plakjes door wat bloem wentelen. De boter in een grote koekepan licht bruinen en hierin de lever heel vlug aan beide kanten bruin bakken, maar niet gaar. De lever uit de pan nemen en in deze dan de gesnipperde ui lichtbruin bakken. Strooi er wat bloem over en bak deze eventjes mee. Voeg de tomatenpuree en flink wat vers gemalen peper toe. Roer alles goed dooreen. Tenslotte ook de rode wijn toevoegen en de saus nog even laten doorkoken. Leg de lever in de saus en voeg fijn gehakte peter selie toe. Laat alles nog een vijftal minuten zachtjes koken, zodat de lever warm en gaar wordt. GEHAKT MET CHAMPIGNONS BENODIGD 500 g gehakt, peper, zout, nootmuskaat, 1 ei, pa neermeel of beschuitkruim, 250 g champignons, boter, 4 tomaten en citroensap. BEREIDING Maak op de gewone wijze een smakelijk gehakt aan, maar vorm het tot een langwerpig broodje in plaats van tot balletjes. Maak het gehakt onder regelmatig keren in hete boter aan alle kanten mooi bruin en gaar. Bak de schoongemaakte en droog uitgelekte cham pignons in hete boter snel op vrij fel vuur. Schep of schud ze af en toe om. Bak desgewenst een gesnipperd uitje mee. Strooi peper en zout over de champignons en druppel er wat citroensap over. Hol de tomaten uit en vul ze met de gebakken champignons. Leg deze rondom het gebraden gehakt. Zo wordt een eenvoudig vleesgerecht een heer lijke niet alledaagse voedzame schotel. Wanneer ge de muren van uw tuin gaat witten, dan mengt ge wat blauwsel door de kalk om het witter te doen schijnen. Meng er dan tegelijkertijd een flinke greep zout door, dan zal de witte laag beter «houden». Vlekken zijn de wanhoop van ■bijna iedere huisvrouw. Voor je het weet gaat er een koffiekopje ondersteboven over het schone tafellaken en zie je jezelf bezig met borstel en zeep om die hard nekkige bruine vlekken weg te Voor Gordijnen en Kieding Ontworpen en geweven voor mensen die hun omgeving een eigen kleur willen geven Wooninrichting MOLENSTRAAT 70 AALST Tel. 053-276.08 krijgen. Dat hoeft echter niet als u dadelijk nadat het ongelukje is gebeurd naar de keuken gaat om een schaaltje met water en zout te halen. Behandel daar dadelijk de kojfievlek mee en u zult zien dat ze zo is verdwenen. Ook een wijnvlek kunt u gerust met een korreltje zout nemen. Wrijf de vlek meteen met zout in en was haar daarna uit. Met roetvlekjes, die 's winters uw tapijt in de buurt van de kachel nogal eens willen ontsieren, maakt u korte metten als u ze met zout bestrooit. Een tijdje laten intrekken en dan voorzichtig afborstelen. f V Wit, blauw, rood voor deze geklede zomerjurk in Arnel twill. Witte kraag met zwarte strik. Model Comex, LEVER Gebakken lever smaakt ook 'in de zomermaanden lekker. Juist om dat er nu zoveel groenten voor handen zijn die bij een plakje lever uitstekend smaken wij denken aan sla, tomaten, erwtjes, wortel tjes, bloemkool, gebakken uitjes, en natuurlijk ook appelmoes. Meer nog dan tn de winter moe ten we er wel voor zorgen de lever zo vlug mogelijk te bereiden want dit orgaanvlees is zeer aan bederf onderhevig. Wanneer we over lever spreken denken we vooral aan kalfs- en runderlever. Deze van het kalf is de fijnste, maar ook deze van het rund kan zeer lekker zijn. Minder fijn van smaak is varkenslever. Lams- en schapenlever eten we liever niet, deze zijn minder lekker. 'In tegenstelling met vlees dat we maar zouten als h'et reeds in de pan ligt, wrijven we plakken lever wel aan beide kanten in met peper en zout en laten dit dan een tiental minuten 'intrekken. Daarna wentelen we ze door wat bloem en eerst dan leggen we ze in de pan waarin boter reeds lichtbruin -is gekleurd. Nu wordt de lever aan beide In verlof gaan is een plezierige aangelegenheid. Tenminste dat wordt het zodra we ter piaatse zijn aangekomen, want eerst komt nog een vermoeiende bezigheid het reizen Hoe men dit ook doet met de auto, de trein of het vliegtuig reizen stelt speciale eisen aan het aanpassingsvermogen van de mens, soms ook aan zijn uithou dingsvermogen bij iarige ritten of transcontinentale vluchten. Om het u zeif zo gemakkelijk mogelijk te maken zijn komforta- bele kleren een eerste vereiste. Men moet zich in zijn kieren thuis voelen, goed kunnen bewegen, ter- wijl sommige reizen extra eisen stellen aan de kleren in een trein kan men nu eenmaal niet in een wit mantelpak gaan zitten, men weet van tevoren dat men er dan grijs weer uitstapt. In een vliegtuig is het altijd warm en sommigen krijgen het gauw benauwd. Op vliegvelden waait het vaak weer en kan een extra jasje heel plezierig zijn. Bij autoreizen zit men gauw in de kreukels en wanneer men kin deren achterin heeft bovendien spoedig met kleverige schouders. Kies dus uw kleren voor onder kanten bruin en gaar gebakken. De baktijd bedraagt ong. 10 min. Dit wil dus zeggen dat het bakken niet mag gebeuren op een fel vuur daar dan de boter en de bloem té snel donker worden en de lever van binnen niet gaar wordt. En dit moet juist wel goed gebakken lever mag niet droog, maar zeker ook niet rood zijn van binnen. Wanneer men met een plat mes er op drukt, moet de lever stevig aanvoelen. Wanneer men twijfelt doet men er goed aan de dikste plak doormidden te snijden. De snijkant dient er bleek en vochtig uit te zien, doch niet rood. Vermelden we tenslotte dat lever veel goedkoper is dan vlees en een hogere voedingswaarde hee't. Bovendien is lever een uitstekend middel tegen bloedarmoede omdat ze veel ijzer bevat. de reis met zorg, dan zult u onder weg minder zorgen hebben. Voor in de auto kleden we ons best in een lange pantalon met een overhemdblouse, truitje en kort jasje. In plaats van een pantalon kan men ook een gemakkelijke rek met diepe plooi kiezen. Met dergelijke kieding kan men ook een treinreis maken. Wil men dan echter een beetje meer «ge kleed» zijn, dan kiezen we daar voor best een luchtig pakje van gemakkelijk wasbare synthetische stof. Houdt er evenwei rekening mee dat klsdir.g gemaakt van kunstvezels wel de eigenschap be zit gauw warm te zitten. Daarom geen hooggesloten kragen of nauw sluitende armsgaten. Voor het vliegtuig moet uw kie ding vooral luchtig zijn. Een mouw loos jurkje met een wollen vestje is eigenlijk ideaal. Het vesje kan men gemakkelijk bij zich houden om het vlug aan te kunnen schie ten bij de landing op een winde rige luchthaven. Hoe men ook reist en waar men ook heentrekt, zorg altijd voor ge makkelijk schoeisel. En ais u naar het strand in een warm land gaat, dan moet u beslist wel rekening houden met het beroemde «bran dende» zand. U kunt zich niet voorstellen hoe heet dit zand kan zijn. En dan hebt u de keuze tus sen angstvallig met de voeten op een handdoek blijven of een paar sandaaltjes. Het laatste lijkt ons wel prettig en eenvoudig, te meer daar er modelletjes met een mini mum aan bandjes zijn.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7