roniek Amerika is twee miljardairs rijker Britse schooljongens ontdekten kunstmaan 9 Snuggere leerlingen Jongste multi-miljonair PEYTON PLACE 3o aflevering Allison zaterdag 15 juni te 20u25 Rodney Harington toont meer en meer belangstelling voor Alli son. Vanavond blijkt verder dat Constance en Dr. Rossi elkaar lang geleden goed gekend hebben.... DE WERELD VAN CHARLIE DRAKE zaterdag 15 juni te 20u50 Erg komisch is deze inzending van de BBC voor het jongste Fes tival te Montreux. Het werd om die kwaliteit bekroond met de spe ciale prijs van de stad Montreux. De wereld van Charlie Drake is er een van visuele gags die geen vertaling nodig hebben. De weinige liedjes en woorden hoeft u dus helemaal niet te verstaan om u kostelijk te amuseren. Charlie Dra ke is de held van drie sketchen. De eerste twee spelen zich af in een night-club. In de laatste diri geert Sir Charlie Drake de ouver ture van 1812 van Tchaikovsky en dat heeft verwikkelingen die min der met ernstige muziek te maken hebben... GEHEIME OPDRACHT zaterdag 15 juni te 21u55 In Amerika zijn slechts drie ge leerden die samen de formule ken nen van de kobaltbom. Slaagt er nu niet een geheim agent in twee van deze sleutelgeleerden te ont voeren. Hierdoor krijgt IMF de op dracht de veiligheid van de derde man te verzekeren en de twee an deren te redden. Deze gevaarlijke opdracht brengt de iMF-mannen in het hartje van de Chinese wijk. Hier wordt de strijd geleverd die beslissend is voor Amerika's vei ligheid... BEN DE BEER zondag 16 juni te 19u00 Professor Hugo overhaalt Tom Wedloe om Victor, een afgerichte beer, vrij te iaten rondlopen in een bepaalde streek, waar Tom echter hem in het oog kan houden. Maar de andere wilde dieren beschou wen Victor als een indringer. Hij is zo ongelukkig en hij heeft hon ger, want hij weet niet hoe hij aan voedsel moet geraken... DE WERELD IS KLEIN zondag 16 juni te 19u25 De bekende Duitse filmakteur Hardy Kruger maakte samen met Dieter Seelman een wereldreis. Wat zij zagen en beleefden in Afrika, Brazilië, Amerika en Euro pa werd in een reeks filmreporta ges vastgelegd. Een gedeelte van die reis kan u opnieuw met hen meemaken. Vandaag start de eer ste van zeven afleveringen. En daarmee belanden we op het groot ste eiland van de Middellandse Zee Sardinië. Zijn boeiende en wisselvallige geschiedenis, zijn ka rakteristiek landschap en zijn ty pische bewoners, over dit alles vertelt de film u meer. Maar naar de oorspronkelijke Duitse titel 'Omerta, eine sardiscbe Geschichte, doet vermoeden, zit er nog wat achter. Bloedwraak hoort tot de tradities van Sardinië, al eeuwen lang en de omerta of de voor alle eilandbewoners bindende wet van het stilzwijgen heeft die bloed wraak uiteraard nog in de hand gewerkt. In de film ziet en hoort u het relaas van twee families die tenslotte toch met de traditie heb ben afgerekend. DE DERDE MAN zondag 16 juni te 20u40 Filmliefhebbers hebben met een klassieker als «De derde man» beslist reeds kennis gemaakt. Het is een politiefilm die zich afspeelt ■in het na-oorlogse Wenen dat on der een viervoudige bezetting lang zaam weer op adem komt. Holly Martins, een jonge Amerikaanse schrijver, komt voor zijn vriend Harry Lime, die beweert een vrij- willigershospitaa! te leiden, in de stad propaganda maken. Wanneer hij verneemt dat Lime in een onge val om het leven kwam, vertelt Calloway, hoofd van de Britse Mi litaire Politie, hem ook' nog dat zijn vriend een afperser was. Op zoek naar de ware identiteit van Lime komt Martins in kontakt met de aktrice Anna, ex-geliefde van de dode. Langzaam vindt hij de ontbrekende schakels in het mysterieuze verhaal; van de drie mannen die Lime naar de plaats van 't zogenaamde ongeval brach ten kent hij er nu twee, Kurtz en Popescu. De derde man blijft voor alsnog onbekend. In de bekende scene in de riolen van Wenen daagt hij tenslotte op, achtervolgt door Calloway, Martins en de politie. DE VLUCHTELING maandag 17 juni te 20u30 Richard Kimble staat verstomd over de gelijkenis die Hallie ver< toont met zijn overleden vrouw. Hij toont zich dan ook bijzonder lief tegenover die dame, wat nu niet bepaald in de smaak valt van haar echtgenoot... EGMONT EN HOORN maandag 17 juni te 21u20 400 jaar geleden, op 5 juni 1568 werden op de Grote Markt te Brus sel, de graven Egmont en Hoorn terechtgesteld. Naar aanleiding van deze verjaardag wordt dit pro gramma uitgezonden. Het wordt een historische evokatie, niet in dramatische, maar wel in doku- mentaire vorm, waarbij het accent ligt op de figuur v. Egmont, wiens levensgeschiedenis aan de hand van filmopnamen op enkele histo rische plaatsen wordt geschetst. EEN MOOIE LANGE AVOND dinsdag 18 juni te 20u40 Het stuk van vanavond duurt bijna anderhalf uur en begint bij het ontwaken van een man, een voormalige kunstschilder, die 12 jaar getrouwd is. De vorige avond voor het slapen gaan, heeft zijn vrouw hem duidelijk te verstaan gegeven dat ze genoeg van hem heeft. Het drama van de man is dat hij niets onderneemt en steeds maar verontschuldigingen zoekt om bij zijn vrouw te kunnen blijven. Uit de aangrijpende dialogen blijkt het menselijk onvermogen door te blijven leven met de desillusie die voortkomt uit de sleur en de leu gen van het dagelijkse bestaan. OORLOG AAN DE MISDAAD woensdag 19 juni te 20u50 Deze film >in de retrospektieve reeks gewijd aan Humphrey Bo- gart dateert van 1936. Hij liep in die tijd vrijwel onopgemerkt in onze bioscoopzalen en Bogart ver tolkt er slechts een bijrol in. De film is typisch voor de gangster- story's waarmee de Hollywoodse Warner Brothers van 1936 tot 1941 de markt overspoelden. Het verhaal speelt zich af tijdens de prohibitie in de Verenigde Staten. Hoofdspeler is Edward Robinson, een bekend gezicht in de films met Bogart. Hij is een ex-gangster die politieman is geworden en op nieuw in de onderwereld duikt om daar schoonmaak te houden. LIEFDE ONDER HET DAK donderdag 20 juni te 19u30 Dit keer zit Julie ook weer eens in nesten. Ze zou de familieleden foto's van haar huwelijk moeten schenken. Maar van die echte stij ve huwelijksfoto's hebben ze niet. Stan heeft weer de oplossing ge vonden ze kunnen poseren in bruiloftskledij voor een magazine waar hij momenteel aan meewerkt. Schitterend idee I Maar nu even afwachten wat er uit de bus komt, want de fotograaf oordeelt dat de man die op de foto als gast moet fungeren, een beter figuur slaat als bruidegom en hij bijgevolg de plaats van Dave moet innemen. En hier begint dan de herrie... PEYTON PLACE 4e aflevering De beslissing donderdag 20 juni te 20u25 Betty Anderson neemt na haar bezoek aan Dr. Rossi een beslis sing die in Peyton Place het effekt heeft van een steen in een kikker poel. Constance Mackenzie en Dr. Rossi hebben een gesprek dat een misverstand opheldert. FORTUNAT vrijdag 21 juni te 20u25 «Fortunat» is de komische en dus nogal onwaarschijnlijke ge schiedenis van een arme stroper die door een samenloop van om standigheden zo maar ineens de zoete last van een vrouw en twee kinderen te dragen krijgt. Zijn naam Fortunat. Het gebeuren speelt zich af tijdens de oorlog in Menetou, een klein Frans dorpje, waar een oude onderwijzeres, ge holpen door Fortunat, honderden vluchtelingen die door de Duitsers worden opgejaagd, naar veiliger oorden probeert te loodsen. Wan neer zich onder hen op een dag ook Juliette Valecourt bevindt met haar twee kinderen, blijft er maar één middel over om haar te ver bergen, nl. haar te doen doorgaan voor de vrouw van Fortunat. Tot op het einde van de oorlog lijkt iedereen best tevreden en gelukkig met die dubbelzinnige toestand. Maar Juliette gaat op zoek naar haar echte man en slaagt er ook in hem terug te vinden. De wereld van Fortunat stort in..... Een stel Britse schooljongens zijn de Amerikaanse ruimte-onder zoekers met hun ongelooflijk dure en ingewikkelde apparatuur een flinke stap voor geweest. Zoals men weet cirkelen er zo langzamerhand een heleboel Ame rikaanse en Russische kunstmanen om onze aardbol. Van de meeste kunstmanen weet men wel wat hun opdracht is. De bekende Early Bird bv. zorgt er voor dat wij bepaalde televisiebeelden rechtstreeks van de andere kant van de aarde kun nen ontvangen. Andere satellieten houden het weer op aarde in de gaten en weer andere moeten aller lei inlichtingen verzamelen over de toestand van de dampkring op grote 'hoogte. Maar men vermoedt dat niet alle kunstmanen even vredelievend zijn. En omdat de Russen liefst zo weinig mogelijk over hun ruim- teplannen loslaten, willen de Ame rikanen er liefst zoveel mogelijk van te weten komen. Daarom heb ben ze een peperdure keten van opsporingsstations gebouwd, om iedere kunstmaan die door de Sov jets wordt gelanceerd, in zijn baan te volgen. Toch werd de Kosmos 212, die voor kort werd gelanceerd, niet het eerst ontdekt door de Amerikaanse opsporingsstations, maar... door leerlingen van een gymnasium in Groot Brittannie. Met de hulp van hun natuur- kundeleraar hadden de leerlingen van de hoogste klas gymnasium in Ketterning al een paar jaar geleden een volgstation gebouwd. Uiter aard heel primitief, want alle appa raten die ze nodig hadden, moes ten ze van hun eigen zakgeld ko pen. In 1966 boekten zij hun eerste sukses. Toen waren zij de eerste die de lancering van een geheim Russisch ruimtetuig konden volgen. Een dagblad schonk hun toen geld voor een wat minder primitieve uit rusting en nu hebben ze voor de tweede maal «beet» gehad. Jammer voor de Amerikanen met hun peperdure uitrusting. Waarschijnlijk heeft er iemand zit ten slapen en de signalen uit de ruimte niet gehoord die de school kinderen wel hoorden I In het huidige Amerika blijkt het nog steeds mogelijk in een be trekkelijk klein aantal jaren een groot fortuin op te bouwen, of een door erfenis verworven vermogen aanzienlijk te vergroten. Statistieken bewijzen immers dat op dit ogenblik 153 Amerika nen een vermogen van meer dan 100 miljoen dollar hebben. Een enquete van het Amerikaanse blad «Fortune» heeft zulks aan het licht gebracht. In 1957, toen «For tune» voor het eerst een dergelijke studie verrichtte, bleken er nog maar 45 Amerikanen over meer dan 100 miljoen dollar te kunnen beschikken. Amerika's rijkste mannen zijn thans de oliemagnaat J. Paul Getty en de industrieel Howard Hughes, die beiden goed zouden zijn voor meer dan een miljard dollar. Op de lijst van de rijkste bur gers van de Verenigde Staten komt nu een aantal nieuwe namen voor. De meest in het oog springende is die van Dr. Edwin H. Land, de uitvinder van de Polaroid-kamera, met een geschat vermogen van tussen de 500 miljoen en een mil jard dollar. De 16-jarige Walker P. Inman jr is waarschijnlijk wel Amerika's jongste multi-miljonair. Zijn huidig vermogen zou tegen de tijd dat hij zestig jaar is op basis van 6,5 procent samengestelde interest, kunnen aangroeien tot twee mil jard dollar. Behalve Dr. Edwin Land zijn ingedeeld in de groep rijkaards met bezittingen ter waarde van 500 miljoen tot een miljard dollar de oliekoning uit Texas H.L. Hunt, de reder Daniel Ludwig en drie leden van de bankiersfamilie Mel lon. Tot de Amerikanen met een ver mogen in de orde van grootte van 200 tot 300 miljoen dollar worden o.m. gerekend Joseph P. Kennedy vader van wijlen John en Robert Kennedy, evenals vijf leden van de familie Rockefeller, onder wie de gouverneurs Nelson en Winthrop. Tot degenen wier vermogen ge raamd wordt op 150 tot 200 mil joen dollar behoren o.a. de akteur Bob Hope, twee leden van de fa milie Du Pont, drie van de familie Ford en de erfgename van Wool- worth, Doris Duke.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 9