Volksvertegenwoordiger Van Hoorick weigerde ministerportefeuille I waarom P kloof dempen BLITZ-GESPREK Groot tekort aan werkgelegenheid in de streek De Gazet van Aalst 6 Fr. het nummer 24ste jaargang Nr. 25 Zaterdag 22 juni 1968 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 Het aantal oud-ministers, ministers van state en medegerekend de 29 in funktie, in de huidige splinternieuwe C.V.P. - B.S.P. - koalitie, is zo niet onmiddellijk te tellen. In ieder geval is het een respektabel aantal. Maar het is nog altijd een zeldzaamheid dat een politicus een aangeboden ministerporte feuille weigert, vooral dan wanneer dit aanbod naar een traditie wil, de «bekroning» heet te zijn van een politieke carrière. In dit licht is de beleefde, maar kategorieke wei gering van volksvertegenwoordiger en Aalsterse schepen Van Hoorick een niet alledaags politiek feit, niet het minst vanuit een regionale optiek. De gegevens Van Hoorick werd de portefeuille van Arbeid en Gezin of van Buitenlandse Handel aange boden. Hij kreeg daartoe bedenk tijd tot zondagnamiddag. Nu was het voor insiders geen verrassing dat de Aalsterse poli tieke voorman eerder weigerachtig stond, maar de partijpolitieke we gen Zijn soms ondoorgrondelijk. ■Daarbij dient men in de gegeven omstandigheden rekening te hou den met het feit dat de B.S.P. vooralsnog niet beschikt over een ruime reserve aan nieuwe en mar kante ministerabele figuren, wat overigens bevestigd wordt door de samenstelling van de huidige ploeg. In de Vlaamse B.S.P. wordt de betekenis van Van Hoorick momen teel vrij hoog getaxeerd en daarbij geniet hij vooral bij de jongeren in de partij een ruim politiek kre diet. Diverse van zijn tussenkom sten op partijbijeenkomsten, zijn politieke visie en het Manifest van de B.S.P. federatie Aalst zijn niet onopgemerkt voorbijgegaan. Het al dan niet aanvaarden van een ministerportefeuille door Van Hoorick bleef in elk geval tijdens het voorbije weekeinde niet het minst de regionale politieke middens intrigeren, des temeer omdat het agentschap Belga, weze het onder voorbehoud, onder de nieuwe ministers de Aal sterse volksvertegenwoordiger vernoemde. In een kort vraaggesprek ver klaarde de B.S.P.-voorman ons daaromtrent het volgende Waarom de weigering Wel, ik heb me laten leiden door de algemene overweging dat men eigenlijk in een ministerportefeuille toch iets moet zien. Duidelijker, wat men er eigenlijk kan van te recht brengen. Het ligt me niet om op een lichtzinnige wijze zo maar om het even welk departement te aanvaarden. Met deze die me wer den voorgesteld heb ik me nooit ■in 't bijzonder bezig gehouden. Anderzijds heb ik toch nog andere beweegredenen. De B.S.P. federatie Aalst heeft tijdens de voorbije maanden een belangrijke rol gespeeld. Er is momenteel een stroom van gedachten, een felle ideo logische gisting. Het is mijn overtuiging dat ik in de partij heel wat kan doen. Een ministerportefeuille is na tuurlijk verleidelijk en het hui dig regeringsakkoord bevat een reeks belangrijke posi tieve elementen in verband met de kommunautaire proble men, de kulturele autonomie. Want in feite is het toch zo dat men als het ware van start gaat met een vorm van kultureel federalisme. Er is de administratieve hervorming, de ekonomische hervorming. Veel hangt natuurlijk ook af of men er zal in slagen tot een grondwetsherziening te komen. Mijn houding werd dus niet bepaald door het regerings programma, dat een grote stap kan betekenen voor de politieke toekomst van het land. U zegt dat er in de partij, in de B.S.P., heel wat te doen is. Bekend is uw uitspraak dat U heel "/at zou geven om in de B.S.P.-rangen een militerend katoliek priester te krij gen Van Hoorick (glimlachend) Ik meen dat oprecht. Kijk eens, in het programma van Quaregnon stond reeds dat de socialistische arbei dersbeweging open staat voor elk een, ongeacht geloof, ras of ge slacht. Niettemin is in Belgie, en dat in tegenstelling met Nederland, en zeker met Engeland, de C.V.P. nog altijd het verzamelcentrum van gelovigen. Er is in de geesten in dit land in dat opzicht een felle kloof ge groeid die thans geleidelijk wordt gedempt, met het doorbreken van de verzuiling, het groeiende enga gement voor de travaillistische idee en op een konkreter vlak het gemeenschappelijk front v. A.C.V. en A.B.V.V. ■In het licht van deze evolutie, die ik zou willen versnellen, wens ik inderdaad dat steeds meer ge lovigen zich ook thuis gaan voelen in de B.S.P. Het komt er alleen op aan de image van mijn partij precies voor te stellen. En daar voor wil ik me verder inzetten. Het gesprek, 'n blitz-gesprek, heeft precies 40 minuten ge duurd. Aalst, dat naar een persuit knipsel uit de jaren '35-'36 gebukt ging onder de «dik- tatuur» van de jonge Van Hoorick het was de sta- kingsstrijd om het jaarlijks verlof en het minimumloon van... 5 fr. blijft zijn sche pen van Onderwijs en Kui tuur behouden. De B.S.P. fe deratie Aalst haar eerste volksvertegenwoordiger. Het doorbreken van de verzuiling kan verder gaan. Clk. Neen, dit is geen doodgewoon keffertje van een of ander langs Brusselse lanen flanerende dame. maar een in plastiek bedekte leeuw voor de Brusselse Kongreskclom, omwille van de aldaar uitgevoerde werken. Lezers met verbeelding mogen eventueel wel andere onderschriften bedenken voor dit fragment van een nationaal symbool. Verontrustende perspektieven voor jonge afgestudeerden. Het Dagelijks Bestuur van het Aktiekomitee voor Ekono mische Expansie, onder voorzitterschap van de h. L. Moyer- soen, heeft zich tijdens zijn laatste vergadering inzonderheid bezig gehouden met de huidige toestand in het arrondisse ment inzake tewerkstelling en openbare werken. Inzake tewerkstelling is het D.B. tot de volgende vaststellingen geko men De statistiek nopens de tewerkstelling in ons arrondissement op datum van 30 juni 1967, die zopas 'is verschenen, blijkt dat het aantal tewerk- gestelden 38.862 bedroeg, hetzij precies 59 minder dan in 1966 op dezelfde datum. Die vermindering is een algemeen verschijnsel. In het Rijk is het aantal lager dan in 1965; in ons arrondissement is het echter 884 eenheden hoger. Vergeleken met de toestand in het jaar 1960 is het aantal te- werkgestelden gestegen met 4.412 eenheden. Aktiekomitee Huidige toestand onbevredigend. Deze resultaten en de huidige toestand kunnen ons niet bevredigen, aldus het D.B. van het Aktiekomitee in een persbericht. De huidige werkloosheid en de blijvende pendel bewijzen dat er nog een groot tekort is aan werkgelegenheid ter plaatse. Verontrustend 'is wel dat vele jongeren en ook afgestudeerden van onze technische scholen werkloos zijn. Daarom moet een grote inspanning gedaan worden om de bestaande dynamische -industrieën in hun uitbreiding te helpen en om nieuwe industrievestigingen in de hand te werken. In dit verband maakte de h. L. Moyersoen nog bekend dat het derde industriepark te Erembodegem hopelijk in september zal beschikbaar zijn. Voor het industriepark te Erpe-Mere is de instemming bekomen van de 3 betrokken gemeenten.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1