Klein Logboek ETRIMO Dienstregeling der stadsdiensten voor Kermisverlof en 22 Juli Gevaarlijk werk in Belgie Stedelijke Bibliotheek De werkloosheid C.V.P. PUBLIC-RELATIONS... Het beeld dat de Christelijke Volkspartij in het Aalsterse biedt heeft veel weg van dat van een grote familie die verdeeld is in talrijke groepjes die elk hun eigen weg gaan. Sedert de laatste verkiezingen is die situatie er ontegensprekelijk niet op verbeterd. Daarbij komt dat de C.V.P. alhier als partij blijkbaar het daglicht schuwt. Het verstrekken van informaties vanwege deze partij, die dan toch een belangrijke fraktie van de bevolking vertegenwoordigt en in tal van gemeenten en organismen een bestuursverantwoordelijkheid draagt, is een aangelegenheid die niet tot de bekommernissen behoort van de C.V.P.-leiding en dat in een tijd dat elk belangrijk bedrijf steeds meer belang gaat hechten aan public-relations, publiciteit, enz. Om onnaspeurbare redenen mag vrijwel geen enkele C.V.P.-be- stuursvergadering het daglicht kennen. Tenzij men van oordeel is dat deze bijeenkomsten en beslissingen zo onbelangrijk zijn dat zij het publiek niet eens zullen interesseren. De C.V.P. verkommert verder in een malaise die men overigens aoed aanvoelt in gesprekken met mandatarissen in en buiten de stad. Tn tegenstelling met andere partijen is de werfkracht en dat is wat anders dan stemmen ronselen tijdens verkiezingsperiodes tot een minimum herleid. De oorzaken van de innerlijke afbraak van de C.V.P. alhier vindt men wellicht in het antwoord op de vraag waarom een groot aantal mensen die zich met de basisprincipes van de Vlaamse C.V.P. nochtans kunnen verenigen ,zich liefst niet wensen in te laten met het aktieve partijleven en waarom anderen na jaren ..dienstbaarheid» ontgoocheld zich afwenden. de persvrijheid Na de oprichting van Groep Een (De Standaardgroep, De Gazet van Antwerpen en Het Belang van Limburg) is thans een Belgische Dagbladunie tot stand gekomen, die eveneens een centraal verkoop bureau voor advertentie heeft ge sticht ten behoeve van de 19 aan gesloten kranten, met name «Het Volk», «Het Laatste Nieuws», «La Meuse», «La Nouvelle Gazette», «Le Soir» en «Vers L'Averiir» als mede de geassocieerde bladen van voornoemden «De Nieuwe Gids», «De Nieuwe Gazet» en «De Ant werpse Gids», «La Lanterne», «Le Progrès» en «La Province», «Le Courrier», «L'Avenir du Luxem bourg» en «Le Courrier de L Es- caut» en tenslotte «La Cité», «La Flandre Liberale», Le Jour», «Le Matin» en «La Metropole». Evenals dit het geval is voor Groep Een zullen de geassocieerde bladen van deze Belgische Dag bladunie hun redaktionele en finan ciële onafhankelijkheid behouden. Inmiddels zijn in Vlaamse mid dens nieuwe onderhandelingen aan de gang voor de oprichting van een onafhankelijk Vlaams nationaal Dagblad. Het daartoe beschikbare kapitaal wordt op 500 miljoen Fr. geraamd. GRONDBELEID WEEKBLADPER9 Het C.V.P. weekblad «De Week- spiegel» van Sint Niklaas, dat vo rig jaar werd opgericht, heeft se dert enkele weken geleden opge houden te verschijnen. Een kon- flikt was ontstaan n.a.v. de koop- tatie op de C.V.P. - senaatslijst van de h. F. De Bondt, vast me dewerker aan het onafhankelijk «'t Vrije Waasland». De oorzaak van het stopzetten van dit regio naal C.V.P.-orgaan zou naar ver luidt vooral te zoeken zijn in het gebrek aan belangstelling in de streek waar «'t Vrije Waasland» het toonaangevende informatieblad is. Een leraar-lezer signaleert ons volgend relaas «in de loop van 1967 informeerde ik naar de prijs van een bouwterrein in een buiten gemeente 'in het Aalsterse. De eigenaar was wel zinnens het ter rein, enkele aren, van de hand te doen en gaf me te verstaan dat hij wel bereid was tot een akkoord te komen a rata van ca. 40.000 fr. per are. Ingevolge onverwachte omstandigheden bleven de onder handelingen wat aanslepen, maar de eigenaar had geen bezwaar dat de definitieve verkoop enkele we ken later zou doorgaan. Inmiddels was het begin 1968 geworden. Wie schetst mijn verbazing wan neer ik op het ogenblik dat ik terug de eigenaar kontakteerde moest vernemen dat hij de vooropgestel de prijs verhoogd had tot... 80.000 fr. per are, zijnde het dub bele in enkele maanden tijds. Nu informeerde ik omtrent mogelijke motieven die deze plotse prijs verhoging konden 'wettigen Maar waar ik ook mijn licht opstak, bij gemeentelijke diensten, enz., er was geen enkele voorwaarde voor handen die objektiviteitshalve de eigenaar tot een dergelijke stijging had kunnen aanzetten. De eige naar argumenteerde alleen met de verwijzing dat hij 'uit goede bron had vernomen' dat de gronden in de streek tijdens de eerstvolgende maanden nog feller zouden stijgen ingevolge de planning (via Gewest plan) van landbouwzones, enz.» vatting stelt dat het systematisch beroep op onteigeningen vaak op bezwaren van ideologische aard en van geldgebrek bij de gemeen ten stuit. De gemeenten verlaten zich veel al op partikulier initiatief dat de helft van de noodzakelijke terrei nen tegen de prijs aankoopt en nadien een verkoop doet dat om onteigening ten algemene nutte van de oppervlakte nodig voor de aanvulling van de kave- lingsgrondslag. om uitvoering van de aanleg en van de stedelijke ruilverkavelings- werken. Deze procedure die haar oor sprong vindt in de toepassing van artikel 52 van de wet van 29 maart 1962, verleent een spekulatief ka rakter aan de verkaveling en kan de onpartijdige toekenning van ka velingsvergunningen belemmeren. En steller vraagt zich af «Ligt er dan tussen het openbaar grond beleid en de hierboven geschetste regeling op het zg. privé-grondbe- leid geen 'gulden middenweg Een oplossing die zou voldoening schenken, zowel aan degenen die tegen de algemene onteigening ge kant zijn of aarzelen ze toe te passen als aan degenen die menen dat het voordeel van de meerwaar den aan de grondbezitters moet worden gelaten.» UW APPARTEMENT IN HET TERLINDENPARK RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL. 053-299.37 OPENBAAR OF PARTIKULIER Ongetwijfeld werkt de ontsten tenis van een werkelijke grond- regie in de streek en overigens in ons land, een dergelijke situatie ■in de hand. In dit verband kan even de aan dacht gevestigd worden op een bijdrage verschenen in het drie maandelijks tijdschrift «Gemeente krediet van Belgie», waarin de h. G. 'Messin, ere hoofdingenieur di- rekteur van de grondregie van de gemeente Anderlecht, als zijn op- De h. Messin stelt dan de op richting van «een pool van eige naars» voor, m.a.w. een in ge meenschap brenging van bebouw de gronden en onroerende goede ren met het oog op een urbanisa tie verrichting in het voordeel en op het risico van de deelnemers, derwijze dat de verrichting vol doet aan twee normen een geldig stedebouwplan dat wordt uitge voerd onder toezicht van de be trokken overheid. Natuurlijk moeten de eigenaars akkoord gaan, afgezien van het feit dat de betrokken gemeente besturen steeds hun onteigenings- recht kunnen laten gelden. In elk geval moet deze pool gebaseerd zijn op twee principes 1. Vanuit het gemeenschappelijk belang toepassing van normen die de kwaliteit van de aanleg boven de financiële rendabili teit stellen. 2. Vanuit partikulier belang een verdelende rechtvaardigheid die een gelijke behandeling van de betrokken eigenaars impliceert. Hoe men tegenover een derge lijk plan ook moge staan, zeker is dat een ernstig grondbeleid, niet het minst in de streek, en meer bepaald in de Aalsterse ag glomeratie, behoort tot een der dringendste taken van de over heidsinstanties. Het is mogelijk dat sommige maatregelen, bv. onteigeningen, zelden «populair» zijn. Maar er zijn ogenblikken dat een overheid, en dat zijn in dit geval de gemeen tebesturen, een moed moet weten op te brengen die uitsluitend ge voed wordt door de bekommernis om het algemeen welzijn. En over dat «algemeen welzijn» kan toch geen misverstand meer bestaan. Er wordt ter kennis gebracht van de bevolking dat de stedelijke diensten zullen gesloten zijn van 8 juli tot en met 13 juli (kermis verlof) en tevens op 22 juli 1968. Volgende dienstregeling werd getroffen Stadhuis - Burgerlijke Stand open op 8, 10, 12, 13 en 22 juli telkens van 8.30 tot 11 u., maar uitsluitend voor de aangifte van geboorten en overlijdens. Stadhuis - Bevolking open op 8, 10, 12, 13 en 22 juli telkens van 8.30 tot 11 u. De aandacht van de personen die een internationale reispas wen sen aan te vragen, wordt er op gevestigd dat het bureel van de bevolking slechts open is vol gens bovenstaande dienstrege ling en dit enkel voor dringende gevallen. Er worden geen inter nationale reispassen afgeleverd. Reinigingsdienst het huisvuil zal niet afgehaald worden tijdens de week van 8 tot en met 13 juli en op 22 juli. Werklozendienst Er is vrijstelling van stempel- kontrole van 8 tot en met 20 juli. Gedurende deze periode is het bureel gesloten voor het publiek. Slachthuis gesloten van 22 tot en met 27 juli. Enkel open voor noodslach- tingen. Gewone dienstregeling tijdens de week van 8 tot 13 juli. Zwembad gesloten van 7 tot en met 14 juli. Vismijn gesloten van 8 tot en met 13 juli. Stedelijke Bibliotheken Centrale Bibliotheek en Disco theek Kattestr., Centrale Jeugd bibliotheek Kattestr. Bibliotheek Sint Jobstr., Bibliotheek Binnen- str., Bibliotheek Oude Gentbaan allen gesloten van 8 tot en met 13 juli en op 22 juli. Stedelijk Bedrijf voor Waterbedeling gans de week van 8 tot en met 13 juli gesloten. Wachtdienst verzekerd voor dringende geval len (Tel. 241.18). Dagelijks verliezen drie personen in Belgie het leven bij bedrijfs- ongelukken. Elk uur loopt tenminste een slachtoffer ernstige ver wondingen met blijvende gevolgen op en elke minuut wordt ergens het werk wegens een bedrijfsongeval onderbroken. Per jaar neemt het aantal geheel of gedeeltelijk invaliden toe met 10.000 personen. Thans zijn er reeds 200.000 invaliden geregis treerd. Deze onthutsende cijfers zijn bekendgemaakt te Luik op een inter nationale ontmoeting van artsen en ingenieurs gewijd aan de be- drijfshygiene. De bedrijfscijfers van de stede lijke bibliotheek voor de maand mei waren als volgt Centrale bibliotheek 8.261 (vorig jaar 9.828); Jeugdbibliotheek 3.252; Filiaal l 1.496 (1.188 in 1967) Filiaal II 2.870 (2.025 in 1967) Filiaal Hl 1.900 (1.427 in '67) Rustoord St. Job 40 (18 in '67); Totaal 17.819 (14.486 in '67); 'Discotheek 2.175 (1.338 in 67) Totale boekenuitleen voor de pe riode van januari tot en met mei 92.574 (83.945 'in '67). Platenuitleen 12.398 (8.631). Algemeen totaal 104.962. Tijdens de week van 2 tot 8 juni werden er per dag gemiddeld 66.510 volledig en 23.995 gedeel telijk werklozen gekontroleerd, hetzij een totaal van 90.505. Vergeleken met de vorige week werd een vermindering met 2.684 volledig en met 10.032 gedeelte lijk werklozen genoteerd. De vermindering van de volle dige werkloosheid komt vooral tot uiting in de sektoren bouw, land bouw, textiel, voeding en hotels- spijshuizen. De daling van de gedeeltelijke werkloosheid is in hoofdzaak te danken aan de bijna volledige werkhervatting van de in Frank rijk werkende Belgische grensar beiders. Tevens werden minder werkonderbrekingen opgetekend in de sektoren textiel, kleding schoe nen en onder de havenarbeiders.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2