PIETER DIENS HERDACHT Archief 3£ulturele eclxo'ó Sn september e.k. een nieuwe vervolmakingscyclus voor lagere kaders te Aalst «Het levenswerk van de Daensen heeft deze stad geadeld» Uw ogen worden bedreigd kies uw zonnebril met verstand Het staat geschreven in een Aalsterse kroniek: Eedje Anseele belast met een opdracht voor de voedselvoorziening van de burgerbevolking, reisde vergezeld van een Duits militair van Gent naar Aalst. Ergens ter hoogte van Erpe doet Anseele de koetsier halt houden Langsheen de baan stapt moe en afgetobd Pieter Daens. Anseele nodigt Daens uit in de koets plaats te nemen. Het ontgaat hem niet hoe fel de kristen demokratische voorman verouderd is. Pieter Daens vertelt Eedje Anseele over zijn zoon Frans, die aan het IJzerfront is en van wie hij sedert maanden zonder enig nieuws is. Anseele luistert ontroerd... Pieter Daens zou de oorlog niet overleven en zijn zoon, die sneuvelde, niet meer terugzien. Hij stierf op 28 maart 1918, vijftig jaar geleden. Zondag II. werd het overlijden van Pieter Daens herdacht, op ini tiatief van het Daenskomitee. Een H. Mis in de Sint Martinus- kerk, gevolgd door een bloemen hulde voor het monument van Priester Daens. Willy De Turck, die in vervan ging van de h. Frans De Neve, door ziekte weerhouden, deze herden kingsplechtigheid in de stadhuis feestzaal voorzat, herinnerde aan de nobele figuur van Pieter Daens die evenals zijn broer zich onvoor waardelijk heeft ngezet, onvoor waardelijk, want inderdaad ten koste van onmenselijke offers voor de ontvoogding van de kleine man in het toenmalige Arm Vlaanderen. De tegenwoordige behandeling van zonneglazen, die eveneens op de correctieglazen wordt toege past, zorgt ervoor dat zij in geen geval de beelden vervormen. Deze glazen, die uitsluitend verkocht worden bij specialisten opticiens, zijn het resultaat van lange en nauwkeurige wetenschappelijke op zoekingen. Absorbeervermogen, kleur, vorm en krommingsgraad zijn de elementen die deze kwali teitsglazen kenmerken. Alleen een opticien kan oordeelkundig het meest passende glas kiezen in ieder geval in het bijzonder en hij kan een verzorgde pasvorm waar borgen. Weg met de brillen die voortdurend verglijden, die pijn doen aan de neus of achter de oren een precies aangepast mon tuur schenkt bewegingsvrijheid en maakt het mogelijk de meest om- stuimige sport te beoefenen, net alsof men geen bril droeg. Koop uw zonnebril niet om het even waar. Als het er om de be scherming van uw ogen gaat, -is het soms verstandig een klein offer te brengen. En... een bril van voortreffelijke kwaliteit behoeft niet noodzakelijk een dure bril te zijn I Vraag ons om raad, U zult er alle voordeel bij hebben OPTIEK PRAEY Paul Van Geyseghem gediplomeerd meester - opticien kontaktlenzenspecialist Lange Zoutstraat 8 - Aalst Tel. (053) 283.04 In vervanging van Pater Van Isacker, onverwachts weerhouden, hield Luc Delafortrie, kleinzoon van Pieter Daens, de herdenkingstoe spraak. Met enkele flitsen uit het bewo gen offervaardige leven van Pieter Daens evokeerde L.D, de oprecht heid, de levenseenvoud, de volks verbondenheid van deze man, die metterdaad de verzuiling doorbrak lang voordat het tot de politieke woordenschat behoorde. «Koppig zijn tegenover het on recht :is een goddelijke deugd» was een der spreuken van Pieter Daens, zei spreker. Zijn grootste betrachting was een goed volks vertegenwoordiger te zijn; de syn- Elke onderneming krijgt op een gegeven ogenblik af te rekenen met de opvolging in het bedrijf. Het eeuwige probleem van de ene mens die de andere mens moet leiden komt dan weer ter sprake. Het komt er dan vooral op aan, de geschikte mensen klaar te hebben, want tenslotte is niet iedereen een «geboren» chef. Al kunnen velen, mits een degelijke vervolma king, zich de bekwaamheid om mensen te leiden, eigen maken. De laatste jaren heeft de weten schap zich intens beziggehouden met het reële en dringende pro bleem van het invoeren van be drijfsopleidingen in gevestigde on dernemingen. De kloof die er be staat tussen de theoretische en de praktische bedrijfsvoering moet echter nog overbrugd worden. Vervolmakingsproblemen en programma's voorzien analyseren en oplossen, is de taak die PBNA Raadgevers in Voortgezette Vor ming, zich heeft gesteld. Het is een feit, dat de -lagere kaders met veel menselijke pro blemen af te rekenen hebben. Het is dan ook een vereiste dat ge degen GESPREKSLEIDERS de deelnemers stimuleren en «coa chen». Het moeten mensen zijn, die door eigen ervaring en metho diek in staat zijn, hen tot scherper inzicht te brengen, tot een syste matische verbetering van hun or ganisatie, tot een grotere werk- vereenvoudiging, tot een konstruk- tieve houding t.o.v. hun chefs, kol- tese aan te wijzen tussen de krïs- teiijke en sociale opvattingen. Inmiddels, meer dan een halve eeuw later, wacht zijn broer, wijlen Priester Daens, nog altijd vanwege de kerk op erkenning. Velen zou den gaan twijfelen of sommige ver nieuwingen wel echt gemeend zijn, aldus Luc Delafortrie. Maar het staat vast door het levenswerk van de gebroeders Daens is deze stad geadeld. Schepen Van Hoorick sprak na mens het stadsbestuur. De Daen sen legden net als Anseele de ba sis voor een betere sociale toe komst waaraan thans in een geest van travaillisme kan voort worden gewerkt. Iemand als Pieter Daens, aldus Van Hoorick, kan men niet alleen officieel huldigenl Ik doe het dan ook in mijn persdonlijke naam en van ganser harte. Tijdens deze herdenkingsplech tigheid presenteerde de h. Willy De Turck namens het Aalsterse Daenskomitee een nieuwe editie van het werkje over Pieter Daens, destijds geschreven door de toen malige volksvertegenwoordiger Van Opdenbosch, onder pseudoniem Stijn Storms. Deze herdenking werd muzikaal opgeluisterd door Godelieve De Geyseleer en de h. Kieckens. lega's en ondergeschikten. Mensen die dezelfde problemen hebben gekend en bovendien een zware training hebben gevolgd, om de problemen van anderen te leren oplossen. Zo'n man staat voor u klaar. Onder zijn -leiding en aan de hand van een uitgebreide reeks «case histories» en een ongeëve naarde rijkdom van ervaringsuit- w-isseling, wordt uw meestergast een MEESTERGAST. De kracht van een dergelijke vervolmaking zit echter hoofdzake lijk -in de formule waarbij de deel nemer niet anders dan aktief aan de diskussies kan deelnemen. -De referentielijst van PBNA telt tientallen namen van bedrijven, die tot op heden op één of meer dere van zijn afdelingen beroep deden. Een groot aantal van die firma's vertrouwden aan PBNA de vervolmaking toe van hun -lagere kaders. Vormingscentra In september organiseert PBNA in Aalst een vormingscyclus voor lagere kaders inter-onderneming. Dit -is zeker een unieke kans voor ondernemingen met één, twee of meer meestergasten, brigadiers atelierchefs en ook voor patroons van -kleine ondernemingen die geen kaderpersoneel hebben. Verdere informatie wordt u gaarna verstrekt door PBNA Plasky Square 92/94 - Brussel 4. ONDER SUPERVISIE VAN J. TRAPPENIERS Op de dagorde van da Bestuurszittlng van de «Vlaamsche Tael- gilde» dd. zondag 2 oktober 1892 om 10.30 uur 's morgens, staat een vraag van erelid Pieter Daens. De vergadering onder voorzitterschap van Dr. Isidoor Bauwens wordt nog bijgewoond door ere-voorzitter Baron Leo de Bethune, Jan van Langenhove, ondervoorzitter, Leo Geeroms, schrijver, Emiel van Renterghem, hulpschrijver, Gustaaf Van Damme en Pieter Van Schuylenbergh, leden. Onmiddellijk wordt het woord verleend aan Pieter Daens. Het verslag van deze tussenkomst luidt als volgt «De heer Pieter Daens zegt dat de werking van het Vlaamsch Taelgilde zou moeten versterkt worden, daar de huidige wijze van handelen weinig of geen hoop geeft voor de toekomst. Men zou moeten eene Vlaamsche volkswerking daar te stellen. Dit is, voor het Gilde, een punt van eerste noodzakelijkheid, want zonder dat zal hetzelf evenals vroeger andere Vlaamsche Maatschappijen te niet gaan. Om tot het beoogde doel te geraken, stelt spreker als eerste mid del voor, nu en dan openbare vergaderingen te houden in het lokaal, waartoe dat den leden zou gegund wezen vrienden en ken nissen uit te nodigen. Men zou die openbare vergaderingen ook buiten het lokaal kunnen houden. Aldus zou men het volk opwekken en belang inboezemen aan gaande de Vlaamsche taalstrijd. Als eerste proef zou men kunnen beginnen met hier ter stede, gedurende dezen winter twee of drie openbare vergaderingen te houden. Daarna zou men die werking ook tot andere steden en de buitengemeenten van de kiesomschrij ving Aalst uitbreiden en weldra tot het stichten van eenen Vlaam- schen Bond kunnen overgaan. Men zou de geldelijke bijdrage der leden zoo laag mogelijk moeten stellen, teneinde aan iedereen toe te laten er deel van uit te maken. Dergelijke instelling zou voorzeker ene aanzienlijke macht daarstellen en den Vlaamschen strijd in het arrondissement met grote schreden doen vooruitgaan. De heer Jan van Langenhove is van gevoelen, dat men bij het volk en bijzonderlijk bij de inwoners der buitengemeenten alleen bijval zal kunnen hebben wanneer men den Vlaamschen strijd zou ontwikkelen onder opzicht der sociale kwestie. Men zal den werk man slechts zien bijtreden als hij overtuigd zal wezen dat de Vlaamsche taal een middel is van verbroedering, van toenadering der maatschappelijke klassen. De heer Dr. Isidoor Bauwens doet aanmerken dat men goed moet oppassen niet te treden op het gebied van den Werkmanskring. Pieter Daens komt nog aan het woord en klaagt de taaltoestanden aan in sommige Aalsterse katholieke onderwijsinstellingen. Indien een persoonlijke tusschenkomst geen verandering in den toestand teweegbrengt, vindt de heer Daens dat men zich rechtstreeks tot Zijne Hoogweerdigheid den Bisschop moet wenden. Zijne Hoog- weerdigheid zal voorzeker de afgevaardigden van het Vlaamsche Taelgilde in verhoor ontvangen om hunne billijke klachten te aanhoren.» OUD-HOSPITAAL: In de eerste helft van september wordt in het Oud-Hospitaal een tentoonstelling gehouden van Oostvlaamse musea. De Qostvlaamse Toeristische Dienst verleent hieraan zijn mede werking. KUNSTSCHILDERS: In oktober a.s. wordt te Aalst een tentoonstelling gehouden van kunstschilder Van Saene. Onder de auspiciën van het stadsbestuur is een retrospek- tieve Felix de Boeck gepland in het Oud-Hospitaal. Tot einde juni exposeert in de Vlaamse Akademische Club te Leuven kunstschilder Etienne Le Compte. TONEELOPVOERING: In het kader van het Provinciaal Toneelkongres te Aalst wordt heden zaterdag te 19 u. een toneelopvoering verzorgd door A.T.V. Speelgroep Aalst, met een fragment uit Hendrik IV (L. Pirandello) in regie van Tuur van den Brulle. PROCLAMATIE: Op zondag 23 juni te 10 uur zal in de zaai Feestpaleis, Vlaanderenstraat, de plechtige proclamatie plaats hebben voor de leerlingen van de Akadem-ie voor Muziek, Ballet en Toneel.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3