wat eten we deze week voor de lekkerbekken nuttige wenk WATER en ZON TIMOTHY keuken geheimen iilËS Ldbïfè&'VhX V-Ai* 7 vrouwen kroniek ZONDAG: Gevulde Tomaten Waterkersroomsoep Var kensgebraad Snijboontjes Gekookte Aardappelen Aard beienvla MAANDAG: Koud Varkensgebraad Zomersla Gebakken Aardappelen Vanillepudding DINSDAG: -- Gekookte Rog Bruine Boter Gekookte Aard appelen Kersenpannekoekjes WOENSDAG: Biefstuk Erwtjes en Worteltjes Gekookte Aardappelen Fru.t DONDERDAG: Gehakt Andijvie met Kaassaus Gekookte Aardappelen Griesmeelvla VRIJDAG: Gebakken Tong Frites Citroenrijst ZATERDAG: Koude Slaschotel met Ham en Eieren Aardap pelsla Chocoiadepudding. WATERROOMSOEP BENODIGD: 300 gr waterkers, 2 grote aardappelen, 40 gr boter 6 dl bouillon of groentenat, 1,5 dl melk, 2dl verse room, 2 eierdooi ers, wat kervel, peper en zout. BEREIDING: Verwijder de harde steeltjes van de waterkers. Was de overgebleven blaadjes zorgvuldig en droog ze in een doek Neem er een eetlepel af en houd deze apart. Stoof de andere blaad jes in de inmiddels gesmolten boter zachtjes gaar tg ongeveer 10 minuten, Schenk er de bouillon of het groentenat bij, voeg de aan dobbelsteenjes gesneden aardappelen toe, benevens zout en peper naar smaak. Sluit de pan met een deksel af en laat de soep 20 a 25 minuten zacht doorkoken. Wrijf ze onder toevoeging van de melk door een zeef. Breng opnieuw aan de kook, voeg de apart gehouden blaad jes waterkers toe en laat alles nog 5 minuten doorkoken. Roer van tijd tot tijd met een houten lepel. Klop de eierdooiers en de verse room schuimig in de soepterrien en schenk er onder voortdurend kloppen met de eierklopper de hete scep bij. Versier de soep met wat hete kervel blaadjes en dien ze terstond op. NOTA: Deze met eieren en room gebonden soep kan men niet opwarmen omdat ze dan zou schiften. AARDBEIEN VLA BENODIGD: 500 gr aardbeien, 3 dl water, 70 gr suiker, citroen sap, 3 blaadjes gelatine en 1/8 liter slagroom. BEREIDING: Week de gelatine in ruim koud water. Breng 3 dl water met de suiker aan de kook en los er van het vuur de uitgeknepen gelatine in op. De aardbeien wassen, van de kroontjes ontdoen en door een zeef wrijven. Enkele aardbeien achterhouden voor garnering. Het water met de opgeloste suiker en de gelatine met citroensap op smaak brengen en door de aardbeienpuree roeren. Het mengsel onder af en toe omroeren laten afkoelen tot ze geleiachtig begint te worden. Dan in glazen of compoteschaaltjes overbrengen, volledig koud laten worden en garneren met slagroom en een hele aardbei. ZOMERSLA BENODIGD 1 krop sla, 1 bloemkooltje, 2 paprika's, 0,5 kg tomaten, een halve komkommer. Voor het sausje 4 eetlepels olie, 2 eetlepels azijn, wat mosterd, zout, tomatenketchup, wat paprika- poeder. BEREIDING De bloemkool in roosjes snijden, in 5 minuten halt gaar koken, afgieten en koud laten worden. De paprika s opensnijden, het steeltje en kroontje verwijderen en de vrucht van het zaad en de zaadlijsten ontdoen. De paprika's wassen en in dunne reepjes snijden. De tomaten in partjes snijden en de komkommer in plakjes schaven. De sla schoonmaken, verdelen en goed laten uitlekken. Alle groenten voorzichtig mengen en opdoen in een grote schaal of kom. De beno digdheden voor het sausje goed door elkaar roeren en op smaak afmaken. Het sausje er apart bij geven. Een vloer van asbesttegels of van polyvinyl wordt als volgt onderhouden. Neem hem eerst af met een vochtige doek en geef hem daarna een dun laagje vloei bare was. Een plasticvloer verdraagt geen was. Dergelijke vloer wordt afge wassen met lauw water, waarin een weinig reinigingsmiddel is opge lost en nagedweild met zuiver wa ter. Daarna zorgvuldig droogwrij- En dan zijn daar de vloeren van rubbertegels. Wat hier vooral niet mag gebeuren is schrobben. Dus alleen maar dweilen met een licht sopje van huishoudzeep. Het ge bruik van benzine of terpentine is slechts toegestaan als er een olie- of vetvlek op het rubber is ont staan. Wees er echter zuinig en voorzichtig mee. Verlies daarbij het brandgevaar niet uit het oog. Voor het regelmatig onderhoud zijn speciale emulsie vloerwassen in de handel. Vooral als de zon van de partij is kan een vakantie aan zee heer lijk zijn. Toch moeten we zowel met de zon als het water een beet je voorzichtigheid in acht nemen. Zij die al van de eerste vakantie dag uren in de zon gaan liggen om het zeer begeerde bruine huid je te krijgen, komen bedrogen uit. Een zonnebad heeft slechts nut als men begint met een kort poosje en dit iedere dag een tiental minuten verlengt. Natuurlijk brengen we altijd een zonnebrandmiddel op. Begin hierbij met het gezicht en eindig met de voeten, zonder ook maar een plekje over te slaan. Vergeet niet dat de «scherpe» de len van het lichaam zoals bij voorbeeld neus, knieen en schou ders het meest vatbaar zijn voor zonnebrand. Zij kunnen dan ook het best wat extrazonnebrandmid- del gebruiken. Sommige mensen hebben zo'n gevoelige huid, dat zij zelfs het minste contact met de zon niet kunnen verdragen. Zij doen er best aan in de schaduw te gaan zitten met een zonnebrandmiddel op de huid. De huid blijft dan soepel en gaaf en wordt toch mooi bruin. Spijt goede voorzorgen kan het toch nog gebeuren dat de huid een beetje verbrandt. Neem dan zo vlug mogelijk een prop watten, drenk die in een zacht kalmerende toiletmelk en bet hiermee voorzich tig de pijnlijke plekken, en zorg er dan vooral voor dat de huid niet met water in aanraking komt. Natuurlijk weet U al, dat zwem men of baden vlak na de maaltijd niet goed is voor de gezondheid. Maar ook als de zon op haar felst is vermijden we het water. Immers door de reflecterende werking van het water krijgen de zonnestralen namelijk nog meer invloed op de huid en dat is in die warme uren meestal echt wel wat te veel van het goede. Gaat U bootje varen op zee, neem dan altijd een fl nke bad handdoek of jasje mee om er zo nodig sehouders en benen mee te kunnen bedekken. Na het zwemmen of baden is het wel zeer verleidelijk lekker in het met zon overgoten warme zand te gaan liggen. Maar dat doen we be slist niet, want niets is slechter voor de huid: het zoute zeewater droogt op en het zout blijft op de huid achter. Gelukkig is er meestal wel een kraan of douche met zoet water in de buurt. Spoel dan eerst het zoute water af. Anders wrij ven we de huid af met een goed absorberende badhanddoek. En vergeet niet van tijd tot tijd het zonnebrandwerende middel te ver nieuwen! Wij hebben voor U Zomerkleedjes Lanella Rokken F. Deifieu en Pasquier Paris Polo's en chemisiers St. Clair Paris Pull's en cardigans uit Italië Bikini's en badkostuums Mademoiselle Paris Mary Quant Londen Ensembles D. Hechter en P. d'Alby Paris Eponge strandpakjes Möve en Jantzen Broeken en bermuda's OA, DENDERMONDSE STEENWEG RESIDENTIE DIRK MARTENS - AALST GROENTEN en FRUIT ZIJN ONMISBAAR OP HET MENU Er zijn voedingsmiddelen, die geen enkele dag op het menu mo gen ontbreken. Brood, aardappe len, melk, boter, kaas, vlees, vis of ei dienen wij dagelijks te gebrui ken. Maar pas als iedere dag een ruime portie groente en fruit gege ten wordt, is het met de voeding geheel in orde. Gelukkig wonen wij in een land waar de tuinbouw in tensief beoefend wordt zodat het voor ons niet moeilijk is iedere dag groenten en vruchten te gebrui ken. Weet U, dat ge per dag en per persoon minstens nodig hebt: 300 gr slinkende groente of 200 gr niet slinkende groente of 100 gr rauwe groente en bovendien 100 gr fruit? Groenten en fruit bevatten veel beschermende stoffen als vita minen en voedingszouten. En de ze stoffen houden onze gezond heid op peil en beschermen ons lichaam tegen allerlei ziekten en kwalen. Zorg er voor, dat er steeds een geschilde aardappel of appel in uw broodtrommel ligt. Dit voor komt dat het brood spoedig oud wordt. Wanneer ge tot uw schrik ontdekt dat ge te royaal bent ge weest met het zout in de soep, leg er dan zonder dralen twee sneetjes brood in. Laat het brood een tijd je in de soep drijven alvorens het met een schuimspaan weer uit de pan te halen. Het brood heeft dan een groot gedeelte van het zout opgenomen en de soep kan worden opgediend. THEE mag men beslist niet «afschrikken» door er pardoes een fikse straal kokend water over te plenzen. Thee is een levend ele ment. Geschrokken thee ver bleekt letterlijk van de «schrik». Dus: langzaam opgieten. En de theepot vooraf behaaglijk maken voor de thee, door flink voorver warmen met kokend water. Lopen en spelen in de zomerwind doet u graag met zo'n jurk van zuiver katoen jersey. Brede witte ceintuur, V-hals, korte mouwtjes, veelkleurige strepen. §t0SSSS3i

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7