De Olympische spelen van Mexico beginnen te Olympia onder de manesehijn 'tArrondissement in'tParlement Galerie «DE KEIZER» epiloog p« Bazet van Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 (Van een medewerker) ïn de maand oktober zullen de beste atleten ter wereld tegen el kaar In het krijt treden in het Olympische Stadion te Mexico. Maar, zoals de traditie het wil, zal het start]sein voor de spelen in augustus worden gegeven te Olympia. In de Oudheid werden die Spelen inderdaad gehouden op het ogenblik van de volle maan in de maand augustus. Het was een festival dat om de vier jaar plaats vond en tijdens het welk in het gehele Griekse Rijk een bestand werd afgekondigd dat kan vergeleken worden met onze middel-eeuwse godsvrede. In 267 na Christus werd het heiligdom van Olympia verwoest, maar de Spe len bleven gehandhaafd tot in 393, het jaar van de 293 Olympiade. Ook dit jaar zal het Olympisch vuur ontstoken worden met behulp van een holle spiegel op de plaats zelf waar eens de aan Zeus ge wijde omheining, de altis, zich be vond en op enkele stappen van het atelier waar de beroemde Phidias ondermeer het Zeusbeeld voor het heiligdom beeldhouwde. HET BEGON IN 1936 De traditie om het Olympische Vuur in Griekenland te ontsteken werd gevestigd in 1936, bij de Olympische Spelen van Berlijn. Een Sn die periode uitzonderlijke kans die het nazisme wordt gebo den om aan de buitenwereld een vredig beeld op te hangen van het nieuwe regime. Zo behendig is Hilter dat hij toen de Jodenvervolging in feite reeds volop aan de gang was, hij als voorzitter van het Duitse Olympische Komitee toch nog een voorzitter dse half-jood is laten aanstellen. Eigenlijk een tragische ge schiedenis: Want de duizen den en duizenden 'buitenlan ders die op deze Olym. spe len te Berlijn aanwezig Zijn, en zeker geen voorstander zijn van het Hiiterregime, ge raken onder de ban van de enthousiaste menigte op het Olympische Stadion waarvan de plannen door Hilter zelf in belangrijke mate werden ont worpen. Maar goed, dat is geschiedenis: een geschiede nis waaruit blijkt dat zelf de vredelievende Olympische Spelen wel eens konden ge ëxploiteerd worden door alles behalve vredelievende lui. FABR1EKS PRIJZEN zonder tussenpersonen VLAANDERENSTRAAT, 6 AALST Tel. 242.81 ingang vrij VAN GRIEKENLAND NAAR MEXICO Dit jaar zal de plechtigheid plaatsvinden op 23 augustus Griekse jonge vrouwen zullen het vuur overhandigen aan een atleet, de eerste uit een lange reeks die het tot in de havenstad Piraeus zullen dragen. De toorts zal in de avond van 24 augustus te Athene aankomen en vier dagen later aan boord van een Griekse destroyer, Griekenland verlaten met bestem ming Genua. Vandaar wordt het Olympisch vuur naar Barcelona ge varen van waaruit Spaanse atleten het naar Porto Palos zullen dragen^ Een spaans schip zal het dan naaf San Salvador dragen, waar het op 29 september zal aankomen. Op die manier zal het Olympisch vuur de eerste reis van Christoffe! Columbus overdoen. Voor de laat ste etappe overzee zorgt een Mexi- kaans schip dat het vuur naar Vera Cruz zal voeren, vanwaar atleten het naar Teotihuacan, de heilige stad van pre-columb'iaan Mexico zullen brengen. Op 12 oktober zal dan in het Olympisch Stadion te Mexico City, de 'indrukwekkende openingsplechtigheid van de ze 19de moderne Olympische Spelen plaats vinden. Een Mexicaans atleet, drager van de toorts die te Olympia werd ontstoken, zal hiermee het vuur doen oplaaien dat tijdens de gehele duur van de Spelen boven het stadion zal branden. Aldus zal dit vuur, na een lange rei® over 'land en over zee, een herinnering zijn aan de verre oorsrong van die moderne spelen, dat festijn voor de jeugd, even eens schepping van het Grieks genie. GRONDBELEID TIJDENS het debat over de be groting van Openbare Werken is ditmaal van een reeds oude tradi tie afgeweken en kwamen de Den- derperikeien n'iet ter sprake. In de plaats daarvan was er een bezield betoog van volksvertegen woordiger B. Van Hoorick een -stem die steeds meer wordt be luisterd in de Kamer over de ruimtelijke ordening. Met dat begrip ruimtelijke or dening is nu reeds stilaan iedereen vertrouwd, ons land heeft overigens een ter zake nationale kommissie waarvan de h. Van Hoorick onder voorzitter is. De reele verwezenlijking van de 'ruimtelijke ordening, iin ons 'land wellicht noodzakelijker dan elders stoot op wat de h. Van Hoorick noemde de onbeteugelde stijging van de prijs van de gronden. Tijdens zijn betoog heeft het BSP kamerlid overigens bevestigd wat wij hier reeds herhaaldelijk hebben bevestigd aan de hand van voorliggende gegevens op re gionaal vlak dat men moet ver mijden dat de gewestplannen van aanleg de prijs van de bouwgrond nog verder doet stijgen. De prijs van de gronden veroor zaakt thans een sociale discrimina tie die de minder begoeden drijft naar de zg. arme wijken van de grote steden. Kortom een fors pleidooi tegen de grondspeculatie die nog steeds ongebreideld voort gaat niet het minst 'in de streek maar ook een fors pleidooi voor de grondregie. Van Hoorick stelt daarbij voor: 1 Het verruimen van het aanbod. Dit kan best geschieden door de gronden van de openbare bestu ren, K.O.O., kerkfabrieken en z. «op de markt te brengen». 2. Een veralgemening van de ge meentelijke grondregie en de op richting van gewestelijke grondbe drijven Minister de Saeger heeft in zijn antwoord bevestigd dat het probleem van de grondspeculatie moet worden opgelost via grond regie, in kleinere gemeenten in de vorm van interkommunales... Tntussen woekert de plaag voort Brave lieden kunnen zich afvragen hoe het mogelijk ils dat zelf K.O.O. gronden niet ontsnappen aan grond-speculaties. Misschien had de h.. Van Hoo rick ook velen in den 'lande kun nen verontrusten met de vraag of een efficiënte kontroie op -het im- bobiiMenwezen niet dringend nood zakelijk is. KULTURELE AUTONOMIE HET ziet er naar uit dat Roger Otte meer en meer Zijn parlemen taire vleugels gaat uitslaan, nu L. Moyersoen lis verdwenen en hij meteen zowat kan gelden als de parlementaire woordvoerder van de C.V.P. 'in de Denderstreek. De jonge Ghislain Wi'Hems lui stert inmiddels aandachtig en kijkt oplettend toe. Roger Otte is net als zijn socia listische kollega van Hoorick een intelligent man met wie men even eens een gesprek kan voeren met weidse geestelijke 'horizonnen, ver van de lokale folkloristische poli tiek. H'i'j lis een fervent verdediger van het vrij onderwijs, zonder daarom sectalir te zijn. Over zijn tussenkomst in de bespreking over de begroting van Nationale Opvoe ding kan men elders in ons blad uitvoeriger lezen. Toch dient daar nog aan toege voegd, het feit dat R. Otte de per tinente vraag stelde wanneer nu eens eindelijk eindelijk bij wet de leerplicht tot 16 jaar zal worden verlengt, terwijl hij ook de scholenbouw te berde bracht een probleem waarover voor november 1970 ernstig zal moeten gespro ken worden. In geval de fondsen voor de scholenbouw voor het rijksonderwijs ontoereikend Zijn, moeten zij verhoogd worden, maar tevens moet ook aandacht worden geschonken aan het privaat on derwijs waarvan de financiële si tuatie n'iet houdbaar is. Ter intentie van Minister Van Mechelen de enige minister die het woord «overheveling» Je weet wel durft uit de spreken heeft Roger Otte er op gewezen dat vooral de Vliamngen van de geplande kulturele 'autonomie veel verwachten. Ook de kleinere cen tra, zegt R.O. moeten van het ne- derlands kultuurbeleld profiteren. Wat de C.V.P. volksvertegen woordiger vooropstelt is zeker niet voorbarig. Want zelf nu reeds voor de kulturele autonomie er is, 'blijkt het beleid ter zake nogal eenzijdig afgestemd op de provin ciehoofdstad met haar entourage Gent op de korrel? GENEESKUNDE In de Senaat doet E. Coppens Mon voor de vrienden zich wel regelmatig opmerken. Als de Waalse vice-eerste 'minister, de vriendelijke Merlot een opsomming ■geeft van de streken waar de werkloosheid het nationaal gemid delde met 50% overtreft, vraagt de man van Denderleeuw of de minister Aalst niet vergeten is. De Minister heeft dan wel te zeggen dat Aalst niet voorkwam op de lijst van 31 mei II., senator Cop pens blijft koppig en replikeert: Zonder de buitenlandse arbeiders zou Aalst zeker op de eerste plaats gekomen zijn. Slaat hij geen grote figuur hij laat zich evenmin gemakkelijk uit zijn senatoriaal lood slaan. D'iependaele van de VU heeft dan in verband -met de begroting van volksgezondheid en het gezin terecht gewezen op enkele onge rijmdheden met daarbij een per tinente opmerkingen dat men we liswaar krotwoningen sloopt, maar in de plaats grote flatgebouwen komen die niet bestemd zijn voor de verdreven krotbewoners. En in derdaad, waarheen met de dui zenden mensen die in grote cen tra uiit krotwoningen worden ver dreven. De VU senator heeft ook geïnformeerd naar de bedoelingen van de regering in verband met de werkende moeder of andersom de discriminatie te berde gebracht van de vrouw of de moeder die tot huishoudelijke taak verplicht is... en die dus «zonder beroep» is, zoals dat zo netjes op de identi teitskaart staat. En dan, heeft tenslotte senator Dr Cuvelier van de PW er even eens tijdens de bespreking van de begroting van Volksgezondheid en het gezin er op gewezen dat ook in de preventieve geneeskunde de commercialisatie begint door te dringen en de inkomsten van de Liga tegen T.B.C. zijn verminderd niettegenstaande de werkings kosten zijn vermeerderd. De eminente Dr. Elaut VU sena tor uit Gent was het volledig eens met de vragen van zijn PVV kolle ga en voegde er enkele behartings- waardige opmerkingen aan toe in verband met de geneeskunde o.m. deze «Indien zij (de geneesheren) zes patiënten per uur onderzoeken dan kunnen zij slechts 10 minuten besteden aan elke patient. Dat is zeer weinig. Als het zo gebeurt, noem ik dat slechte geneeskunde». Op de paleiselijke ontvangst, vorige week waren ze dan allemaal, de parlementairen uit het arrondissement, met uitzondering van VU Volks vertegenwoordiger Dr. Ri chard Van Leemputten Zelf een hofmaarschalk kan moeilijk graten vinden in de excuses van een geneesheer. De VU Aalst was evenwel vertegenwoordigd door sena tor Diependaele, die 'ietwat eenzaam, maar met kennis van zaken de binnenhuis- architektuur van 'het paleis monsterde. Sommige van de parlementai ren ook uit het arrondisse ment voelen een dergelijke ontvangst aan als een karwei en met Dr Van Leemputten zouden zich wellicht nog wel anderen 'liefst laten excuseren hebben. Maar het H.ofproto- kol is onverbiddelijk en het eist duidelijke gemotiveerde excuses. Nu zijn de invitaties dank zij destijds de aanwezig heid van D'Alcantara aan het Hof niet langer meer in de trant van «Op bevel van Hunne Majesteiten... maar «In opdracht vanIn fe'ite komt het natuurlijk nog steeds neer op een bevel. Een waar men in 't verleden Leo pold II heeft verweten dat hij aan het parlement te gemak kelijk voorbijging... moet men misschien waardering op brengen voor het kontakt dat Boudewijn met de vertegen woordigers van het kiezers korps wenst. Achilles van Acker lis een wijze raadsman. CLK.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16