Stof tot nadenken Vader en zoon Van fflieghem stellen tentoon... iSckcon landeken Dom Amhrosius Verheul Prior van Keizersbergabdij Mensen zoals wij Enkele eerstejaars-studenten die op een mooie voorjaarsdag aan de boemel gingen, werden gearres teerd wegens ordeverstoring en herrieschopperij. Op het politiebu reau stond een van de jongens, een student in de rechten, op zijn wet telijke recht een telefoongesprek te voeren. Vervolgens werden de knapen naar hun cel gebracht. Spoedig daarna stapte een loop jongen het politiebureau binnen en vroeg aan de brigadier van dienst: «Wie heeft hier een pizza besteld?» Tijdens een zomervakantie van de universiteit werkte ik in de bouw. Dat jaar had mijn vader juist ons huis verkocht en hij en ik woonden tijdelijk in het grootste en meest luxueuze hotel van de stad. Ik moest mijn lunch meene men naar mijn werk, en dit pro bleem werd opgelost door de keu ken van het hotel te vragen elke dag een lunchpakket voor mij klaar te maken. Mijn eerste morgen op het kar wei verliep goed totdat het tijd was voor de lunch. Toen ik de in drukwekkende hoeveelheden ste vig voedsel zag die de andere werklui bij zich hadden, vreesde i'k dat men mij flink zou plagen bij het uitpakken van de dure lekker nijen die mijn hotel me ongetwij feld had meegegeven. Zeer tot mijn verbazing vond ik echter dik met vlees belegde bo terhammen, een handvol crackers en een flink stuk eigengemaakte appeltaart. Onder 'in de doos lag een papiertje: «Ik heb mijn vrouw dit thuis voor u laten klaarmaken. Ik geloof dat het zo beter is. Ik heb zelf in de bouw gewerkt». maa-lskelk» antwoordde ze. Het was vrijdagnamiddag en een vriend van ons leende zijn gemoto riseerde grasmaaimachine uit aan zijn buurman. Hij stond er nauwe lijks bij stil totdat hij er toevallig melding van maakte in een ge sprek met een andere buurman, en te horen kreeg dat de maaier van zijn buurman ook was geleend. Later nam zijn verbazing nog toe, toen bleek dat dezelfde man nog drie motormaaiers had ge leend. Toen de mannen bij de hamsteraar op tekst en uitleg aan drongen. verzekerde deze hun dat alle grasmaaiers maandagmorgen vroeg in blinkende staat zouden worden terugbezorgd. «Dit ene weekend», voegde hij er met een grijns aan toe, «wil ik lekker lang uitslapen in alle rust en stil te.» uitgezet. Plotseling zette de schipper de motor af, ging overboord hangen, greep een boei en trok de fuif aan boord. Er zaten twee prachtige kreeften in. Toen hij ze eruithaalde opperde mijn vriend dat dit een on behoorlijke handelswijze was, aan gezien ze niet wisten van wie die fuif was en het niet weidoenlijk leek geld op de zeebodem achter te laten. Na een ogenblik te hebben na gedacht dook de schipper de ka juit in kwam weer te voorschijn met een fles 12 jaar oude Schotse whisky. Hij stopte hem in een plastic zak, duwde het zaakje in de fuif en gooide deze overboord. Chirurgen die zijn uitgenodigd op etentjes bij vrienden wordt dik wijls gevraagd het vlees voor te snijden of erger nog, toe te zien hoe de gastheer het vlees snijdt terwijl deze commentaar ■levert op 'het beroep van de chi rurg. Op een van deze etentjes keek een chirurg naar het voorsnij den door zijn gastheer terwijl deze doorlopend opmerkingen maakte als: «Hoe doe ik dat dokter? Wat vind je van m.ijn techniek? Ik zou best een goeie chirurg zijn, denk je niet?» Toen de gastheer klaar was, en de plakken keurig op de schaal ■lagen zei de chirurg met verhef fing van stem: «ledereen kan ze lossnijden, Henk. Laat nou eens zien hoe je ze weer aan elkaar krijgt». Een jong bruidje aan wie ik op haar trouwdag een boek over eti quette cadeau had gedaan, be dankte me later uitbundig en zei dat ze niet zou hebben geweten hoe ze zonder boek het huishou den had moeten doen. Die verkla ring klonk me nogal overdreven in de oren totdat ze me uitlegde: «Ik lees de lijst met 'lijst met opdrach ten voor de meid, de kok en de butler - en dan volg ik ze zelf stipt op.» Het was ondertekend «De chef-kok». door: Tijdens de fancy-fair van onze kerk zag ik dat een van de aange boden artikelen een keurig cock- tailschort was, waarop met kleine ronde 'lovertjes een cocktailglas was geborduurd. Ik vroeg een van mijn medewerksters, een oudere vrouw, welk schort ze het aardig ste vond. «Dat met die avond- Een vriend van mij gaat dikwijls vissen met een zakenreatie die een groot motorjacht bezit. Toen ze op een middag naar de haven terug keerden, praatten ze er met elkaar over dat ze toch zo'n trek hadden 'in kreeft, en bekaagden zich over het feit dat de viswinkel gesloten zou zijn eer ze die konden berei ken. Toen ze de haven naderden, kwamen ze op een plek terecht waar overal kreeftefuifen waren Op een dag stond ik op straat met een oude vriend te praten, toen een jongeman bleef staan om enkele woorden met ons te wisse len. Mijn vriend stelde hem aan mij voor, noemde «mijn jongen» en pochte ais een vader op hem toen hij weg was. Daar ik wist dat h.ij geen kinderen had, stond ik een beetje raar te kijken. «Nou luister» legde hij uit, toen die buurjongen van me nog klein was rukte hij mijn bloemen uit de grond, vertrapte mijn heg en zat mijn kat achterna. Toen hij ouder werd, moest ik tijdschriften en snoepgoed kopen voor de vele «goede doelen» waarvoor hij aan belde. Later werden wij op de gekste uren opgeschrikt door het geronk van zijn scooter of de op gevoerde motor van zijn oude ram- melkar van een auto. Nu 'hij dan eindelijk een keurige jongeman is geworden, eis ik de eer daarvan gedeeltelijk voor mij op». Schoon landeken waar het zo goed kan zijn, dat lief lacht in de blakende zon. Waar mensen leven in kunst en festijn, de lente van ons leven begon. Waar spitsige torens kleppen en luiden, waar kunstenaars neurien en dromen van zingende steden, 't schoon van de buiten, in u kan ik leven en wonen. Schoon landeken dat toch zo fier mag zijn op zijn stromen die 't land doorklieven. Met een zilveren maan die het beschijnt en zich spiegelt in beek en rivieren. Waar zachte psalmen golven op de wind, 't veld bezaait is met wuivend koren. Waar men weiden met gouden bloemen vindt, Vlaanderen gij kunt mij bekoren. Schoon landeken dat men Vlaanderen heet, dat hoopt op zijn vrijheid en recht. Er is zoveel schoon dat ik ken en weet, wat men schrijft over u en zingt is echt. O stralende parel aan 't Noordzeestrand, met duinen die zingen met de wind, met uw kapellen te veld en te land, een schoonheid die ik nergens weervind. Gustaaf van der Eist. SCHULDVRAAG Toen 'ik jong was placht 'ik de oudere generatie de schuld te geven van de moeilijkheden waarmee ze ons hadden opgescheept. Nu be hoor 'i'k dan zelf tot de oudere generatie en de moeilijkheden zijn er nog steeds. HET GROOTSTE AVONTUUR Pure wetenschap Ss geen technologie en geen foefje; het is niet de een of andere geheimzinnige eredienst, noch een groot mechanisch monster. Wetenschap is een avontuur van de menselijke geest; het 'is in wezen een artistieke onderneming, in hoge mate geprikkeld door nieuwsgierigheid, in hoge mate gediend door gedisciplineerde verbeel dingskracht, en grotendeels gebaseerd op vertrouwen in de rede lijkheid, orde en schoonheid van het universum waarvan de mens deel uitmaakt. AFFLIGEM Van vrijdag 26 juli tot zondag 4 augustus stellen twee Zuid-Bra bantse kunstschilders hun werk tentoon ;in de zaal van -het Belfort te Aalst. Renaat Van Mieghem en zijn zoon Jan zijn beiden oud-leer ling van het Sint-Lukasinstituut te Brussel. Renaat Van Mieghem was jaren lang leerling van de bekende Halse meester Jozef Colruyt. In rijke en gevoelige kleuren drukt hij de ver zuchting uit naar een oneindige bevrijding van de geest. De groots heid van het landschap, de verre einder, de sterrenhemel, weerspie gelen het eeuwig verlangen van de ■strijdende mens. De natuur is daarom ook zijn meest geliefde in spiratiebron. Vanuit de eenvoudige meditatie komt de kunstenaar .in opstand -tegen de menselijke be perktheid. Dit laatste zien we weerspiegeld in een surrealistisch paneel «De Pest». Jan Van Mieghem boekte reeds als jonge kunstenaar een merk waardig sukses te Gaasbeek en te Oudenaarde. Zijn werk is ironisch getint en drijft de spot met al het kleinzielige lin de maatschappij. De gedurfde, smaakvolle en sprekende kleuren waarin zijn doe ken zijn geborsteld doen de kij ker even terugdeinzen en brengen hem onmiddellijk in de gepaste stemming. Het werk van Jan Van Mieghem is filosofisch gericht en een subtiel samenspel van surrea lisme, symbolisme en Duits ex pressionisme. Al zijn schilderijen zijn zuiver en met grote vaardig heid afgewerkt? Wij vinden het nuttig onze le zers uit te nodigen op deze leerrij ke tentoonstelling. Dom Fi'lips de Cloed-t, abt van de Benediktijnerabdij van Dender- monde heeft iin zijn funktie van apostolisch administrator van de Abdij Keizersberg Dom Ambrosi- us Verheul van Affligem tot prior van de Leuvense kommuniteit aan gesteld. Dom Ambrosius Verheul 'is hoofdredakteur van het gewaar deerde tijdschrift voor Liturgie Te vermelden valt nog dat Kei zersberg voortaan tot de Vlaamse provincie van de Benediktijnen behoort samen met Steenbrugge, Dendermonde en Affligem. BRANDPUNT We moeten in ons leven vroegtijdig een brandpunt voor onze be langstelling vinden, een brandpunt dat boven de alledaagse sleur van de kost verdienen of het huishouden doen uitgaat, iets waaraan we ons voortdurend kunnen geven een liefhebberij, een bezigheid, noem het zoals U wilt iets dat blijvend is, iets dat zelfs boven menselijke betrekkingen uitgaat. Ik herinner me een Chinese zegswijze «Als u een dag lang gelukkig wilt zijn, slacht dan een varken. Als u een week -lang gelukkig wilt zijn, neem dan een vrouw. Als u uw hele leven lang gelukkig wilt zijn, leg dan een tuin aan». Het waardevolle van de tuin is dat men steeds vooruit kijkt. Wat d'it voorjaar wordt geplant, moet het hele jaar door worden verzorgd. Plannen vereisen een lichamelijke en geestelijke activiteit die zich altijd tot in de toekomst moeten uitstrekken volgend jaar, het jaar daarna. Welke vorm zij ook aanneemt, de bedoeling van vrije tijd is zeker niet alleen plezier verschaffen (vliegeren, om maar iets te noe men), maar ook de innerlijke voldoening iets te hebben bereikt en tot zelfontplooing te zijn gekomen. WAT OUDERLIEFDE OMVAT Wanneer de stem en de taal van het gezag dezelfde zijn als de stem en de taal der liefde, dan komt een kind gemakkelijker tot ge hoorzaamheid en alle ander vormen van prettig en gewardeerd gedrag. Een kind -laten blijken dat men van hem houden omvat heel wat meer dan koosnaampjes en liefkozingen, hoewel die ook veelzeggend zijn. Het is lof voor een prestatie. Het -is toestemming om te proberen, en aanmoediging om het nog eens te proberen. Het is aanvaarding van langzame vorderingen, geen verwijt maken van een mislukking. Het is een verrukte omhelzing, een onverwachte glimlach. Regels en waar schuwingen, gegeven om pijn en schrik te besparen. Het is het ver zorgen van een buil, het -sussen van angst. Het is een verrassing, een traktatie, een verhaaltje voor het slapen gaan, een licht dat wordt aangelaten in de gang. Het is geduld terwijl een kind zich de manie ren der volwassenen eigen maakt.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3