t. - k r o n i e t. v. - flitsen GOLFLENGTEN Bruss. Vlaams: lijn 625B kan. 2-10 Brussel Frans: lijn 625B kan. 3-8 Nederland 1 lijn 625 E kan. 5-7 Nederland 2 lijn 625E kan. 27 Frankrijk 1 lijn 819 F kan. 12 Frankrijk 2 lijn 625F kan. 21 Duitsland 1 lijn 625 E kan. 9 19.06 De Monkees 19.31 De vliegende non 20.00 Joernaal 20.20 Televsier 20.50 De Saint 21.40 De verborgen wereld der insecten 22.30 Joernaal Nederland 2 18.50 Barend de Beer 19.00 Nieuws 19.03 Joernaal voor hardhorigen 19.25 Open oog 20.00 Joernaal 20.20 Toneel: «De Ring» 21.50 Hier en nu 22.10 De Verenigde Veluwse koren zingen 22.15 Joernaal Duitsland t 16.40 Nieuws 16.45 Karl-May-Spelen 18.00 Nieuws 18.05 Kunst- en curiositeiten-cabi- net 18.10 Tussen Beat en Burkha 18.25 Goedenavond 18.30 Hier en nu 19.10 Philipp II 19.40 Muziek der volkeren 20.00 Joernaal 20.15 Report 21.00 Anschlag auf die M'id-Pacific 21.50 Joernaal 22.10 Wilhelmsburger Freitag 23.40 Joernaal - ---- ----- ---L*: -- MANNIX zaterdag 20 juli te 22u.C0 ONTVREEMDE DOSSIERS Roy Braley, een filmregisseur, doet een beroep op Mannix' dien sten om een afperser de geeiste geldsom te betalen. Mannix ont dekt spoedig dat nog anderen het slachtoffer zijn van chantage, maar iedereen zwijgt. De detecti ve komt voorts tot de Ontdekking dat documenten die uit het kantoor van een psychiater werden gesto len, een spoor achterlaten van ge weld en doodslag. STRUISVOGELS, blijspel van Giles Cooper zondag 21 juli ts 20u.49 Men noemt hen witte olifanten of witte raven: zij die anders zijn dan de anderen, de individualisten die zich onwennig voelen in de roep die maatschappij heet. De Engelsen hebben er een uitdruk king voor to be out of the crocodile wat ongeveer betekent: uit het rijtje. Vandaar de oorspronkelijke titel van dit stuk, door Willy van Hemert vrij vertaald onder de even sprekende titel: Struisvogels. Wij maken kennis met vier vreemde in dividuen onder wie een echtpaar van middelbare leeftijd dat een hartsgrondige hekel heeft aan ad- PIETER BREUGEL een kleurenfilm van Paul Haesaerts 1969 zal een Breugel- jaar zijn: het is dan precies 400 geleden dat de wereldberoemde schilder overleed. Een grote kleurenfilm over het leven en het werk van de kunstenaar zal deze gebeurte nis opluisteren. Paul Haesaerts, de bekende Belgische cineast van een aantal bekroonde films over kunst, o.m. over het surrealisme en over Rubens, werkt nog volop aan het grootscheeps opzet. Deze film de belangrijkste die ooit over Pieter Breugel ge draaid werd zal Breugel's kunst met de allerlaatste snufjes van de moderne kleurtechniek, op aanschouwelijke en niet-coriventionele wijze tot het publiek voor het televisiescherm en in de bioscoopza len brengen. De levendige commentaar vloeit uit de pen van de bekende Vlaamse auteur, Hugo Claus, terwijl de muziek door één van onze beste hedendaagse componisten Frederik Devreese geschreven wordt. -De film plaatst Pieter Breugel, die bevriend was met de hu manisten, >i:n z-ij-n tijd, in de zo spannende zestiende eeuw, de eeuw van Renaissance en brutaal geweld, die zo sterk aan onze huidige tijd doet denken. Het beeld zal dan ook het parallelisme tussen de zestiende en twintigste eeuw op sociaal, artistiek en filosofisch ge bied verduidelijken. Ook het bestendige karakter van het Vlaamse landschap op de doeken van P. Breugel wordt geïllustreerd door een reeks van overvloeiers naar -bestaande landschappen, die in elk seizoen en 'in verschillende weersomstandigheden opgenomen wer den, overeenkomstig met hun oorspronkelijke afbeelding door de schilder. De realisatie van de film steunt op een zeer uitgebreide voorafgaande documentatie op historisch en artistiek vlak. DENISE MAES VERLAAT VOORGOED DE B.R.T. Denise Maes, sedert 1958 televisie-omroepster, zegt dit jaar de B.R.T. voorgoed vaarwel. Op het scherm zal zij voor de laatste keer gastvrouw zijn op zaterdag 27 juli. Ook van de radio neemt ze af scheid: de -laatste programma's waarin u haar kan horen worden in augustus en september uitgezonden. De -nieuwe baan waarvoor Denise Maes haar omroepwerk za-l ruilen blijft geheim... PROGRAMMA OVER TUL UILENSPIEGEL Producer Valeer van Kerk-hove bereidt een uitzending voor onder de titel «In de voetsporen van Tij-I Uilenspiegel». Hij maakt op het ogenblik -opnamen in het zogenaamde Uilenspiegel-land, op de grens tussen West- en Oost-Duitsland. Het spoor dat Van Kerkhove volgt, is er één van 180 km lang en brengt hem in Kneitlingen, waar Uilen spiegel zou geboren zijn: in Schoppenstedt met zijn Uilenspiegel- museum en in Molin, waar de beroemde oiijkerd zou begraven lig gen. Bij dit alles volgt Van Kerkhove zorgvuldig de soms moeilijk u:t elkaar te houden draden van verdichtsel en waarheid. ministratie. Daarom hebben Helen en Henry nooit rekeningen, belas- tingsbrieven en andere gelijkwaar dige rompslomp bekeken. Ze kun nen dat volhouden dank zij een administratieve vergissing waar door op hun bankrekening een gro te som geld is terechtgekomen. De rekeningen worden regeimatig betaald zonder dat ze er ook maar -iets van weten. Tijdens de week wonen Helen en Henry te Londen, maar het weekeinde brengen ze door op hun flat ie Brighton. Door een vreemde samenloop van om standigheden maken zij kennis met Peter, een jongeman die zich al evenmin wil laten inpalmen door de maatschappij en er handig in slagen aan het hele systeem te ontsnappen zonder te werken. De onvermijdelijke karweitjes iaat hij opknappen door een stel ■inschrikkelijke en -lichtgelovige meisjes. Eén van hen is echter niet zo handelbaar en weigert het spel letje mee te spelen. Erger nog, zij dreigt alles aan het licht te brengen, waardoor ook de situatie van Helen en Henry gevaar loopt HET HUIS AAN DE BANTAMG SONG maandag 22 juli te 19u.00 In Borneo -is de twintigste eeuw met een schok doorgedrongen. Gis teren leefden de koppensnellers nog als primitieven, vandaag wor den hun kinderen midden in de mo derne beschaving geworpen. Het tijdperk van de kolonisatie is voor bij. Hoe reageren zij op moderne cultuur, beschaving en zelfbestuur? De film van dr Hans Walter Berg toont aan de hand van het voor beeld van de languisdorpen in Sa rawak hoe dualistisch de situatie van de Borneose inboorlingen wel -is. WESTREN: HIGH CHAPARRAL maandag 22 juli te 20u.30 DE DOKTER UIT DODGE Billy Blue Cannon ontsnapt aan een.stel revolverhelden dank zij een tandarts die even handig blijkt met het pistool als met de tanden- stang, John Cannon wil een tegen- dienst bewijzen en laat zijn zoon de tandarts helpen een praktijk op richten -in Tucson. Maar Billy -Blue valt in de handen van de revolver helden en merkt tot zijn ontstelte nis dat de tandarts die -hij een vriend waande, met hen aanpapt... DANSEN AAN HEÏ HOF VAN BOERGOWDIE maandag 22 juli te 21u.S5 Dit concert, gewijd aan oude meesters uit het Boergondisch tijd vak, had plaats op 24 aug. 1.1. Dit programma is het tweede deel er van met twee thema's: Toilet en Gebed en Spel en Jacht. Het ballet van de KVO-Antwerpen, onder lei ding van Jeanne Brabants, ver zorgt een mimische uitbeelding van deze oude muziek die niettemin, in vergelijking met de Middeleeuwen getuigt van een verrassend jonge en frisse geest. In dit concert zal men ook de sfeer ontdekken van de weelderige Boergond-ische 'hof houding met zijn fabelachtige fees ten die een Filips de Goede bv. hield ter ere van hoge gasten. Het muzikaal gedeelte wordt verzorgd door het Brussels Alarfus-ensem- ble. T.V.-spel DE RECHTVAARDIGEN van Albert Camus dinsdag 23 juli te 2ÜU.25 Les Justes of De rechtvaardigen werd geschreven in 1949 en spoelt zich af in het Rusland van voor de grote revolutie. De stof ontleende de auteur aan een gedeelte van Boris Savinkows Herinneringen van een terrorist, waarin de aan slag op groothertog Sergei in 1905 wordt beschreven. Ook -in het stuk wordt deze moord behandeld. De terroristen zien haar echter niet als zodanig, maar wel als een hei lige daad -in naam en ten gunste van het hele Russische volk. Het centrale thema is dan ook de recht vaardiging van deze geweidaad. Nochtans zal blijken dat ook de opstand door de zedelijke doel stellingen van de opstandeling aan banden wordt gelegd: zo weigert de hoofdfiguur Kaiiayew zijn bom naar de grootvorst, Alexander, te werpen, als er onverwacht twee kinderen bij hem in het rijtuig zit ten. Hij laat zich arresteren en boet vrijwillig met zijn dood voor de on vermijdelijke moord die -hij moest plegen. IN Camus' ogen is de ware opstandeling daarom een marte laar. Hij boet met zijn leven voor zijn grensoverschrijding, waardoor hij nog eens zeer duidelijk beves tigt waar de grenzen van de mens eigenlijk liggen. Kaiiayew zelf ge tuigt dat een moord altijd een on toelaatbare grensoverschrijding blijft, die door niets kan goed ge praat worden. Humphrey Bogari-retrospectieve GASABLANCA woensdag 24 juli te 20u.55 De film speelt zich af in Casa blanca 'in 1942 een stad waar Eu ropese vluchtelingen een toe vluchtsoord hebben gevonden om te ontkomen aan de Duitse bezet ter. Er ligt in de stad een rijk ar beidsveld voor spionnen van ve lerlei kleur, die er vrij kunnen ope reren vanwege de unieke -situatie dat het bestuur er in handen -is van de regering te Vichy die, al thans formeel, nog altijd onafhan kelijk is. ledereen in Casablanca heeft maar één doel voor ogen: een uit reisvisum te bemachtigen naar het beloofde land, Amerika. Er lopen aldus in deze film heel wat kleurrijke personages rond en die komen soms scherp met el kaar in botsing. Met Casabanca behaalde de uit Boedapest afkom stige cineast Michael Curtiz zijn eerste en enige Oscar (in 1943, hij was toen al 55 jaar). De prent is boeiend en handig gemaakt. TEN HUIZE VAN PROF. EMERITUS HANS VAN WERVEKE donderdag 25 juli te 20u.50 Vierenveertig jaar lang van 1923 tot 1967 doceerde prof. Hans van Werveke geschiedenis aan de rijksuniversiteit te Gent. Sa men met prof. Ganshof was hij de illustere vaandeldrager van de Gentse historische school, gesticht door Henri Pirenne. Van deze laatste nam hij de orthodoxe Bel gische visie op het ontstaan van de Belgische staat over. Maar cul tureel -is deze lange, eenvoudige hartelijke geleerde Groot-Neder lands georienteerd. Het keurige Nederlands waarin hij soms iets aarzelend zijn ideen formuleert -is een kenmerk van die overtuiging. Tot de belangrijkste werken van de 76-jarige prof. Emeritus behoren zijn studies over Brugge en Ant werpen, de eerste internationaal Europees gerichte steden van het Westen en over de stad Gent, in zonderheid over de lakennijverheid aldaar. Prof. Van Werveke -leverde ook een belangrijke bijdrage aan de zesdelige Geschiedenis van Vlaanderen een aan de Geschiede nis der Nederlanden (12 delen). Overtuigd liberaal was prof. van Werveke een tiental jaar voorzitter van het Willemsfonds. Show: CANTEUROPA donderdag 25 juli te 21u.40 Dit -is het eerste deel van de rei zende Italiaanse muzikale show, opgenomen op 9 december van ver leden jaar in Alken (Limburg). Hij z-i't vol Italiaanse sterren die in ei gen land verblindend stralen, maar hier vrijwel onbekende kaarsvlam metjes zijn. Het wordt allemaal dik in de muzikale verf gezet door het orkest van Gigi Cicchelero. Daardoor gerugsteund strooien de Italianen hun zoetste muzikale noten over het scherm, met name de 17-jarige Massimo Anier-i, Mau- ro Lusin, Edoardo Vianelle, Cate- rina Caselli, de grote concurrente van Rita Pavonne, Dino en Giglioia Clnquett-i die na haar Eurovisie- prijswinnend Non ho l'Heta een geslaagde come-back heeft ge maakt. Ook onze eigen Lil-iane Saint-Pierre is erbij, met This Time de Engelse versie van een num mer dat ze in het jongste Canzo- nissima zong Documentaire: MYSTERIE OVER DE WOESTIJN vrijdag 26 juli te 19u.00 Voor deze uitzending van de Britse televisie BBC zijn drie jonge. Engelse ontdekkingsreizigers naar Peru gevlogen. Zij wilden er ter plaatse speuren naar de overblijf selen van een oude beschaving die nog voor de Inca's aan de macht kwamen, hier bloeide. Nasca, een smalle landstrook tussen het hoge Andes-gebergte en de Stille Zuid zee is een dor en woest gebied. Slechts hier en daar wisselt de rotsachtige pampe af met een vruchtbare vallei waar vreemde te keningen te vinden zijn: lijnen en driehoeken, vogels en dieren. Voor deskundigen is -het jarenlang een raadsel gebleven wie de makers ervan en welke betekenis deze te keningen hebben. T.V.-spel: DE GEEST VAN DE TIJD vrijdag 26 juii te 20u.25 Vakantie in het zuiden is een modeverschijnsel geworden. Elk jaar, wanneer het hoogzomer wordt, snelle nokvolle treinen, auto's, vliegtuigen en autobussen zuidwaarts, over de Alpen. Horst Lommer zag hierin stof voor een televisiespel. Wat zoeken tiendui zenden verkilde noorderlingen daar? Enkel de zon? Of ook het «andere» het nieuwe, -het ongewo ne, het avontuur dat zij missen in de routine van elke dag? Slechts weinigen slagen er echter in dat te vinden, want wat zij thuis ont vluchten zit hen ook op de mooiste stranden nog op de hielen: de ont goocheling en de sleur van elke dag. Daarom keren de meesten on der hen weliswaar gebruind terug, maar zonder zon, zonder tevreden heid op het gelaat.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 9