Waarheen te Aalst... e stad - doorheen de stad - doorheen de stad - do 10 oogst 1468 te Aalst Wijk- kermissen DEUREN BOGOMA JULES MUYLAERT zuyverlyck gekleed «ootmoedige dienaren en subjecten» rijkelijk van wijn voorzien... Bouw vergunningen Bezoek onze NIEUWE TOONZAAL Houthandel ZATERDAG 3 AUGUSTUS Vanaf 18 u. in Arendsc-hool, Binnenstraat, feestavond met Jimmy Frey en Benny Evert. Vanaf 19 u. in de hovingen van het kasteel Ter Linden, grote Sint Annafeesten met de orkesten van Albric Franck, Echo, Up to Date. Te 19.30 u. in het kontaktcentrum Mikis Theodorakis, Keizerlijke Plaats 10, ontspanningsavond voor de jeugd. ZONDAG 4 AUGUSTUS Vanaf 10 u. op de wijken Sint Anna, Park en Varkensmarkt aller hande attrakties en vermakelijkheden ter gelegenheid van de wijkkermis. Te 14 u. in de Arendsohool, Binnenstraat, tienernamiddag met het tienerensemble The Five From Dave. Vanaf 18 u. feestavond met Samantha, Jos Baudewijns en 'het orkest The Top Hits. -- Vanaf 14 u. in de hovingen van het kasteel Ter Linden tiener namiddag met de formatie The Hi Five en Brian. Vanaf 17.30 u. feestavond met De Cavedwellers, Actif Club, de zangeres Tilly en het Trio Van Der Meersch. MAANDAG 5 AUGUSTUS Te 14 u. in de hovingen van het kasteel Ter Linden feestnamiddag voor de gepensioneerden. Te 19 u. in de Arendsohool, Binnenstraat, feestavond met Rocco Granata, Michel la Van Heel en Pros Clerckx. Te 19 u. in de hovingen van het kasteel Ter Linden feestavond met Marc Dex, Ann Cristy en de orkesten Echo en Albric Frank. TENTOONSTELLINGEN Van 26 juli tot 4 augustus in het Belfort, Grote Markt, ten toonstelling der werken van kunstschilder Jan Van Mieghem uit St. Pieters Leeuw. Toegankelijk alle dagen van 10 tot 12 en van 13 tot 18 u. Tot 18 augustus in de lokalen van het Oud Hospitaal, Oude Vismarkt, tentoonstelling der werken van de leerlingen van de Academie voor Schone Kunsten. Toegankelijk zaterdag, zon dag van 10u.30 tot 18 u.; maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 15 tot 18 u. Volgende bouwtoelatingen wer den door het stadsbestuur ver leend Beeckman-Paerewijck, bouwen van woning in H. Lefevrestraat. Frans Cuveiier, verbouwen van magazijn in Verbrandhofstraat 35. Hubert Schollaert, bouwen van woning op Dendermondsestg. Achiel Goossens, bouwen van vijf autoboxen in Vooruitzichtstr. Pierre Colpaert, bouwen van bij gebouw in Doornstraat 12. Van Nuffel, bouwen van woning en twee garages in Tuinwijk Ber- gekouter. Arnold Geerinckx, bouwen van woning en garage in Tuinwijk Ber- gekouter. Aifons Van Eeckhoorn, bouwen van woning en garage in Tuinwijk Bergekouter. 4 oogst St. Anna. Park. Varkensmarkt. 11 oogst Bredestraat. 18 oogst Dries 25 oogst Arend. 1 sept. Diepestraat. Braderij Zoutstraten. 8 sept. Meuleschettestraat. Braderij Koolstraat. 15 sept. Steen- en Lindenstr. Braderij Hovenierstr. Molendrie9. 22 sept. Geneverkermis. Hoge Vesten. Braderij Molenstr. en Werf. 6 okt. Kat. Braderij Kattestraat. 13 okt. Mijlbeke. 20 okt. Brokkel. 27 okt. Kerrebroek. Luxe-deuren Standaard-deuren Rijke keus in verschillende houtsoorten. Afwasbare platen voor keukens, badkamers, plafonds Muurbekleding - Decowall - Mouluren - enz. VRIJE INGANG BREDESTRAAT, 81 AALST Tel. 213.23 De blijde intrede van Karei de Stoute «Daer op antwoordde hij' zeer beminnelijk Ik zal geerne doen, ende bedanke Ued. Zyt my goede lieden, ik zal u goede heer zijn.» Op 10 augustus 1468 deed de Hertog Karei van Bourgondie, om welke vaderlandse redenen later «De Stoute» genoemd, zijn blijde intrede te Aalst. De grootse huldeblijken van de toenmalige Aalsterse vroede vaderen bevestigen wel de opvatting dat «het volk van Aalst steeds zijn prinsen zeer verkleefd is geweest» in tegenstelling met bv. de Gentenaren en andere extremisten uit dit donkere verleden. Op die bewuste 10 augustus dan, tevens ook de feestdag van St. Laurys, gingen de heren M. Gillain uyt de Swaene, Rudder van Wackene ende van Luysters, hoog baljuw van 't Land van Aalst, de onderbaljuw en verschillende an dere hoogwaardigheidsbekleders, in totaal een groep van ca. 20 man, de hertogelijke stoet tege moet tot aan de Boeckhout. Buiten de stadsmuren maakten hun opwachting «Mynheer den Borggraeve, die van de Wette, d'Oude Wette ende Notabele». 'En het bekende (Aalsterse) Bouck metten Haire signaleert dat allen «zuyverlyck gekleed» waren. Daarenboven «item ingelyks trokken uyt in processen, de pries ters van de -kerke, de Wiilemynen, de Beggynen, de grauwe Zusteren, elk in zyn ha-byt, draegende 'het beyiig cruys ende vaenen, ende alle ambachten van de stede, heb bende de menigte van haut tortsen wel tot twee honderdt, staende aen den voet van de Zeeberghse brugge tot de kerkhove, over byde syden van de straete.» De hertog en zijn gevolg kon bezwaarlijk anders dan de ijver prijzen waarmede de Aalsterse wethouders zijn blijde intrede hadden voorbereid. De huizen wa ren feestelijk bevlagd «nehanghen met iaekenen, d'een zyde blau- wene, d'andere zyde groen, de straete gestrooyt met groen stroet- sel ende kruyden... ende den be- yaerder beyaerde op de klokken, ende voorseyde heeren gaven elke partye een reynschen gulden.» De kroniekschrijvers noteerden voor het nageslacht de volgende welkomstrede vanwege de Aalster se vroede vaderen «Harde geduchte heer ende zeer excellente prince, hier zyn uwe ootmoedige dienaren en subjecten, -schepenen en goede lieden van uwe stede van Aelst, die u heeten alzoo willecomme, ais zy ter wee- reld konnen ende moegen, dan kende u, princelyke ende hooge genade, van dat u belieft alhier uw leyt te maeken ende hemlieden te commen visiteren om te ontfaen u graefschap, stede ende landen van Aelst, u ootmoedelyk en hert- :lyk biddende die te hebben ende te houden in uwe goede gratie ende overspecialyk gerecomman- deert, u presenterende als hunnen geregten heere ende prince, uwe goede obeissante ondersaeten te zyn ende al te doen wat goede subjecten hunnen geregten heere behooren te doen naer 'hun arm vermoegen.» En de hertog antwoordde «Ik zal geerne doen. Zyt my goede lieden. Ik zal u goet heere zyn.» Toen steeg de hertog en zijn gevolg terug te paard, doorheen de Pontstraat naar de kerk «tot voor den hoogen autaer, daer een schoon kleed gespreet was ende twee kussen daer op, ende op den autaer lag eenen misboeck, ende aldaer, staende Jan de Proost, erfagtig meyer van Aelst, dede synen eedt hoog ende overluyt, zeggende aldus Hier zweert goet en geregtig heer ende prince te zyn van uwe stede, graefschap ende iande van Aelst, de H. Kerke in rechte te houden, uwe lie den ende onderzaeten van dezelve uwe stede ende lande goedt en getrouw te zyn, de rechten, privilegiën ende cos- tuemen van diere te onder houden, ende doen te onder houden ende al te doen dat een goet heer ende prince is schuldig te doen. Alzoo moet u Godt helpen ende alle zyne heyligen.» En de hertog zweerde aldus en zei «Alzoo doe ik. Zyt my goede Heden, ik zal u goet heer wezen.» Op hun beurt zweerden de aan wezigen in de kerk trouw aan hun vorst. Na het Te Deum Laudamus verliet het hoog gezelschap de kerk. Op het Schepenhuis werd de Hertog toen plechtig ontvangen. Aalst schonk hem als geschenk «twee silvere stoop-potten en eene kanne wyn. De twee stoop-potten wogen 9 uarle, 18 engelsche sil vers en 49 B. Marck, op de voet van elke pot was gestelt een kleyn silveren schildeken van de wae- penen van Aelst sonder meer.» Slot a's Nachts deden ses gesellen waecken op schepenen huys tegen 't danger van den brandt. De andere particuliere he ren van het hertogelijk gezelschap werden die nacht rijkelijk van wyn voorzien», besluit zeer laconiek de kroniekschrijver.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 13