De betwistingen tussen H.V. Metalac en de stad Aalst k* de wereld vandaag uit ons archief beelden uit het Aaisters verleden I 't standpunt v. schepen Ringoir de Zoutstraatpoort in 1394 'oucte.ne.-n.- Galerie «DE KEIZER» 0e Gazet v Aalst Kantoor Administratie Redaktie Publiciteit Schoolstraat, 26, Aalst Tel. 241.14 Ten overstaan van de personeelsbetoging van de n.v. Meta lac, aanvang juli voor het Aaisters stadhuis, betoging tegen wat genoemd werd het niet naleven van de stad van haar verplich tingen, heeft de h. B. Ringoir, Schepen van Financiën en Mid denstand in een persmededeling de houding van de stad ter zake uiteengezet. Bij wijze van informatie publiceren wij uit deze mededeling de belangrijkste gegevens. Historiek. Ingevolge de wetten op de eko- nomische expansie d.d. 9 augus tus 1959, werd het grondgebied Aalst als testgebied erkend, be stond de mogelijkheid voor nieuwe bedrijven zich alhier te vestigen en bij voorrang leegstaande com plexen die van via de stad zouden aangekocht worden voor het be langstellend bedrijf. Op verzoek en in akkoord met de firma Tallier en Oprema, is de stad overgegaan tot aankoop van de fabriek door eerstgenoemde be zocht en uitgekozen, met name de zeer oude vroegere spinnerij La Georgie, Gheeraerdtsstraat te Aalst. De Ministeriële instanties stel den zich akkoord een investerings kapitaal ter beschikking te stellen van 5 miljoen voor aankoop en dringende herstellingswerken van voornoemd fabriek. De aankoop van de fabriek bedroeg 4.187.500 f. overname van scheidingsmuren in begrepen en de dringende herstel lingen 745.460 F. waarna de fir ma Tallier en Oprema de fabriek in gebruik namen in de toestand waarin het zich bevond. Uiteraard waren deze gebouwen alles behalve in een schitterende staat en vertoonden zij tekenen van slijtage en verval. Dank zij de voordelen door de wet verleend, gedurende de eerste 5 jaar, maakten de eerste beheer ders zich sterk in de korst moge lijke tijd de fabriek aan te passen. Na wijziging van de benaming, eerste p.v.b.a. Oprema, later p.v.v.a. Metalac, werden op 10 sep- tember 1960, de aandelen van de h. Tallier en Oprema overgenomen door een persoon uit Gent, die hier over eerst de diensten van de stad had geraadpleegd. De benaming van de maatschappij werd opnieuw gewijzigd in n.v. Metalac. Op 1 maart 1961 werd, volgens bericht verschenen in het Belgische staatsblad, de aandelen van voor noemd persoon overgenomen door de h. De Clippel Co., zonder dat deze zich vooraf door de stads diensten had laten voorlichten over de juiste toedracht van de over eenkomst. Steeds volgens de persmedede ling van Schepen Ringoirvroeg op 9 oktober 1962 de N.V. Meta lac schriftelijk aan de Handelska- mer van Aalst en Gewest een Ame. rikaans bedrijf te zoeken dat zou willen overgaan tot de aankoop van HUN fabriek. Door reconsersie en over te schakelen naar het fabriceren van diepvriezers hernam de activiteit van de n.v. Metalac en scheen alles er op te wijzen dat de toestand gezond zou worden. Steeds volgens deze persmede deling werd in de overeenkomst tussen de h. Tallier en de Stad Aalst een zin ingelast, waarop thans de h. De Clippel zich steunt en die tot gevolg zou heb- ben dat de Stad Aalst, en dat betekent meteen de belasting betalers, 1 a 2 miljoen zouden moeten opbrengen om de versle ten gebouwen in orde te stellen, dit zonder dat het investerings kapitaal zou worden verhoogd en zonder dat de stad het recht zou hebben, bij gebeurlijke lich ting van de optie, vanwege de huidige beheerders meer te eisen dan de oorspronkelijk geïnves teerde 5 miljoen. Schepen Ringoir is van oordeel dat de stad Aalst een dergelijke uitgave niet voor zijn rekening kan of mag nemen, wijst er verder o.m. op dat namens de stad aan de h. De Clippel reeds werd gesigna leerd dat hij gerust de optie kan lichten mits af te zien van iedere eis tot schadevergoeding vermits de n.v. Metalac de nodige werken tot schadevergoeding zelf diende uit te voeren, daar ze virtueel als eigenares aangezien kon worden. De h. De Clippel heeft dit voorstel van de hand gewezen. Tot zover de belangrijkste gege vens uit deze mededeling van de Aalsterse Schepen van Financiën en Middenstand. p.v.N- P. v.N. Australië van landbouw naar industrie. Weten wij eigenlijk veel over Aus tralië. In 1918 op het einde van de eerste wereldoorlog, was het nog een uitgestrekt, dunbevolkt land dat hoofd, zakelijk wat landbouwprodukten voort, bracht. Thans vijftig jaar later, is Aus tralië, zonder veel opzien te baren, een van de belangrijkste industrielan den ter wereld geworden. De fantastische bodemrijkdommen die de jongste jaren werden ontdekt, waren de oorzaak van de enorme eko- nomische bloei waarin het land zich mag verheugen. Tijdens de voorbije halve eeuw steeg de bevolking van 5 tot 10 mil joen. Het aantal bedrijven van 15.000 tot 62.000. De staalproduktie van 0,6 miljoen tot 6,1 miljoen ton. De steen kool van 11 miljoen tot 34 miljoen ton. De produktie van de elektrische energie steeg van 200 miljoen kwh. tot 42 miljard kwh. Van 1 auto per 100 inwoners thans 1 per 3 inwoners. Van 1 per 100 een telefoontoestel, 1 per 4. De uitvoer steeg van 700 mil joen dollar tot 3 miljard 42 miljoen dollar. Voor wie het niet weet naar Austra lië emigreerden de laatste jaren ver schillende Oost-vlaamse families die er in slaagden een renderend bedrijf aldaar uit te bouwen. Wereldluchtvaart. Volgens een recent verslag van A. D. Little The Outlook for Air Cargo zou het luchtvervoer van vracht in d komende tien jaar met 15 jaarlijk. toenemen. Het vervoer over de Grote Oceaan wordt zeer winstgevend genoemd, dat over de Atlantische Oceaan, meer of minder winstgevend, en dat over de binnenlandse Amerikaanse luchtvaart routes nauwelijks winst gevend Tenslotte vermeldt het verslag nog ver. schillende problemen die inzake vrachtvluchten eventueel zullen dienen opgelost, de vervaardiging van uiterst lichte containers die het lucht-, zee- en landvervoer van vracht tegen guns tige voorwaarden zullen mogelijk ma ken, en ten tweede, de uitwerking van een praktische methode voor het ge makkelijk overladen van goederen van grote toestellen in de hedendaagse supersonische straalvliegtuigen. Ontdekking van nieuwe wit-marmer. Gravend in enkele oude marmer groeven op de Olympusberg in Grie kenland werden enkele lagen wit mar mer ontdekt dat in kwaliteit niet hoeft te onderdoen voor het pentelisch (van de PentelibercO marmer, dat in de Oudheid werd gebruikt door de groot ste Griekse beeldhouwers en bouw meesters. FABRIEKS PRIJZEN zonder tussenpersonen VLAANDERENSTRAAT, 6 AALST Tel. 242.81 ingang vrij

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 16