OP DE KORREL. Aardgas in de streek LADY D0NA sociale woningbouw AEROCLUB nieuw toestel wat primeert grondregie werkelijke sociale bekommernis in dit nummer een nieuw boeiend vervoigveriiaaï 6 Fr. het nummer De Gazet van 24ste jaargang Nr. 30 Zaterdag 3 augustus 1968 NEC SPE, NEC METU... ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Radaktie en Beheer Schoolstraat 28 Aalst Tel. 241.14 Zaterdag 10 augustus as. te 17 u. wordt op het vlïegplein Ter Kluizen te Aalst, het nieuwe vliegtuig Mo- rana Raliye ClubOOSAF offi cieel in gebruik genomen. Het globaal beeld in de streek van de sociale woningbouw, die meteen ook een sociaal grond beleid impliceert, is niet erg be moedigend. Het is niet de eer ste maal dat precies in ons blad deze vaststelling werd ge daan aan de hand van beschik bare gegevens in de streek. Een recente ervaring heeft ons geleerd dat men op tientallen gemeentelijke diensten, er zijn wel bemoedigende uitzonderin. gen, als het ware uit de lucht valt wanneer men informeert naar mogelijke plannen inzake grondbeleid en sociale woning bouw. De situatie te Aalst zelf is zeker niet van aard om vandaag de dag onvoorwaardelijk optimis tisch te zijn. Maar deze situa tie, de ontstentenis van een waarachtig grondbeleid, of kort. om van een grondregie, van een grootse opgezette sociale wo- ningbouw-politiek is primo in niet onbelangrijke mate het ge volg van de politiek ter zake door vroegere stadsbesturen, secundo na een elektoraie par tijvrees een kleine, maar qua invloed niet onbelangrijke frac tie van grondeigenaars in het harnas te jagen, wijl uiteraard bij een dergelijke grondregie niet te veronachtzamen private belangen in 't gedrang komen. En de politiek ter zake van het huidig stadsbestuur is per slot van rekening ook deze van de betrokken partijen. eigeningen voor gemeentelijke wer ken van openbaar nut (plannen van aanleg, sporttereinen, enz.) en voor sociale woningbouw, kos ten heel wat meer dan ze zouden mogen kosten Men kan het in grote trekken met deze stelling eens zijn, ook waar gepleit wordt voor meer in- terkommunale samenwerking gelet op het feit dat Aalst als verzor gingscentrum voor de agglomeratie enorme financiële lasten heeft te dragen. (Steller van de bijdrage in De Gazet van Antwerpen kon wel licht verwezen hebben naar de In- terkommunale 't Land van Aalst met meer dan 30 beheerders. Men vergelijke eens met 't Leiedal van Kortrijk, n.v.r.). Terecht wordt ook vooropgesteld dat wijl de stedelijke financiële middelen nu eenmaal beperkt zijn, een aktiviteitsprogramma op lange termijn noodzakelijk is. Een dergelijk voorstel werd bij ons weten reeds herhaaldelijk naar voor gebracht in de Aalsterse ge meenteraad, bij monde van het raadslid Frans de Brul. De vertraging van tal van projek- ten verwekt inderdaad een zeker onbehagen en is niet voordelig voor de stad, ofschoon men objec- tiviteitshalve moet opmerken dat het kuituurcentrum, het sportsta dion en dergelijk meer, niet in eer ste instantie het rendement van neringdoeners beogen. Het is na tuurlijk een kwestie van optiek. In een in menig opzicht merk waardig artikel in de katolieke Ga zet van Antwerpen is. als we goed begrijpen, thans ook gewezen op de noodzakelijkheid van een grond regie te Aalst, aansluitend bij een opgemerkte tussenkomst in de Ka mer van Volksvertegenwoordiger Van Hoorick (zie De Gazet van Aalst van 20 juli). In dit artikel luidt het o.m. dan Het is inderdaad een feit dat er in Aalst, veel te laat aan stede lijke grondbeleid werd gedaan. Hier speciaal heeft de grondspecu- latie hoogtij gevierd, zodat de gronden in Aalst nu tot de duurste van het gehele land worden gere kend. Dat heeft een nadelige weer slag niet alleen voor partikulieren die het zelfs met een behoorlijk inkomen nog nauwelijks aankunnen of durven zich in Aalst grond aan te schaffen en daarop een woning te bouwen, maar ook op de finan ciën van de stad, want allerlei ont- Feit is in elk geval dat het hui dig stadsbestuur zich ernstig moet gaan buigen over de nood zakelijkheid van een grondregie die niet noodzakelijkerwijze de belangen van kleine grondeige naars zal schaden. Men is er zich overigens ten stadhuize wel van bewust. Het gevaar bestaat er evenwel in dat deze nieuw aanpak- of beter het hernemen van plan nen die men heeft moeten op bergen - zich zou voltrekken in een periode die de plaatse lijke elektoraie sfeer voorafgaat. Stilaan nadert inderdaad 1970, het jaar van de gemeenteverkie zingen I En men mag niet ver wachten dat de verschillende groepen in de partijen én de partijen gezamenlijk een gentle- ments agreement zouden afslui ten, dat inhoudt dat bij het doorvoeren van een grondregie niemand, de onvermijdelijke on tevredenheid van diegenen die in hun belangen zouden getrof fen worden zou elektoraal, ex ploiteren. Dat vraagt echter een solidariteit die uitsluitend ge baseerd is op het algemeen wel zijn, op een werkelijke sociale bekommernis, wars van elke politiek. En dat, dat is tenslotte veel gevraagd... In het artikel van De Gazet van Antwerpen is, voor wie doorleest, het huidig stadsbestuur in feite scherp op de korrel genomen. Noch min noch meer. Maar men kan in dit land in ver band met het grondbeleid, de so ciale woningbouw, elk stadsbe stuur een felle veeg uit de pan geven. Want de kern van de zaak is dat voorals nog, zo in Vlaan deren als in Wallonië, kortom op het nationale vlak het grond beleid. de sociale woningbouw een jammerlijke affaire is. Clk. Dit toestel dat plaats biedt aan vier personen is de laatste aan winst van de Aero Club-Aalst, het is het tweede van dat soort type dat door de Club, die een sbjgende belangstelling kent, in gebruik wordt genomen. Naast de zweefvliegerij, is dit nieuwe motortoestel het vierde in de reeks. Door Intercom zal een aardgas leiding worden aangelegd vanaf Kerksken langsheen Haaltert, naar Aalst en Erembodegem. De parti- kuliere aansluitingen zullen achter af kunnen uitgevoerd worden. Langsheen de Geraardsbergse steenweg in dezelfde gemeenten zal een ondergrondse elektrische kabel worden aangelegd en zodoen de de bovengrondse draden ver dwijnen. DOOR DAPHNE DU MAURIER. Er komt een dag dat de levendige Lady Dona St. Columb het Londse dolce vita in de eerste helft van de 18e eeuw hartsgrondig beu is, en met haar man Harry en twee kinderen terugkeert naar het landgoed Navron in het heuvelende Forwall. AI die tijd is Navron, waar men de branding van de zee hoort, bewoond en onderhouden door een raadselachtige figuur de knecht William. Niet zover van Navron is een kreek waar een Frans kaper schip La Mouette regelmatig schuil houdt. Daphne du Maurser, de populaire Engelse romanscfjijfster die voor tal van haar werken inspiratie heeft geput uit de geschie denis van haar voorgeslacht, heeft Lady Dona, deze 18 eeuwse jonge vrouw, vanaf haar aankomst in het landgoed Navron levendig beschreven. Geen kille historische figuur ,maar een vrouw van haar tijd, met haar gevoelens en verlangens, die welbewust een kans waarneemt om te ontsnappen aan het keurs lijf van haar milieu. Een rustig, maar boeiend verhaal, eigenlijk een verhaal van alle tijden. Wij wensen onze lezers en niet het minst onze lezeressen veel leesgenot.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1