Industrie en Handel STADSFEESTHALLE SCHOOLSTRAAT van 24 oogst tot 2 september 1968 De Denderstreek is een voorbeeld INFORMATIE Financiële instellingen Amerikaanse... voeding... Metaalnijverheid Elektrische konstruktie Petroleum- nijverheid Computers De Amerikaanse expansie in België Van de Amerikaanse expansie op het industriële vlak in ons land, geeft de Denderstreek in niet geringe mate een treffend voorbeeld. De lezer kan zelf een lijstje opmaken van de nieuwe Amerikaanse bedrijven alhier, waarbij dan nog dient rekening gehouden met het feit dat, zoals reeds vroeger werd gemeld in ons blad, 2 oude Aalsterse bedrijven, met name Le Clercq en de Glucoseries Reünies, eveneens afhanke lijk zijn geworden van Amerikaanse groepen. Natuurlijk is dit geen eenrichtingsverkeer. Be langrijke Belgische financiële groepen inves teren op hun beurt ook in het buitenland, zelfs in de Verenigde Staten. Maar het geeft in elk geval te denken voor de Belgische ekonomie dat vorig jaar de V.S. welge teld 10,3 miijard frank in ons land investeerde via niet minder dan ca. 900 bedrijven, waarvan een gedeelte oorspronkelijk Belgische waren. Men staat wel wat te kijken als men een gedetailleerd overzicht te lezen krijgt van deze Ameri kaanse investeringen in ons land. Het weekblad «De Nieuwe» heeft een indrukwekkende lijst gepubli ceerd waaraan we de hiernavol gende gegevens ontlenen. Vier Amerikaanse banken heb ben reeds in ons land een filiale opgericht. De helft van het kapi taal van de Antwerpse Handels bank is reeds Amerikaans (de andere helft Bank van Brussel). Ook de Beneluxbank te Antwerpen ontsnapte niet aan de Amerikaanse ingreep en de recentelijk te Gent gevestigde Eurobank is eveneens van Amerikaanse oorsprong. In totaal hebben daarenboven twintig Amerikaanse holdings hun kanto ren te Brussel. Terwijl ook niet minder dan vijf Belgische glasondernemingen on der Amerikaanse financiële kon- trole staan, acht Amerikaanse tex tielondernemingen in Belgie aan wezig zijn en zelfs de papier industrie niet ontsnapt aan de be langstelling van Amerikaanse fi nanciële groepen, geeft het week blad «De Nieuwe» een releverend overzicht van de wijze waarop de voedingsindustrie sedert de voor bije jaren het voorwerp uitmaakt van Amerikaans medezegging schap. Uit dit overzicht blijkt dat ca. 60 t.h. diepvriesprodukten die de Belgen te verorberen krijgen van wege zg. Belgische ondernemingen in feite Amerikaanse zijn. En het blijkt dat zelfs de oeroude Vlaam se vishandel te Oostende niet ontsnapt aan dit groeiende Ame rikaanse monopolie. En dan deze nuchtere opsom ming De helft van de dozenmelk in Belgie is afkomstig van de Ame rikaanse firma Carnation te Leuven gevestigd. Lacsoons te Rotselaar is eveneens Amerikaans geworden en meteen werden Stassano te Evere en Melkindustrie te Eeklo en Artik Frisko opgeslorpt. De Amerikaanse Campbell koch ten Delacre te Vilvoorde. Dat Coca Cola Amerikaans is weet wel iedere bengel, maar ook Pepsi Cola is U.S.A. en zelfs Bousval is niet meer Belgisch. Spiers, het bekende Antwerpse fruit-distributiebedrijf, is eveneens U.S.A., meer bepaald eigendom van de United Fruit (met enorme internationale belangen). De Jewell Tea heeft aandelen in de Supermarkten v. Grand Bazar. De opsomming kan volstaan met de hotels Hilton en Westbury. In de Belgische staalbedrijven is de Amerikaanse aanwezigheid niet te veronachtzamen. Maar zij blijkt nog belangrijker te zijn in de machinekonstruktie en uiteraard in de auto-industrie, vanaf Ford tot G.M., Bus and Car Cy te Brug ge, Harvester te Vilvoorde, Cater pillar te Gosselies. Het is bekend dat het West vlaams bedrijf Claeys te Zedelgem thans Clayton, eveneens niet ont snapte aan de Amerikaanse be langstelling. En dan is er de lange reeks bedrijven in de sektor van de elek trische konstruktie, waar de Ame rikanen belangrijke aandelen bezit ten Bell Telephone, Atea, IBM, Remington Rand, Vickers, Friden, Burrgoughs, Bull Honeywell, Eti, General Dynamicx, Cobelda, Burn- dy. Dat de petroleumnijverheid in ons land vooral Amerikaans is zal wel niets nieuws zijn. Maar de recente evolutie in deze sektor is belangrijk genoeg om er kennis van te nemen. Esso Belgium is afhankelijk van Standard Oil of New Jersey en heeft belangen in Distrigaz (Aard gas). Caltex is eigendom van Standard Oil of California, een groep die samenwerkt met Petro- fina. De R.B.P. behoort tot Signal Oil. Seca werd opgekocht door Continental Oil, Petrochemin is afhankelijk van het Amerikaanse Philips Petroleum. Zelfs verffabrieken ontsnappen niet aan deze Amerikaanse expan sie in ons land. De Coninck van Merksem is opgeslorpt door Pitts burg Glass. Uit de reeks nog deze: Englebert is voortaan eigendom van het Amerikaanse Uniroyal. In de sektor van de farmaceutische industrie in Belgie is de Ameri kaanse doorbraak evenmin te ver onachtzamen. En volledigheids halve kunnen we daar ook nog aan toevoegen dat deze Amerikaanse ingreep zich ook voltrekt via filia len van internationaal gereputeerde publiciteitskantoren, deze laatsten met niet geringe invloed in de pers wereld. De maatschappij Computer Sciences International, waarvan de zetel gevestigd is te Brussel, werd gezamenlijk opgericht door N.V. Philips en Computer Sciences Cor poration van El Segundo (Califor nia) met het doel aan de Euro pese openbare en private instel lingen en bedrijven, evenals aan de wetenschappelijke instituten een geheel van diensten aan te bieden, strekkende tot een opti maal en rationeel gebruik van de computers, wat door de specialis ten in de wandeling «software» geheten wordt. Op aanvraag van de gebruikers kan de maatschappij zich gelasten met de ontleding van de proble men die aan de computers ter op lossing zullen voorgelegd worden, met de keuze en uitwerking van de passende integraal - rekenkun dige methodes, met de gedetail leerde programmatie om de com puter toe te laten naar behoren zijn taak te vervullen. Voor de fabrikanten van compu ters kan zij ook ingewikkelde 'in- strukties die de machine zullen geintreerd worden uitwerken zodat deze later kan gekontroleerd wor den en zodat tevens haar gebruik vergemakkelijkt wordt. 21e JAARBEURS - AALST

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 3