Serav klankjes uit de modewereld wat eten we deze week voor de lekkerbekken... nuttige wenken Si ploegstoffen keuken geheimen Huishoudelijke arbeid yen Russische vrouw gelijk aan beroepsarbeid 7 vrouwen kroniek Katoenkoiiekties zomer '69 op de intersioff te Frankfurt Vorige maand ging in Frankfurt voor de 19e maal de interstoff door, de belangrijkste Europese stoffenbeurs, waarop ditmaal de weefsel- kollekties voor lente en zomer '69 werden getoond. Het enorme aan bod katoenweefsels dat hier voorhanden was, maakte het mogelijk een paar duidelijke tendenzen te noteren. ZONDAG Kaaskroketjes -Tomatensoep Kalfsgebraad Ge stoofde selderij Gekookte aardappelen Perzikenbavaroise. MAANDAG Koud kalfgebraad Sla met mayonaise Gebakken aardappelen Caramelvla. DiNSDAG Gekookte rog Gebruinde boter Gekookte aard appelen Chocoladepudd'ing. WOENSDAG Biefstuk Snijbonen Gekookte aardappelen - Rijstgriesmeel met abrikozen. DONDERDAG Gebraden worst Appelmoes -Gekookte aard appelen Vanillepudding. VRIJDAG Gebakken schol Frites Rijstpap. ZATERDAG Gebakken spek Prinsessebonen Gekookte aard appelen Yoghurt met appel. PERZIKENBAVAROISE BENODIGD 6 perziken, 8 blaadjes gelatine, 1 dl witte wijn, 50 g suiker, 1,5 dl room, sap van een 'halve citroen, 1 sinaasappel en enkele gekonfijte kersen. BEREIDING Week de gelatine een poosje in ruim koud water. Snijd de perziken doormidden, neem er de pitten uit en ontdoe ze van het velletje. Kook ze met de wijn tot moes en wrijf ze, indien nodig, door een zeef. Voeg er, van het vuur, de uitgeknepen gelatine en de suiker aan toe en roer tot alles volledig is opgelost. Laat de oplos sing enigszins bekoelen. Sla de room stijf en meng er de Ruree vlug en luchtig doorheen. Laat het mengsel, onder af en toe omscheppen, verder afkoelen tot ze geleiachtig begint te worden en doe haar dan in een met koud water omgespoelde puddingvorm. Laat de pudding op een koele plaats stijf worden. Stort hem op een mooie schotel en garneer met de kersjes. RIJSTGRIESMEEL MET ABRIKOZEN BENODIGD 1 liter melk, 150 g rijstgriesmeel, 100 g suiker, 1 pakje vanillesuiker en 6 grote verse abrikozen. BEREIDING Laat de gehalveerde, ontpitte en geschilde abriko zen samen met 50 g suiker en een scheutje water tot moes koken. Breng intussen de melk aan de kook, strooi er de griesmeel in en laat dit, roerende met een houten lepel, langzaam gaar koken (10 min.). Roer er op het laatste moment de rest van de suiker en de vanillesuiker doorheen. Vermeng de griesmeel met de abni'kozenmoes. Klop alles met een garde goed dooreen en dien het op 'in een grote kompoteschaal. YOGHURT MET APPEL BENODIGD 0,5 liter yoghurt, 2 geurige appels, het sap van 1 citroen, 8 noten, 2 a 3 eetlepels suiker en desgewenst wat room. BEREIDING Schil de appels en rasp ze op een grove, liefst glazen rasp. Besprenkel ze onmiddellijk met citroensap om verkleuring te voorkomen. Haal de noten uit de dop en hak ze fijn. Roer noot en appel door de yoghurt, klop er de suiker door en verdeel het mengsel over 4 wijde glazen of kompoteschaaltjes. Om het heel lekker te maken kan men de bovenkant versieren met slagroom. Zo koud moge lijk opdienen. ZOMER 1968 gordijnen - dameskleding Is het antwoord op uw verlangen, zelf bewust, een eigen kleurrijke wooninrichting te scheppen. Het is de vervulling van elke vrouwelijke droom om in een pret tige vakantiestemming niet alledaags gekleed te zijn. Twijfel niet en doe uw keuze NU bij Wooninrichting MOLENSTRAAT 70 AALST Tel. 053-276.08 Smoezelig geworden wit geschilderde meubelen kunnen we op knappen door ze af te wrijven met een doekje dat in melk gedoopt is. Natuurlijk is het u bekend dat een scheutje azijn in het laatste spoelwater voor bonte kleding een prachtig effekt geeft aan de kleu ren. Maar minder bekend is, dat de kleuren weer als nieuw worden als u het strijkgoed invocht met water en azijn. Bleekwater is HET middel om bruine vlekken te verwijderen die het brood op het witte email van de broodtrommel heeft achterge laten. Laat het bleekwater even op de plekken inwerken en spoel de trommel dan goed met schoon water na. Voor u het brood weer in de trommel doet, moet het bleekwaterluchtje eerst verdwijnen. Zowel koffie- als theepotten kunnen na een tijdje vol aanslag zit ten. Deze aanslag is met gewoon afwaswater niet weg te krijgen. Vul echter de potten eens met heet sodawater en laat dit een poosje «trekken». Spoel ze daarna veelvuldig met schoon water en de potten zijn weer brandschoon. Is de sla of andijvie slap ge worden? Snijd dan een stukje van de -steel en leg de kroppen een paar uur in een bodempje water. U kunt de groente zo ook tot de volgende dag bewaren. Een vrij ogenblikje in de keu ken kan men als volgt benutten. Brand een hoeveelheid suiker goudbruin en giet de massa uit op een beboterd vetvrij papier. Na bekoeling klopt men het geheel in stukjes en bewaart deze in een goed afgesloten potje. Deze stuk jes gebrande suiker kan men ge bruiken voor: 'het bijkleuren van te 'lichte jus, het oplossen in kokende melk en binden met een of ander puddingpoeder tot caramelvla; ook voor het strooien over pudding en ijs, kort voor het opdienen; zelfs voor het kneden door zandtaart deeg voor 'koekjes. Wanneer men niet in 't bezit is van een koelkast en nochtans gebraden vlees enige tijd wil be waren, kan men dit 'het best in een aardewerkschotel leggen, het met heet vet overgieten en in een zo koel mogelijke omgeving plaat sen. Wilt ge een koude schotel garneren met komkommerschijfjes Doe het dan zo: wanneer de vrucht geschild is, trekt ge met een vork baantjes langs de lange kant. Daarna schaaft of snijdt U de kom kommer op de gewone manier aan zware katoenweefsels Naast sterk afgetekende strukturen als twill, gabardine en tricotine, zijn er bij de effen stoffen veel sportieve weefsels van het genre linnen, panama en natté en ook veel satijn. Daarnaast zijn shantung en ge vlamde en genopte katoenweefsels met het karakter van wilde zijde veel gevraagd. Bij de bontgeweven stoffen veel covercoat, changeant gabardine en fijne veelkleurige strepen. De zwaardere scrubdenim komt in schaduwstrepen en struktuurstrepen voor. Er zijn echter vooral ruiten dungetekend, tamelijk groot en soms uitgerokken, in satijn- binding geweven; ook de blauw-wit-rood kombinaties blijven gevraagd. Andere kombinaties zijn marine met oker, bruin met oker, olijfgroen en andere tinten, alle op witte grond. lichte katoenweefsels Voor hemden en bloezen blijven de basisweefsels katoenpopeline, twill, oxford, etamine en shirting. Lichter nog zijn batist, voile, moesel'ine, katoenkrip, weefsels met «wile zijde» karakter als shanting en gedoup- pioneerde voile. De fantasie omvat sjour-effekten, ingeweven plooien, borduren, faconné's, jacquard. Er zijn toon-op-toon strepen, meestal in satijnbinding, visgraateffekten en de nieuwste voiles zijn versierd met zg. «zakdoek»-ruiten of met witte zoomstrepen op levendige grond. druks Over het algemeen kan men zeggen dat er voor het «couture»-genre eksklusieve druks zijn met zeer groot rapport, terwijl de kleine en middelgrote tekeningen bedoeld zijn voor de massaprodukten. De kleu ren zijn minder fel en georienteerd naar camaieu's en valse camaieu's. De tekeningen zijn minder dekkend, dus verder uit elkaar gespreid, meer open en ook vereenvoudigd, vaak met precieze omtreklijnen. Inspiratiebronnen zijn bloemen, de 30-er jaren, tapisserie... weinig geometrie. 'Voortaan zal in de Sovjet Unie het 'huishoudelijk werk van de ge huwde vrouw in haar gezin en de opvoeding der kinderen voor de wet gelijk staan met de beroeps arbeid van de man in het bedrijfs leven. Dit is een van de 36 paragrafen van de nieuwe huwelijkswetgeving die de opperste Sovjetleiding op het ogenblik in behandeling heeft en welke in de plaats komt van de wetgeving die dateert uit de tijd van Stalin. De nieuwe wetgeving beoogt de versterking van het gezinsleven en de bemoeilijking van de echt scheiding. Ook wordt de minimum leeftijdsgrens waarop een huwelijk kan worden aangegaan op 18 jaar gebracht. Voorts wordt bepaald dat een huwelijkssluiting waardig en in een passende feestelijke om geving moet geschieden. schijfjes. Deze schijfjes hebben nu mooie uitgetande randjes en uw schotel krijgt daardoor dade lijk een heel apart uitzicht. Kijk niet minachtend neer op de organen van slachtdieren. Zij zijn veel goedkoper en hebben een hogere voedingswaarde dan vlees. Bovendien is lever een uit stekend middel tegen bloedar moede, doordat ze veel 'ijzer bevat, evenals nieren. Organen 'in het al gemeen hebben een hoog eiwitge halte en bevatten, behalve 'ijzer, nog vele andere belangrijke voe- dingszouten! Verder komt 'in alle organen tamelijk veel vitamine B voor, en 'in lever en nieren boven dien nog een aanzienlijke hoeveel heid vitamine A.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 7