Klein Logboek ETRIMO INSTITUUT P. VERNIEIR Grondbeleid in het arrondissement Aalst DAG- AVOND- WEEKENDIEERGANGEN OPINIES Verkeers ongevallen STEEDS DE TELEFOONPERIKELEN IN DE STREEK In onze uitgave van 27 juli II. hadden we het hier reeds terloops over de «kink in de (telefoon)kabels», m.a.w. over de moeilijkheden die abonnees kunnen ondervinden voor een nieuwe aansluiting op het net bij woonstverandering. Wij hebben niet overdreven Het geval wordt ons gesignaleerd van een abonnee die medio mei de betrokken diensten er van in kennis stelt dat hij elders in Aalst in de omgeving van de Houtmarkt een andere woning gaat betrekken. Geen kwaad van de Aalsterse telefoondiensten. De jongens doen hun best. Maar precies op 5 oogst is de betrokkene nog steeds niet opnieuw aangesloten. M.a.w. heeft hij van dé diensten te Gent want het blijkt dat daar de knoop zit nog niet de minste reaktie gehoord. Men zou kunnen verwachten dat deze diensten te Gent hun klient want dat is een abonnee toch beleefdheidshalve schriftelijk ter kennis brengt dat om technische redenen de aansluiting met ver traging zal gebeuren. Niets daarvan, zoveel feeling voor public-relations moet men van officiële diensten niet verwachten. Geef toe dat het in elk geval de spuigaten uitloopt als iemand bijna drie maanden moet geduld oefenen. Drie maanden voorlopig... Zou het waar kunnen zijn dat de technische diensten precies in onderhavig geval en ook in andere gevallen niet over een volledig plan beschikken van de ondergrondse kabels? Volksvertegenwoordiger Van Hoorick heeft thans de aandacht gevestigd van Minister Anseele op de regionale telefoonperikelen. Zo regionaal zijn die overigens wel niet, want het luidt dat ca. 30.000 Belgen op de wachtlijst staan. En op die wachtlijst blijft men staan voor een korte of langere periode, naar gelang men van oordeel is dat alle Belgen gelijk zijn voor de wet. Het is vanzelfsprekend dat voor telefoonaansluitingen geneesheren, industriëlen, enz. voorrang hebben, en het beroep op een of andere relatie eigenlijk niet netjes is. STEKELBESSEN, KRIEKEN EN CHARCUTERIE... Onder deze titel maakt het Westvlaamse weekblad De Zeewacht, dat uiteraard vooral de belangen van de Vlaamse kust verdedigt, toch volgende bedenkingen aan de hand van eigen vaststellingen «In bepaalde fruitzaken van de Oostendse middenstad we zullen geen straten noemen om eerlijke handelaars niet over een kam te scheren wordt noch min noch meer het dubbel gevraagd van wat andere handelaars (met evengoed een winstmarge) aan hun kianten vragen. Zo zagen we een halve kg. stekelbessen verkopen tegen 32 fr. het kg. toen diezelfde stekelbessen elders 17 fr. het kg. gingen. We zagen ook krieken verkopen tegen 50 fr. het kg. terwijl diezelfde krieken elders 35 fr. het kg. gingen. Dit is uitbuiting zonder meer. Want zoals ons een eerlijke han delaar zei die stekelbessen en krieken komen allemaal van dezelfde groentenveilingen en er kan niet worden ingeroepen dat de ene zijn waren duurder moet inkopen dan de andere. De waarheid is dat er schaamteloos misbruik gemaakt wordt van het toeristisch seizoen om de prijzen van de konsumptiegoederen met een echte woekermenta- üteit op te drijven. Het is trouwens niet alleen -in de fruitsektor zo. Per vijftien fr. per 100 grammen kan men er in sommige vleeswaren- winkels de charcuterie zien «aanbieden» terwijl ook veel kruideniers 's zomers automatisch hun niet geprijsde waren verhogen. Die uitbui ting en woeker is een schande voor onze kust en de eerlijke handel voelt er zich door in de rug geschoten. De toeristen zowel als de eigen mensen kunnen dan ook geen andere raad krijgen dan verduiveld goed uit te kijken en te vergelijken en slechts daar te kopen waar de prijzen normaal zijn.» Aldus De Zeewacht. Overigens, het Vlaamse Noordzeestrand begint stilaan ook in 'het buitenland de reputatie te krijgen een der duurste oorden m een duur land te zijn. Argumentatie van vele handelaars aan de kust we moeten de «oogst» binnenhalen in amper enkele weken I V.U. ARRONDISSEMENT In opvolging van de h. Jan van den Berghe is de h. Bert De Cremer (Denderhoutem) aangeduid als voorzitter van de Volksunie arr. Aalst. Maken verder deel uit van dit arr. bestuur de hh. G. Mallefroy, Freddy De Corte, Robert Verhoeven, Remi Van den Broeck, Laurent De Schrij ver en Willy Cobbaut. LE DEFI AMERICAIN Blijkens gegevens verschenen in een studie van de Amerikaanse Science Foundation zijn in 1962, 1963 en 1964 welgeteld 3.422 West- Europese wetenschapsmensen en technische specialisten naar de V.S. uitgeweken. In verband met de bijdragen over grondbeleid in de G.v.A. is het wellicht nuttig onder ogen te brengen dat er toch reeds een en ander gedaan werd en dat de za ken er dan ook iets gunstiger voor staan dan men zou vermoeden. Do interkommunale Land van Aalst Waar de interkommunale aan vankelijk alleen ekonomische ex pansie tot voorwerp had en be perkt bleef tot twee gemeenten (Aalst en Erembodegem) is zij thans uitgebouwd tot een vereni ging van meer dan 30 gemeenten, die meer dan 65 t.h. van de bevol king van ons arrondissement om vat. Tevens werden de doelstel lingen van de vereniging verruimd zodat we thans over een ontwik kelingsmaatschappij beschikken voor een alzijdige ontplooiing van ons gewest. Volgens art. 3 van de nieuwe statuten heeft de vereni ging o.m. tot doel «Het bevorderen van de huis vesting en het aanleggen van ge meenschappelijke nutsvoorzienin gen door a) het verwerven, vervreemden, ruilen, uitrusten, in huur geven van onroerende goederen met het doel in het kader van de ruimtelijke ordening, de stedebouwkundige en socio-kulturele uitrusting te ont wikkelen. b) het bouwen, verwerven, ver vreemden, verhuren van woningen in het kader van hogervermelde stedebouwkundige uitrusting.» Er wordt werk van gemaakt om zo spoedig mogelijk ook in deze richting vooruitgang te maken. Enkele weken geleden werd van het Gemeentekrediet van Belgie een principieel akkoord bekomen, voor een krediet-opening van 30.000.000 Fr. die uitsluitend zal aangewend worden voor bodem beleid. Het provinciebestuur 'neeft op zich genomen om gedurende de 3 eerste jaren de helft van de intres- tenlast te dekken. In de eerstkomende dagen wordt aan al de aangesloten gemeenten gevraagd de gronden aan te wij zen die voor een bodembeleid in aanmerking komen. De interkommunale zal zich met de verwerving gelasten en in over leg met de gemeente de gronden bouwrijp maken. Ondertussen zijn er reeds drie dossiers aanhangig gemaakt die alle betrekking hebben op gronden UW APPARTEMENT IN HET terlindenpark RAFFELGEMSTRAAT AALST RAADPLEEG GRATIS ONZE DIENSTEN VERKOOP - STAATSPREMIE - VERHURING TEL 053-299.37 van Commissies van de Openbare Onderstand. Onze interkommunale is aldus de eerste van de provincie Oost- Vlaanderen die effektief het bodem beleid voor huisvesting aangevat heeft. Er zijn trouwens nog maar twee interkommunales in onze provincie in werking. In het arr. St. Niklaas is de stichting nu ook tamelijk ver gevorderd. In de provincie Antwerpen is er tot nog toe alleen de Zuiderkem pen. In het arr. Antwerpen zelf is men nog in het stichtingsstadium met een eerder beperkt aantal gemeenten. Er is ook het initiatief van de bouwmaatschappij Veilig Wonen De S.V. Veilig Wonen heeft enige tijd geleden aan de Natio nale Maatschappij voor de Huis vesting een memorandum overge maakt waarin wordt voorgesteld dat de bouwmaatschappijen niet alleen woningen zouden bouwen, maar ook bouwpercelen ter be schikking stellen voor bebouwing door partikulieren. De Nationale Maatschappij is daarop ingegaan en heeft ons toe gestaan twee dergelijke projekten te realiseren. Als dit stelsel kan veralgemeend worden over de meer dan 300 bouwmaatschappijen, dan is er een zeer belangrijke bijdrage geleverd voor het sociaal grondbeleid in ons land. Voor de stad Aalst betekent zulks dat drie maatschappijen aan grondbeleid zouden kunnen doen De Aalsterse Maatschappij voor Goedkope Woningen, Dewaco en Veilig Wonen. De S.V. Veilig Wonen heeft, niet in Aalst, maar in verschillende gemeenten, meer dan 40 Ha. in haar bezit of in verwerving. Als de helft daarvan kon worden aan gewend voor grondbeleid zouden er in betrekkelijk korte tijd 500 percelen ter beschikking kunnen worden gesteld. Een uitvoerige toelichting van dit stelsel is verschenen in «De Gids op Maatschappelijk Gebied» nr. 6 juni 1968. Daarmee is de situatie geschetst van de twee instrumenten van grondbeleid die mij in de huidige omstandigheden als de meest doeltreffende voorkomen de in terkommunales en de bouwmaat schappijen. De samenwerking tussen beide opent een perspektief om aan onze huisvestingspolitiek een nieuwe ge stalte te geven. Een gemeentelijke regie hoeft daarom niet .e worden uitgesloten. Er zijn trouwens voor stellen om een stelsel van gemeen telijke grondregies 'in te voeren. Een grondregie is in haar mogelijk heden echter meer beperkt dan de recente interkommunales. Het is overigens zo, dat tal van problemen een interkommunaal ka rakter dragen en ook interkommu naal moeten worden opgelost. Dit geldt bv. voor het hospitaalwezen, het onderwijs, de industrievesti ging, de huisvuilverwijdering, enz. Het geldt ook voor de ruimte lijke ordening en voor het grond beleid dat de ruimtelijke ordening realiseert; althans indien wij tot een grondbeleid willen komen dat de vereiste gestalte heeft. Het was nu geenszins de bedoe ling het te laten voorkomen alsof de problemen van het grondbeleid nagenoeg aan hun oplossing toe zijn. Integendeel, er is nog ontza- gelijk veel te doen. Mentaal leven wij, wat het bo dembeleid betreft, nog in het indi vidualisme van de 19e eeuw. De staat komt tussen om de prijs van het brood en van de melk te be palen, maar de bodem is nog on beperkt het voorwerp van «vraag en aanbod». Tot de noodzakelijke mentale reconversie kan de pers veel bij dragen. Daarom is het verheugend dat de G.v.A. de kwestie heeft aangesneden. E. NIJS. Tijdens de week van 29 juli tot 4 augustus hebben zich 1.474 ver keersongevallen voorgedaan. Bij deze ongevallen kwamen 15 per sonen ter plaatse om het leven, 238 werden ernstig en 822 werden licht gewond. Tijdens het weekeinde gebeur den er 540 ongevallen met 5 doden ter plaatse, 80 ernstig en 323 licht gewonden. De voornaamste oorzaken van de dodelijke ongevallen zijn over dreven snelheid 2; slippen door overdreven snelheid 4; niet nale ven van de voorrangsregels 2; achteruit rijden 1; onvoorzichtig heid van voetgangers 1. Dirk Martensstraat 58 Aalst TEL. ;053-205l6 Belangrijkste en modernste privaatschool van België. Steno-Daktilo (100 en 110 woorden per minuut - Nieuwste en modernste apparaten). Bestuurssekretariaat (1 of 2'jaar) Internationale handelsbriefwisseling (alle Europe se talen) Boekhouding - Fiskaliteit - Bankwezen Etalage - Publiciteit Mekanografie Kinderbijslag Plaatsingsdienst Geen aanvangsdiploma Geen algemene vakken. Elke dag inschrijving. Aanvang 4 september 1968.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 2