Belgie telt 59.182 universitairen Sint-Maarteninstituut oudste student is... 73 De Kerk ia de streek Esplanadeplein 6 AALST Lager Onderwijs Humaniora mnm iEillciifgngen liiiilsül®riiii Oogsten met muziek -- 4 In nauwelijks tien jaar tijds is het aantal Belgische univer siteitsstudenten verdubbeld. Tussen het akademiejaar 1958- 1959 en 1967-1968 steeg het aantal ingeschreven studenten procentsgewijs met 209 t.h. Het zo pas gepubliceerde jaarverslag van de Dienst voor Hogeschoolstatistiek van de Universitaire Stichting toont aan dat tot dusver in totaal 59.182 studenten ingeschreven zijn aan universiteiten, universitaire centra, fakulteiten en institu ten met universitair niveau. De oudste student van ons land studeert geneeskunde en is... 73 jaar; de jongste is er nauwelijks 16. 38.815 studenten en 14.335 studentinnen van Belgische nationa liteit bezoeken de hogescholen. Voor dit akademiejaar werden er 5.380 studenten meer ingeschreven dan vorig jaar (4.813 Belgen en 567 buitenlanders). Van de buitenlandse studenten volgen 5.287 de kursussen van het Frans taalstelsel en 735 de Nederlandstalige kur- sussen. Op de mannelijke studenten oefent de fakulteit der geneeskunde klaarblijkelijk de grootste aantrekkingskracht uit. 4.519 Vlamingen en 4.418 Walen hebben zich voor deze studies aangemeld. Op de tweede plaats komen de Handelswetenschappen. Bij de meisjesstudenten gaat de grootste voorkeur van de Nederlandstaligen naar de taalweten schappen, gevolgd door de medische fakulteit. LEUVEN AAN DE SPITS De dichtstbevolkte hogescholen zijn de vier universiteiten van het land Leuven (22.753), Brussel (9.378), Gent (8.666) en Luik (7.029). Het aandeel van de buitenlandse studenten in deze totalen bedraagt voor Leuven 10 t.h., voor Brussel 16,7 t.h., voor Gent 2,8 t.h. en voor Luik 13 t.h. Neemt men uitsluitend de Belgische studenten 'n aanmerking, dan neemt Gent in de volgorde de tweede plaats in na Leuven en voor Brussel. In de beide universitaire centra van Antwerpen studeren 3.308 jongelui, in Namen 1.211 en in Bergen 1.083. 23.258 Belgische studenten zijn ingeschreven aan katolieke instel lingen. Aan de rijksinstituten bedraagt het totaal 17.342. Voegt men evenwel de Brusselse universiteit als «niet-konfessioneel» bij dit laatste getal, dan vormen de studenten van de katolieke instellingen een lichte minderheid. Het grootst aantal studenten telt de provincie Brabant met 16.705 meer dan de provincies Antwerpen, Oost-Vlaanderen en Limburg samen. Luik komt met 5.595 universitairen op de vierde plaats achter Brabant, Antwerpen en Oost-Vlaanderen. Tenslotte nog dit 1.401 studenten uit de Vlaamse provincies kiezen voor hun studies de Franse taalrol. GODSDIENSTVOORDRACHTEN IN HET KULTUREEL CENTRUM TE AFFLIGEM TIJDENS HET TWEEDE WERKJAAR Het kultureel centrum Affligem zal ook tijdens het tweede werk jaar een reeks godsdienstvoordrachten met gelegenheid tot bespreking organiseren. De eerste reeks was een onmiskenbaar sukses; het pro gramma van de tweede reeks, dat wij nu reeds kunnen mededelen, zal ongetwijfeld ook nu weer de goedkeuring van onze vrienden weg dragen. Maandag 23 september 1968 Prof. Dr. N. Wildiers O.F.M. Cap. De Kerk in de wereld van morgen. Maandag 7 oktober 1968 Prof. Dr. Van Leeuwen Hoe staat de Reformatie tegenover de vernieuwing in de katolieke Kerk Maandag 4 november 1968 Prof. Dr. G. Danneels Hedendaagse bezinning en praktijk rondom de kinderdoop. Maandag 2 december 1968 Prof. Dr. P. Van Den Berghe Is Christus waarlijk verrezen Maandag 6 januari 1969 Dr. A. Van De Walle o.p. De sakra- menten als tekens van het geloof. Maandag 3 februari 1969 Dr. J. Crick s.j. Hedendaagse jeugd en sexualiteit. Prof. Dr. H. Mertens Heeft bidden Maandag 3 maart 1S nog zin Maandag 14 april 1969 Hr. Nic. Leyssen De Kerk tegenover honger en oorlog in de wereld. Opvoeding en onderwijs in jonge en voorname stijl in de school met gevestigde goede faam in het Aalsterse Meuleschettestraat Bedrijvigheidstraat Raffelgemstraat (Ie en 2e leerjaar) (1e en 2e leerjaar) (3e leerjaar) Een ENIG en GESLAAGD experiment een geheel van EVENWAARDIGE afdelingen gespreid over Aalst en Haaltert. AALST Esplanadeplein Moorselbaan Sint Kamielstraat Driesleutelstraat HAALTERT Hoogstraat Ouders, geef de voorkeur aan de voorbereidende afdeling van het Sint-Maarten instituut in uw omgeving Waarom Alle afdelingen vormen een groot geheel met EENHEID van directie, leer plannen en methodes, handboeken en didactisch materiaal. Zij geven dus DEZELFDE DEGELIJKE VOORBEREIDING op het middelbaar onderwijs. Zo geniet u van de voordelen van de spreiding geen gevaarlijke verplaatsingen beter contact tussen ouders en school opvoeding in parochiaal milieu Het Sint-Maarteninstituut biedt ALLE MOGEUJKHEDEN OUDE HUMANIORA MODERNE HUMANIORA Latijn-Grieks Latijn-Wiskunde Latijn-Wetenschappen Algemeen Middelbaar Wetenschappelijke A Wetenschappelijke B Economische In elk van deze afdelingen christelijk - humanistische opvoeding wettelijk erkende getuig schriften en bekwaamheidsdiploma's bekommernis voor culturele vorming - degeüjke voorbereiding op het hoger onderwijs Van de laatstejaarsstudenten 1966 slaagden tijdens de examenzittijd 1967 in het universitair onderwijs 26 op 30 leerlingen (86 in het hoger niet-universitair onderwijs 31 op 36 leerlingen (86 Dagonderwijs Vrijs katholieke Handelsschool Lager secundair Hoger secundair Dit onderwijs biedt algemene vorming, talenkennis en praktische vorming in boekhouden, handelscorrespondentie, dactylografie en stenografie. Het be reidt voor op hoger universitair handelsonderwijs en op elk hoger onder wijs op A1-niveau. Avondonderwijs Vrije Taai- en Handelsieergangen voor Juffrouwen en Heren Hoger secundair (B3-B2) - Hoger technisch (B3-B1) Boekhouden - Fiscaliteit, Stenodactylografie, Moderne Talen. het lager onderwijs is KOSTELOOS in elke afdeling middelbaar onderwijs geen schoolgeld een boekenfonds opgericht door de oud-leerlingenbond, vermindert de kosten van de handboeken. mogelijkheid van warme middagmalen, soep of koffie gelegenheid tot internaat in het Home Sint-Laurentius Capucijnenlaan 95 Aalst INSCHRIJVINGEN elke weekdag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur (buiten deze uren na telefonische afspraak) Beweringen uit vroeger jaren volgens welke tarwe en rijst zou den reageren op muziek is plotse ling op zonderlinge wijze bevestigd Sn een reeks van zorgvuldig gere gelde experimenten. Prof. Pearl Weinberger, hoog leraar aan de universiteit van Otta wa, heeft ontdekt dat de groei van tarwe zelfs verdrievoudigd kan worden, alleen maar door de tarwe- zaden en planten bloot te stellen aan hoge tonen. De resultaten zijn gebaseerd op tarweplanten gekweekt in speciale kabinetten in het laboratorium, waar men nu bezig is met een experiment in het open veld op een landbouwproefstation van de Canadese regering dicht bij Otta- wa, waar de vorige maand 9.000 tarwekiemplanten zijn uitgezet. Op het einde van deze maand moet blijken of de grotere planten ook meer gaan opbrengen. Zijn de resultaten gunstig dan wordt geluidsbehandeling van wer kelijk ekonomisch belang. Luidsprekers verspreid over de tarwe-akkers zijn door Dr. Wein berger van de hand gewezen als onpraktisch. Het gierend geluid is ook ondraaglijk voor het menselijk gehoor. De behandeling van het zaad alleen maar voor het zaaien is ook zeer doeltreffend. Zelfs op zeer grote schaal is de behande ling eenvoudig. Onder de tarwesoorten welke de Canadese hoogleraar tot heden heeft geprobeerd bleek dat een wintertarwe het best reageert op geluid. Hij probeerde een aantal verschillende behandelingen en ge bruikte geluid met een frekwentie van 5 kiloperiodes (ongeveer ge lijk aan de hoogste noot op een piano) en van 12 kiloperiodes. Behandeling van het zaad gedu rende het afkoelingsproces dat ge bruikt wordt om kiemvorming te bespoedigen en gedurende de groei van het planten met een ge luid van 5 kiloperiodes bleek de meest effektieve oplossing te zijn om de oogst met rasse schreden te doen stijgen.

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 4