Een Jaarbeurs kan een stimulans zijn voor een beter leefmilieu tot 216 JAARBEURS-AALST 5 6 Fr. het nummer 2 september Schoolstraat j 1968 PROGRAMMA Aalst De Gazet van Aalst 24ste jaargang Nr. 33 Zaterdag 24 augustus 1963 I Hoeveel gezinnen ontberen nog een badkamer, een T.V., een alle daagse stofzuiger, een mixer, een moderne keuken, een koelkast, een prettig interieur, een mooi huis om in te leven NEC SPE, NEC METU.. ONAFHANKELIJK REGIONAAL WEEKBLAD VOOR AALST EN OMLIGGENDE Redaktie en Beheer Schoolstraat 26 Aalst Tel. 241.14 Het komitee van de te Aalsterse «Handelsfoor» Men bemerkto.m. van links naar rechts (rechtstaand) de h. Raymond de Schaepdrijver (na mens de toenmalige Handelskamer), Domien Ghijssens (Fronterspartij) Kamiel Guns (Socialistische Partij), Alfred Kelders (Middenstand en Feestkomitee), Valerius D'Hondt (leraar en afgevaardigde van de toneelkringen), Gustaaf De Stobbeleir (Liberale Partij, schatbewaar der), en Alfons Bastiaens (Katolieke Partij en toenmalig schepen van Openbare Werken en voorzitter van het Feestkomitee). Men merkt in die twintiger jaren reeds een in alle opzichten representatief komitee. Met een stukje historiek van de Aalsterse Jaarbeurzen werden we dezer dagen, zeer toevallig, gekon- fronteerd in een kraaknette woning van een echtpaar op leeftijd te Nieuwerkerken. Treft het je ook soms niet, waarde lezer, hoe bejaarden, als ze uiteraard nog flink te been zijn, hun vrije tijd in belangrijke mate besteden aan hun interieur In de smalle keuken achteraan stond «de kachel», Leuvens model, nog opvallend veel chroom en bloe men op de geemailleerde panelen van het voetstuk. Een pronkstuk Ja en neen, mijnheer, want in de winter zitten mijn man en ik er nog steeds gezellig rond... je weet wel, met de voeten op de kachel. En zij blijft hier staan zolang wij leven het was ons eerste «trouw- stuk» dat wij in 1926 in de «Foire» van de Pupillenschool kochten, bij een Aalsters bedrijf. DE PIONIERSTIJD Er zijn er niet zovelen meer die zich nog een en ander van de eerste Aalsterse Handelsfoor» herinneren. Dat oud-schepen De Stobbeleir, als weinigen met zijn stad vergroeid, daarop een uitzon dering maakt hoeft geen betoog. «Het was vooral een 'Handels- foor' van handelaars en de grote bedrijven voelden er toen niet zo veel voor. Maar de industrieel Schuermans voerde er voor zijn bedrijf toch reeds een acte de pre sence met een uitstalkast met zijden stoffen en de F.F.R. expo- En vooraan in het nog «traditio nele salon» je weet wel, met de witte lakens over de fauteuils stond dan het verwarmingsap paraat dat amper een jaar geleden werd gekocht op de Jaarbeurs in de Feesthalle. Ook het T.V.-appa- raat kwam uit de Feesthalle, alleen de koelkast had ze gewonnen met een wedstrijd en de stofzuiger... Ja, mijnheer, die heb ik me jaren geleden laten aansmeren door een Brusselaar, die ik sedertdien nooit meer heb teruggezien. Men kon wel zeggen dat al wat hier aan komfort in deze woning aanwezig is, op enkele stukken na, afkomstig was van de Aalsterse Jaarbeurzen. Ik ben eenmaal goed gediend geweest met mijn kachel en ben de Aalsterse «Foire» trouw geble ven. Wij dachten zo Geef haar het Aalsters stadsplakket. seerde er eveneens haar fabrika- ties.» Midden de koer van de Pupillen school stond de Aalsterse kiosk, de exposanten waren verspreid over verschillende zalen. Het was de tijd, dixit oud schepen De Stobbeleir, dat een bekende Aalsterse brou werij haar reklame met de twee figuren met een buikje lanceerde. Het duidt dat men zich had laten inspireren op twee bekende figuren uit de brouwerijwereld, Rochus De Geest en Charles De Wolf... Doet die reklame het nog Met de eerste «Handelsfoor» in 1926 was in elk geval de basis gelegd van een jaarlijks regionaal evenement dat uiteraard onderhe vig was aan ups en downs, de krisis van de dertiger jaren, de internationale verwikkelingen en wat al meer. De eerste radio die op de markt kwam werd weliswaar niet geex- poseerd op een Aalsterse Handels beurs, maar de stand van de Aal sterse radiotechnicus had toen, in 't begin van de dertiger jaren, toch heel wat bekijks. Veel later zou de koelkast volgen, de elek trische fornuizen, de stofzuigers. Maar het typische voor de dertiger jaren dat op een stand het moet in 1935 geweest zijn noch min noch meer gasmaskers gede monstreerd werden. ESCALATIE VAN HET KOMFORT Inmiddels is de huidige Aalster se Jaarbeurs ongetwijfeld als dus danig het belangrijkste evenement van de centrale Denderstreek. Haar attraktieterrein blijft uiter aard beperkt tot de agglomeratie, wat niet uitsluit dat ook vanuit de randgebieden van de streek de belangstelling wel groeit. Deze laatste vaststelling, aan de hand van gegevens van een Aalsters bedrijf, is wel merkwaar dig omdat men alvast tot voor enkele maanden in sommige groot warenhuizen er niet slaagde een koperspubliek aan te trekken uit gemeenten buiten de onmiddellijke omgeving. De stilaan klassieke opwerping tegen de Jaarbeurzen dat er niets nieuws wordt gepresenteerd, gaat niet op, omdat werkelijke nieuwig heden inzake wat we gemakshalve als «komfort» kunnen omschrijven, doorgaans meer en meer een exclu siviteit zijn van gespecialiseerde vakbeurzen. Voor het ene bedrijf een pres tige aangelegenheid met als verlengstuk het verruimen van public-relations, is de Jaar beurs te Aalst voor andere bedrijven uit welbepaalde sektoren toch een belangrijk verkoopspunt geworden. Maar van de escalatie van het komfort is in elk geval ook de Aalsterse Jaarbeurs een felle weer spiegeling. Dat men er vooralsnog 't laatste snufje niet zal aantreffen automatische ruitenwissers voor de vensterramen van woningen heeft niet eens veel belang. Maar het is wel van belang te weten dat het welvaartspeil en dat betekent ook de aanschaf van alle nuttige apparaten en al datgene wat het leefmilieu, kortom het leven kan aangenaam maken in de streek nog lang niet dat ■is van wat het in een waarachtig welvaartsland, zoals het onze ge noemd wordt, zou moeten zijn. Dat impliceert ten dele dat er in feite nog een ruim afzetgebied is. Hoeveel gezinnen ontberen nog steeds een badkamer, een T.V., een moderne keuken, een stofzui ger ja, een alledaagse stof zuiger een mixer, een koelkast en noem maar op Ergens is de Jaarbeurs toch een stimulans, een prikkel naar beter en schoner leven, dat soort leven waarop eenieder recht heeft. Die prikkel kan uitgroeien tot een ongenoegen, tot een ontevreden heid, waarmede dan wel eens de verantwoordelijken moeten reke ning houden En als het juist is dat de bouwnijverheid een der be langrijkste faktoren is voor de ekonomie en dat betekent ook voor de distributie, voor de handel dan kan de doorbraak van een grootse bouwpolitiek in de streek slechts gunstig zijn. Zaterdag 24 oogst b, Vanaf 16 u., Hopmarkt, Bloemenmarkt; Te 16 u„ stadhuis, ontvangst der personaliteiten; Te 17 u. optocht, gevolgd door de officiële ope- I ning van de jaarbeurs; Vanaf 17u30 Amusementsmuziek; Te 21 u. IZondag 25 oogst Vanaf 10 u., Grote Markt. ■Maandag 26 oogst Bloemendag J Te 15 u. ontspanningsmuziek; Te 16 u. voordracht in bloemenschik- ken; Te 18 u. Amusementsmuziek; Te 19 u. orkest Albric Frank; Te 21 u. showavond. ganse duur van de jaarbeurs en geldig voor alle spektakels 50 F. showavond. oogst Bloemenmarkt; Te 14 ,u. Ontspannings muziek; Te 15 u. speciaal programma voor de kinderen; Te 17 u. Ontspanningsmuziek; Te 21 u. showavond. Dinsdag 27 oogstDag der gehandikapten uit kanton Aalst Te 14 u. amusementsprogramma; Te 17 u. ontspanningsmuziek; Te 19 u. optreden van het ensemble Harry Smith; Te 21 u. showavond Woensdag 28 oogst Ie dag der gepensioneerden v. Aalst Te 14 u. uit de oude doos, amusementsprogramma; Te 17 u. ont spanningsmuziek; Te 19 u. amusementsmuziek; Te 21 u. showavond. Donderdag 29 oogst Dag der mandatarissen uit het arr. Te 15 u. ontspanningsmuziek; Te 16 u. geleid bezoek, daarna recep tie; Te 19 u. optreden van het ensemble Echo; Te 21 u. showavond. De jaarbeurs is toegankelijk alle dagen van 15 tot 21 u. Toegangs prijs 10 F.; kinderen tot 14 jaar 5 F.; abonnementen voor de ganse duur van de jaarbeurs en geldig voor alle spektakels 50 F. I

De Gazet van Aalst | 1968 | | pagina 1